Siedma etapa s dĺžkou 215,5 kilometra a s ťažkým stúpaním, na ktorom sú prémie Cote de Cabris a Col du Ferrier, obe prvej kategórie, má poriadne zamiešať celkové priebežné poradie, ale aj klasifikáciu vrchárov. V súťaži o žltý dres vedie po včerajšej časovke podľa predpokladov Tony Martin pred Klödenom a Wigginsom. Na spomínaných vrcholoch chcel byť najskôr Rémi Pauriol (FDJ), ktorý viedol rebríček vrchárov. To sa mu síce nepodarilo, ale v bodkovanom ostal.
Vízia ťažkého profilu, ktorý budú musieť pretekári absolvovať, spôsobila minimálne snahy o úniky. Na prvej šprintérskej prémii (30 km) bol dokonca prvý Heinrich Haussler, ktorému sa možno ani nesnívalo, že  práve tu získa tri body do klasifikácie o zelený dres. Austrálčan má tak už 21-bodový náskok na De Gendta a je na najlepšej ceste vyhrať túto prestížnu súťaž.
Na vrchole prvého hodnoteného kopca (47,5 km) bol prvý Ten Dam z Rabobanku, ktorý si pripísal sedem vrchárskych bodov. Keďže to boli jeho prvé bodíky vo vrchárskej súťaži, Pauriol sa nemal čoho obávať. Po 60 kilometorch sme boli stále bez klasického úniku.
kroon-karstenPo sérii menších neúspešných únikov, v ktorých sa ocitol aj Peter Sagan sa konečne podarilo odskočiť dvojici Kroon (BMC) a Berthou (Bretagne-Schuller). Náskok tejto dvojičky sa na v stúpaní na najvyššie miesta etapy zvyšoval až dosiahol hranicu siedmych minút. Na vrchole prvej jednotkovej prémie Cote de Cabris bol prvý Berthou, Kroon tesne za ním. Z pelotónu si pre body prišiel puntikatý Pauriol, ktorý bez problémov ďalej vedie klasifikáciu vrchárov.
Po polovici dnešnej etapy medzi vrcholmi prvej kategórie bol náskok Berthoua a Kroona na hranici piatich minút. 31-ročný Francúz jazdiaci za Bretagne-Schuller bol prvý aj na druhom jednotkovom vrchole Col du Ferrier a pripísal si ďalších 10 vrchárskych bodov.
Po 130 kilometroch sa náskok vedúcej dvojice skresal len na niečo vyše dvoch minút.
Náročnosť dnešnej etapy dokumentuje aj menoslov pretekárov, ktorí v jej priebehu odstúpili. Eijssen (BMC), Roche (Ag2r), de Walle a de Greef (Omega), Gavazzi (Lampre) a Casar (FDJ). Posledným odstupujúcim je však aj náš Peter Sagan, ktorý to žiaľ odstavil 70 kilometrov pred cieľom. Odstúpením Sagana sa zaoberáme tu.
Silný ďážď a chlad zapríčinili aj pády. Po jednom z nich odstúpil aj Maaskant z Garminu. Dnešné katastrofálne podmienky nevydržal ani Frank Schleck, ktorý je deviatym odstupujúcim.
40 kilometrov pred cieľom bol náskok Kroona s Berthouom na hranici dvoch minút, neskôr sa to Kroon rozhodol skúsiť sám a svojej dnešnej dvojičke ušiel. Berthou bol dobehnutý pelotónom 19 km pred cieľom. V tomto čase začal strácať na pelotón Heinrich Haussler jazdiaci v zelenom drese najlepšieho šprintéra.
Situácia po 200 km: 1. Kroon, 2. pelotón s favoritmi (30 pretekárov) +1 min, 3. ostatok pelotónu s di-gregorio-paris-niceHausslerom (40 pretekárov) +3 min. Mimo časopriestor sa nachádzali ďalší cyklisti, ktorí už odpadli skôr. Kroon padol za obeť pelotónu 10 km pred koncom.
Tesne pred cieľom ušiel Rémy de Gregorio z Astany, ktorý sa vzdialil favoritom na 20 sekúnd.  Sympatický Francúz sa už nedal dobehnúť a vyhral 7. etapu. V tesnom závese finišoval Samuel Sánchez, Rigoberto Uran, Tony Martin či Javier Tondo. Dva kilometre pred cieľom veľmi škaredo spadol Robert Kislerovski, ktorého našli pod kolesami dodávky stojacej pri ceste.
Celkovo dnešnú etapu nedokončilo neuveriteľných 19 pretekárov. Okrem Sagana Liquigas stratil aj Capecchiho a Agnoliho. Zajtra neuvidíme ani Chavanela, Fuglsanga, Franka Schlecka, Casara, Van de Walleho, Rocheho, Hendersona a mnohých ďalších.
Žltý dres si bez problémov udržal Martin, zelený Haussler, biely Taaramae a bodkovaný Pauriol.
1. vlajka DI GREGORIO Rémy PRO TEAM ASTANA 5h 46' 23"
2. vlajka SANCHEZ Samuel EUSKALTEL - EUSKADI + 00' 05"
3. URAN Rigoberto SKY PROCYCLING + 00' 05"
4. vlajka KLÖDEN Andréas TEAM RADIOSHACK + 00' 07"
5. vlajka MARTIN Tony HTC - HIGHROAD + 00' 07" zlty-dres
6. vlajka TAARAMAE Rein COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE + 00' 07" biely-dres
7. vlajka BRAJKOVIČ Janez TEAM RADIOSHACK + 00' 09"
8. vlajka WIGGINS Bradley SKY PROCYCLING + 00' 09"
9. vlajka TONDO Xavier MOVISTAR TEAM + 00' 09"
10. vlajka MONFORT Maxime TEAM LEOPARD-TREK + 00' 11"
DNF vlajka SAGAN Peter LIQUIGAS-CANNONDALE odstúpenieparis-nice
World Tour: Paríž - Nice

7. ETAPA 12.03.2011 (Brignoles > Biot), kopcovitý profil, 215.5 km
pariz-nice-7


Preview:

Predposledná fáza Paris-Nice 2011 je s 215 kilometrami najdlhšou. Z piatich výstupov zaujmú najmä dva prvej kategórie presne pri polovici trasy. Tu sa bude určite bojovať o bodkovaný dres, ale súťaž o žltý dres to zrejme neovplyvní, keďže do cieľa zostáva dostatok času na likvidáciu únikov. Rôzne súboje a pokusy nás však isto potešia.