Všimol som si, že sa niekedy na Cycling-Info.sk objavujú aj blogy. Keďže som zažil zaujímavú príhodu a chcel sa ešte poďakovať jej aktérom, rozhodol som sa prispieť aj ja a podeliť sa o svoj nevšedný zážitok.
 
Zdeněk Štybar nás aj s jeho otcom niekoľkokrát navštívili na Slovensku na rôznych cestných a MTB pretekoch. Väčšinou boli ubytovaní u nás v Dohňanoch. Zdeněk a moja rodina si postupne našla veľa spoločného a postupne sa pretavil športový vzťah na priateľstvo.

Jeho otec nám vždy priniesol originálne plzeňské pivo, keď prišiel k nám na Slovensko, a dokonca v roku 2012 na MČR a SR v Púchove nás učil správne čapovať plzeňské pivo v našej reštaurácii. Vtedy tam bola aj silná cyklistická zostava vyslúžilých českých cyklistov, ktorí pravidelne chodia  povzbudzovať na Majstrovstvá ČR a SR svojich favoritov.

Počas tohtoročnej sezóny nás Zdeněk aj s otcom pozvali na to slávne plzeňské pivo priamo do plzeňského pivovaru a zároveň do jeho rodného mestečka Stříbra.

Moja manželka s dcérou išli do Stříbra cez Prahu o deň skôr vlakom, kvôli iným povinnostiam. V Prahe som ich mal zobrať po ceste, lebo ja som vyrazil do Stříbra autom z Trenčína cez Brno.

Pred Slavkovom u Brna som dostal pri obchádzke Slavkova defekt na mojom aute, čo bol pre mňa naozaj vážny problém, keďže som ešte nikdy žiadny defekt neopravoval. Zastavil som v najbližšej slepej uličke pred miestnou reštauráciou. Volal som, samozrejme, hneď asistentskú službu aj odťahovku. Lenže to bolo práve v piatok pred predĺženým vikendom v ČR kvôli štátnemu sviatku - vzniku Československej republiky. Takže všetko bolo oveľa naročnejšie a zdĺhavejšie vybaviť, preto som sa rozhodol opraviť si defekt sám a nasadiť rezervné koleso, aby som  mohol prejsť do jediného pneuservisu v Brne, ktorý v tom čase ešte fungoval.

Ako som sa  tak okúňal okolo môjho auta  hľadajúc poistný klúč a dalšie potrebné náradie v aute na výmenu toho nešťastného kolesa a stále som telefonoval, dvaja mladíci  to zrejme už nevydržali a vybehli von z reštaurácie od rozpitého piva,  aby mi ochotne ponúkli pomoc, že oni mi to koleso vymenia. Bolo to pre mňa veľké prekvapenie a chvíľu mi trvalo, kým som tomu uveril, lebo také niečo sa mi ešte v živote nestalo.

Zo začiatku som im ani veľmi nedôveroval, ale ich ochota bola neuveriteľná a práca im šla tiež od ruky. Keď sa ma spýtal jeden z nich, kam idem, tak som im povedal, že k Štybarovi na pivo. Jeden z nich sa zasmial a povedal, že ma pozná. Zrazu sa mi zdal povedomý a hneď som si spomenul, s kým mám tu česť. A bol to Pavel Boudný, úspešný český MTB cyklista.

Prečo sa delím o tento príbeh s vami? Pretože Pavel jazdieval niekoľko sezón u nás v Dohňanoch na  pretekoch MTB cross country a súperil  napr. s Petrom Saganom, Milanom Barénym, Jaroslavom Kulhavým a inými. Bol juniorským majstrom Európy v cross-country a dokonca vicemajstrom Európy v MTB maratóne kategórie Elite. A teraz mi Pavel aj s kamáratom po rokoch, čo sme sa nevideli, vymenil rezervné koleso v Slavkove u Brna.

Všetko nakoniec dobre dopadlo. V Brne v pneuservise mi potom nasadili novú pneumatiku, a tak som mohol pokračovať vo svojej ceste do Stříbra. Prišiel som síce až v nočných hodinách, ale dôležité bolo, že som tam šťastlivo dorazil. Na druhý deň v sobotu sme absolvovali exkurziu v pivovare, ktorú odporúčam všetkým milovníkom plzeňského piva a rovnako aj všetkým cyklistom.

Na záver chcem iba povedať, že cyklisti sú skvelou a súdržnou komunitou a neviete kedy, kto a kde vám niektorý z nich pomôže. Takže tento príbeh má šťastný koniec. Príbeh o tom, ako som cestoval ku slávnemu cyklistovi Zdeňkovi Štybarovi  na návštevu a plzeňské pivo a na ceste mi opravil defekt  iný slávny cyklista Pavel Boudný, keď odbehol z reštaurácie od nedopitého piva, aby mi pomohol s výmenou rezervného kolesa.

Týmto chcem hlavne poďakovať Pavlovi Boudnému a jeho kamarátovi za nesmiernu ochotu a láskavosť. Najviac ma však na tom teší to, že je to cyklista, s ktorým sa poznám osobne a ktorý u nás v Dohňanoch jazdieval na  pretekoch.
 
Autor je vlastníkom spoločnosti janom, sponzora Deceuninck - Quick-Step, CK EPIC Dohňany, Okolo Slovenska, portálu Cycling-Info.sk aj ďalších projektov v cyklistike...