Lance Armstrong

27.2.2011, 23:23 | Profily cyklistov | Rastislav Boris

armstrong-lance-faceBývalá najväčšia hviezda cyklistického športu a jeden z najvýznamnejších športovcov a obyvateľov našej planéty Lance Edward Armstrong sa narodil 18. septembra 1971 v Dallase v štáte Texas - Spojené štáty americké. Nemal to jednoduché, vyrastal v chudobnej štvrti Plano. Vychovávala ho iba matka, ktorá sa rozviedla, a tak sa Lance s otcom stretával veľmi málo, nemal s ním dobrý vzťah.

 

Lanceova športová kariéra cyklistu nenaberala priamy smer. Ako dvanásťročnému mu najskôr učarovali "kvapalnejšie látky" a  venoval sa súťažne plávaniu. Neskôr sa rozhodol pre náročný šport triatlon. Ruku v ruke s triatlonom sa začali dostavovať jeho prvé športové úspechy na americkom kontinente. V roku 1989 vyhral americký šampionát v triatlone,  o rok na to dokázal prvenstvo obhájiť. Zároveň sa formovala s triatlonom jeho bojovnosť a odolnosť. Lance Armstrong vďaka tejto disciplíne objavil svoju životnú lásku - cyklistiku.

 

Začala sa písať úspešná športová kapitola života tohto výnimočného človeka. Prvý veľký úspech na dvoch kolesách sa dostavil v roku 1990, kedy sa stal amatérskym majstrom  USA, po tom, čo na armstrong-2majstrovstvách sveta obsadil jedenáste miesto. Bolo to najlepšie umiestnenie amerického cyklistu na významom podujatí od roku 1976. Nasledujúce dva roky sa Armstrong zúčastňoval rôznych cyklistických podujatí na americkom kontinente a dokázal vyhrávať náročné etapy a porážať profesionálnych cyklistov. V roku 1992 sa predstavil na Olympijských hrách v Barcelone a bol považovaný za jedného z hlavných kandidátov na zisk najcennejšieho kovu. Avšak, nestalo sa tak, pretože Lance obsadil až štrnástu pozíciu. Od cyklistiky ho to však neodradilo a po olympijských hrách sa stal profesionálnym pretekárom tímu Motorola.

 

Rok 1993 bol pre Armstronga docela prelomový. Dokázal vyhrať tri podujatia Thrift Drug Classic, Kmart West Virginia Classic a Core States Race. Stal sa nielen národným majstrom v cestnej cyklistike, ale tiež svetovým šampiónom, keď porazil iba strieborného Induraina. V roku 1993 sa taktiež po prvýkrát predstavil na slávnej Tour de France. Vyhral síce ôsmu etapu, no v konečnom hodnotení obsadil až 62. miesto. To ešte netušil, čo všetko v budúcnosti vo Francúzsku dokáže a že sa stane legendou cyklistického športu.

 

V nasledujúcom roku sa začal naplno prejavovať Lanceov talent. Dokázal opäť zvíťaziť v jednej etape na Tour de France a stal sa celkovým víťazom na podujatiach Kmart West Virginia Classic a Tour du armstrong-5Pont, na ktorom sa stal aj najlepším vrchárom. Prvenstvo z posledného podujatia dokázal obhájiť aj v roku 1996, čím si vyslúžil miestenku na Olympijské hry v Atlante, zároveň podpísal aj novú lukratívnejšiu zmluvu s tímom Cofidis. Stalo sa však niečo, čo nikto nečakal. Armstrong sa sťažoval v zime 1996 na bolesti a lekárske vyšetrenia nakoniec ukázali, že má rakovinu semenníkov posledného stupňa, ktorá sa rozširovala aj do brucha, pľúc a mozgu. Lekári mu dávali po prvej operácii 40 % pravdepodobnosť prežitia. Lance sa však nevzdával, podstúpil mnohé ďalšie operácie a náročné chemoterapie až sa v roku 1997 úplne vyliečil! Stal sa svetovým symbolom nádeje v boji proti zákernej rakovine.

 

Po vyliečení sa opäť vrátil do cyklistického kolotoča, no nik však neveril tomu, že by mohol nadviazať na výsledky spred choroby. Preto aj jeho kontrakt s mužstvom Cofidis bol výrazne zredukovaný. V roku 1998 sa stal Armstrong pretekárom tímu US Postal a s novým tímom, prišla aj nová výzva a nové víťazstvá. Armstrong sa vrátil, dokázal zvíťaziť nad rakovinou a jeho cyklistická forma nečakane prudko stúpala. Ešte v tom istom roku vyhral podujatia Rheinland-Pfalz Rundfahrt, Tour de Luxembourg a obsadil štvrté miesto na Vuelta Espaňa.

 

armstrong-6Rok 1999 vstúpil do dejín športu, pretože vtedy dokázal prvýkrát v kariére vyhrať slávnu Tour de France so štyrmi etapovými víťazstvami, a tak sa začala písať éra Lancea Armstronga. O rok na to na Olympijských hrách v Sydney získal v časovke Lance bronzovú medailu, no dôležitejšie bolo, že sa mu podarilo obhájiť prvenstvo z Tour de France. Od tohto momentu Armstronga nič iné nezaujímalo iba spomínaná TdF, preto celoročné prípravy venoval len tréningu na TdF, čo využíval prostredníctvom menších podujatí. V roku 2001 vyhral Armstrong  tretíkrát Tour de France, okrem toho triumfoval aj na Tour de Suisse.

 

V roku 2002 si pripísal štvrté víťazstvo na Tour de France a oslavoval tiež na Critérium de Dauphiné a GP du Midi Libre. Rok 2003 priniesol prvenstvo na TdF a na Critérium de Dauphiné Libéré. V roku 2004 šiestykrát za sebou triumfuje na Tour de France a vyhráva aj na Tour of Georgia. Lance Armstong sa tak štatisticky stáva najlepším cyklistom v histórii nielen na Tour de France, ale i v celej cestnej cyklistike.

 

Svoju zbierku víťazstiev skompletizoval v roku 2005 už v tíme Discovery Channel siedmym prvenstvom v rade na francúzskej „Starej dáme". Od roku 1999 do roku 2005 teda Armstrong úplne armstrong-4ovládol Tour de France. Tí, čo sledujú cyklistiku, určite nezabudnú na napínavé súboje medzi Armstrongom a Ullrichom, Zabelom, Vinukorovom či Bassom, ktoré tento šport robili takým krásnym.

 

Dňa 19. apríla roku 2005 ohlásil Armstrong športovému svetu, že svoj bicykel vešia na klinec a že sa bude plne venovať nadácii proti rakovine, ktorú sám založil a má názov Lance Armstrong Fundation. No ako to už býva, športovcom začne ich láska chýbať a o pár rokov sa do športového kolotoča vrátia. Ani Armstrong nie je výnimkou a svoj návrat ohlásil v roku 2008. Ako hlavný dôvod tohto rozhodnutia uviedol snahu o zviditeľnenie a propagáciu jeho nadácie proti rakovine.

 

armstrong-7Po trojročnej prestávke rok a pol trénoval a zúčastňoval sa rôznych podujatí, aby sa mohol v roku 2009 v drese tímu Astana opäť predstaviť na Tour de France. Veľké šance na úspech sa mu nedávali, no Lance nesklamal a obsadil celkové tretie miesto. V roku 2010 zaujal druhým miestom na Tour de Suisse a tretím miestom na Tour de Luxembourg. Počas svojej poslednej Tour de France 2010 bol pre médiá, ale aj fanúšikov, obrovským lákadlom ako člen amerického RadioShacku. Lance svoje, ale aj fanúšikovské očakávania nepotvrdil a skončil aj vďaka množstvu pádov až na 23. mieste. Sedemnásobný víťaz Tour sa ale rozlúčil so cťou a s potleskom. Armstrongová éra sa definitívne skončila.

 

armstrong-10Lance bol však naďalej v spomienkach mnohých fanúšikov, viackrát ho vyhlásili za športovca roka a knihy o jeho boji ako napríklad "Návrat do života" sa stali mimoriadne žiadanými. V posledných rokoch, ako to pri úspechu býva, sa objavili aj otázniky nad dopingom tohto športovca, ale žiadna z dopingových fám sa nedokázala. Pri prechádzke jeho životom musíme spomenúť aj oporný stĺp, bez ktorého by sa Armstrong na vrchol nedostal - manželku Kristin Richard, s ktorou sa vďaka umelému oplodneniu tešili z troch detí (syn Luke, dvojičky Isabelle a Grace), no neskôr sa rozviedli.

 

Všetko čo dosiahol sa zrútilo ako domček z karát v januári 2013, kedy sa po mnohomesačných nátlakoch zo strany USADA, WADA aj UCI v televíznej show priznal k užívaniu zakázaných látok počas celej kariéry. To Lanca definitívne diskvalifikovalo ako pozitívnu legendu a začalo množstvo súdnych sporov. Vzdal sa aj postu riaditeľa nadácie LiveStrong. Aj keď mnohí tvrdia, že nemá miesto v histórii cyklistiky, nedá sa s tým súhlasiť. Jeho éra tu jednoducho bola a navždy ostane v pamätiach tohto športu. Treba sa z nej poučiť a ísť ďalej.

 

 

Najväčšie úspechy (neuznané):

Víťaz Tour de France 1999 - 2005

Bronz OH Sydney 2000 (individuálna časovka)

Majster sveta v cestnej cyklistike 1993

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop