Tyler Farrar

27.2.2011, 23:55 | Profily cyklistov | Rastislav Boris

farrar-tyler-face

Elitný šprintér Tyler Farrar prišiel na svet 2. júna 1984 v meste Wenatchee v štáte Washington v USA. Jeho tvár možno poznáte aj zo známej reklamy na okuliare značky Transitions, kvôli ktorým sa objavil aj v predpovedi počasia na jednej anglickej televízii. Tyler Farrar pravidelne využíval bicykel od trinástich rokov, profesionálom je od roku 2003. V sezónach 2003 až 2005 ho totiž na veľkú cyklistiku pripravovali americké kontinentálne tímy Jelly Belly Health Net-MaxxisTyler vyhrával rôzne americké podujatia a stal sa viacnásobným národným šampiónom.

 

Európa si ho všimla pri víťazstvách na Tour de l'Avenir vo Francúzsku, a tak podpísal v roku 2006 zmluvu s francúzskym Cofidisom. Tu zažil dva čierne roky, keď prvú sezónu ako šprintér nevyhral vôbec nič a v druhej iba etapu na Correios de Portugal.

 

farrar-4Od roku 2008 začal pracovať pre mladý americký tím Slipstream-Chipotle(neskôr názov Garmin-Transitions). Hneď zaujal suverénnym triumfom na Tour of the Bahamas a piatym miestom na významnom evente Paríž-Tours. V sezóne 2009 rozbehol „motory" ešte viac a stal sa elitným šprintérom. Triumfom na Tirreno-Adriatico dokonca porazil Cavendisha, čím sa začal písať príbeh rivality týchto dvoch rýchlikov. Farrar pridal k talianskemu úspechu aj tri víťazné etapy na Eneco Tour a vyhral nemeckú Vattenfall Cyclassics. Žltý dres celkového víťaza a zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže získal na menších podujatiach Circuit Franco-Belge a Delta Tour Zeeland. Zlatým klincom ročníka bol triumf v jedenástej etape Vuelty.

 

Sezóna 2010 bola po predchádzajúcej „žatve" plná očakávaní a Farrar nesklamal. Zopakoval víťazstvá na Delta Tour Zeeland aj Vattenfall Cyclassics. Pridal tiež prvé miesto na Grote Scheldeprijs, Three days of de Panne a piate miesto na Tour od Flanders. Najviac žiaril na Grand Tours, pričom sa postavil na štart všetkých troch cyklistických legiend. Po boku najväčšej možnej šprintérskej konkurencie vyhral dve etapy na Gire aj na Vuelte. Žiaľ, na Tour de France 2010 to boli iba tesné druhé a tretie miesto. Stále mu chýbalo čosi k absolútnemu vrcholu.

 

farrar-tyler-profilovkaNašiel to v roku 2011 v tíme Garmin-Cérvelo a vyhral svoju prvú etapu na Tour de France s výraznou pomocou od obetavého kolegu Hushovda. Dokonca sa mu to podarilo 4. júla na Deň americkej nezávislosti ako historicky prvému Američanovi. Víťazstvo venoval zosnulému priateľovi a tréningovému partnerovi Wouterovi Weylandtovi, kvôli ktorému nedokončil aj Giro a veľmi ho to zasiahlo. Rok 2011 ukázal Tylerovi aj novú výzvu, veď prvýkrát vystrčil rožky na klasike s dlažobnými kockami a na Gent-Wevelgem skončil tretí.

 

Rok 2012 bol už bez pomoci Juliana DeanaThora Hushovda a rodák z Wenatchee svoj status špičkového šprintéra nedokázal potvrdiť v rozsahu, aký sa očakával. Všetko sa začalo veľmi sympatickým druhým miestom celkovo na Katare, hoci bez víťazstva. Tesné to bolo na aprílovom Schelderprijs Vlaanderen, kde nestačil iba na Marcela Kittela. Jar a leto však plynuli a víťazstvá nikde. Elitného šprintéra zachránili od katastrofálnej sezóny dve etapové víťazstvá na USA Pro Challange, jedno dokonca v náročnej kopcovitej etape.

 

Rýchly Američan býva v belgickom Gente, takže tu má aj početnú základňu fanúšikov. Jeho cieľom v aktuálnej sezóne by mala byť hlavne Tour de France a určite viac víťazstiev než vlani. V roku 2013 preto zintenzívnil rýchlostný tréning, ale stal sa len nepopulárnym majstrom prehratých špurtov. Keďže od začiatku sezóny víťazstvá neprichádzali, Garmin-Sharp ho vynechal zo zostavy na Tour. Na Vuelte sa síce dokázal štyrikrát umiestniť v TOP 5, ale najcennejší sezónny triumf získal na Okolo Kalifornie. No stále to bolo veľmi málo pre amerického rýchlika.
 
 

Nasledujúcu sezónu takisto uzavrel len s jedným triumfom, ktorý dosiahol na Okolo Pekingu. Farrar sa síce prezentoval húževnatejším štýlom, ale ani ten mu nedokázal priniesť viac ako len nepopulárne umiestnenia. Na konci roka sa preto rozhodol zmeniť tím a svoju budúcnosť spojil s pro-kontinentálnym celkom MTN-Qhubeka.  V roku 2015 nevybojoval ani jedno víťazstvo, ale s africkým celkom prežil dobrodružstvo na Tour de France. Súčasťou tohto tímu zostal aj v roku 2016 na WT scéne.  

 

Odchádza vyslúžili šprintér


Na víťazstvo čakal od roku 2014. Naposledy sa tak stalo v tretej etape na Tour of Beijing. Už je však isté, že ďalšie nepridá. Po sezóne 2017 ukončil Tyler Farrar kariéru. Bola to dosť rozpačitá derniéra. Množstvo pretekov, na ktorých sa zúčastnil, nedokončil. Na svoje konto si nepripísal ani len jedno zaujímavé umiestnenie, a tak s tým "sekol" po klasike v Montreale.

 

Najväčšie úspechy:

Tour de France - 1 víťazná etapa
Giro d'Italia - 2 víťazné etapy
Vuelta a Espaňa - 2 víťazné etapy

 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop