Thor Hushovd

28.2.2011, 00:05 | Profily cyklistov | Rastislav Boris

hushovd-face-nova

"Je dôležité užívať si život a každý okamih," hovorí Thor Hushovd a naozaj si naplno užíva aj každé jedno víťazstvo v cestnej cyklistike. Patrí k najväčším osobnostiam pelotónu a to srdcom, hlavou, ale aj postavou.

 

Nórsky cyklista Thor Hushovd sa narodil 18. januára 1978 v útulnom prístavnom meste Grimstad na juhu Nórska. Neďaleko sa nachádzajú okrem mora aj lesy, kde chodieval malý Thor na poľovačku. Poľovačku a prírodu má dodnes na zozname záľub. Aj k športu mal vždy blízko a cyklistom sa stal už vo svojich deviatich rokoch. Inšpiroval sa svojím starším bratom, výrazne mu pomáhal bývalý nórsky cyklista a zároveň spoluobčan z Grimstadu Dag Otto Lauritzen. Vzorne sa starali i rodičia, ktorí ho vozili na preteky aj vo veku tínedžera.

 

Čoskoro TH dospel a začal zbierať veľké úspechy v zahraničí. V roku 1998, keď vyhral v jeho kategórii do 23 rokov MS v časovkeParíž-Roubaix aj Paríž-Tours, sa skalopevne rozhodol pre profesionálnu cyklistiku. V roku 2000 podpísal prvú profesionálnu zmluvu s tímom Crédit Agricole, ktorému zostal verný až do roku 2008. V dnešnom svete osobných manažérov a peňazí nevídaná vec. Nevídaný bol aj jeho vstup do pelotónu, hneď počas premiérovej sezóny ukázal veľkú osobnosť. Vybojoval päť víťazstiev, takže s Petrom Saganom majú okrem osobnosti a vlastností podobný tiež veľkolepý vstup do cyklistiky. Odmenou za tieto výsledky bola Thorovi účasť na Olympijských hrách v Sydney, dosiahol siedme miesto v časovke.

 

Svoj talent dokázal aj v roku 2001. Podarilo sa mu zvíťaziť na podujatiach Tour de Normandie a hushovd-1Paris-Corréze. Premiérovo sa predstavil na Tour de France, hneď zvíťazil v piatej etape, no neskôr odstúpil. Každopádne, za dva roky stihol to, načo čakajú podaktorí celú kariéru či celý život. Počas sezóny 2002 zdvihol latku ešte o kúsok vyššie. Stal sa majstrom Nórska v časovke, vyhral ďalšiu etapu Tour de France a už na druhý pokus dorazil až do Paríža. V sezóne 2004 získal už oba tituly majstra Nórska, vyhral tretiu etapu Tour de France v kariére a otvoril si nové obzory vďaka víťazstvám na menších klasikách.

 

V roku 2005 famózne pokračoval v raste a premiérovo ovládol bodovaciu súťaž na Tour de France ako prvý Nór v histórii. Pozitívny dojem zanechal opäť v klasikách, pričom tentoraz sa mu vydarili aj tie najväčšie a získal napríklad tretie miesto na Miláno-San Remo. Jeho šprintérske schopnosti začala dopĺňať veľká odolnosť, vo svojej šiestej sezóne sa predviedol aj na druhej GT a to na Vuelte, kde vyhral etapu. Na dve GT počas jednej sezóny čakal teda dlho, takže netreba to ani pri Petrovi Saganovi a ďalších talentoch prepáliť. A súperom Hushovda sa z jeho odolnosti "triasli kolená".

 

Potvrdila to sezóna 2006 a ďalšie úspechy. Hushovd zvíťazil v bodovacej klasifikácii na Vuelta a Espaňa, tri dni si obliekal dres celkového lídra. Okrem toho vyhral v ôsmych etapách na rôznych podujatiach, jednu ovládol i na Tour de France. Vyhral svoju prvú veľkú klasiku Gent-Wevelgem. Ďalší rok 2007 nepatril medzi najúspešnejšie, no Thor sa zúčastnil premiérovo na Giro d´Italia, ktoré si počas kariéry príliš neobľúbil, no vyhral tu jednu etapu. Na TdF pridal tiež tradičný etapový vavrín. O rok nato získal zelené tričko za šprintérske výkony aj na týždňových podujatiach Paríž-Nice Volta Catalunya. Za celý rok získal v etapách šesť pódiových umiestnení, jeho všestrannosť obdivoval celý pelotón. V tomto období patril k najlepším medzi šprintérmi, klasikmičasovkármi.

 

hushovd-8-ms-2010Nasledujúci rok 2009 môžeme označiť za jeho najúspešnejšíThor jazdil za Cervélo TestTeam a vyhral „bodovačky" na podujatiach Tour de France a Tour of Missouri. Na svoje konto si pripísal deväť etapových víťazstiev a obsadil tretie miesta na podujatiach Miláno-San RémoParíž-Roubaix. V roku 2010 svoju pozíciu na „Pekle severu" vylepšil na dvojku, ale nikdy tu nevyhral, čo mu naďalej asi najviac chýba. Potom prekonal aj zlomeninu kľúčnej kosti a na Tour de France 2010 pokračoval v šprintérskom umení, i keď tentoraz to na zelený dres nestačilo. Za tie roky však nazbieral toľko skúseností, že ovládol šprint aj na Majstrovstvách sveta 2010 v Austrálii. Thor Hushovd dosiahol až na vrchol, získal dúhový dres. V Nórsku sa stal národným hrdinom a športovcom roka.

 

V sezóne 2011 sa aj kvôli veku v drese Garmin-Cervélo pomalšie rozbiehal, no na Okolo Švajčiarska lišiacky zdolal v jednej z etáp aj veľkého lišiaka Petra Sagana. Na Tour de France síce postupne vypadol z boja o zelenú, ale stal sa hrdinom. Vyhral dve etapy a v únikoch ukázal intuíciu, predvídavosť a skúsenosti aké v histórii nájdeme len občas. Sedem dní ubránil žltý dres, s tímom vyhral tímovú časovku a výrazne pomohol kolegovi Farrarovi. Mimochodom, žltú obliekal na Tour aj v rokoch 20042006, dosiaľ ako jediný Nór.

 

O úspechy sa snažil aj v sezóne 2012, a to v drese hviezdneho tímu BMC. Prestup mu však nevyšiel a nezaznamenal žiadne víťazstvo. Na jar sa trápil aj so zraneniami a najlepším výsledkom v sezóne bolo 14. miesto z obľúbeného Paríž-Roubaix. Na Tour de France dokonca ani neštartoval. Ani druhý rok v tomto drese Hushovd nemal úspešný. Doznievajúce zranenia z predchádzajúcej sezóny mu nedovolili výrazne prehovoriť na jarných klasíkách a na veľkých etapových pretekoch sa takisto nedokázal presadiť. Fanúšikom sa aspoň pripomenul dvomi víťazstvami na Okolo Poľska a rovnakým rezultátom i na Arctic Race of Norway, ktoré vyhral aj celkove. 35-ročný skúsený jazdec tak pred koncom kariéry stále čaká na nejaký výrazný úspech. 

 

Na konci ročníka 2014 sme sa dozvedeli, že sa mu to už nepodarí, pretože Thor Hushovd ukončil aktívnu kariéru. Príčinou bola mononukleóza, ktorá stála za jeho zdravotnými problémami a slabými výsledkami. Tie neprichádzali ani v roku 2014, preto sa radšej rozhodol stiahnuť do úzadia a viac sa netrápiť. Po fyzickej a psychickej vyčerpanosti to bolo asi najlepšie riešenie.          

 

hushovd-thor-tourTomuto typickému Nórovi so svetlými vlasmi a modrými očami vlka sa darí tiež v osobnom živote. Má manželku Susanne a dcéru Isabel. Spoločne bývali už v Monaku aj Švajčiarsku, no za domov stále považujú aj Grimstad. Thor má okrem poľovníctva rád aj priateľov, hudbu, sushi, nórsky les. Uvedomuje si, že ho všetci v pelotóne spoznajú, lebo je dvakrát väčší, ale tiež by sa vraj nebál dať kopačku aj Chuckovi Norrisovi. Ak by nebol cyklistom, možno by si vyskúšal lyžovanie. Každopádne, Thor Hushovd si svojou osobnosťou vybudoval pozíciou cyklistickej ikony. Silu majú nielen jeho nohy, ale aj slová: "Myslím si, že je dôležité užívať si život a každý okamih. Robte to, čo chcete robiť a bavte sa. Nestrácajte dobré momenty, možno ich nikdy nevrátite späť."

 

 

Najväčšie úspechy:

Bodovacia súťaž Tour de France 2005 a 2009

Tour de France 10 víťazstiev

Bodovacia súťaž Vuelta a Espaňa 2006

Majster sveta v pretekoch s hromadným štartom 2010

Majster sveta v časovke pretekárov do 23 rokov 1998
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop