Keď sme hrdí na Slovensko (Sumár Tour of Oman)

19.2.2012, 20:18 | Sprav. z pretekov - staršie | Rastislav Boris

Na Tour of Oman zdvihla slovenská cyklistika svoju latku znova vyššie. Peter Sagan vyhral etapu a bodovaciu súťaž, Peter Velits triumfoval celkovo. To sú presne tie momenty, keď sme hrdí na Slovensko.

Prvýkrát v histórii na podujatí takéhoto rangu (2.HC) sa podarilo Slovákom vyhrať dve, a to hneď najcennejšie, súťaže. Peter Sagan vyhral bodovaciu súťaž, Peter Velits ovládol celkovú klasifikáciu. Získali sme teda zeleno-červené double, ktoré nám závidia aj cyklistické veľmoci. Bratia Velitsovci si vďaka tímovej časovke obliekali špeciálne dresy už na Vuelte 2010, ale Omán 2012 bol ešte výnimočnejší. Naši Petrovia, naši najlepší dvaja cestní cyklisti, porazili hviezdnych súperov z celého sveta. Obaja uspeli pomerne tesne, no šťastie praje pripraveným.

Petrovia sa už pred štartom cítili dobre. Sagan sa chcel hlavne pripraviť na jarné klasiky, Velits na Tirreno-Adriatico. Celý pelotón bol vlastne spokojný, že globalizácia zaviala cyklistiku aj do Ománu, veď v Európe vládla tuhá zima. V tejto krajine ropy boli po celý čas príjemné teploty, príroda dokazovala svoje čaro, i keď tu mnoho vegetácie nenájdete. Zväčša sa jazdilo blízko Ománskeho zálivu, čo znamenalo vietor a pridalo to podujatiu na atraktivite. Výnimkou bol iba prvý deň, ktorý bez prekvapení ovládol v šprinte André Greipel (Lotto Belisol). Potvrdil, že sa dokáže dostať do špičkovej formy rýchlejšie a naplno využíval svoj agresívny štýl.

Ten mu nestačil v druhej etape, lebo v šprinte do kopčeka je momentálne najlepší jeden mladý Žilinčan. Peter Sagan vyhral suverénne svoj prvý šprint v sezóne. Obliekol sa na jeden deň do červeného dresu a začal naplno bojovať o zelený dres pre šprintérov. Na konci druhej etapy sme videli v akcii aj Petra Velitsa, ktorý vyskúšal na kopčeku zaútočiť, čo dokazuje, že sa už vtedy cítil výborne. Napokon spolu s NibalimRodríguezom stratil deväť sekúnd.

Nasledovala tretia etapa, kde konečne výrazne pracovalo aj Sky. Cavendish však skončil až ôsmy. Keď avizuje, že sa cíti dobre, nezvykne takto zaváhať. Na jeho najväčšie rýchlosti si musíme ešte počkať. V nemeckom súboji teda vyhral Kittel pred Greipelom, Sagan si na piatom mieste udržal dres pre najlepšieho mladíka. Najväčšiu skúsenosť však získal zrejme tím Project 1T4I. Síce nepatria medzi ProTour tímy, ale dokázali často vytvárať najefektívnejší vláčik pre šprint. Zvýšilo sa im sebavedomie do ďalších hromadných šprintov.

V štvrtej etape prišlo už šieste víťazstvo André Greipela v sezóne 2012, čo znamená, že je najlepším šprintérom prvých dvoch mesiacov. V priamom súboji porazil druhého Peťa Sagana, ktorý naďalej bojoval o bodovaciu súťaž.

Najnáročnejšia a najzaujímavejšia bola piata etapa, ktorú sprevádzali vysoké teploty, púšť, piesok a silný vietor. Tempo bolo pomalé a cyklisti sa šetrili na rozhodujúci kopec, na Zelenú horu. Tá vlastne odštartovala sezónu 2012 aj pre vrchárov. Najlepšie do nej vkročil Vincenzo Nibali, ktorý si pripísal po peknom úniku prvé víťazstvo. Za žraloka zo Sicílie sa však zavesil Peter Velits a trochu sme si mohli zaspomínať na Vueltu 2010. Lenže tentoraz sa poradie otočilo, Peťo získal červený dres o jedinú sekundu. Až kým nezaspal, šíril okolo seba úsmev.

Posledný šiesty deň si však vyžadoval plnú koncentráciu. Liquigas dokázal vytvoriť pekelné tempo a na prvej

velits-peter-oman-vitazšprintérskej prémii v miernom kopčeku sa strhol boj o bonifikácie. Prémiu vyhral Boonen, ktorý si vyskúšal úlohu domestika pre Petra Velitsa. Celý tím Omegy odvádzal fantastickú prácu a napätie sa objavilo iba potom, čo sa v pelotóne začalo diskutovať, že kto prešiel prémiou na druhom mieste. Podľa rádia to bol Nibali, no organizátorom sa stala chybička a reálne získal bonifikácie Sagan. Chaos nielen medzi jazdcami nastal možno aj kvôli tomu, že vysielačky boli, samozrejme, zakázané. Nibali prešiel prémiou až ako štvrtý, čiže mu víťazstvo ušlo najtesnejším možným spôsobom vlastne dvakrát. Organizátori rozhodli až podľa fotografie, bolo to úplne tesné podobne ako v prípade víťazstva Sagana na Okolo Poľska.

Žilinčan nás potešil tiež, keď znova predviedol aj skvelú intuíciu a v poslednom šprinte sa vyviezol za víťazným Kittelom na druhé miesto. Vyhral súťaž šprintérov o desať bodov pred Greipelom. Tretí v bodovačke skončil Kittel, za šprintérsky objav z Ománu by sme mohli označiť Nacera Bouhanniho z FDJ. Síce sa nedostal na pódium, no v piatich etapách finišoval v top šestke. Medzi mladíkmi vyhral Tonny Gallopin z RadioShacku. Francúzsky tím FDJ patril k tým najaktívnejším (Najmä Bouhanni, Casar a Jeanesson) spolu s OP-QS, LiquigasomLottom. V súťaži tímov im však chýbalo štyridsať sekúnd na vynovený RadioShack.

Tretí ročník Tour of Oman priniesol aj niekoľko zaujímavostí, veď nezvyčajní boli i fanúšikovia a fanúšičky so zahaleným telom a vlasmi. Organizácia však bola špičková, veď sa o ňu starali borci z Amaury Sport Organisation, ktorá organizuje aj TdF. Vďaka rope sa jazdilo často po nových asfaltových cestách. Medzi spomínanými organizátormi sa objavil aj Christian Prudhomme, ktorý si pozval do auta futbalového trénera Paula Le Guena, bývalého kouča Rangers či reprezentácie Kamerunu a momentálne kormidelníka Ománu. Netradičný bol aj presun loďou po prvej etape, na mori sa pohojdal celý pelotón.

Akurát škoda, že slovenské radosti sme nemohli vidieť naživo v žiadnej televízii. Zábery by to boli úžasné a svetový ohlas ešte väčší. V cieľovom prístavnom meste Muttrah naši chalani dokonca prehodili pár slovstáli vedľa seba aj na pódiu pri spoločnej fotografii. Dodajme ešte, že pre Petra Velitsa to bolo prvé víťazstvo v drese Omegy (OP-QS) a prvý víťazný etapák v kariére! Zároveň sa predčasne obdaroval skvelým darčekom k svojim 27. narodeninám, ktoré oslávi spolu s bratom v utorok 21. februára. Všetko najlepšie!

Peter Velits pre oficiálnu stránku svojho tímu:

"Je to veľký deň, jeden z najlepších v mojej kariére. Počas poslednej etapy bolo chvíľu napätie, keď sa zdalo, že Nibali prešiel prémiou za Boonenom. Našťastie, bola to len chyba v prepise čísla z rozhlasových informácií a krátkodobý strach rýchlo zmizol. Náš tím perfektne kontroloval preteky, strážil ma až do cieľa. Je to moje prvé víťazstvo v etapovom preteku a som veľmi šťastný. Je to skvelý začiatok do sezóny 2012, aj keď som si vedomý toho, že veľké podujatia ešte len prídu. V porovnaní s minulosťou som zmenil svoj ​​prístup k príprave a naplánovaniu sezóny, no a vidím výsledky. Bude dôležité, aby to takto pokračovalo. Náš ďalší cieľ je podujatie Tirreno-Adriatico, čo je veľmi dôležitý pretek, v ktorom chcem uspieť. Budem určite trénovať na svojom časovkárskom bicykli Specialized v najbližších dňoch. Chcem sa pripraviť na obe časovky na Tirrene. Každopádne, dnes v noci chcem, aby sme oslávili túto výhru spoločne s celým tímom, ktorému venujem tento úspech. Nevyhral by som bez ich pomoci."

Peter Sagan pre svoju oficiálnu stránku:

"Už na prvej prémii sme chceli získať jednu sekundu pre Nibaliho, ale nepodarilo sa. Držali sme balík pokope, ale nedarilo sa nám, a potom už ťahali aj ostatné tímy. V závere som si našiel dobrú pozíciu za Kittelom, z čoho som mal radosť, lebo Greipel vpredu chýbal. Som rád, že som vyhral bodovaciu súťaž. V tíme mali z toho radosť, ale na druhej strane boli smutní, že sa nám nepodarilo celkovo vyhrať.
Priznám sa, v duchu som rád, že vyhral Peťo Velits, lebo sme cyklistickému svetu ukázali, že aj na Slovensku sú výborní cyklisti! S úvodnými vystúpeniami v Katare a teraz v Ománe som spokojný. Je to len začiatok sezóny a ja som sa ocitol päťkrát na pódiu, odnášam si aj zelený dres."

Najväčšie úspechy Petra Velitsa v kariére:
16.09.2007: víťaz Grand Prix de Fourmies (FRA - 1.HC) - jednorazovka (špurt v malej skupinke)
29.09.2007: majster sveta v pretekoch do 23 rokov v Stuttgarte (špurt balíka)
23.07.2008: najbojovnejší jazdec 17. etapy na Tour de France (únik a vyhratá vrchárska prémia HC - Col de la Croix de Fer)
07.06.2009: víťaz GP du canton d'Argovie (SUI - 1.1) - jednorazovka (špurt balíka)
15.09.2010: víťaz 17. etapy Vuelta a Espaňa - časovka na 46 km
19.09.2010: celkovo druhý na Vuelta a Espaňa 2010
22.07.2011: tretie miesto v kráľovskej etape Tour de France (stúpanie na Alpe d'Huez) - po penalizácii Contadora
19.02.2012: celkový víťaz Tour of Oman (OMA - 2.HC) - etapové preteky, 6 etáp (prvé víťazstvo Petra Velitsa v etapových pretekoch