Najstaršia klasika Liége - Bastogne - Liége v nedeľu uzavrie obdobie jarných klasík. Môžeme sa tešiť na jedenásť kopcov a favoritov z radov klasikárov aj vrchárov. Víťazstvo obhajuje Philippe Gilbert.

liege-baston-liege

Belgické podujatie Liége - Bastogne - Liége je dramatickou bodkou za obdobím jarných klasík. Hovorí sa, že Ronde van Vlaanderen sa vyhráva srdcom, na Paríž - Roubaix sú podstatné šťastie a hlava, ale v Liége sa vždy teší ten najsilnejší a najbojovnejší jazdec. Aspoň čiastočne to určite platí. "Z pohľadu fyzickej záťaže je to asi najnáročnejšia klasika. Kopce sú dlhé, zväčša strmé a v záverečných kilometroch všetko graduje," zhodnotili klasiku britské médiá. Podujatie sa pýši tiež prezývkou najstaršia dáma. Prvé amatérske vydanie sa konalo ešte v roku 1892!

O 120 rokov neskôr sa na štart v Liége postaví 200 profesionálnych cyklistov28 krajín25 tímov. Divokú kartu dostali zoskupenia Accent Jobs - Willems Veranda's, Landbouwkrediet - Euphony, Saur - Sojasun, Team Europcar, Team Argos - Shimano, Team Type 1 - Sanofi a Topsport Vlaanderen - Mercator. Začína sa o 10:25 na námestí Place Saint-LambertLiége, ktoré je partnerským mestom Plzne. Celé podujatie má výbornú polohu pre fanúšikov. Jazdí sa vo frankofónnej časti Belgicka, kde sa ale nachádza aj veľa cudzincov najmä z Talianska. Navyše to nie je ďaleko ani od hraníc s Holandskom alebo Nemeckom.

V priebehu 257,5 kilometra dlhej trasy čaká cyklistov 11 kopcov. Najprv smerujú na juh, no v Bretogne sa po necelých 100 kilometroch otočia a vrátia sa náročnejšou cestou do Liége.  Prvý kopec Cote de La Roche je na 70. kilometri, najstrmší Cote de Stockeu (dĺžka 1 kilometer, priemer 12%) sa nachádza za 165. kilometrom ako štvrtý v poradí. V záverečných 35 kilometroch rozhodnú o víťazovi tri špeciálne kopce vo vysokom tempe a plnom nasadení. Cote de la Redoute (2 kilometre; 8,8%), Cote de la Roche aux Faucons (1,5 kilometra; 9,3%) a Cote de Saint-Nicolas (1,2 kilometra; 8,6%). Situácia bude s pribúdajúcimi kopcami stále premenlivejšia a dôležitý bude vplyv počasia. Predpovede hlásia chlad a 70% pravdepodobnosť dažďových zrážok. Víťaz v Liége musí aj v záverečných stovkách metrov zvládnuť mierny kopček a nepríjemnú zákrutu.

Úžasné je, že skupina favoritov je naozaj široká. Klasikári sa stále držia v špičkovej forme z ostatných klasík, no viacerí vrchári sú už vo forme pred Girom. Obhajcom titulu je Philippe Gilbert (BMC), ktorý je v tieni svojej minulej sezóny, ale vraj sa cíti lepšie a lepšie. Sebavedomé vyhlásenia stále nemal, no jeho víťazstvo je reálne. Býva neďaleko od cieľa a je to vlastne jeho domáce podujatie, preto mu sedí asi najviac. Dôležitým kolegom Gilberta bude najmä minulý rok siedmy Greg Van Avermaet.

liege-schleckovci-2O víťazstvo sa tu vždy snažia aj Schleckovci (RadioShack), Andymu sa to dokonca v roku 2009 podarilo. Teraz sa vraj cíti veľmi dobre po psychickej i fyzickej stránke. Pozor si musia dať aj na taktiku, pretože minulý rok ich spoluprácu prevalcoval v šprinte Gilbert a zostali im iba dve zvyšné priečky na pódiu. Veľkým favoritom je tiež Joaquin Rodríguez (Kaťuša), ktorý miluje strmé stúpania a rýchle nástupy. Môže sa stať ôsmym jazdcom histórie, ktorý získa double La Fléche WalloneLBL. Alternatívou pre rôzne scenáre belgickej klasiky je aj Puritov kolega a skúsený lišiak Oscar Freire.

Nesmieme zabudnúť na navrátilca Alejandra Valverdeho (Movistar), ktorému sa táto klasika veľmi páči. Vyhral ju v rokoch 2006 a 2008. Vo veľmi dobrej forme vyzerá byť aj Damiano Cunego (Lampre), ktorého na Amstli pribrzdil pád zopár metrov pred čiarou. Vtedy vyhral famózny šprintérsky súboj Gasparotto (Astana) pred Vanendertom (Lotto) a aj oni prídu do Liége. Belgičanovi chce pomáhať aj hviezdny kolega Van den Broeck. Jednu z najväčších šancí na záchranu Saxo Banku bude mať odborník na Ardény Karsten Kroon. Spomedzi ďalších veľkých favoritov spomeňme ešte mená ako Nibali, Gerrans, Devenyns, Chavanel, Sánchez, Hesjedal, Martin, Nocentini, Voeckler, Uran, Kiserlovski alebo Mollema. Jednoducho veľa hviezd a ich boj na jedenástich kopcoch.

liege-baston-liege
UCI World Tour - 3. kategória
22.04.2012, 257,5 kilometrov
štart: 10:25 / cieľ cca.: 17:00

ŠTARTOVÁ LISTINA l PRIEBEH PRETEKOV


liege-2012