Piata etapa viedla zo Saint Symphorien sur Coise do Vernoux en Vivarais a merala 193 km. Profil trate už jasne ukazuje, že ide o etapu pre vrchárov a pretekári museli prekonať niekoľko zaujímavých kopcov a priaznivci cyklistiky sa tešili predovšetkým na dve vrchárske prémie prvého stupňa, celkovo ich bolo až sedem.
Úvod pretekov bol dosť nervózny, poznačilo ho niekoľko pokusov o únik, a boli sme aj svedkami paris-nice-etapa-5-pelotonkolízie víťaza pretekov z roku 2009 Luisa Leona Sancheza (Rabobank), Sandyho Casara (FDJ) and Simona Gerransa (Sky), nešlo však o nič vážnejšie. Na prvý vrchol prišiel pelotón vcelku. Na cote des Ayats bol prvý jeden zo včerajších hrdinov Remi Pauriol (FDJ), za ním Juan-Manuel Garate (Rabobank) a Pablo Urtasun Perez (Euskaltel). Na 38 kilometri si nohy precvičili šprintéri a víťazstvo na prémii získal Heinrich Haussler (Garmin-Cervelo).
Potom už pelotón začal stúpať smerom k prvej horskej prémii prvého stupňa. Col de la Croix de Chaubouret bol niekoľkokrát už aj súčasťou Tour de France a aj dnes sa na ňom zvádzali pekné súboje. Najskôr útočil Julien El Fares (Cofidis) potom Sergio Paulinho (RadioShack) v ďalšej skupinke bol aj Roman Kruziger (Astana). Žiaľ na kopci sa trápil náš Peter Sagan (Liquigas). Na vrchole bol prvý Westra (Vacansoleil), nasledovaný Dupontom (AG2R), Jeannesson (FDJ), Lopezom Garciom (Movistar) a Le Mevelom (Garmin) neskôr ich dostihol ešte Hardy (Bretagne-Schuller) a vznikla úniková skupinka, ktorá si postupne budovala náskok.
paris-nice-etapa-5-kreuzigerNa 76 kilometri mali náskok už 4:10 ale po občerstvení zhruba v polovici pretekov sa znížil a pelotón si udržiaval zhruba dvojminútový odstup. Šprint v Lamastre vybojoval Le Mevel.
Na stúpaní druhej kategórie na Col de Montreynaud sa opäť diali veľké veci. Pelotón náskok stiahol už na 40 sekúnd a ako prvý začal na skupinku útočiť Pineau (Quick Step). Peťo Sagan začal strácať aj na tomto stúpaní. Kilometer pred vrcholom sa odtrhli z vedúcej skupinky traja pretekári a prémiu si rozdelili v poradí Westra, Dupont, Lopez-Garcia.
O pár kilometrov ďalej na trojkovej prémii si poradie zopakovali, s tým rozdielom, že Lopez Garcia tempo nevydržal a stratil 15 sekúnd, pelotón sa už priblížil na 38 sekúnd. Westra sa nachvíľu odpútal aj od Duponta a vyhral ďalšiu trojku.
O pár kilometrov neskôr ich už pohltil pelotón. Počas zjazdu unikla ďalšia, 7-členná skupinka. Boli v nej štaria pretekári tímu FDJ Fedrigo, Casar, Pineau a Roy ďalej Voeckler (Europcar), Spilak (Lampre) a Trofimov (Katusha). Pred rozhodujúcim stúpaním na druhú jednotku dňa  Col de la Mure si vytvorili náskok 35 sekúnd ale pelotón ich po niekoľkých kilometroch stiahol.
Držiteľ žltého trička De Gendt začal v stúpaní strácať, naopak na čele nasadil tempo Roman Kreuziger, objavil sa tam aj Carrara ten poodišiel spoluKiserlowskim. Neskôr sa za nimi vydali TaaramaeTondo, ktorí si v tomto poradí rozdelili aj poslednú horskú prémiu a pelotón sa roztrhal.
5-etapa-kloden-sanchezNa čele sa potom sformovala skupina Martin, Tondo, Kiserlovski, Klöden, Brajkovic, Taaramae a Samuel Sánchez. Tá to dotiahla až do cieľa. Zvíťazil Andreas Klöden (RadioShack), druhý bol Samuel Sánchez (Euskaltel-Euskadi) a tretí Matteo Carrara (Vacansoleil). V tomto poradí sa usadili aj na čele celkovej klasifikácie. Klöden si ako slušný časovkár pred zajtrajším súbojom proti chronometru vytrvoril dobrú pozíciu. Peter Sagan skončil hlboko v štartovom poli na 144. mieste so stratou viac než 25 minút.

1. vlajka KLÖDEN Andréas TEAM RADIOSHACK 4h 59' 00" zlty-dres
2. vlajka SANCHEZ Samuel EUSKALTEL - EUSKADI + 00' 00"
3. vlajka CARRARA Matteo VACANSOLEIL-DCM + 00' 00"
4. vlajka MARTIN Tony HTC - HIGHROAD + 00' 00"
5. vlajka TAARAMAE Rein COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE + 00' 00" biely-dres
6. vlajka KISERLOVSKI Robert PRO TEAM ASTANA + 00' 00"
7. vlajka BRAJKOVIČ Janez TEAM RADIOSHACK + 00' 00"
8. vlajka TONDO Xavier MOVISTAR TEAM + 00' 00"
9. vlajka SANCHEZ Luis-Leon RABOBANK CYCLING TEAM + 00' 18"
10. vlajka ROLLAND Pierre TEAM EUROPCAR + 00' 19"
144. vlajka SAGAN Peter LIQUIGAS-CANNONDALE + 25' 47"Video posledných kilometrov (posledný km od 6:10)
paris-nice
World Tour: Paríž - Nice

5. ETAPA 10.03.2011 (Saint-Symphorie > Vivarais), kopcovitý profil, 194 km
pariz-nice-5


Preview:

Piata etapa buď rozhodne alebo veľmi hlasno prehovorí do celkovej klasifikácie. Na 193 kilometrovej trase čaká pelotón sedem výstupov, pričom až dva vrátane posledného sú prvej kategórie. Najmä dĺžkou stúpania pohrozí Col de la Croix (38-54km), ktorého vrchol sa nachádza v slušnej nadmorskej výške 1201 metrov nad morom. Potom nasleduje asi 35 kilometrový zjazd, čoby mohol využiť napríklad majster tejto disciplíny .sanchez.. Zlatým klincom etapy a možno aj podujatia však bude premiérový výstup na Col de la Mure, ktorý končí iba 10 kilometrov pred cieľom. Dĺžka je 7,5 kilometra, ale testom budú po šiestich predchádzajúcich výstupoch najmä pasáže s 12% prevýšením pri celkovom priemere 8,3%. Takže spomenuté očakávania na „kotrmelce" v celkovej klasifikácii sú opodstatnené.