Hneď úvodná etapa na Tirreno-Adriatico 2011 priniesla menšie prekvapenie.

Historicky prvú tímovú časovku na preteku „dvoch morí" zvládol najlepšie Rabobank, ktorý ale napriek úspešnému účinkovaniu na tomto podujatí v minulosti nepatril k favoritom tímovej vojny proti chronometru. Holandská stajňa sa vydala na 16,8 kilometrov dlhú rovinatú trať ako prvá, takže výsledný čas 18:08 nevyvolal najprv žiadne emócie. Keď prišiel onedlho do cieľa najväčší favorit tím HTC so stratou desať sekúnd na Rabobank, tak už sa začalo skloňovať víťazstvo holandského družstva vo všetkých pádoch. A veru už nikto čas modro-oranžového tímu neprekoval.

Keďže ako prvý prešiel z Rabobanku cieľom Lars Boom, tak jemu patrí žltý dres lídra v druhej etape. Toto trošku prekvapujúce víťazstvo zmenilo i pravidlá boja o celkové umiestnenie, keďže líder Rabobanku Robert Gesink si nielenže oblečie biely dres, ale získal tiež cenné sekundy na ďalších favoritov. Gesink sa vyjadril, že je to jeho prvá vyhratá tímová časovka v kariére, na spoluprácu svojej partie môže byť momentálne hrdý.

garminZa Rabobankom milo prekvapil skôr šprintérsky tím Garmin-Cérvelo so stratou 9 sekúnd, o sekundu horší bol spomínaný tím HTC aj s Petrom Velitsom. Skupina Saxo Banku, už bez najlepšieho časovkára Cancellaru, obsadila štvrtú priečku. Spomeňme ešte Liquigas, ktorý skončil na neúspešnom piatom mieste so stratou 22 sekúnd a po preteku sa sťažoval na nespravodlivý vietor počas preteku. Proti vetru boli aj časovkári a hviezdy ako Nibali či Basso prikrátki. Najväčšiu smolu mal zrejme jedenásty tím Omega Pharma-Lotto, ktorý sa musel prispôsobiť svojmu šprintérovi Greipelovi, ktorý sa pri zahrievaní zranil a jeho ľavá lícna kosť nevyzerala práve najlepšie. Rabobank teda vyhral síce prekvapujúco, ale najmä vďaka ideálnej spolupráci.

"Časovku sme nešli zle, no dnes to na víťazstvo nestačilo. Musím ale povedať, že Rabobank šiel veľmi dobre. Prvá polovica časovky sa šla v meste a bolo tam niekoľko zákrut, ktoré sme prechádzali pomaly, aby sme sa neroztrhli a ostali pohromade. Snáď už zajtra vyhráme etapu s Markom," vyjadril sa na svojej oficiálnej stránke velits.net Peter Velits.


1. vlajka .rab. 18' 08"
2. vlajka GARMIN - SHARP + 00' 09"
3. vlajka .htc. + 00' 10"
4. vlajka TEAM SAXO-TINKOFF + 00' 11"
5. vlajka LIQUIGAS-CANNONDALE + 00' 22"
6. vlajka BMC RACING TEAM + 00' 26"
7. vlajka LEOPARD TREK + 00' 29"
8. vlajka TEAM RADIOSHACK + 00' 30"
9. vlajka SKY PROCYCLING + 00' 33"
10. vlajka LAMPRE - MERIDA + 00' 39"

tirreno-adriatico
World Tour: Tirreno - Adriatico

1. ETAPA 09.03.2011 (Marina di Carrara), tímová časovka, 16.8 km

Preview:

Dôležitá je hneď úvodná - v histórii premiérová - tímová časovka. Borci musia spolupracovať na plné obrátky na trase dlhej 16,8 kilometra s medzičasom na 9,5 kilometri. Trať okrem roviny poteší jazdcov aj minimom zákrut, takže o rýchlosť bude postarané. Najväčšími favoritmi medzi tímami sú HTC, Liquigas, Leopard, Saxo či Lampre.