9. ETAPA Giro d'Italia '11 giro-etapa-9
15. máj 2011 - nedeľa
.st. Messina
.fi. Etna
horská etapa
dĺžka: 169 km
štart: 12:20
cieľ: cca. 17:15
horské prémie: 1x 1 + cieľ
víťaz: Alberto Contador


Pred štartom nedeľňajšej etapy sa šuškalo o tom, že večer dostane líderský dres nového majiteľa a už by to mal byť niekto z favoritov. Tieto odhady sa absolútne potvrdili, keďže viac ako dva týždňe bude hájiť tento dres najväčší kandidát na víťazstvo, Alberto Contador.
Z úniku Cherel (Ag2r), Vanotti (Liquigas), Lastras (Movistar) Popovič (RadioShack), Visconti (Farnese Vini), Horrocks (Katuša), Frank (BMC), Savini (Colnago) a Bakelants (Omega-giro-9-contador-malyLotto) to najďalej dotiahol posledný menovaný. 25-ročný reprezentant Omega Pharma-Lotto bol na čele pretekov až do posledných štyroch kilometrov, kedy ho predbehol práve neskorší víťaz etapy. Na trojnásobného víťaza Tour de France, ktorý "zdrhol" prenasledovateľom sedem kilometrov pred vrcholom Etny, sa neskôr nalepil José Rujano. Spomedzi ostatných favoritov dokázal na najlepšieho cyklistu sveta reagovať iba Scarponi, no nakoniec aj on odpadol a zaradil sa k ostatným favoritom. Počas posledných a veľmi náročných metrov si Contador vybojoval 50-sekundový náskok, Rujano finišoval tesne za ním. Prví z porazených došli v poradí Garzelli, Nibali, Kreuziger, Arroyo a Sivtsov, ostatní už strácali cez minútu.
Pre Contadora to je vôbec prvé víťazstvo v najslávnejších talianskych pretekoch. V roku 2008 vyhral Giro celkovo, no etapové víťazstvo nezaznamenal.
Zajtra je voľný deň a v utorok dostanú príležitosť šprinéri.

1. vlajka CONTADOR Alberto TEAM SAXO-TINKOFF 4h 59' 09''
2. RUJANO José
ANDRONI GIOCATTOLI + 00' 03''
3. vlajka GARZELLI Stefano
.acq. + 00' 50''
4. vlajka NIBALI Vincenzo
LIQUIGAS-CANNONDALE + 00' 50''
5.
vlajka KREUZIGER Roman
ASTANA PRO TEAM + 00' 50''
6. vlajka ARROYO David
MOVISTAR TEAM + 00' 50''
7. vlajka SIVTSOV Konstantin
.htc. + 00' 50''
8. vlajka ANTON Igor
EUSKALTEL-EUSKADI + 00' 59''
9.
vlajka GADRET John
AG2R LA MONDIALE + 01' 07''
10.
vlajka DUPONT Hubert
AG2R LA MONDIALE + 01' 07''
11.
vlajka LE MÉVEL Christophe
GARMIN - SHARP + 01' 07''
12.
vlajka SCARPONI Michele LAMPRE - MERIDA + 01' 07''
13.
vlajka KIRIENKA Vasilij
MOVISTAR TEAM + 01' 07''
14.
vlajka CARRARA Matteo
.vac. + 01' 07''
15.
SERPA PEREZ José
ANDRONI GIOCATTOLI + 01' 07''
23. vlajka MENŠOV Denis
.geo. + 02' 16''
26.
vlajka RODRÍGUEZ Joaquín KATUSHA TEAM + 02' 21''giro-etapa-1-profilPriebeh 9. etapy Giro d'Italia 2011:

17:04, cieľ: 51 sekúnd za najlepším cyklistom súčasnosti finišoval Garzelli, Nibali a Kreuziger, Anton s odstupom.

17:03, cieľ: Contador víťazí a stáva sa novým lídrom Gira.

17:02, 0,5 km: Contador sa odpútal od Rujana, Nibali od favoritov.

16:59, 2 km: Kreuziger a Gadret provokujú favoritov k tempu, Contador s Rujanom už s minutovým náskokom.

16:55, 3,5 km: Nibali, Rodríguez, Arroyo, Menšov, Scarponi, Anton, Kreuziger, Sivtsov, Garzelli, Carrara... Spolu 15 prenasledovateľov El Pistolera.

16:53, 4,5 km: Novými lídrami sa stávajú Rujano a Contador, ktorí predbehli Bakelandtsa. Za nimi sa vytvorila pomerne veľká skupinka favoritov, kde sú snaď všetci. Strácajú asi štyridsať sekúnd. Je to jasné, Contador je novým lídrom.

16:50, 5,5 km: Na nástup Contadora dokázal reagovať iba Scarponi. Možno sa tu rozhoduje o víťazovi celého Gira. Z pelotónu vychádza aj Nibali, Arroyo a Rodríguez. To už je ale asi neskoro.

16:46, 7 km: Zdá sa, že mladý Belgičan to má tiež spočítané. Náskok borca Omega Pharma-Lotto je už iba na hranici štyridsiatichpiatich sekúnd. Medzi tým uniká pelotónu Contador!

16:44, 7,5 km: Lastras dostihnutý a pred pelotón sa snažia dostať pretekári, ktorí ešte majú dostatok síl na nový únik. Vedie Bakelandts, keď mierne poodskočil Frankovi a Viscontimu.

16:40, 9 km: Pieter Weening, držiteľ líderského dresu, odpadá od pelotónu. Je jasné, že po dnešnom dni budeme mať nového lídra. Zatiaľ je ním Lastras, uvidíme či ho balík a hlavne favoriti dobehnú.

16:37, 10 km: Medzera medzi Frankom, Viscontim a Bakelandsom, ktorí sú teraz na čele, sa ustálila na dvoch minútach, pelotón stráca na početnosti. Teraz je tam okolo päťdesiat ľudí. Lastras, ktorý najviac hrozí favoritom svojim postavením v celkovom poradí, je asi minútu pred nimi.

16:30, 12 km: Štrnásť kilometrov pred cieľom sa rozhodli Frank a Visconti vyprovokovať únik k rýchlejšiemu tempu a zákonite ho roztrhali. Náskok na pelotón stále sľubný, viac ako dve minúty.

16:18, 16 km: Náskok úniku výrazne klesol, na 2,5 minúty. Je to však logické, pelotón vedú pomocníci, ktorí práve teraz do toho dávajú všetko, no postupne budú odpadávať.

16:02, 21 km: Stúpame na Etnu! Únik stále s náskokom štyroch minút a teraz to bude už iba na individuálnych schopnostiach toho ktorého pretekára. Všetci si pamätáme minuloročnú Vueltu, keď v pätnástej etape dorazil únik pod cieľový kopec s podobným náskokom a niektorí vydržali až do cieľa. Jedným z nich bol tretí Martin Velits.

15:30, 40 km: Zjazd samozrejme pomohol pelotónu, ktorý stiahol únik už na tri a pol minúty. Je jasné, že balík utečencov do začiatku stúpania nedostihne. To je síce dlhé oficiálne dvadsať kilometrov, no už od méty 30 km pred cieľom sa neustále stúpa.

15:05, 59 km: Ako prvý prešiel prvým bodovaným kopcom Savini z Colnaga. Nasledoval dlhý zjazd a všetko sa pomaly pripravuje na záverečné stúpanie. Pelotón stráca niečo viac ako štyri minúty. Čudák Belkov sa nachádza v strede medzi únikom a pelotónom.

14:47: Pripomíname, že dnes večer začínajú najprestížnejšie americké preteky Tour of California (hlavný článok) s triom Slovákov. Podujatiu sa samozrejme budeme podrobne venovať. V úvodnej rovinatej etape sa očakáva dokonca sneh, takže sa máme na čo tešiť, začíname dnes po 22-hodine.

14:30, 80 km: Kilometre samozrejme ubúdajú pomaličky, medzi stále kompaktný únik a pelotón sa dostal Rus Belkov z Vacansoleil. Zvláštna taktika novej stajne medzi tímami ProTour.

14:05, 88 km: Vedúca deviatka sa nachádza už v druhej polovici prvého stúpania a má náskok takmer piatich minút na pelotón, ktorý sa samozrejme neustále redukuje. Najnebezpečnejším borcom z uprchlíkov je Španiel Lastras, ktorému patrí celkovo siedma pozícia iba deväť sekúnd za Contadorom.

13:35, 105 km: Po 50 kilometroch sa sformoval veľmi zaujímavý únik. Je v ňom deväť borcov a ich náskok prudko narastá. Je to Cherel (Ag2r), Vanotti (Liquigas), Lastras (Movistar) Popovič (RadioShack), Visconti (Farnese Vini), Horrocks (Katuša), Frank (BMC), Savini (Colnago) a Bakelants (Omega-Lotto).

12:53, 132 km: Už krátko po pravom poludní sa vydalo 192 cyklistov na náročnú sicílsku horskú etapu, ktorá vyvrcholí stúpaním na Etnu. Ešte pred tým pretekári navštívia tento vulkán z druhej strany. Obe stúpania sú podobne náročné a uvidíme ako sa s nimi popasujú favoriti.
Rozšírený popis etapy si môžete prečítať nižšie.

PREVIEW:
Postupnými krokmi na juh sa prostredníctvom horskej deviatej fázy Giro d’ Italia pelotón presunie na legendárny ostrov Sicília, kde sa iba na jeden deň vráti po dvoch rokoch. Tu sa počas slávnostnej nedele odohrá slávny súboj. Bude to prvá nezabudnuteľná etapa tohtoročného Gira! Etapa dlhá 169 kilometrov odštartuje v treťom najväčšom meste ostrova v Messine, čo je rodisko favorita Vincenza Nibaliho. Muž prezývaný žralok už avizoval, že sa návšteve domoviny nesmierne teší, očakáva veľké masy fanúšikov popri ceste. Tí budú chcieť vidieť vo famóznej etape až dvojnásobný výstup na Etnu! Prvý sledovaný výstup je na programe od 61. kilometra po 90. kilometer. No a záverečný vyše dvadsaťkilometrový výstup na Etnu – Rigugio Sapienza po inej ceste bude jeden z vrcholov celého podujatia! Pripojme k únave po náročnej etape čísla ako priemerné prevýšenie 6,5% a maximálne prevýšenie 10%, no a výsledok máme na stole. Že sa tu budú odohrávať pamätné súboje a útoky je nám jasné.

Dodajme radšej ku kráľovnej Etne, ktorú teda zdolajú jazdci dvakrát, ešte pár zaujímavých informácií. Naposledy si jej krásu na Gire vychutnávali v roku 1989. Vtedy vraj jazdci označili za veľký rozdiel najmä sťažené dýchanie pod „ústami“ Etny. Počas prípravy na tohtoročné Giro si to všetko vyskúšali na vlastnej koži aj favoriti Nibali a Kreuziger, obaja hovorili najmä o obrovskej zmene počasia počas stúpania, keď rozdiel bol vtedy vyše desať stupňov. Nibali upozornil aj na možný silný vietor pri vrcholoch. Špecifiká tejto najväčšej európskej aktívnej sopky určite urobia pretek pretekom. Tieto súboje budú zároveň v nádhernej prírode. Sopečná pôda podporuje v nižších oblastiach vinice a ovocné sady, vyššie sú píniové háje a na vrchole má Etna položenú väčšinu roka snehovú korunu dozdobenú popolom. Pre všetkých bude po ukončení súbojov víťazstvom určite nasledujúci deň voľna a pohľad z Etny na more. Avšak ružový dres si môže na Etne vybojovať iba jediný jazdec.