1. ETAPA Tour de Pologne pologne-1
31. júl 2011 - nedeľa
.st. Pruszków
.fi. Varšava
rovinatá etapa
dĺžka: 101,5 km
štart: 11:25
cieľ: cca. 13:47
horské prémie: 1x III
víťaz: Marcel Kittel


Okolo Poľska tradične odštartovalo etapou do hlavného mesta, keďže sú to preteky pod záštitou poľského prezidenta Bronislawa Komorowskiho. Zároveň sa všetci musia dnes presunúť letom do Krakova, takže sa etapa konala v netradične skorom čase a mala iba 101,5 kilometra.
V úvodných minútach sa újsť snažili Matysiak z CCC Polsat a Kurek z reprezentácie, neskôr ich po 20 kilometroch doplnili Arguelyes (Kaťuša), Cazaux (Euskaltel), Oyarzun (Movistar) a Piscopiello (Ceramica Flamina). Aj podľa úniku vidíme, že obsadenie Tour de Pologne predsa len nie je na takej úrovni ako na bežných pretekoch World Tour. 65 kilometrov pred cieľom strácal pelotón na týchto borcov 2:18.
Počas prvých okruhov vo Varšave náskok šestice pomaličky klesal, boli to veľmi pokojné momenty rovinatej etapy.
Dvaja Poliaci, Čiľan, Rus, Francúz a Talian boli najväčšími atrakciami zaplneného hlavného mesta našich severných susedov, no ozajstní favoriti vyčkávali v pelotóne. V rovinatých etapách sa o celkovom víťazovi rozhodovať nebude, no tvrdo sa bude bojovať o zeleno-biely dres najlepšieho šprintéra. Aj dnes mali šancu Boonen, Degelkolb, Haussler, Haedovci, Feillu a pre nás najdôležitejší Peter Sagan.
Najviac času na čele pelotónu v prvých 90-minutách etapy boli domestici Skil-Shimano. Tento tím sa bežne nedostáva na podujatia World Tour, takže tento týždeň majú jedinečnú šancu ukázať sa a zabojovať aj o dobré výsledky. Dnes sa pracovalo na mladého nemeckého šprintéra Kittela.
35 kilometrov pred páskou sa už na čelo balíka prepracovali pretekári HTC, Garminu aj Rabobanku a bolo jasné, že únik to už má spočítané. V týchto chvíľach strácal pelotón už iba 90 sekúnd. Nervozita alebo smola spôsobili 25 km pred cieľom pád v pelotóne. Postihlo to asi piatich pretekárov, dvoch z Ag2r, no všetci bez problémov pokračovali ďalej.
Presne desať kilometrov pred cieľom únik padol a viacero pretekárov sa pokúsilo zabojovať o vrchársku prémiu na imaginárnom kopci.
V závere sme boli svedkami klasického špurtu po ktorom sa najviac radoval samozrejme víťaz Marcel Kittel zo Skil-Shimano, teda práca holandského tímu počas celej etapy bola odmenená. Veľmi široká vozovka, dlhá cieľová rovinka a premotivovanosť spôsobili množstvo taktických chýb, ktoré stáli víťazstvo najväčších favoritov. Feillu, Haedo, Howard, Haussler a bohužiaľ aj Sagan sa ocitli na čele veľmi skoro a museli zvoliť príliš dlhý špurt. Túto chybu využili šprintéri "z druhej vlny", alebo tí, ktorí vyčkali na správny moment. Vyhral teda 23-ročný Nemec Kittel pred Kristoffom (BMC) a Chicchim (Quick Step). Petra Sagana klasifikovali po vypustenom závere na 11. pozícii. Martin Velits dnes pracoval pre svoj tím a klasifikovali ho na 168. pozícii.

1. vlajka KITTEL Marcel SKIL-SHIMANO
2h 07' 26''
2. vlajka KRISTOFF Alexander BMC RACING TEAM + 00' 00''
3. vlajka CHICCHI Francesco QUICK-STEP CYCLING TEAM + 00' 00''
4. albansko HAUSSLER Heinrich GARMIN - SHARP + 00' 00''
5. vlajka MERLO Michele DE ROSA CERAMICA FLAMINA + 00' 00''
6. vlajka NIZZOLO Giacomo
LEOPARD TREK + 00' 00''
7. vlajka FEILLU Romain
.vac. + 00' 00''
8. vlajka PAOLINI Luca
KATUSHA TEAM + 00' 00''
9. albansko HAEDO Juan José
TEAM SAXO-TINKOFF + 00' 00''
10. vlajka BLYTHE Adam
OMEGA PHARMA-LOTTO + 00' 00''
11. vlajka SAGAN Peter LIQUIGAS-CANNONDALE + 00' 00''
168. vlajka VELITS Martin
.htc. + 00' 00''tour-de-pologne-1-etapa