5. ETAPA Tour de Pologne pologne-5
4. august 2011 - štvrtok
.st. Zakopané
.fi. Zakopané
kopcovitá etapa
dĺžka: 201,5 km
štart: 14:00
cieľ: cca. 18:45
horské prémie: 5x I, 5x II
víťaz: Peter Sagan


Včera mohli vidieť svetovú špičku takmer z okien svojich domovov Kysučania, dnes sa pelotón presunul do Tatier a známeho lyžiarskeho strediska Zakopané. To zase znamená, že spoza humna sa mohli pozerať Oravci.

Hlavnou otázkou dňa prirodzene bolo, či Peťo Sagan urdží dres lídra, lebo aj sám avizoval, že prioritou je príprava na Vueltu a tak za každú cenu sa oň biť nebude. Už na prvom kilometri sa pokúsil o únik Jaroslaw Marycz zo Saxo Banku. Pelotón ho však ďaleko nepustil. To len potrvrdilo, že opäť budú hýriť aktivitou domáci pretekári. Po štarte sa však odohrala aj nepríjemná udalosť. Na konci pelotónu sme videli nepríjemnú nehodu a musela zasahovať sanitka. Doplatil na to Ji Cheng (Skil-Shimano), ktorého odviezli do nemocnice.

Dnes na pelotón čakalo 10 horských prémií. Hneď prvú si rozdelili Michal Golas (Vacansoleil), spomínaný Marycz a Dario Cataldo (Quick Step). Následne ušla pätica pretekárov a rozdelili si druhú prémiu v tomto poradí: Taciak (CCC Polsat), Pidgorny (Vacansoleil), Kiryjenka (Movistar), Timmer (Skil-Shimano) a Minguéz (Euskaltel). Títo chlapci si postupne delili aj ďalšie prémie. Na čele podľa očakávania začali pracovať tímy Skil - Shimano a neskôr aj Liquigas a Polsat. Náskok úniku mal vtedy hodnotu 5:50.

Po štvrtej prémii však zmenil plány Pidgorny a svojim druhom odskočil. Najskôr to bolo len symbolických 20 sekúnd ale neskôr sa to pohybovalo na hranici 2:40. Pelotón na neho strácal dokonca už deväť minút. Pidgorny logicky vyhral piatu aj šiestu prémiu a do cieľa už zostávali len dva okruhy. To už v hlavnom poli na čele pracovali chlapci z Liquigasu a predovšetkým Bodnar, ktorý si svoje odpracoval aj včera.

V predposlednom okruhu v kvartete za lídrom pretekov zaútočil Minguez. Podarilo sa mu vzdialiť, pretože zvyšní traja pretekári v úniku nevyvíjali špeciálnu aktivitu a skôr spomalili. Kiryjenka zo skupinky odpadol úplne a pelotón ho dostihol. Pidgorny tak vyhral aj siedmu vrchársku prémiu. Pelotón zrýchlil asi 40 km pred cieľom a dostihol aj Mingueza. Vpredu tak zostával už len hrdina Pidgorny s náskokom 1:40.

sagan-peter-podium-pologneAktivitou v hlavnom balíku v týchto fázach hýril tím Lampre a jedho pretekári Špilak a Ulissi sa dali na útek. Pridal sa k nim ešte Caruso z Kaťuše.  Pidgorny ešte stihol získať aj ôsmu prémiu, ale únava zohrala svoje a hrdinská trojka z pelotónu ho dostihla. Mimochodom hlavný balík už bol vtedy na dosah a strata bola len 35 sekúnd. Štvorica ešte potom pokúšala šťastie, ale Pigorny už nevládal striedať a mal problémy. Navyše tímy v pelotóne mali jasné zámery a určite aj Peťo Sagan.

Poels z Vacansoleil dotiahol únik a zaútočil čím ho celý rozbil. Potom vpredu išli Rutkiewicz, Keizer a už spomínaný Poels. Postupne to ale pelotón stiahol a to predovšetkým vďaka Liquigasu. Nasledovalo už tradične množstvo útokov pred záverečným finišom. Najlepšie sa opäť zorientoval Peťo Sagan aj dnes všetkým ukázal ako sa šprintuje z balíka a opäť nádherným štýlom zvíťazil. Za ním skončil Matthews z Rabobanku a tretí Haussler z Garminu. Peťo tak udržal žltý dres a opäť na Slovensku rozvíril Saganomániu.

1. vlajka SAGAN Peter LIQUIGAS-CANNONDALE 4h 52' 26''
2. albansko MATTHEWS Michael
.rab. + 00' 00''
3. albansko HAUSSLER Heinrich
GARMIN - SHARP + 00' 00''
4. vlajka MARCATO Marco .vac. + 00' 00''
5. vlajka KENNAUGH Peter
SKY PROCYCLING + 00' 00''
6. vlajka FEILLU Romain .vac. + 00' 00''
7. albansko TANNER David
TEAM SAXO-TINKOFF + 00' 00''
8. vlajka DEGENKOLB John
.htc. + 00' 00''
99. vlajka VELITS Martin
.htc. + 01' 26''