6. ETAPA Tour de Pologne pologne-6
5. august 2011 - piatok
.st. Tatranská Bukovina
.fi. Tatranská Bukovina
kopcovitá etapa
dĺžka: 207,7 km
štart: 13:50
cieľ: cca. 18:45
horské prémie: 11x I
víťaz: Daniel Martin


Tatranská Bukovina je miestom, kde sa dnes má rozhodnúť o víťazovi 15. podujatia World Tour sezóny 2011. Všetci sme verili, že sa Petrovi Saganovi podarí vydržať všetkých 11 bodovaných stúpaní (spolu 15 kopcov) a že sa stane prvým Slovákom, ktorý vyhrá takéto prestížne preteky. Tento superúspech by sa dal porovnávať s tretím miestom Petra Velitsa na Vuelte. Podľa rankingu UCI je to dokonca úplne zhodný úspech (100 bodov), aj keď musíme priznať, že Okolo Poľska patria medzi najmenej náročné a kvalitou obsadené preteky svetového kalendára. To ale nič nemení na tom, že 21-ročný Žilinčan bol na prahu historického úspechu.

S Petrom sme sa pred dnešnou etapou rozprávali a toto sú jeho reakcie: "Dnes je na trati 15 kopcov, takže to bude ideálne pre vrchárov. Úlohou tímu bude čo najdlhšie udržať pelotón pokope a v závere sa uvidí kto je na tom najlepšie. Šli sme sa sem hlavne rozjazdiť pred Vueltou, ale samozrejme, keď máte žltý dres na takýchto pretekoch, všetko ide bokom a musíte ho udržať. Uvidíme čo je v mojich silách, bude to veľmi ťažké (povzdych).
Čo sa týka toho, že aj Nibali mi pomáha. Každý tím chce vždy vyhrať a podporiť svojho lídra. Tu som ním ja, takže aj Nibali sa mi snaží pomôcť. Na Vuelte to bude naopak, on bude lídrom a odomňa bude čakať pomoc. Je to vzájomné a v cyklistike logické.
Súperi? Najdôležitejšie bude to ako sa pôjde mne. Ak dobre, tak až potom možno budem mať čas sledovať Daniela Martina z Garminu a druhým vážnym súperom by mohol byť možno Marco Marcato z Vacansoleil.
Veľmi som šťastný keď vidím popri trati toľko slovenských fanúšikov a že ma prišlo podporiť toľko veľa mojich priateľov zo Žiliny či Oravy, samozrejme aj rodina. Som veľmi milo prekvapený a verím, že sa budú mať
dnes na čo pozerať (úsmev).

Profil dnešnej etapy je jednoduchý, hore-dole, hore-dole a zasa hore-dole. Žiadny zo štyroch kopcov nie je extrémne náročný. Všetky majú iba od šesť do desať kilometrov a sklon sa na všetkých pohybuje okolo štyroch až piatich percent. Náročný je však ich počet. To síce z etapy "horskú" neurobí ale pätnásť takýchto stredných stúpaní je možno až príliš veľa. Zab sa ide štyrikrát, Gliczarów Górny štyrikrát, Bustryk trikrát a cieľový kopec v Tatranskej Bukovine štyrikrát - ten nie je bodovaný.

Prvá hodina úspešný únik nepriniesla, no druhá už áno. Vytvorila sa najpočetnejšia skupinka v doterajšom priebehu Okolo Poľska 2011. Vpredu bolo až 10 pretekárov. Vymenujme si ich: Golaš (Vacansoleil), Morajko (CCC Polsat), Ulissi (Lampre), Didier (Saxo Bank), Rohregger (Leopard), Possoni (Sky), Puyol (Omega-Lotto), Oliveira (RadioShack), Geschke (Skil-Shimano) a Villa (Ceramica Flamina). Vidíme, že v úniku boli silné tímy, ale mená ani nie. Najznámejším z tejto desiatky je určite 20-ročný Ulissi z Lampre, ktorý zásluhou úniku vyhral tento rok etapu na Gire a vlani bol v Poľsku celkovo ôsmy.
Kilometre do cieľa pomaly ubúdali a jednotlivé vrchárske prémie spoznávali svojich majiteľov. Puyol vyhral prvé dve, Golaš ďalšie dve. Piata šla na účet Morajkovi. Štyria borci sa pokúsili dostať do ružového dresu pre najlepšieho vrchára. Boli to Vila, Golaš, Puyol a Morajko.
Zatiaľ čo Liquigas viedol pelotón, mohli sme sa pozrieť na to, ktorý z uprchlíkov bol na tom v celkovom poradí najlepšie. Najvyššie sme našli hneď troch borcov, a to Vilu, Golaša a Possoniho. Všetci strácali pred dnešnou etapou na Sagana iba 33 sekúnd. Neďaleko bol aj Ulissi s mankom 42 sekúnd.

Prvé tri hodiny etapy na čele pelotónu pre kolegu Sagana pracoval domáci Maciej Bodnar, ktorý to už nevydržal a po 100 km z pretekov odstúpil. V polovici etapy mala odskočená skupinka päťminútový náskok, no ten rýchlo klesal. Zaujímalo by nás, kto z organizátorov bol taký múdry, že odhadol dojazd dnešnej etapy v čase martin-daniel18:45. Asi si pomýlil bicykle s motorkami. Cieľ sme mohli očakávať zhruba o 19:20. 70 km pred cieľom náskok úniku klesol už pod 2:40, takže práca Liquigasu sa vyplácala. Medzitým sa z pelotónu vydal stíhať vedúcu desiatku Malacarne z Quick Stepu, no dlho sa v záberoch kamier neohrial. 40 km pred cieľom, teda zhruba hodinku pred páskou v Tatranskej Bukovine pelotón strácal iba minútu. V stúpaní na predposledný bodovaný kopec sa čelo rozdelilo, keďže traja pretekári zaostali a začalo mierne pršať. Únik bol zlikvidovaný zhruba 28 kilometrov pred páskou a najdôležitejším konštatovaním bolo, že víťazom vrchárskej súťaže Tour de Pologne 2011 sa stal Michal Golaš s 85 bodmi. Dnes nazbieral 67 bodov, Vila 47 a Morajko 35. Zhodou okolností, práve dnes na obed Quick Step oznámil, že Golaš sa v budúcej sezóne stane kolegom bratov Velitsovcov, takže do belgického tímu prichádza ďalší Stredoeurópan.

25 km pred cieľom sa teda začalo odznova a v pelotóne bolo približne 50 pretekárov aj s našim Petrom Saganom. S blížiacim sa koncom bol balík stále chudobnejší a na skusy sa vydal Marycz zo Saxo Banku. Poliak sa na čele dlho neudržal a pelotón sa znova spojil. V druhej polovici predposledného kopca atakoval Daniel Martin s niektorými ďalšími pretekármi. Sagan nestačil. Martin prešiel vrcholom kopca so 40-sekundovým náskokom na Sagana a nasledoval zjazd. Za Martinom sa vytvorila 25-členná skupinka so Saganom a viedol ju Nibali s jasným zámerom. Na začiatku posledného stúpania Martina dohnali a začalo sa odznova. Nastúpil Rutkiewicz z Polsatu, ktorý strácal na Peťa 30 sekúnd. 2000 metrov pred vrcholom znova všetko pokope. Posledných 1000 metrov k obrovskému úspechu slovenskej cyklistiky.
Ouh, tak to je tesné. Vyhral Martin tesne pred Poelsom, Marcato došiel tretí. Peťo mierne zaostal a stratil 13 sekúnd. V celkovom hodnotení teda Peter spadol na druhé miesto tri sekundy za Martina a má rovnaký čas ako Marcato. Ak chce vyhrať, zajtra musí prísť do cieľa najhoršie tretí aby získal bonifikácie. (priebežné poradie) Náplasťou môže byť to, že Peter po dnešku vedie bodovaciu súťaž.

Peter teda nedokázal udržať žltý dres ale patrí mu obrovská poklona keď sa pokúšal až do posledných chvíľ držať s najlepšími. Daniel Martin sa polovicu sezóny pripravoval na tieto preteky aby mohol vyhrať. Peťo sa sem prišiel rozjazdiť pred Vueltou.
Bravó Peťo, určite si nesklamal.
Ziskom piatich bodov sa dostal na čelo bodovacej klasifikácie, takže ak zajtra nedokáže získať späť žltý dres, môže získať zelený. Stačí mu na to aby došiel v najlepšej dvadsiatke (Kittel), prípadne najviac o sedem miest horšie než Marcato či tri než Feillu. Pripomíname, že aj zajtra sa za prvé tri miesta berú bonifikácie 10-6-4 sekundy.

Ak by sme hľadali aj tie najextrémnejšie možnosti ako získať celkové víťazstvo, 31 km pred cieľom zajtrajšej etapy je šprintérska prémia kde víťaz získava tri bonifikačné sekundy, ktoré by Petrovi stačili na víťazstvo, pretože v prípade rovnosti časov rozhoduje počet víťazstiev. To by ale Liquigas musel dohnať všetky úniky a pred prémiou rozbehnúť špurt, prípadne s Peťom odskočiť balíku. Ak ale ostaneme na zemi, jedinou reálnou šancou na celkové víťazstvo je, ako sme už spomínali, zajtrajší špurt a najhoršie tretie miesto, ktoré by v Saganových silách učite malo byť. Otázne je či sa dnes príliš nevyčerpal. Napríklad taký Kittel dnes stratil 48 a Feillu 33 minút.

1. vlajka MARTIN Daniel
GARMIN - SHARP
5h 41' 05''
2. vlajka POELS Wout
.vac. + 00' 01''
3. vlajka MARCATO Marco
.vac. + 00' 04''
4. vlajka NIEMIEC Przemyslaw
LAMPRE - MERIDA + 00' 04''
5. vlajka MACHADO Tiago
TEAM RADIOSHACK + 00' 06''
6. vlajka KESSIAKOFF Fredrik
ASTANA PRO TEAM + 00' 06''
7. vlajka KENNAUGH Peter
SKY PROCYCLING + 00' 06''
8. vlajka CIESLIK Pawel
POĽSKÁ REPREZENTÁCIA
+ 00' 06''
16. vlajka SAGAN Peter LIQUIGAS-CANNONDALE + 00' 13''
105. vlajka VELITS Martin
.htc. + 22' 08''tour-de-pologne-6-etapa