7. ETAPA Tour de Pologne pologne-7
6. august 2011 - sobota
.st. Krakov
.fi. Krakov
rovinatá etapa
dĺžka: 128 km
štart: 15:50
cieľ: cca. 18:45
horské prémie: -
víťaz: Marcel Kittel


Záverečná rovinatá etapa je takmer na všetkých etapákoch už iba bojom o etapové víťazstvo či zelený dres. Celkový víťaz sa promenáduje v líderskom drese, jeho tím sa snaží dohnať únik a v závere finišovať v pelotóne sagan-peter-polsko-zelenybez straty. Na tohtoročnom Okolo Poľska to ale tak nie je. Hlavnú rolu tu hrá Peter Sagan či Marco Marcato, ktorí by chceli predviesť absolútny unikát a v takejto etape vyzliecť zo žltého dresu lídra Daniela Martina vďaka bonifikáciám. Peťo má samozrejme väčšie šance, pretože mu na víťazstvo stačia tri sekundy, Marcato potrebuje aspoň štyri, plus Sagan má na tento menší zázrak ako lepší šprintér väčšie predpoklady.
Včera sme načrtli, že okrem vysoko nepravdepodobnej varianty úniku Petra pred cieľom, sú šance dve. Tri bonifikačné sekundy získava víťaz prémie Fiat na 97,6 kilometri, takže by musel Liquigas zničiť všetky úniky do tohto momentu a potom rozísť špurt pre Petra. Druhou variantou je klasický záverečný špurt a dojazd Petra na najhoršom treťom mieste (ak nerátame čokoľvek v prípade Marcata a Martina).

Krátko pred 16tou hodinou bola záverečná etapa odštartovaná v Krakove a na cyklistov čakalo desať okruhov zhruba po 13 kilometrov. Cieľ sme mohli očakávať približne o 18:40.
sagan-peter-polsko-vitazna-pozaBorci Liquigasu dali ihneď v prvých momentoch jasne najavo, že dnes sa unikať nebude. Všetky pokusy o únik boli v spolupráci s tímom Vacansoleil zničené, až prišla situácia, ktorá každému vyhovovala. Aby sa zabránilo častým pokusom o únik, dopredu sa pustil Jacek Morajko z CCC Polsat. Poliak si ale nedokázal vypracovať väčší náskok, spomínané celky na čele mu dali maximálne dve minúty a vyčkávalo sa čo bude ďalej. 70 km pred cieľom unikol Pľuščin a dostal sa medzi Morajka a polotón. Jeho atak znamenal okamžité zvýšenie tempa balíka a Morajkov náskok padol na 30 sekúnd. O únik sa snažili aj ďalší borci. Pľuščin sa spojil s Morajkom a vo dvojici skúšali šťastie. Pelotón im ale stále bol na dohľad a neustále ho viedli ho borci Liquigasu.

Pomaličky sa blížili prémia, o ktorej by pred včerajškom nikto nepovedal, že bude taká dôležitá. Neskôr odpadol Morajko a Pľuščina vpredu doplnili Paolini (Kaťuša) a Righi (Lampre) a Marczynski (Polsat). Vyzeralo to tak, že Liquigas doženie únik do prémie. Na nej chcel vyhrať samozrejme Haussler z Garminu aby ukradol bonifikácie Petrovi.
To snáď nie je možné! O pár centimetrov možno ukradol víťazstvo Petrovi na Tour de Pologne 2011 práve Heinrich Haussler z Garminu, ktorý misiu pre kolegu Martina splnil a Petrovi teda ostávala už iba posledná možnosť ako vyhrať, v cieli byť najhoršie tretí. Ak by to nevyšlo, veľmi dlho by sme si pamätali, že od víťazstva bol Peter iba tretinu kolesa na šprintérskej prémii. Vzrušenie by sa nakoniec aj tak nekonalo, pretože po etape sa za ten tesný súboj rozhodli rozhodcovia Hausslera penalizovať a Peter tak získal tri sekundy. Hoci o tom ani sám nevedel, vyhral Tour de Pologne už skôr než nakoniec po špurte.

sagan-peter-bedna-tdpV nasledujúcich minútach tempo pelotónu kleslo a znova sa objavili úniky. Samozrejme ako inak Poliak, Marczynski, ktorého doplnil Oliveira z RadioShacku, známi to predstavitelia únikov. Náskok narástol takmer na minútu a pol, ale pelotón sa rýchlo umúdril a začal stratu sťahovať. Šesť kilometrov pred cieľom bola dvojica na čele dostihnutá a pripravoval sa veľkolepý finiš. Všetci sme verili, že Peťo uspeje.
WOW, je to tu!!! Peter Sagan došpurtoval druhý za Kittelom a vyhráva Tour de Pologne 2011! Obrovská gratulácia do Žiliny. S Peťom sa samozrejme spojíme a dnes večer alebo zajtra Vám sprostredkujeme jeho reakcie.

Peter sa po Tour de Pologne posunie z 87. pozície v svetovom rebríčku UCI na 22. alebo 23. miesto v jeho pondelkovom vydaní. K 22 bodom z doterajšieho priebehu sezóny si z Poľska odnáša 116 bodov.
1. vlajka KITTEL Marcel
SKIL-SHIMANO
2h 50' 00''
2. vlajka SAGAN Peter LIQUIGAS-CANNONDALE + 00' 00''
3. albansko HOWARD Leigh
.htc. + 00' 00''
4. albansko HAUSSLER Heinrich
GARMIN - SHARP + 00' 00''
5. vlajka MARCATO Marco
.vac. + 00' 00''
6. albansko HAEDO Lucas Sebastian
TEAM RADIOSHACK + 00' 00''
79.
vlajka VELITS Martin
.htc. + 00' 00''


tour-de-pologne-7-etapa