Okolo Poľska, to je jediné podujatie World Tour v strednej a východnej Európe. Domáci ho považujú za najväčšiu športovú udalosť roka. Od 31. júla do 6. augusta si 68. ročník vychutnajú aj susedia Slováci.

Až šesť zo siedmych etáp leží do 200 kilometrov od slovenských hraníc a rozhodujúce etapy sú v krásnych Tatrách. Iba rovinatá prvá etapa sa pôjde v nedeľu ďaleko po severe krajiny z Pruszkówa do Varšavy, no dôvody sú jasné. Pruzsków je hlavným mestom bicykla, konali sa tu ME 2008 i MS tour-de-pologne-20112009 v dráhovej cyklistike a Varšava je hlavným mestom krajiny. Po úvodnej šprintérskej etape poletí pelotón v lietadle smerom na juh a dostane sa Slovákom na dosah. Aj druhá a tretia etapa majú rovinatý rukopis, podobne ako minulý rok. Avšak, predsa len je tu rozdiel, rovinaté etapy sú totiž oproti minulosti kratšie, aby sa skôr útočilo.

Štvrtý deň má v strede kopcovitý charakter, čo by mohlo vyhovovať Petrovi Saganovi. Avšak, rozhodnú až kopcovité etapy číslo päť a šesť do Zakopaného a Bukoviny Tatranskej. Oproti minulosti nastala aj v kopcoch zmena, ich počet narástol. V päťke a šestke pretekárov preverí spolu až 21 kopcov. Záverečná siedma fáza vráti v sobotu najväčšie šance znova šprintérom v okolí Krakova. Okrem kratších rovín a náročnejších kopcov si organizátori pripisujú ešte jedno plus, keďže väčšina etáp končí až tesne pred 19:00, tak si cyklistiku môžu pozrieť aj pracujúci ľudia. Dodajme ešte, že trasa oslavuje okrem cyklistiky aj život blahorečeného pápeža Jána Pavla II.poľské predsedníctvo v EÚ. Patronát nad podujatím prevzal poľský prezident Bronislaw Komorowski.

Aj štartová listina ukrýva mnohé veľké „kalibre", veď automaticky v Poľsku štartuje všetkých martinosemnásť World Tour tímov. Divokú kartu dostali ďalšie štyri družstvá: Skil - Shimano, De Rosa - Ceramica Flaminia, CCC Polsat - PolkowicePoľská reprezentácia. Spolu sa teda v dresoch 22 tímov predstaví 176 jazdcov z rekordných 35 krajín. Najväčšie zastúpenie majú podobne ako minulý rok Taliani (35), ktorým najviac konkurujú Poliaci (22). Domáci sa budú snažiť o úspech najviac, lebo naposledy vyhrali ešte v roku 2003 zásluhou Cezaryho Zamanu. Etapový triumf oslavovali doma tiež pomerne dávno, v roku 2004 vyhral šiestu etapu Marek Rutkiewicz, stále najväčší líder domáceho tímu CCC Polsat pre celkové poradie.

Na celkové poradie bude zameraný tiež Daniel Martin z Garminu, ktorý povezie jednotku a bude obhajovať celkový triumf z minulého roku. Zastúpiť ho môže kolega Christophe Le Mével. Aj Liquigas prichádza s dobrými vrchármi Vincenzom Nibalim a Erosom Capecchim, ktorí dolaďujú formu pre Vueltu. Ukázať sa budú chcieť v únikoch domáci BodnarPaterski. Lampre prichádza do Poľska s Michelem Scarponim a s domácim Przemyslawom Niemiecom. Ruská Kaťuša sa bude spoliehať na Talianov Danila Di LucuFilippa Pozzata. Z HTC budú najviac aktívni zrejme Michael AlbasiniKanstantsin Sivtsov. BMC povedie Alessandro Ballan. Dobré vrchárske kvality v sebe majú aj Gasparotto, Kiserlovski, Martens, Bruseghin, Kiryienka, Feillu, Nocentini či Huzarski z poľskej reprezentácie.

8-etapa-saganMinulý rok sa v Poľsku premiérovo predstavili až traja Slováci, tentoraz sa môžeme tešiť na dvojité slovenské zastúpenie. V drese HTC bude pracantom Martin Velits, potrebuje sa isteže rozjazdiť pred Vueltou, čiže nejaký únik možno vyskúša. A pred Vueltou sa potrebuje hlavne rozjazdiť i Peter Sagan, ale ak zacíti šancu na víťazstvo, určite ju využije. Tím ho v Poľsku do ničoho netlačí. Každopádne, šprintérska kvalita sa tiež dostavila v podaní Degenkolba a Howarda (HTC), Hausslera (Garmin), Chicchiho a Boonena (Quick Step), Haedovcov (Saxo Bank), Feillua (Vacansoleil), Nizzola (Leopard), Kittela (Skill) atď.

Takže u našich severných susedov sa bude chcieť ukázať minimálne desať kvalitných šprintérov, pričom úplnou rovinou končia štyri etapy. V zostávajúcich troch kopcovitých dňoch sa rozhodne o celkovom víťazovi, teda bude to zaujímavé. Mimochodom, pred Danielom Martinom ovládli Tour de Pologne také mená ako Ballan, Voigt, van Summeren, Schumacher či Kirchen. Dvakrát v minulosti zvíťazil známy český cyklista Ondřej Sosenka (2001, 2004). Slováci tu ešte nevyhrali, ale existuje aspoň nejaká šanca, žeby toto World Tour podujatie mohlo navštíviť naše cesty. Milan Jurčo o tom už dlho rokuje s organizátorom a priateľom v jednom, Czeslawom Langom. Každopádne, aj Tour de Pologne 2011 bude mať slovenské farby. Martin Velits a Peter Sagan sa veľmi tešia na slovenských fanúšikov cyklistiky na poľských cestách...

Náhľad do pravidiel:
Okolo Poľska je týždňové podujatie seriálu World Tour (3. kategória), takže sa za čelné umiestnenia udeľujú body do svetového rebríčka. V celkovom poradí boduje desať pretekárov, za umiestnenia v etape päť. Poliaci udeľujú bonifikácie prvým trom v cieli 10-6-4 sekundy. Na šprintérskej prémii je to 3-2-1 sekunda.
Organizátori Tour de Pologne vyhlasujú päť disciplín. V tradičnej žltej farbe uvidíme lídra pretekov, zeleno-biely dres bude obliekať líder bodovacej súťaže, do ktorej sa body získavajú iba v cieli etáp. Podelí si ich prvých 20 pretekárov 20-1 bod. Nasleduje vrchárska klasifikácia, kde poznáme tri druhy kopcov - 1. kategória (10-7-5-3-2), 2. kategória (5-3-2-1) a 3. kategória (3-2-1). Cieľový kopec 6. etapy sa boduje dvojnásobne. Najlepšieho vrchára spoznáme podľa ružového dresu. Nevšednou je súťaž o najaktívnejšieho pretekára, ktorá prebieha tak, že v rámci etapy sú prémie a pretekári dostávajú body 3-2-1 a zároveň aj bonifikácie 3-2-1 sek. No a poslednou je klasická tímová súťaž - v každej etape bodujú traja najlepší pretekári z tímu.