volta-catalunya-logo
UCI World Tour - 3. kategória
19.03.2012 - 25.03.2012

ÚVOD K PRETEKOM l ŠTARTOVÁ LISTINA

Volta Ciclista a Catalunya (Okolo Katalánska) 2012 (1206,1 km)
1. 19.3. kopcovitá
ciel rovina Calella > Calella 138,9 km Albasini
2. 20.3. kopcovitá ciel rovina Girona > Girona 161 km Albasini
3. 21.3. horská ciel rovina La Vall d'en Bas > Port Ainé 210,9 km Brajkovič
4. 22.3. kopcovitá ciel rovina Tremp > Ascó 199 km Uran
5. 23.3. kopcovitá ciel rovina Ascó > Manresa 207,1 km Simon
6. 24.3. zvlnená ciel rovina Sant Fruitós del Bages > Badalona 169,4 km S. Sánchez
7. 25.3. zvlnená ciel rovina Badalona > Barcelona 119,8 km Simon

ciel-rovina cieľ na rovine, ciel-rovina-2 cieľ v miernom zjazde, ciel-kopec cieľ v stúpaní


KONEČNÉ CELKOVÉ PORADIE:
1.
vlajka ALBASINI Michael
ORICA GREENEDGE 24h 15' 45''
2.
vlajka SÁNCHEZ Samuel EUSKALTEL-EUSKADI + 01' 30''
3.
albansko VAN DEN BROECK Jurgen LOTTO BELISOL TEAM + 01' 32''
4.
vlajka MARTIN Daniel
GARMIN - SHARP + 01' 32''
5.
URAN Rigoberto
SKY PROCYCLING + 01' 32''
6.
vlajka CUNEGO Damiano
LAMPRE - MERIDA + 01' 32''
7.
vlajka KISERLOVSKI Robert
ASTANA PRO TEAM + 01' 32''
8.
vlajka CARRARA Matteo
.vac. + 01' 32''
9.
vlajka CATALDO Dario
OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 01' 32''
10.
vlajka PARDILLA Sergio
MOVISTAR TEAM + 01' 32''

body: Simon (Saur Sojasun), vrchy: Sörensen (Saxo Bank), tímy: Garmin

7. etapa: 25.03.12 - nedeľa: Badalona > Barcelona (119,8 km)

Záverečná etapa z Badalony do metropoly Katalánska merala iba 120 kilometrov a mala v profile štyri kopce. Všetko to však boli stúpania nižších kategórií. Opať sa to všetko končilo zjazdom, takže sme mohli očakávať mierne rozdiely.

Únik vytvorili títo cyklisti: Possoni (Lampre), Djačenko (Astana), Smukulis, Ignatenko (2x Kaťuša), Clement (Rabobank), Ramírez (Andalucía), De la Fuente, De la Cruz (2x Caja Rural) a Edet (Cofidis). Pred pelotónom strávili 60 kilometrov, no náskok ani v jednom momente neprerástol cez dve minúty. 35 km pred cieľom sa to začalo mixovať, keď sa do úniku priplietol Moncoutie (Cofidis), čosi skúšal aj Danielson (Garmin) a Mate (Cofidis).

Na začiatku posledného stúpania doslova vystrelil z balíka Luis León Sánchez (Rabobank) a viac než pätnásť minút ukazoval to čo on vie výborne, unikať. V záverečnom zjazde bol však veľmi osamotený a favoriti v skupine za ním mali veľkú výhodu. 4000 metrov pred páskou sa Španiel musel vzdal a atakoval jeho menovec Samuel Sánchez. Prečo to robil doteraz ostáva miernou záhadou, v priebežnom poradí bol druhý s veľkou stratou na Albasiniho a iba dve sekundy pred 13-tkou súperov, takže veľmi riskoval. Dokonca mal na konte už aj etapový triumf. Každopádne dôležité je, že sa ani jeho únik nepodaril a v závere sa špurtovalo. Opäť zvíťazil 26-ročný Julien Simon zo Saur Sojasun, ktorý akoby pred Katalánskom z neba spadol. Ešte pred piatkom o ňom takmer nikto nevedel.

Celkovým víťazom sa aj vďaka zrušeniu tretej etapy stal Švajčiar Michael Albasini z GreenEdge. Sympatický pretekár známy svojimi únikmi si pripísal najväčší úspech kariéry. Na druhej priečke klasifikovali S. Sácheza (Euskaltel) u ktorého je to štandardne dobrý vstup do sezóny. To isté sa dá povedať aj u ostatných vrchárov v Top 15 so stratou 1:32. Zaujímavosťou tohto etapáku boli najmä záverečné zjazdy a špurtérske súboje vrchárov. Ako šprintéri sa tu v dobrom svetle predviedli borci od ktorých by sme to nečakali ako napríklad Menšov či Cunego.

Na celkovom sumári Okolo Katalánska spojenom s Critérium International pracujeme...

1.
vlajka SIMON Julien
.sau. 2h 47' 02''
2.
vlajka GAVAZZI Francesco
ASTANA PRO TEAM + 00' 00''
3.
vlajka CUNEGO Damiano
LAMPRE - MERIDA + 00' 00''
4.
URAN Rigoberto SKY PROCYCLING + 00' 00''
5.
vlajka KISERLOVSKI Robert
ASTANA PRO TEAM + 00' 00''
32.
vlajka ALBASINI Michael
ORICA GREENEDGE + 00' 00''

6. etapa: 24.03.12 - sobota: Sant Fruitós del Bages > Badalona (169,4 km)

Dnes na jazdcov v Katalánsku čakala predposledná etapa zo Sant Fruitós del Bages do Badalony o dĺžke 170 kilometrov, v ktorej sa vzhľadom na profil neočakávali výrazné zmeny v celkovej klasifikácii.

Paradoxná situácia vznikla na 70. kilometri, keď už bola v úniku trojica Chérel, Pineau a Moncoutié s náskokom 3:40 pred hlavným pelotónom. Medzi pelotónom a únikom sa stala dopravná nehoda, keď musel zasahovať vrtulník aj sanitka. Preteky museli byť na desať minút prerušené a mohlo sa pokračovať až po záchranárskych prácach. Rozhodcovia museli neutralizovať aj únik trojice a dodržať rozdiel, ktorý bol v momente prerušenia. Od tohto momentu sa náskok vedúcej trojice zmenšoval a 50 kilometrov pred cieľom boli dostihnutí.

Potom to v pelotóne vrelo, nástup striedal nástup, ale aj tak bol dva kilometre pred cieľom celý balík pohromade. V miernom stúpani to na tejto méte skúsil jeden z najaktívnejších jazdcov tohtoročnej edície Okolo Katalánska Samuel SánchezEuskatelu a napriek tomu, že pelotón poznal jeho silu, nechal ho odskočiť na niekoľko desiatok metrov. To olympijskemu víťazovi z Pekingu napokon stačilo a do cieľa prišiel s dvojsekundovým náskokom pred balíkom, ktorý priviedol šprintér GreenEdge Allan Davis nasledovaný včerajším víťazom Julienom Simonom zo Saur-Sojasun.

Keďže v hlavnej skupine boli všetci favoriti, v celkovom poradí nastala jediná zmena, keď sa vďaka dvojsekundovému náskoku posunul za Michaela Albasiniho Sánchez, ktorý stráca na Švajčiara 1:30. Ďalšia početná skupina trinástich jazdcov má rovnakú stratu 1:32 a zajtrajšiu poslednú etapu na to, aby si vylepšila postavenie. Tešiť sa môžeme predovšetkým na posledný kopec tretej katégórie Alt de Valldivreda, ktorý je tesne pred cieľom len 120 kilometrovej etapy a z neho do cieľa nasleduje už iba krátke približne štvorkilometrové klesanie.
1.
vlajka SÁNCHEZ Samuel
EUSKALTEL-EUSKADI 4h 04' 50''
2.
albansko DAVIS Allan
ORICA GREENEDGE + 00' 02''
3.
vlajka SIMON Julien .sau. + 00' 02''
4.
albansko HAEDO Juan José
TEAM SAXO-TINKOFF + 00' 02''
5.
vlajka CUNEGO Damiano
LAMPRE - MERIDA + 00' 02''
?
vlajka ALBASINI Michael
ORICA GREENEDGE + 00' 02''

5. etapa: 23.03.12 - piatok: Ascó > Manresa (207,1 km)

Piata etapa viedla z Ascó do Manresi merala 207 kilometrov a na jazdcov čakali dve horské prémie. Už tradičný únik dňa tentoraz zaobstarala šesti Frank(BMC), Vandewalle(OmegaPharma-QuickStep), Soerensen(SaxoBank), Marczynski(Vacansoleil), Garcia (Caja Rujal) i Edet (Cofidis).

Keďže prvý kopec bol pomerne skoro, rozhodovať sa malo až na druhom, ktorým bola vrchárska prémia prvej kategórie Alt de Montserrat v nadmorskej výške 650 m.n.m, ktorá bola 27 kilometrov pred cieľom.  Pelotón únik kontroloval, maximálny náskok úniku bol 55 kilometrov pred cieľom 6 minút, a na začiatku stúpania bol náskok vedúcej skupiny len niečo cez dve minúty a neustále klesal. Z vedúcej šestice sa v stúpaní stala štvorica Sorensen, Garcia, Frank a Edet, lenže až na jazdcov BMC a SaxoBanku nechcela spolupracovať a tak ich pelotón dostihol hneď za vrchárskou prémiou. Najspokojnejším z úniku tak bol Chris Anker Sorensen, ktorý vyhral obe vrchárske prémie a poistil si tričko pre najlepšieho vrchára. O menšie vzrušenie sa ešte pri zjazde pokúsil o únik Samuel Sanchez z Euskatelu, ale maximálny náskok, ktorý si vypracoval bol 10 sekúnd.

O tempo sa až do cieľa staralo zoskupenia OmegaPharma-QuickStep, ktorá sa snažila pripraviť pozíciu pre Daria Catalda. Smolu mal Talian Damiano Cunego, ktorý stratil kontakt s čelnou skupinou, do ktorej sa však vďaka rýchlej výmene bicykla ešte pred cieľom stihol vrátiť.

V čelnej skupine bol aj líder celkového poradia Michael Albasini a tiež si robil zálusk na tretí etapový triumf. V posledných metroch, ktoré boli v miernom stúpaní sa aj predieral vpred, ale keď 20 metrov pred páskou zistil, že to dnes na víťazstvo nebude vypustil a nakoniec skončil siedmy. Z víťazstva sa prekvapujúco tešil Julien Simon z francúzskeho tímu Saur - Sojasun, ktorý o pol galusky predstihol včerajšieho víťaza Rigoberta Urana zo Sky. Tretí skončil Poliak Sylvester SzmydLiquigasu.
1.
vlajka SIMON Julien
.sau. 4h 58' 27''
2.
URAN Rigoberto
SKY PROCYCLING + 00' 00''
3.
vlajka SZMYD Sylwester
LIQUIGAS-CANNONDALE + 00' 00''
4.
vlajka SÁNCHEZ Samuel EUSKALTEL-EUSKADI + 00' 00''
5.
vlajka CATALDO Dario
OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
6.
albansko VAN DEN BROECK Jurgen LOTTO BELISOL TEAM + 00' 00''
7.
vlajka ALBASINI Michael
ORICA GREENEDGE + 00' 00''

4. etapa: 22.03.12 - štvrtok: Tremp > Ascó (199 km)

Po tretej etape, ktorá sa predčasne skončila a výsledky sa nakoniec ani nepočítali do celkového poradia, čakala na pelotón štvrtá etapa. Predpoveď počasia opäť nebola veľmi priaznivá, ale naplánované nadmorské výšky horských prémií dosahovali maximum 675 metrov a tak sa neočakávalo zopakovanie snehových problémov. Tímy sa však v hoteloch prebúdzali do krásne zasneženého rána. Niektoré tímové autobusy uviazli pod snehom a tak išli chlapci na štart autami. Asi sa im ani veľmi nechcelo veriť, že idú opäť na bicykloch.

Na cyklistov čakali tri bodované prémie druhej kategórie. Prvý bol vyše päťkilometrový Alt de Fontllonga s priemerom 5,5 percent a maximom 7 percent. Druhý, ktorý pretekári absolvovali dvakrát, bol Coll de Paumeres s dĺžkou 8,6 km a priemerom stúpania 5,6 a maximom 8 percent.

Na šiestom kilometri unikli traja chlapci. Escapada de Jesús Rosendo (Andalucia), Julián Sánchez Pimienta (Caja Rural), Ramain Zingle (Cofidis). Počas 14-tich kilometrov si dokázali vybudovať náskok 4:50. Počas pretekov prišla ďalšia nepríjemná správa. Po odchode viacerých skvelých pretekároch do etapy nenastúpil ani Jakob Fuglsang (RadioShack), pretože má zlomenú člnkovitú kosť na ľavej ruke. Operácia čaká aj nešťastníka včerajšieho pádu Juliana Deana. Má fraktúru na holennej a lýtkovej kosti pravej nohy. Na 83. kilometri sme videli aj škaredý pád Wilca Keldermana z Rabobanku. Odviezla ho sanitka. V ďalšej kolízii bol Paolo Longo Borghini (Liquigas).

albasini-katalansko-2V druhej polovici pretekov sa už začal spamätávať aj pelotón. Logicky na čele ťahal Albasiniho GreenEdge. Na začiatku prvého stúpania na Paumeres mala trojica vpredu náskok 2:35. Videli sme množstvo útokov. Vpredu ako prvý odpadol Zingle, naopak dobre sa držal Albasini. Kilometer pred vrcholom atakoval Leipheimer, držal sa De Weert (obaja OPQS) a za nimi sa vydalo asi 20 pretekárov. Čoskoro dostihli Zingleho a potom aj zvyšných dvoch hrdinov z úniku.

Potom sa pelotón zoskupil a z neho utiekol Rigoberto Uran (Sky). Na zjazde útočil aj Casar (FDJ) a pridal sa aj Marczynski (Kaťuša). Urán nakoniec netlačil a Casar s Marczynskim si vybudovali náskok, ale pelotón oboch dostihol. Štyri kilometre pred vrcholom zaútočil Van den Broeck (Lotto). Skúšali to aj Danielson či Menšov, ale Albasini sa ich držal veľmi dobre.

Až Szmyd (Liquigas) a Leipheimer (OPQS) už tesne pred vrcholom ušli na 13 sekúnd. Na zjazde to bola veľká stíhačka. Sánchez (Euskaltel), Menšov (Kaťuša), Uran (Sky) a neskôr Monoutie (Cofidis) sa dotiahli a išli zo zhruba 15 sekundovým náskokom na 19 prenasledovateľov.

V skupine ťahal predovšetkým Levi a Samuel. Dva kilometre pred cieľom bol náskok už len osem sekúnd. Záver bol dramatický a asi 350 metrov pred cieľom už malý pelotón uprchlíkov dostihol. Napriek tomu sa tešili hrdinovia zo záverečného úniku. Vyhral Uran pred Menšovom a Szmydom. Pre Rigoberta to bolo premiérové víťazstvo v ProTour. Albasini si bojovným výkonom udržal prvenstvo a stále má rovnaký náskok ako po prvej etape.
1.
URAN Rigoberto
SKY PROCYCLING 5h 13' 12''
2.
vlajka MENŠOV Denis
KATUSHA TEAM + 00' 00''
3.
vlajka SZMYD Sylwester
LIQUIGAS-CANNONDALE + 00' 00''
4.
vlajka MONCOUTIE David
COFIDIS SOLUTIONS CREDITS + 00' 00''
5.
albansko VAN DEN BROECK Jurgen
LOTTO BELISOL TEAM + 00' 00''
6.
vlajka SÁNCHEZ Samuel
EUSKALTEL-EUSKADI + 00' 00''
24.
vlajka ALBASINI Michael
ORICA GREENEDGE + 00' 00''

3. etapa: 21.03.12 - streda: La Vall d'en Bas > Port Ainé (210,9 km) (155 km)

Tretia etapa katalánskych pretekov mala prívlastok kráľovská. Na pelotón čakali dva krásne kopce prvej kategórie a dva z rangu najvyšších, teda HC. Od začiatku bolo poznať, že žiadny tím nechce nič nechať na náhodu a v pelotóne vládla značná nervozita. Už na piatom kilometri sme boli svedkami nepríjemnej kolízie. Dostali sa do nej Pardilla (Movistar), Basso, Vanotti (obaja Liquigas), Raboň (OPQS) a Dean (GreenEdge). Práve spolujazdec našich dvojičiek Franto Raboň a Julian Dean si to odniesli najviac a odviezli ich do nemocnice. Našťastie František po podrobnom vyšetrení nemá nič zlomené.

V úvode pretekov nechýbalo ani množstvo pokusov o únik, ale do štrnásteho kilometra sa ich darilo pelotónu úspešne neutralizovať. 15. kilometer však znamenal útek Tschoppa a Sörensena, ktorí si rozdelili aj prémiu na Alt de Coubet. Tak vznikol základ veľkej skupiny, ktorá sa postupne nabalila. Nakoniec sa k tejto dvojici pripojili aj ďalší pretekári a vznikol únik v zložení Bardet, Cherel (obaja Ag2r), Brajkovič (Astana), Tschopp (BMC), Vandevelde (Garmin), Ignatenko, Kritskij (obaja Kaťuša), Golas (OPQS), Kruijswijk (Rabobank), Rohregger (RadioShack) a Sörensen (Saxo Bank), Carrara (Vacansoleil).

V rámci tejto skupiny sa pokúsili únikom vyvolať rozruch Brajkovič s Carrarom, ale o pár kilometrov bola dvanásťčlenná skupina znova spolu. Na 122. kilometri mali chlapci už náskok 10:50. Hlavné predstavenie sa však len očakávalo, pretože sa blížil takmer 25-kilometrový Port del Cantó s maximálnym 12 percentným prevýšením a prívlastkom HC a po ňom finálny kopec.

Na začiatku stúpania na Cantó sa opäť začali súboje. Niekoľko pretekárov sa pokúsilo odtrhnúť od hlavného poľa. Medzi nimi aj Andy Schleck (RadioShack) s kolegami Machadom a Hermansom. V tej chvíli sa objavila zásadná informácia, že preteky sa skrátia na 155 kilometrov a budú končiť v Canturri, pretože na pôvodne záverečnom cieľovom stúpaní napadol sneh. Spomeňme ešte, že už pred etapu odstúpil Alejandro Valverde pre zranenie ruky. O tom píšeme na titulke.

Bolo jasné, že počasie nahralo do karát práve chlapcom vpredu. V momente zmeny cieľa mali stále náskok niečo pod 10 minút, a tak sa čakalo jednak na reakciu pelotónu, ale predovšetkým na súboj v rámci úniku, ktorý už mal viac menej isté pódium. Aj keď postupne strácal pretekárov, päť kilometrov pred cieľom mala skupina stále náskok osem minút. Vpredu zostávali už len Bardet, Cherel, Brajkovič, Tschopp, Vandevelde, Golas, Kruijswijk, Rohregger a Sörensen.

Pridáme aj pikošku. Posledných šesť kilometrov pôvodnej trasy a cieľového kopca začali seriózne čistiť pluhy. Napadlo až toľko veľa snehu, že na twitteri sa veselo žartovalo, že cyklisti by mali namiesto bicyklov nasadiť lyže. Do cieľa nakoniec podľa očakávania ako prvý dorazil, a teda zvíťazil, Brajkovič pred Golasom a Cherelom.

Po etape sa začalo diskutovať, či sa jej výsledky budú počítať do celkového poradia. Nakoniec organizátori po viac než dvoch hodinách rozhodli, že nie. Na čele ostáva Albasini, ktorý by si už vedenie mohol udržať.

Do cieľa mimoriadne náročnej etapy nedošlo až 39 cyklistov! Medzi cyklistami tohto hromadného exodusu sú aj známe mená ako Basso, A. Schleck, Wiggins, Van Garderen, De Gendt, Porte, Dumoulin, Sivtsov, Machado, Dean, Roy či Tiralongo.


Profil skrátenej 3. etapy:
katalansko-3-etapa-zrusenie

2. etapa: 20.03.12 - utorok: Girona > Girona (161 km)

Druhá etapa merala 161 kilometrov a štart aj cieľ mala v Girone. Rovinatá etapa mala jazdcov preveriť až na jej samom závere, kde na nich čakali dve horské prémie. Rozhodujúca mala byť tá druhá na Alt Dels Angels, ohodnotená ako vrchárska prémia 1. kategórie. Z vrcholu totiž do cieľa chýbalo už iba 12 kilometrov klesania a posledná dvojkilometrová rovinka.

Únik dňa zaobstarala trojica  z prokontinentálnych zoskupení Jordi Simón (Andalucia), Julián Sánchez (Caja Rujal) a Cyril Bessy (Saur Sojasun). Pelotón ich však nepustil na väčší ako štvorminútový náskok a už pri stúpaní na prvú horskú prémiu bol pelotón pohromade. V problémoch sa ocitol líder Moviestar Alejandro Valverde, ktorý sa okrem pádu musel vysporiadať aj s technickými problémami a už na začiatku posledného stúpania strácal minútu. Zásluhou aktivity tímu Omega Pharma - Quick Step sa pelotón neustále zmenšoval a Valverde tak bol prakticky bez šance na dostihnutie čela.

Tesne pod vrcholom Alt Dels Angels nastúpil írsky jazdec z Garminu Daniel Martin, ku ktorému sa dotiahol Damiano Cunego z LampreMatteo Carrara z Vacansoleil. Na konci klesania mala trojica osemsekundový náskok asi pred tridsiatkou jazdcov, v ktorej sa držal aj celkový líder Michael Albasini z GreenEdge.

albasini-katalanskoTrojica si napokon tesný náskok neudržala a skupina ich pohltila približne kilometer pred cieľom. Bradley Wiggins sa snažil pripraviť pozíciu pre svojho spolujazdca zo Sky Rigoberta Urana, ale všetkých prekvapil svojim nástupom víťaz úvodnej etapy Albasini a pripísal si druhý etapový triumf. Tesne za ním skončil Talian Dario Cataldo a až za ním Kolumbijčan Uran. Na Albasiniho škodu je, že na týchto pretekoch sa bonifikácie neudeľujú, a tak prišiel už o 20 sekúnd!

Smoliar dňa Valverde stratil cez dve minúty a v zajtrajšej kráľovskej etape s dojazdom na Port Ainé v nadmorskej výške 1947 metrov m.n.m. to bude mať s vylepšením celkového postavenia mimoriadne ťažké. Dnes mierne prekvapujúco stratili aj Andy Schleck (+2:09), Tejay Van Garderen (+2:09) aj Ivan Basso (+3:26).
1.
vlajka ALBASINI Michael
ORICA GREENEDGE 3h 52' 06''
2.
vlajka CATALDO Dario
OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
3.
URAN Rigoberto
SKY PROCYCLING + 00' 00''
4.
vlajka CUNEGO Damiano
LAMPRE - MERIDA + 00' 00''
5.
vlajka HESJEDAL Ryder
GARMIN - SHARP + 00' 00''

1. etapa: 19.03.12 - pondelok: Calella > Calella (138,9 km)

Na úvod katalánskych pretekov prichystali organizátori trasu dlhú iba 139 kilometrov. Cyklisti na nej "našli" tri kopce, na 62. kilometri dokonca stúpanie prvej kategórie. Ako sa však ukázalo, bolo to však príliš skoro, aby to dokázalo niečo urobiť s pelotónom, a teda žiadna veľká selekcia favoritov sa nekonala.
V prvom úniku pretekov sa predstavilo veľmi slné zloženie piatich borcov Gastauer (Ag2r), Albasini (GreenEDGE), Duggan (Liquigas), Edet (Cofidis) a Delaplace (Saur Sojasun). Ich náskok stúpal v stúpaniach aj klesaniach a nadobudol najvyššiu hodnotu šiestich minút. Potom klesal, no menej výrazne ako sa čakalo. Na vrchole najvyššieho kopca (62. km) Paso Montaña Collformic bol prvý Albasini a práve tento skúsený Švajčiar bol počas etapy najaktívnejší. 20 km pred cieľom v stúpaní na posledný kopec mala skupina na čele náskok viac než tri minúty a nová akvizícia GreenEdge vycítila svoju šancu. Albasini nazbieral všetky sily a sám unikol čelnej skupine. V následnom zjazde potvrdil svoje zjazdárske kvality a hoci na záverečnom rovinatom úseku jeho náskok klesal, bol dostatočný na to, aby si pripísal prvé víťazstvo v sezóne. Druhé miesto si pripísal Delaplace so stratou 42 sekúnd a pred "ničiacou silou pelotónu" dokázal újsť ešte aj Edet (+1:14). Špurt balíka, ktorý stratil 1:32, vyhral Van Hummel z Vacansoleil.

Prvá etapa Katalánska mala veľmi prekvapujúci záver a do líderského dresu sa dostal 31-ročný špecialista na úniky v kopcovitých etapách. Na najväčších favoritov má viac než 1,5-minútový náskok a určite sa bude snažiť svoju pozíciu čo najdlhšie uhájiť. Uvidíme koľko dní sa mu to podarí. V utorok je na programe náročné stúpanie 1. kategórie, ktoré končí 13 km pred cieľom a potom nasleduje prudký zjazd až do cieľa.
1.
vlajka ALBASINI Michael
ORICA GREENEDGE 3h 20' 04''
2.
vlajka DELAPLACE Anthony
.sau. + 00' 42''
3.
vlajka EDET Nicolas
COFIDIS SOLUTIONS CREDITS + 01' 14''
4.
vlajka VAN HUMMEL Kenny
.vac. + 01' 32''
5.
vlajka GASTAUER Ben
AG2R LA MONDIALE + 01' 32''