7. 19.5. horská ciel rovina Ontario > Mt. Baldy 126 km víťaz: Gesink


Po radostnom postupe slovenských hokejistov do finále Majstrovstiev sveta mohol ešte zväčšiť slovenské úsmevy cyklista Peter Velits. V kráľovskej siedmej etape Tour of California 2012 mal reálnu šancu na zisk líderského dresu. Náročná horská etapa obsahovala tri nepríjemné výstupy a cieľ na Mt. Baldy. Peter, ktorý bol pred etapou na výbornej štvrtej priečke novinárom povedal, že nevie, čo môže od záverečného kopca očakávať. Mohli sme však čakať aktivitu jeho hlavných spolufavoritov Van Garderena, Gesinka, Nibaliho či Hornera. Žltý dres bránil Zabriskie.

Zrejme rozhodujúca predposledná etapa sa začala neplánovane o pár minút neskôr. Na trase sa totiž stala dopravná nehoda a organizátori najskôr ani nevedeli, či bude tento úsek prejazdný. Potom pelotón odštartoval v rýchlom tempe, akoby chcel dohnať stratené minútky. Bolo to hlavne kvôli vysokej aktivite útočníkov. Vpredu sa objavili Jens Voigt (RadioShack - Nissan) alebo Dries Devenyns (OPQS). Ešte pred vrcholom prvého hodnoteného kopca Glendora Ridge na 27. kilometri sa vytvorila veľká skupina uprchlíkov. Dostali sa do nej až piati cyklisti RadioShacku. Prekvapivo medzi nimi boli aj kľúčový domestik Voigt a líder so stratou 2:50 Chris Horner. Obhajca minuloročného triumfu veril skôr v etapový úspech. V úniku sa ocitol tiež Marc De Maar z UnitedHealthcare, ktorého strata iba 2:07 robila ďalšie vrásky tímu Garmin. Domestici tohto tímu sa báli spomínaných uprchlíkov a usilovne pracovali na čele pelotónu.

Prvá vrchárska prémia dokázala vysokú aktivitu a zaujímavý taktický ťah unikajúceho RadioShacku. Vyhral ju Bennet pred kolegami Voigtom a Hornerom. Štvrtý bol White, ktorý pomáhal piatemu De Maarovi. Skupina v ktorej boli títo jazdci sa zredukovala na trinásť cyklistov (šesť Američanov), ale ich náskok bol na vrchole prvého kopca vyše dve minúty. Pri zjazde začali  so stíhaním úniku vypomáhať aj tímy Rabobank a OmegaPharma - Quickstep, čiže Peter Velits sa zrejme cítil dobre.

40 kilometrov pred cieľom bol náskok úniku už 2:45. RadioShack pracoval skvele, obdivuhodný bol najmä pohľad gesink-robert-californiana 40-ročného Jensa Voigta. Ťahal aj samotný líder Horner a to hlavne pri stúpaní. Ostatní cyklisti z úniku preto začali strácať dych a postupne odpadávali. Postupne zostal v čele iba sviežo pôsobiaci Horner, ktorého sa ako posledný držal v Európe neznámy Darwin Atapuma z kontinentálneho tímu Colombia-Coldeportes. Kolumbijčan v sezóne 2012 už vyhral etapu Giro del Trentino. Zvláštna dvojka sa striedala na čele v krátkych intervaloch a Horner sa virtuálne obliekol do dresu lídra. To čo na začiatku etapy vyzeralo ako bláznivý taktický ťah sa zrazu stalo veľkým nebezpečenstvom pre pelotón a favoritov. Ťahať začali napríklad aj borci z BMC a pelotónu nestačil Tom Boonen a ďalší. Problémy mal prekvapivo aj Talansky, ktorý strácal na Velitsa tri sekundy.

30 kilometrov pred čiarou sa dostal náskok dvojice už na 3:45 a pelotón sa zmenšil na skupinu ani nie 50 jazdcov. Stále v ňom boli obaja naši Petrovia. Popri dôležitom súboji medzi pelotónom a únikom si však našli cyklisti čas aj na veselé momenty. Heinrich Haussler síce stratil kontakt s pelotónom, ale neváhal vyplaziť jazyk do kamery. Zaujala tiež ružová barbina pripevnená na streche jedného z mechanických vozidiel. Dobre videla na vrchol druhého kopca Glendora Mt., na ktorom bodovali okrem vedúcej dvojky Atapumu a Hornera tiež Duggan a Van Avermaet. Za nimi sa rútil pelotón, v ktorom pracoval už aj samotný líder David Zabriskie. Na rovine sťahoval pelotón náskok o niečo ľahšie a 19 kilometrov pred cieľom dostihli De Maara. Jedno nebezpečné meno z pôvodného úniku si tak mohli vyškrtnúť.

17 kilometrov pred cieľom strata pelotónu rapídne klesala a padla na 1:30. Vincenzo Nibali bol na chvoste pelotónu, aby sa poradil s tímovými šéfmi. Potom začal strácať kontakt a vyzeralo to na koniec pódiových ambícií pre žraloka zo Sicílie. 7 kilometrov pred cieľom začal strácať kontakt aj ďalší solídny vrchár Rory Sutherland. Našťastie v popredí pelotónu a bez problémov sme mohli vidieť Petra Velitsa. Stále mal k dispozícii aj domestikov, čo v HTC nebývalo.

4900 metrov pred cieľom nastúpil na dvakrát Atapuma a Horner zareagoval zvesenou hlavou. Pelotón sa medzitým preriedil na zopár vyvolených a aktívne sa vydal dopredu Robert Gesink. Najlepšie reagoval Tom Danielson. David Zabriskie nevyzeral dobre ale bojoval. Petra Velitsa sme vpredu nevideli. Popri utrápenom súboji favoritov zaujali dvaja utekajúci fanúšikovia prezlečení za sumo zápasníkov.

gesink-robert-california-23800 metrov pred páskou Gesink svojim stálym expresným tempom utrhol Danielsona a Horner sa za ním udržal iba pár metrov. Holanďan čoskoro dostihol aj Atacumu, s ktorým si to rozdal v šprintérskom súboji o etapové víťazstvo. Gesinkovi zostalo jednoznačne viac síl, no v závere si ešte musel dať pozor na ostré zákruty, ktoré zvládal veľmi na tesno. Napokon sa mohol radovať z prvého etapového víťazstva v sezóne. V cieli sa radoval spolu so svojou rodinou a malým bábätkom, ktoré zobral aj na pódium. Zároveň sa zaslúžene dostal do pozície lídra celkovej klasifikácie Tour of California 2012. Na 99% sa stane prvým európskym víťazom tohto podujatia. Pre sympatického Holanďana je to skvelý návrat po vlanajšej premaródenej sezóne a aj nepresvedčivému začiatku tejto.

Druhý v etape skončil Kolumbijčan Darwin Atapuma, zároveň dostal cenu pre najagresívnejšieho muža etapy. Tretie miesto získal jeho kolega Fabio Duarte, ktorý bol počas etapy nenápadný a výborne šetril sily. Miernym prekvapením v top desiatke boli umiestnenia štvrtého Dombroskeho alebo siedmeho KeldermanaHorner dobojoval etapu na šiestom mieste a dostal cenu pre najodvážnejšieho jazdca. Za nečakaný dlhý únik a bojovnosť si zaslúži špeciálnu pochvalu. Piaty skončil Tom Danielson a posunul sa na tretiu priečku, na ktorej skončil aj minulý rok. Na celkovo druhé miesto sa prepadol David Zabriskie, ani najlepší tím tímovej klasifikácie Garmin nedokázal zabezpečiť ušetrenie síl svojmu lídrovi.

Levi Leipheimer skončil deviaty a dnes žiaľ prekonal Petra Velitsa, ktorý tesne pred posledným stúpaním vypadol z pelotónu favoritov. Peter Sagan šetril sily na zajtrajšok, keď cyklistov čaká šprintérska etapa a Holywood.

Priebežné poradie po 7. etape tu (odkaz)...

1.
vlajka GESINK Robert .rab. 3h 37' 08''
2. ATAPUMA Darwin
COLOMBIA - COLDEPORTES
+ 00' 00''
3. DUARTE Fabio
COLOMBIA - COLDEPORTES + 00' 14''
4. vlajka DOMBROWSKI Joseph
LIVESTRONG TEAM
+ 00' 18''
5.
vlajka DANIELSON Tom
GARMIN - SHARP + 00' 26''
6. vlajka HORNER Chris
RADIOSHACK-NISSAN-TREK + 00' 38''
9. vlajka LEIPHEIMER Levi OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 01' 08''
10. vlajka VAN GARDEREN Tejay
BMC RACING TEAM
+ 01' 20''
11. vlajka ZABRISKIE David
GARMIN - SHARP
+ 01' 25''
24.
vlajka VELITS Peter
OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 05' 56''
43. vlajka NIBALI Vincenzo
LIQUIGAS-CANNONDALE
+ 14' 49''
71.
vlajka SAGAN Peter
LIQUIGAS-CANNONDALE + 25' 40''


Video zo záverečných momentov etapy:

Krátke preview etapy:
Prvá vrch. prémia na 26,5 km (1380 m.n.m.): Glendora Ridge - dĺžka 9 km, sklon 8,6 %
Druhá vrch. prémia na 98,1 km (1035 m.n.m.): Glendora Mt. - dĺžka 13,6 km, sklon 4,7 %
Tretia vrch. prémia na 126 km (1970 m.n.m.): Mt. Baldy - dĺžka 8 km, sklon 9,0 %


california-2012-7