V utorok podvečer predstavitelia tímu Quick Step oficiálne oznámili podpis zmluvy s oboma bratmi Velitsovcami, ktorí sa tak stali súčasťou nového belgického supertímu Omega-Pharma - Quick Step (názov samozrejme nie je oficiálny).
Informoval o tom Patrick Lefevere, generálny manažér Quick Stepu a na adresu dvojičiek povedal: "Martin a Peter prichádzajú z krajiny plnej potenciálu, ktorá sa dostáva na cyklistickú scénu. Martin sa ukazoval najmä v juniorských časoch a veľmi s ním rátame. V budúcnosti má šancu zlepšovať sa. Peter je kompletný cyklista, ktorý sa ukázal najmä na vlaňajšej Vuelte a dobre zajazdil aj nedávno skončenú Tour de France. V Petrovi tým získava cyklistu, ktorý má v budúcnosti šancu na pódiá Grand Tours."

Obaja bratia podpísali zmluvu na dve sezóny a podľa slov Martina Velitsa by s nimi mal do Belgicka putovať aj tímový kolega František Raboň.
Prestup do tímu s fantastickým klasikom Tomom Boonenom a francúzskym miláčikom Sylvainom Chavanelom je výsledkom mesiac dlhých rokovaní, ktoré Velitsovci absolvovali, lepšie povedané, ich manažér Tony Rominger. Podľa vyjadrení otca dvojičiek Ladislava Velitsa pre Cycling-Info.sk, o oboch bratov sa zaujímali okrem HTC-Highroad a Quick Stepu aj tímy Saxo Bank, Leopard a Kaťuša.O podrobnostiach sme sa rozprávali s Martinom Velitsom:

Angažmán v Quick Stepe nie je ničím prekvapujúcim. Hovorilo sa už o tom aj počas Tour de France. Čo rozhodlo v prospech Belgičanov?
"Ponuky sme mali z viacerých tímov, no tá z Quick Stepu bola jednoducho najlepšia po športovej i finančnej stránke. Z tohto tímu tiež cítime istotu čo sa o HTC nedá povedať."

Čo to znamená "športová stránka", môžete načrtnúť viac?
"Podľa toho čo sme sa rozprávali s predstaviteľmi tímu, predbežne súhlasili s tým, že Peter Velits sa bude sústrediť hlavne na Tour de France a mal by tam byť lídrom tímu na celkové hodnotenie. Nie je to šťastné takto o tom teraz rozprávať ale v niektorých iných tímoch by sme to ťažšie dosiahli. Aj pre mňa to znamená väčšie šance dostať sa do tímu pre Tour, aj keď o tom je veľmi predčasné hovoriť. Ešte nie je jasné kompletné zloženie tímu na budúcu sezónu.
Lepšia športová stránka znamená aj väčšiu voľnosť. V HTC bolo množstvo šprintérov, na každé preteky chodil tím minimálne s dvoma-troma a všetko sa stavalo na ich etapové víťazstvá.
Quick Step je vynikajúci tím na klasiky, takže na jar by som v niektorých klasikách mohol byť ja súčasťou tímu a tam vidím šance rásť. Etapové preteky by mali byť stavané najmä na Petra a už by sa mal na ne sústrediť na sto percent. Sťahovanie únikov už asi skončilo."

V poslednom týždni ste stále rozprávali o tom, že čakáte ako sa vyvinie situácia v HTC-Highroad. Nezdá sa nám, žeby to dnes už v HTC bolo jasné...
"Áno, viac než týždeň sme čakali na to ako sa to v našom súčasnom tíme vyvinie. Mali sme aj ponuku od nich ale do dnešného dňa stále nikto nevie čo s Highroad bude. My, pretekári, nemôžeme samozrejme čakať do nekonečna. Už veľa našich kolegov v poslednom týždni podpisovalo zmluvy v iných tímoch, takže sme sa rozhodli ukončiť to neisté čakanie."

Už dlhšie sa hovorilo o Vašich rokovaniach s Quick Stepom. Včera sa ale oficiálne potvrdila fúzia s Omega Pharma. Bola táto alternatíva súčasťou rokovaní?
"Nie, o tom sme nevedeli. To s Omegou je už mesiac dlhá story. Najprv sa mala spájať s Vacansoleil, potom dokonca s Highroad a nakoniec sa dohodli s Quick Stepom. Táto skutočnosť nemala na naše rozhodnutie nejaký vážny vplyv."

Vo svetových médiách sa hovorí o novom "supertíme" plnom belgických hviezd. Ako to vnímate Vy?
"Ja si osobne myslím, že je to skôr bublina. Viac-menej to je tak, že sa nejedná o nejaké klasické zlučovanie tímov. Podľa našich informácií Omega prichádza hlavne ako sponzor. Nemyslím si, že polovica tímu Omega Pharma-Lotto príde teraz do Quick Stepu. Možno sa bude jednať o pár pretekárov, ale ostáva to plne v rukách Patricka Lefevera. Súčasný tím Omega s pretekármi ale aj manažérmi a ostatnými zamestnancami by sa mal ako taký zmeniť na Lotto."

Stále sa hovorí o akte podpisu zmluvy. Ako to prebieha? Nie ste predsa v Belgicku...
"Zmluvy dnes podpísal náš manažér Tony Rominger, je to štandardný postup. Právnikmi overené sa potom dostanú k nám a podpíšeme ich aj my."


V Quick Stepe už pôsobí výborný cyklokrosár Zdeňek Štybar. Podiel v tíme tiež vlastní Čech Zdeněk Bakala, takže to je tiež zaujimavé...
"Áno, v tíme budeme mať takú malú československú enklávu, pretože čo som nedávno telefonoval s Františkom Raboňom, aj on by mal ísť s nami, ale ešte to nie je definitívne."Svojho o hodinu staršieho brata dopĺňa Peter:

"Už dlhšie sa o Quick Stepe hovorilo, takže to nie je žiadné prekvapenie. Vyberali sme si medzi viacerými tímami a rozhodli sme sa teda nakoniec takto, veríme že najlepšie. Veľmi dlho sme čakali na definitívu vo veci HTC ale už by bola asi chyba pokračovať vo vyčkávaní. Asi pred týždňom malo byť všetko jasné ale doteraz nám nikto nevolal aká je situácia."

HTC-Highroad sa už úplne rozpadá, pred Vami "ušlo" viacero pretekárov a ďalší ešte určite odídu. Nálada v tíme teraz určite nebude ideálna...
"Samozrejme, no ťažko o tom dnes hovoriť keď nie som s tímom. My, ale aj ostatní, k novým zamestnávateľom prestupujeme až po sezóne, takže na jeseň sme ešte vo farbách HTC. Túto situáciu sme už zažili a sme profesionáli, takže určite to teraz nebude tak, že na naplánované preteky nenastúpime, prípadne ich nedokončíme alebo vypustíme."

Martin spomínal, že v tíme by Vás mal doplniť aj František Raboň. Majoritným vlastníkom tímu je Čech Zdeněk Bakala. Nevyzerá to trochu podozrivo?
"Áno, Franta by mal tiež prestúpiť ale ešte nie je tak ďaleko ako my. Aj my sme boli zvedaví na túto vec, takže sa Rominger pýtal Lefevera ako to je. Vravel mu, že on je ten, ktorý nás chcel mať v tíme, nie Bakala. Takže nie je to tak, že si teraz ide vlastník budovať československý manšaft. Určite sa poteší, že bude mať v tíme dvoch Čechov a dvoch Slovákov ale určite nie je v takej pozícii, že on si vyberá cyklistov."