V stredu 28. marca sa v banskobystrických priestoroch spoločnosti Merida konala tlačová konferencia Cyklistického klubu Banská Bystrica za účasti primátora mesta Petra Gogolu. Manažér tímu Martin Fraňo na nej predstavil tím pre sezónu 2012, zosumarizoval vystúpenie na Tour du Cameroun a predostrel plány a ciele v nasledujúcich mesiacoch. Bystričania tiež chystajú premiéru slovenského cyklomaratónu Tour de Vulcano - Poľana. Toto podujatie priblížil jeden z organizátorov Ladislav Longauer.

CK Banská Bystrica už niekoľko rokov sprevádza progres najmä v oblasti výsledkov. Jeho členovia sú majstrami Slovenska vo viacerých disciplínach, zúčastňujú sa MS či ME a rôznych iných medzinárodných podujatí. Aj vďaka týmto faktorom sa pre aktuálnu sezónu podarilo klubu získať nových sponzorov na čele s generálnym reklamným partnerom, spoločnosťou Merida. Dôvody vstupu firmy Merida do tohto projektu objasnil zástupca Meridy v Česku a na Slovensku Jaroslav Štefánik: "Asi dvanásť rokov sme podporovali Duklu Trenčín a túto spoluprácu hodnotím kladne. Za ten čas si takmer všetci slovenskí cyklisti prešli našimi bicyklami, od Mateja Jurča cez bratov Velitsovcov až po Sagnovcov. Vlani sme sa dohodli na ukončení spolupráce, pretože Duklu oslovil Trek. Nám sa teda otvoril priestor a ponúkol som spoluprácu Martinovi Fraňovi. Keďže bude mať tento tím aj väčšiu materiálnu podporu, mohol by postupne Trenčanom konkurovať a aj to by mohlo pomôcť rozvoju slovenskej cyklistiky." Merida tak vstúpila do podpory tímu bez kontinentálnej licencie UCI. To však Štefánik nevidí ako problém. Podľa neho je klub schopný aj napriek tomu dosahovať porovnateľné výsledky ako jediný UCI registrovaný tím na Slovensku a tie by mohli časom prilákať ďalších sponzorov.

Otázka registrácie celku do spoločnosti kontinentálnych tímov ostáva otvorená. Martin Fraňo v dosiahnutí tohto statusu nevidí absolútny prím. "Až na profesionálne zázemie v oblasti výplat náš tím frano-tlacovkaspĺňa všetky parametre toho kontinentálneho. Či už po stránke pretekov, materiálneho zabezpečenia, ale aj výsledkov. Navyše, stále prebiehajú rokovania s ďalšími potencionálnymi sponzormi." V našom rozhovore po tlačovej konferencii Fraňo tiež podotkol, že pozvánky od organizátorov medzinárodných pretekov nie sú iba o "kontinentálnom statuse" ale z veľkej časti aj o lobingu. So svojim tímom sa tento rok plánuje ešte raz vrátiť do Kamerunu a odjazdiť aj preteky vo Francúzsku či dvakrát v Rumunsku. Otázka ďalších podujatí je ešte otvorená. Vzhľadom na neveľký počet pretekárov a ich všestrannosť (MTB, cyklokros) nie je kvantita pretekov veľkým nedostatkom.

Novinkou tejto sezóny je aj cestný cyklomaratón Tour du Vulcano - Poľana. Podujatie určené pre širokú verejnosť sa má konať v nedeľu 1. júla 2012 za účasti pretekárov z celej strednej Európy a podporiť sa ho chystá aj mesto Banská Bystrica či Banskobystrický samosprávny kraj. Štart aj cieľ bude práve v tomto krajskom meste. "Som veľmi rád, že sa v našom meste pripravuje takýto projekt. Máme bohaté skúsenosti s organizovaním dojazdov či štartov etáp Okolo Slovenska a tiež ešte s majstrovstvami ČSR v cyklokrose. V súčasnosti sú tieto maratóny veľmi populárne vo svete a mnoho hobby cyklistov ich vyhľadáva. Pre tento rok je našim cieľom pritiahnuť sem zhruba 500 ľudí. Trasa bude zaujímavá, cyklisti sa budú môcť aj pokochať peknou prírodnou scenériou," opísal premiérový ročník Ladislav Longauer.

Martin Fraňo je zároveň predseda cyklokrosovej komisie v rámci Slovenského zväzu cyklistiky, a preto je logickým cieľom CK Banská Bystrica byť v aktuálnej sezóne najlepším tímom v tejto disciplíne, teda okrem iného získať tituly majstra Slovenska u mužov i žien. Zároveň chcú Banskobystričania hrať prvé husle aj v horskej cyklistike.

V tíme sa nachádzajú iba pretekári kategórie Elite, teda ani jeden pretekár do 23 rokov, junior či kadet. Klub sa však v budúcnosti bude snažiť podporiť aj mladých perspektívnych cyklistov najmä z Podbrezovej alebo Žiaru nad Hronom, ktorým poskytne miesto v tíme, alebo pomôže prostredníctvom Meridy otvoriť dvierka do vyšších poschodí profesionálnej cyklistiky.


Stručné predstavenie pretekárov tímu CK BB:
Róbert Glajza - 9x majster Slovenska v cyklokrose, zároveň tréner, maratón
Martin Haring - stúpajúca forma, cross-country, cyklokros, víťaz Tour of the Himalayas (MTB), na celkové poradie, do kopcov
Lukáš Bátora - výborná vlaňajšia sezóna v cyklokrose
Ivan Viglaský - majster Slovenska na ceste 2007, etapy Tour du Cameroun
Miroslav Debnár - vrchár (cieľ Sibiu Tour v Rumusku, 2.2)
Roman Zrelica - tempár, neoceniteľná práca pre tím
Peter Košút - podobne ako Zrelica, snaha pomôcť tímu
Martin Fraňo - manažér, zároveň tréner a pretekár, rýchle dojazdy
Lívia Hanesová - cyklomaratón, 7. miesto Tour of the Himalayas (MTB), 1. vicemiss slov. cyklistiky
Zuzana Vojtášová - viacnásobná majsterka Slovenska MTB maratón, cyklokros, cesta
Jozef Palčák - dlhodobá rekonvalescencia po autonehode
- tím je zložený zo širokého typologického spektra pretekárov
- všetci muži sa môžu zúčastňovať na cestných pretekoch UCI 1.2 a 2.2Foto: Jaroslav Maliňák