Sny sa môžu splniť, musíte mať ale odvahu zrealizovať ich a pritom stačí tak málo. Bez trošky šťastia to však nejde. Presvedčí vás o tom príbeh cyklistického nadšenca, z ktorého sa stal špičkový mechanik. Slovák Peter Doležal momentálne pôsobí v kontinentálnom tíme NetApp.
 

 

Možno to znie ako klišé, ale tak ako množstvo mladých, aj Peter sa vybral do Anglicka za prácou. Od sedemnástich rokov pretekal a robil mechanika vo viacerých obchodoch. Aj v Anglicku si našiel tento spôsob dolezal-3obživy. Svojimi kvalitami presvedčil šéfa a okrem toho, že si dobre zarobil sa stali aj priateľmi. V ďalšom špičkovom obchode pôsobil ako vedúci servisu. V tom čase boli predajcom značky SCOTT a vtedy sa naňho usmialo šťastie. Peter hovorí: „Britský špičkový cyklista David Millar (momentálne Garmin - Cervélo) sľúbil, že bude štartovať na miestnych charitatívnych pretekoch. Cestoval zo Španielska, no jeho bicykel neprišiel. Vtedy jazdil práve na SCOTT-e a tak mu poradili našu predajňu. Mali sme všetko čo potreboval. Rám aj ostatné súčiastky. Háčik bol v tom, že na poskladanie sme mali dve hodiny. Všetci kolegovia ustúpili a tak to zostalo na mne. David však bol spokojný a zostali sme priatelia."

 

Peter mal v obchode skvelú pozíciu, výborné vzťahy a v podstate kým existuje, tak sa nemusí obávať o prácu. Napriek tomu začal rozmýšľať o kariére mechanika profesionálneho tímu. Opäť mal šťastie: „Rozoslal som životopisy a ozval sa mi jeden z najlepších tímov. Švajčiarske Cervélo! Vtedy to bol ešte len ženský tím, ale najlepší na svete. Pôsobili v ňom majsterky sveta Karin Thürig či Kristin Armstrong. Za pol roka som precestoval celý svet. Tlak bol však neznesiteľný. Síce vás poteší, ak vám olympijská víťazka povie, že bicykel fungoval perfektne. Šéf však povie, že to mohlo byť aj lepšie.

 

Peter sa preto vrátil do starého-známeho obchodu, späť do Anglicka, kde ho s radosťou privítali. Vtedy dolezal-2boli predajcami Pinarella a zastúpenie značky bolo neďaleko. Navyše díler vlastnil najlepší tím v Británii. Zostal v obchode a vďaka dobrým vzťahom ho uvoľňovali aj pre potreby tímu. Tri roky v ňom si vychutnával: „V tíme bol Malcolm Eliott, má 47 rokov a stále dokáže vyhrávať. Bol tam aj Russell Downing (dnes Sky), ktorý vyhral v britskom pohári všetko. Majiteľom je ešte stále Phill Griphis a v klube bol aj manažér Barry Hoban, známy ako najlepší špurtér na Tour de France pred Cavendishom. Majiteľ mal veľa peňazí a ako tímové auto sme mali aj Ferrari. Bicykel tam síce nedáte, ale vždy keď sme boli na pretekoch, Eurosport bol stále pri nás a aj ja som sa dostal do krátkych spotov, čo mi urobilo slušnú reklamu a zákazníci v obchode chodili už iba za mnou."

 

Potom si Peter založil rodinu a ťahalo ho to bližšie k domovu. S tímom NetApp mal kontakt už skôr a tento rok sa dohodli. Tím má veľké ciele, čo znamená veľa práce pre mechanika:

 

„Pred pretekmi treba pripraviť osem bicyklov pre pretekárov a ďalšie štyri rezervné. Nachystať musím aj zhruba desať párov kolies, umyť všetky autá, pripraviť dodávku s ďalším materiálom, odšoférovať na opačnú stranu Európy. Nasleduje príprava na tréning, donastavenie a umytie bicyklov na preteky. Po pretekoch opravy, lepenie galusiek. To všetko sa stále opakuje, pretože preteky máme zhruba každý tretí deň."

 

Pracovné podmienky v tíme NetApp sú rovnaké ako v Pro Tour. Z piatich mechanikov dvaja vždy pracujú a ostatní majú voľno. Bežný servis v obchode sa s tým nedá porovnať, pretože stres a časová náročnosť je tam oveľa menšia. Peter vysvetľuje, že práca musí byť dokonalá: „Obyčajnému cyklistovi stačí bežný servis ale u profíkov je to málo. Ako príklad uvediem, že brzdové gumičky vydržia jedny preteky. Bežný cyklista ich mení asi raz za rok. Všetky bicykle musia byť umyté do dvoch hodín, opravy podľa potreby, výmena rámu do troch hodín. Je tu aj istý psychický tlak. Pretekár mohol vyhrať, ale bicykel nefungoval správne ... Pri výmene kolesa po defekte ide o čas, na dobehnutie pelotónu potrebuje cyklista veľa energie ... Ale zase taký stres ako v F1 pri výmene pneumatík to nie je."

 

Z pohľadu laika prináša práca mechanika aj množstvo zaujímavostí, hoci pre aktéra ide už o dennú rutinu. Príprava na preteky záleží aj na tom, o aký povrch cesty ide. Peter preto pripája niekoľko čísel dolezal-1a faktov: „V Pinarelle sme mali na sezónu asi 200 kusov galusiek, ak dochádzali tak sme doobjednali. Na tréningoch sme používali plášte. V prípade defektu je výmena kolesa nevyhnutná čo najskôr, ale okolo 15 sekúnd je dobrý čas. Samozrejme čas za začína rátať od vybehnutia z idúceho auta a stopky sa zastavia až keď pretekár šliape do pedálov. Nedávno sme sa vrátili z pretekov Paríž - Roubaix, ktoré sú náročnejšie. V NetAppe sme však nemali špeciálne bicykle ako niektoré iné tímy, ale aj na belgické klasiky sme pripravili kolesá s inými galuskami, a vymenili sme pedále."

 

V priamych televíznych prenosoch si réžia často vyberá zábery na tímové vozidlá a prácu technika za jazdy. Niekedy to síce vyzerá akrobaticky, ale nejde o nič dramatické. Vyriešiť sa týmto spôsobom dá všetko možné: „Takto dokážeme nastaviť napríklad prehadzovačku. Veľmi často však doťahujem skrutky v košíku na fľašu. Uvoľnia sa vždy, keď to najmenej potrebujeme. To, čo už tak často nevidíte je, že v prvej polovici pretekov si cyklista zastaví a mechanik mu nastavuje predstavec, pretože ho má o jeden milimeter doľava. Výmena bicykla samozrejme neprichádza do úvahy, lebo on je zvyknutý na svoj bicykel a rezerva mu nesedí hoci je identická."

 
Peter Doležal je už vo svete cyklistiky dobre známy a stretol sa s množstvom hviezd. Christiane Soeder, Kristin Armstrong, Karin Thüerig, Prisca Doppman, Russell Downing, Malcom Eliott, David Millar, Magnus Backstedt, Barry Hoban, Phill Griphis, Fabian Cancellara, Thor Hushovd, Mark Cavendish... to je len krátky výpočet mien s ktorými mohol spolupracovať či diskutovať. Napriek tomu myslí aj na bežných ľudí a chce im dopriať bezpečnú jazdu: „Pred jazdou si skontrolujte rám. Ja to robím denno-denne. Je normálne, že rámy praskajú. Váha bicyklov ide stále dole a niekde sa to prejaviť musí. V mojom prípade platí, že to musím odhaliť skôr ako cyklista. Kontrolujte aj reťaz. Ak ju vymeníte včas, vyhnete sa problémom s prevodníkmi či radením a samozrejme na cestách vás potom neprekvapí roztrhnutá reťaz."
 
 
 
Fotografia 1: Aj takto môže vyzerať tímové auto
Fotografia 2: Downing a Eliott s tímovým vozidlom
Fotografia 3: Downing s Petrom Doležalom
Fotografia 4: David Millar a Peter Doležal
Fotografia 5: Peter v akcii
Fotografia 6: Peter v akcii v tíme Pinarello
Fotografia 7: Russel Downing, Peter Doležal a Phill Griphis