Príbeh o jej skvelej športovej kariére vyzerá na prvý pohľad ako rozprávka. Obyčajné, skromné slovenské dievča sa vydalo do sveta a vydobylo si veľké úspechy, prestíž, uznanie. Samozrejme, úspechy jej nepadli len tak z neba. Lenka Ilavská začala s pretekaním neskoro, mala už 18 rokov. V dnešných časoch by ju zrejme cyklistickí tréneri odmietli ako neperspektívnu. Pravda, športové základy, postavené v detstve, boli pevné. Dni vyplnené ustavičným pohybom, korčuľovanie, beh, tenis, futbal s chalanmi. Vyskúšala si všetky dostupné športy. Významná zmena v jej živote prišla v čase, kedy nastúpila na vysokú školu do Prešova. Začala študovať slovenčinu s telesnou výchovou. V meste v tom čase fungoval renomovaný cyklistický klub. Silnou motiváciou pre Lenku bol vlastný pretekársky bicykel, snívala o ňom od detstva. Keď ho dostala, bolo rozhodnuté. Bude sa venovať cyklistike. Hoci o tej vrcholovej nevedela v tom čase takmer nič. Bola zaradená do skupiny Ľudovíta Pavelu, bývalého výborného cyklistu, neskôr uznávaného trénera. Rýchlo zbadal, aký poklad sa mu dostal do rúk a venoval sa jej s veľkým oduševnením. Pavela s Ilavskou si sadli aj ľudsky a spolu napredovali k úspechom aj napriek v podstate amatérskym podmienkam.
 
Lenka začala s tvrdým tréningom, často jazdila s juniormi, alebo mužmi. Nemala žiadne úľavy, väčšinou musela zvládnuť ich tempo. V zime všestranné rozvíjanie sily a vytrvalosti, beh na lyžiach, posilňovňa, plávanie, dlhé výbehy v náročnom teréne. Na spestrenie prípravy sa cyklisti vybláznili aj pri futbale, či hokeji.
 
Stačil jediný rok poctivej prípravy a Lenka Ilavská bola schopná zvládnuť náročné preteky v tvrdej konkurencii. Podmienky sa nedali vôbec porovnávať s cyklistkami z vyspelých európskych štátov. Zimné výjazdy do klimaticky vhodných destinácií boli kvôli nedostatku financií iba snom, občas sa prespávalo aj v aute, aby sa šetrili peniaze. Ale Lenka po niekoľkých rokoch rovnocenne súťažila s najlepšími cyklistkami sveta. Prehľad jej úspechov je rozsiahly, nedá sa uviesť kompletný. V priebehu dvanástich súťažných sezón vyhrala 16 pretekov najvyššej svetovej klasifikácie UCI, na legendárnej Tour de France skončila celkovo desiata. Hádam najväčšiu pozornosť našich i zahraničných médií získala vo veľmi úspešnej sezóne 1993, jej vrcholom bolo celkové víťazstvo na Gire d´Italia. Okrem neho vyhrala v spomínanom roku aj 3 preteky Svetového pohára a v rebríčku najlepších cyklistiek planéty za rok 1993 jej patrilo 5. miesto.
 
V etapových pretekoch sa vyše stokrát postavila na stupne víťazov, štyrikrát bola na konci sezóny v celkovom hodnotení Svetového pohára v najlepšej desiatke. Na druhej strane - bola čoraz viac sklamaná a rozčarovaná z počínania slovenských cyklistických funkcionárov. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa na niekoľko rokov presídlila do Francúzska. V krajine vína naďalej pretekala v cyklistike, no skúsila aj duatlon. A veľmi úspešne, veď na majstrovstvách sveta v dlhom duatlone v Rakúsku senzačne vybojovala bronzovú medailu.  

Dnes je Lenka Ilavská Litvinová šťastnou mamičkou a učiteľkou telesnej výchovy. Na jej bicykel väčšinou padá prach, vytiahne ho zriedkavo. Omnoho radšej behá. Podľa vlastných slov si pri behu dokonale vyvetrá hlavu .Aj do svojej novej práce vkladá srdce a nadšenie, rovnako ako kedysi do milovaného športu. Neraz neodolá ani presviedčaniu svojich študentov a zahrá si s nimi volejbal, či basketbal. A čo môže byť pre učiteľa lepším vysvedčením ako tvrdenie jej študentov, že je „najlepšia učiteľka telesnej na svete.“
 
 
Ďalšie osobnosti slovenskej histórie: