Peter Sagan svojími čoraz väčšími úspechmi posúva slovenskú cyklistiku ale aj celý slovenský šport do novej dimenzie. Celkové víťazstvo Slováka na podujatí World Tour tu ešte nebolo a pri tom nesmieme zabúdať na Petrov vek, neuveriteľných 21 rokov. My sme sa s vychádzajúcou hviezdou svetovej cyklistiky rozprávali o jeho najväčšom úspechu kariéry, nadchádzajúcej Vuelte aj ďalšej budúcnosti.


Nie je to trochu symbolické, že tvoje prvé etapové víťazstvá medzi mužmi prišli práve v Poľsku? Presne pred dvoma rokmi si na pretekoch Dookola Mazowska vyhral dve etapy. Mal si vtedy iba 19 rokov.

"Symbolika? Neviem, možno áno. V Poľsku sa mi fakt darí. Spomínam si na tie preteky pred dvomi rokmi veľmi dobre. Keď sa nad tým zamyslím, zažil som tam moje jediné víťazstvá čo som jazdil v kategórii do 23 rokov, pretože už o pol roka som prestúpil do Liquigasu."


Aj najväčší laik v cyklistike musel vidieť ako ti tím počas pretekov pomáhal. Si spokojný s ich podporou a čo na tento supervýsledok vravia šéfovia tímu?

"Určite som veľmi spokojný, bez nich by som to asi ťažko vyhral. Už som spomínal, že ak je niekto z tímu v žltom drese, všetko ide bokom a jeho podpora je najdôležitejšia. Tu som to bol ja. Ešte by som ale podotkol, že na týchto pretekoch nebol tím jediný, ktorý mi pomohol vyhrať. Boli to aj slovenskí diváci, fanúšikovia, ktorých prišlo obrovské množstvo a aj oni mi dopĺňali sily. Veľmi pekne im ďakujem.
Tímoví manažéri sú samozrejme nadšení. Každé víťazstvo sa cení a vyhrať celkovo preteky World Tour, to sa iba tak nevidí. Získal som kopec bodov do svetového rebríčka a to je pre tím tiež veľmi cenné."


Na dosiahnutie úspechov potrebuje každý cyklista pomocníkov. Ty si sa stal jedným z lídrov tímu, takže je úplne pochopiteľné, že si môžeš čiastočne vybrať ľudí, ktorí by ti mali v budúcnosti pomáhať. Koho si možno najviac ceníš?

"Na rozbiehanie špurtov by som si určite vybral Daniela Ossa, ktorý mi už viackrát veľmi pomohol a dobre si spolu rozumieme. Teraz je sezóna v plnom prúde, takže som sa nad tým nejako vážne nezamýšľal. Určite ale aj na to príde čas a pred novou sezónou si o tom pohovorím s vedením tímu."


Teraz nasleduje Vuelta, teda tvoje prvé Grand Tour podujatie. Aké ciele si dávaš? Neobávaš sa toho, že by ti sily, ktoré si "nechal" v Poľsku mohli chýbať?

"Na Vueltu sa veľmi teším ako asi každý na prvú účasť v pretekoch najlepšej trojky. Chcel by som tam vyhrať etapu a niečo aj vrátiť Nibalimu či tímu za pomoc v Poľsku, takže snáď to výjde. Ja vždy myslím pozítívne. Teraz sa mi darí, cítim sa dobre, takže nemyslím na to, žeby sa mi toto úspešné Poľsko mohlo na Vuelte vypomstiť. Šanca vyhrať preteky takejto kategórie neprichádza každý deň, takže určite všetko čo som do toho dal stálo za to."


V dnešnej profesionálnej cyklistike sa niektorí pretekári viac, iní menej špecializujú. U teba je to veľmi zvláštne, pretože akoby nikto nevedel čo si, nejaký obojživelník?

"Je pravda, že v súčasnosti nie je v pelotóne veľa takých cyklistov ako ja. Možno by sa na to tak nadnesene hodilo slovo všestranných. Som ešte mladý, takže uvidíme čo život prinesie. Napríklad tento úspech v Poľsku prišiel úplne nečakane. Je asi skoro zaradzovať ma niekam. Určite sa chcem zdokonaľovať ďalej vo všetkom, nie sa už teraz iba na niečo špecializovať."


Čo Peter Sagan a budúcnosť? Čo by si chcel dosiahnuť v horizonte jedného-dvoch rokov?

"Nemyslím si, že je šťastné myslieť v cyklistike veľmi dopredu. Teraz ma čaká ďalšia časť sezóny, ktorú budem chcieť dobre zvládnuť. Na jar budúceho roka prídu zasa klasiky, takže by som sa chcel sústrediť na ne a skúsiť zájsť dobrý výsledok. No a či pôjdem v lete na Tour de France, to je ešte veľmi ďaleko. Čiastočnú odpoveď na to, či by som to mohol zvládnuť, mi dá táto Vuelta. Ja musím ísť postupne, ako sa hovorí, od preteku k preteku."


V rebríčku cyklistov podľa víťazstiev v sezóne si tretí, čo je určite obrovský úspech byť po boku Gilberta či Cavendisha...

"Áno, mám jedenásť víťazstiev ale ak už máme kvalitu cyklistu určovať podľa víťazstiev, potom je dôležité pozrieť sa na to, aké víťazstvá to sú. Najviac sa cenia triumfy na Gire, Tour a Vuelte. Tiež sú veľmi hodnotné víťazstvá na klasikách ako Paríž-Roubaix či Fladry. Nič z tohto som zatiaľ nedosiahol. Na klasikách, ktoré som absolvoval mi ešte veľa chýbalo na víťazstvo či pódium. Som mladý a mám pekné úspechy, ale stále to nie sú tie z najvyššej možnej kategórie."