Juraj Sagan má za sebou najkrajší ale aj najťažší mesiac svojej kariéry. 22-ročný Žilinčan strávil v Spojených štátoch 26 dní, počas ktorých absolvoval dve týždňové podujatia, Tour of Utah a USA Pro Cycling Challenge. Prvýkrát mal možnosť štartovať po boku takých hviezd ako Cadel Evans, Levi Leipheimer či bratia Schleckovci. Juraj spolu absolvoval 1476 súťažných kilometrov a z Ameriky si odniesol veľa skúseností aj zážitkov.


sagan-juraj-prologAko si spokojný s tvojim prvým etapákom v USA? Tour of Utah ste ešte absolvovali bez Bassa...
"V Utahu som mal zdravotné problémy. Najprv zapálený sval v ľavej nohe a neskôr sa k tomu pridal niečo ako vred v sedacích svaloch, takže som nemohol ani poriadne sedieť. Bol som rád, že som to dokončil. Tím bol spokojný so siedmym miestom Duggana v celkovom poradí, no chýbal nám kúsok šťastia aby sme vyhrali etapu. V druhej etape skončil Viviani druhý. Celý týždeň sme jazdili vo vysokej nadmorskej výške a veľkom teple čo je pre Európu veľmi netypické, takže nám to príliš nevyhovovalo."


Medzi pretekmi bol týždeň voľna, ako ste ho strávili?
"Po skončení prvého etapáku sme ešte tri dni ostali v Salt Lake City kde sme mali pár akcií pre sponzora Cannondale. Jazdili sme s amatérskymi cyklistami na rôznych exibiciách a podobne. Potom sme sa už presunuli do Colorada, aby sme sa pripravili na druhé preteky a doplnili nás Basso, Szmyd a Oss."


Veľa sa diskutovalo o nadmorskej výške v ktorej ste museli pretekať...
"Už v Utahu nás to trocha prekvapilo a keď sme sa presunuli do Colorada, krajina aj počasie boli veľmi podobné, no nadmorská výška ešte o čosi väčšia. V prvej etape pretekov v Colorade sme šli cez kopec vo výške 3500 metrov čo už bolo poriadne cítiť. Aj to vyradilo Bassa od lepšieho výsledku. Vďaka tejto výške mali zasa menšiu výhodu jazdci z Kolumbie."


sagan-juraj-coloradoV poslednej etape USA Pro Cycling Challenge si nebol klasifikovaný keď si prišiel v skupinke, ktorá nesplnila limit, trocha nešťastný záver...
"Áno, dali nám limit. Jazdili sme v meste na okruhoch a celý tím sme tvrdo pracovali na sťahovaní skupinky vpredu. Ja ani Szmyd sme nemali ambície v celkovom poradí, takže sme do toho dali všetko a potom si vystúpili. Etapa bola veľmi rýchla a krátka, preto bol limit veľmi malý. Nikoho to ale neznepokojovalo. Vyhrali sme a to je najdôležitejšie."


Veľmi náročné preteky v Colorade si bez problémov zvládol a navyše, vyhrali ste tri etapy po špurtoch. Vládne spokojnosť?
"Samozrejme, boli to najkrajšie preteky v mojej kariére. Kvalitné obsadenie, psychická pohoda, fantastická organizácia a úžasní fanúšikovia. Každú etapu lemovali cestu a neustále nás povzbudzovali. Ľudia tu cyklistiku fakt "žerú". Mnohí boli prezlečení za fakt zábavné veci a postavičky. Ja osobne som ešte nič podobné nezažil. Odnášam si odtiaľto krásne zážitky."


Ako vyzerá tvoj ďalší program? Máš už naplánovanú záverečnú časť sezóny?
"V septembri určite absolvujem dve podujatia v Taliansku. Túto nedeľu štartujem na jednorazovke Giro di Romagna a v ďalšom týždni od 6.9. mám na programe päťetapové preteky Giro di Padania. Ďalší program ešte nie je jasný, no vedenie tímu mi naznačilo, že by som mohol v októbri štartovať na Tour of Peking, čo by boli moje prvé preteky v rámci World Tour."