Peter Velits obsadil na Tirreno - Adriatico celkové 15. miesto a hoci si oproti vlaňajšku polepšil, nadšený z výsledku nebol. Sám hovorí, že formu, akú mal v Ománe, si neudržal a pokúsi sa o čo najlepší výsledok zabojovať aj v Baskicku.


Víťazstvom v Ománe ste si vydobili rešpekt verejnosti a mnohí odborníci vás považovali za jedného z favoritov. 15. miesto preto asi nie je ideálnym výsledkom. Ako to hodnotíte vy?

Ako som spomínal už pred týmito pretekmi, bolo to jeden z prvých vrcholov sezóny a ak mám byť úprimný, nedopadlo to tak ako som si predstavoval. Chcel som sa dostať do najlepšej desiatky. Nie je to však žiadna tragédia, žeby som nejako vyhorel. Môžem byť s prvými týždňami sezóny naďalej spokojný aj vďaka Ománu.
Nemôžem povedať, že som stratil formu, ale jednoducho som výborné nohy do Tirrena neudržal. Stále sa učím a vyzerá to tak, že tréning medzi Ománom a Tirrenom nebol správne nastavený na udržanie formy.Preteky nezačali ideálne v tímovej časovke a potom ste v každej náročnejšej etape niečo málo stratili. Strata sa kontinuálne prehlbovala akoby ste šli každý deň na 90 percent...

Škoda tímovej časovky, kde nás trocha obmedzil vietor, videli sme po etape aj dáta, ktoré ukazovali zmenu vetra, napriek tomu sme z tých posledných družstiev zajazdili najlepší čas, no nejaká strata tam bola. V rozhodujúcich etapách mi vždy niečo chýbalo. Vo výsledkoch som sa stále pohyboval v druhej desiatke a jednoducho som zajazdil to na čo som mal. Neurobil som žiadnu taktickú chybu, nikde som nechýbal, no v žiadnej dôležitej etape som nemal nohy na to, aby som šiel tak ako tí najlepší.V Tirrene ste si vyskúšali aj rolu nefalšovaného lídra. Jasne ste ním boli pred pretekmi a vždy počas nich. Ako sa vám táto pozícia v tíme pozdávala?

Je to iný pocit než obvykle. Je to zodpovednosť, človek si na to musí zvyknúť. Musíte vedieť s kým o čom hovoriť, čo od daného kolegu chcieť. Určite to nie je o tom, že pohoda, teraz sa o mňa postarajú. Aj v tomto mám kopec nových skúseností a naozaj musím povedať, že kolegovia urobili pre mňa všetko čo sa dalo. Ako som vravel, po taktickej stránke sme preteky zvládli výborne.V sobotu štartujete na Miláno - San Remo. Predpokladáme, že budete pomáhať Tomovi Boonenovi...

Presne tak. Ja budem veľmi rád, ak mu aspoň z časti budem môcť vrátiť to, čo on pre mňa urobil v Ománe. Nemám najmenší problém pomáhať mu a aj profilovo nie je San Remo na mňa postavené. Budem sa tešiť z dobrého tímového výsledku. O tri týždne Vás čakajú ďalšie etapové preteky World Tour Okolo Baskicka. Kvôli ich náročnosti tu šprintéra len tak nestretnete, takže mohli by vám podobne ako Tirreno sedieť. Pôjdete znova zabojovať o celkový výsledok?

Rozmýšľal som už o týchto pretekoch. Formu mám, len ju musím dostať na to ománske maximum. S trénerom zhodnotíme kde sme urobili pred Tirrenom chyby a skúsime to nejako inak, pridáme na možno na intenzite, uvidíme. Môže to dopadnuť lepšie, ale ešte aj horšie. Určite však do Baskicka nepôjdem v strese, že musím zájsť výsledok. Uvidím ako sa mi pôjde z etapy na etapu. Samozrejme, že to iba tak neodjazdím. Ak zvládnem jednu-dve etapy, určite pôjdem na celkový výsledok. Som rád, že by tam mal ísť aj brat Martin. Neviem ešte presné zloženie tímu, ale Leipheimer by Baskicko ísť nemal.