Už pred sezónou bolo jasné, že v Kalifornii sa po roku znova predstaví Peter Velits. Omega Pharma - Quick Step dostala pozvánku na toto podujatie vďaka Levimu Leipheimerovi, ktorý si chcel na domácich pretekoch pripísať už štvrtý celkový triumf. Petra chcel mať 38-ročný Američan v tíme, aby mu v naplnení jeho cieľa pomohol. Osud však chcel inak a Levi sa musel viac než mesiac zotavovať zo zranenia, ktoré utrpel 1. apríla v Baskicku. Jeho líderské miesto tak mohol zaujať práve Velits. Pred najťažšími etapami má Púchovčan výbornú východiskovú pozíciu a boj o popredné priečky je reálny. Zatiaľ čo Slovensko dnešnú noc mimoriadne dobre spalo, my sme sa rozprávali s Petrom.


Gratulujeme k výbornému výkonu v časovke a začnime hneď touto piatou etapou. 49 sekúnd straty na Zabriskieho, priebežné piate miesto a reálna šanca pobiť sa o tie najvyššie priečky celkového poradia. Predpokladáme, že vládne spokojnosť...

Ďakujem. Vzhľadom na to, že som mesiac nepretekal to bol dobrý výsledok a som viac-menej spokojný. Od ideálneho výkonu to však ešte malo ďaleko. Keď som si to spätne hodnotil, našiel som veľa miest, kde som šiel pomalšie, resp. mal som si ináč rozložiť sily. Ako výbornú časovku by som to mohol zhodnotiť, ak by som sa možno dostal do najlepšej trojky. Dnes ma tiež začala prenasledovať nádcha, tak dúfam, že ma to v ďalších dňoch nijako nepribrzdí.


Pred pretekmi sa veľa diskutovalo o Leipheimerovi - či bude zdravotne fit. Niečo vyhlasoval on, niečo iné sme si možno mysleli my. Prvé štyri dni, kde sa favoriti nijako zvlášť nediferencovali, zvládol. V časovke ale stratil troška viac ako je u neho zvykom. Takže teraz to vyzerá skôr na to, že o víťazstvo nezabojuje. Stávate sa teda lídrom?

velits-peter-casovka-opqÁno, Leviho zdravie bolo otázne. Naozaj asi nikto nevie ako pôjde sobotňajšiu najťažšiu etapu. Každopádne, ja som už po druhej etape dostal pokyn od tímu aj Leviho, že si mám ísť vlastné preteky a o neho sa nestarať. Po časovke to v mojom prípadne ozaj vyzerá slušne, takže posledné etapy pôjdem určite naplno a pokúsim sa zabojovať o dobrý výsledok. Preteky pre nás začali až časovkou, takže uvidíme ako sa budú tí najlepší strážiť. Myslím si, že v piatok ešte príde do cieľa skupina, takže sa asi veľa nezmení, ale stúpanie na Mt. Baldy o všetkom rozhodne. Je to iba o jednej etape, takže sa nemám na čo šetriť. Budem sa snažiť jazdiť aktívne.


Na čele je momentálne skvelý časovkár, no nie až taký skvelý vrchár David Zabriskie. Asi sa teda nedá označiť za najväčšieho favorita pretekov. Aký je váš tip na víťaza?

Nemám zatiaľ tip na víťaza. Zabriskie vyzerá silný aj teraz v tých kopcoch, ale súhlasím, že Mt. Baldy bude asi pre neho príliš veľkým sústom. Za ním to je nahustené v malých rozdieloch, takže môže vyhrať ešte viacero ľudí. Určite si bude treba postrážiť Van Garderena či Gesinka, ale aj za mnou sú veľmi dobrí vrchári. Určite budú niektorí útočiť, tak treba vystihnúť ten pravý moment a pravého cyklistu.


Úvodné štyri dni patrili výlučne Petrovi Saganovi. Aký je váš pohľad na jeho fantastické štyri víťazstvá? Čo sa o ňom vraví medzi pretekármi či tímami?

Peter tu jasne ukazuje kvality, ktoré má. Je veľmi rýchlim špurtérom, ktorý vie preliezť aj kopce a to väčšinou bez silového deficitu. To je jeho obrovská fyzická ale aj psychická zbraň, ktorú si veľmi dobre uvedomuje. Ostáva pokojný a víťazí. Každá z etáp bola svojim spôsobom iná a tiež náročná. On ich dokázal prejsť a špurt na záver je už možno tá najľahšia vec. Áno, je to veľká vec a diskutuje sa o tom, ale nie je to žiadna obrovská senzácia alebo niečo podobné. Petra už predsa poznáme a vieme aký má talent. Vyhral množstvo etáp a túto jar bol na všetkých významných klasikách, kde štartoval, v Top 5. Takže o prekvapenie sa určite nejedná.


V doterajšom priebehu pretekov sme vás viackrát videli rozprávať sa so Saganom. Čo býva témou takýchto rozhovorov? O čom najčastejšie diskutujete?

Etapy bývajú dlhé, takže sa zvykneme porozprávať medzi sebou, ľudia, čo sa poznáme. Nič špeciálne neriešime. Porozprávame sa o včerajšom dni, asi ako to môže dopadnúť dnes. Tém je viacero. Môžeme sa porozprávať v rodnom jazyku čo je super. Ja samozrejme tu, ale aj na iných pretekoch, okrem brata najčastejšie komunikujem s Frantom Raboňom. Ak sme blízko, tak prakticky non-stop.


Vieme o vás, že spolu s Martinom ste veľkými fanúšikmi hokeja. Sledovali ste aspoň na diaľku výsledky našich reprezentantov na MS v Helsinkách?

Áno, samozrejme. Človek má málo času na iné veci, ale nejaký sa nájde. Škoda, že je tu ten časový posun. Vo štvrtok hneď ráno som sledoval športové správy a vraveli, že sme porazili Kanadu, tak som sa veľmi tešil. S Frantom sme sa potom ešte pred časovkou aspoň jedným okom snažili pozerať zápas Švédska s Českom, takže fandili sme aj takto na dialku. Dokonca sme už aj Belgičanov naučili pozerať hokej (smiech).