Fuc*ing sh*t cool day...

(Lucia Mušáková, pôvodne 9. júla 2012)

 

 

...alebo 29 hodín a 40 minút strávených v spoločnosti Briana von Holmesa de Palma. Exkluzívna reportáž zo zákulisia Spoločných majstrovstiev SR a ČR v cestnej cyklistike v Púchove, menovite spoza dverí mechanického auta tímu Omega Pharma - Quick-Step.

 

Načože sa babrať s kvetnatými úvodmi?! Od dnes sa aj ja riadim životným heslom športového riaditeľa klubu Omega Pharma - Quick-Step Briana Holma a nad zbytočnosťami viac nestrácam čas. V nasledujúcej rekapitulácii vás preto vrhám priamo in medias res:

 

Sobota 23. jún 2012, 14.33: Po pretekoch juniorov, junioriek a žien sa vraciam z Lednických Rovní do Dohnian. Jedna noha ešte v aute, druhá už na asfalte pred penziónom, keď mi istý blonďavý slovenský cyklista s krstným menom Peter, obkolesený jemu veľmi podobným blonďavým slovenským cyklistom s krstným menom Martin a im menej podobnými a menej blonďavými českými cyklistami s krstnými menami Zdeněk a Franta, zvestuje tú radostnú novinu. Zo slušnosti s otáznikom na konci, ale inak čisto oznamovacím spôsobom:
- Ozaj Lucia, zajtra pôjdeš s Brianom Holmom do auta ako druhá športová riaditeľka a budeš mu tlmočiť info z vysielačky, dobre?
- Že ste vy trochu seba deštruktívni v tej Omege?

 

Sobota 23. jún 2012, 14.37: Rýchlo sa rozlúčim so štyrmi mušketiermi v službách Patricka Lefevera, škaredo sa zamračím na ich soigneura Rudyho, ktorý si celý výjav so smiechom vychutnáva z okna, a vchádzam do reštaurácie penziónu psychicky sa pozviechať z práve naservírovanej novinky. Nie že inak bývam optimistka, čo za každým rohom automaticky nevetrí sériového vraha, v každej búrke s istotou netuší koniec sveta a od každého zvonenia mobilu neočakáva zvesť o tragickom uhynutí širokej rodiny, no teraz sa mi pred očami rojí až priveľa palcových titulkov s posolstvami:
Bezprecedentná hanba pre tím OPQS!
Potupa ProTour tímu na národnom šampionáte!!
Druhá sports directorka sklamala, cyklisti z tímu Omega Pharma - Quick-Step potopení na najhlbšie dno!!!
Takto to vyzerá, keď cyklistiku robí niekto, kto vyštudoval film!!!!
Aaaaaaa!!!!!

 

Sobota 23. jún 2012, 15.15 - Brian Holm, ktorý mi predvčerom napísal, že po prílete do Viedne dorazí do Dohnian okolo 15.15, prichádza do Dohnian okolo 15.15.00.00. Spoločnosť mu robí marketingový manažér tímu Omega Pharma - Quick-Step Marnix Drysdale a Brianova chutná kópia - čerstvý oslávenec deviateho jubilea, rozkošný prototyp dánskeho dieťaťa, Albert Holm.
Keďže pri návšteve Dohnian nestretávam Briana po prvýkrát v živote, nezoomujem a neröntgenujem ho skrz-naskrz s fascináciou prislúchajúcou zjaveniu Panny M.  Každopádne vás však môžem ubezpečiť, že Brian Holm, tak to je človek s:
- intelektom ostrým ako britva
- humorom suchým ako Angličan
- štýlom vycibreným ako Kate Moss
- aurou coolera silnou ako Mick Jagger
- sklonom používať nevyberaný slovník ako Axl Rose (s úzkou špecializáciou na variácie slov „fu*k" a „sh*t").
Jediný Dán v Omega Pharma - Quick-Stepe  je veru mega Omega fuc*ing cool guy.

 

Sobota 23. jún 2012, 17.30: Po namotaní anjelského zjavenia s pozemským menom Albert na všetky dezerty v jedálnom lístku penziónu (najviac Dánikovi ulahodili lievance s čučoriedkami a marhuľový koláč) sa presúvame do epicklubu, kde si ide Mini Brian oči vyočiť na obrovskom bazéne a bez rozpakov sa vrhá do jeho krištáľovo čistých vôd. Rudy zatiaľ na poschodí dôkladne masíruje Omegáčov svojimi drsnými labkami a podrobne ich informuje o svojom prvom strete so slovenskou disko scénou. Keď sa wellness zábava skončí, na programe je niečo ešte o pár grádov príjemnejšie: tímová porada!

 

Sobota 23. jún 2012, 19.00: Taktický tímový míting k zajtrajším pretekom prebieha pri bazéne, zrejme preto, aby sa Albertovi mohli vankúšiky na prstoch rozmočiť až úplne na kašu. Povaľujeme sa okolo stolíka, za ktorým tróni Brian s mierne znudeným výrazom na tvári a načúvame jeho dobrým radám do života na nedeľu. Stratégie zo stretnutia cyklistickej elity vám ani náhodou neprezradím, veď pochopte, som predsa tímový hráč!

 

Sobota 23. jún 2012, 20.00: Jelenia panenka, dubáková omáčka, opekané zemiaky a grilovaná zelenina na večeru v Penzióne Pri lipe. Pretekom sa počas hodovania už veľmi nevenujeme. Viac ako nadchádzajúci boj nás nad taniermi zaujíma slovenské podnebie, slovenská nezamestnanosť, slovenské lyžiarske svahy, dánsky knižný trh a tímové historky napríklad aj o tom, ako sa Gerald Ciolek pred dvoma rokmi stratil priamo na trati.

 

Sobota 23. jún 2012, 21.59: Večerníčkový e-mail so stručným plánom na blížiaci sa majstrovský deň.

 

Odosielateľ: Brian de Palma
Adresáti:
Peter V, House Martin, Styby, Franky, Matrix, Lady Lucia, Rudy Pevenage
Kópia:
Brian de Palma
Subjekt:
Pripravte sa na vojnu storočia!
Obsah:
08.00 - Eggs ´n´ bacon
08.40 - Lady Lucia, Albert & Brian odchádzajú na stretnutie manažérov tímu v požičanom Peugeote (Matrix sa môže pridať, ak bude mať záujem)
09.20 - Rudy príde na štart v tímovom džípe, zoberie so sebou Matrixa, ak ešte bude v hoteli
09.30 - Zvyšok vojakov sa dostaví do Púchova v obrnenom vozidle
11.00 - Začiatok pretekov

 

Vyzbrojte sa britvami, zajtra nás čaká vojna, v ktorej zajatcov vydávať nebudeme!  Zabojujeme až do konca a ak to bude potrebné, zomrieme aj s tretrami na nohách.
So srdečným pozdravom,
Von Holmes

 

Sobota 23. jún 2012, 22.01: Re: Ha ha Brian, teraz už chápem, ako je možné, že športový riaditeľ napísal tri bestsellery...

 

Sobota 23. jún 2012, 22.45: Drink s Rudym, ktorému pílim uši vyrátavaním katastrofických scenárov na nedeľu. Rudo už nevie, ako má maskovať smiech a na záver ma zásobí dvoma ubezpečeniami a troma dobrými radami, čo približne robiť a čo radšej nie.

 

Nedeľa 24. jún 2012, 00.15: SMS šéfredaktorovi tohto portálu: cau luky, hadaj co. dnes poobede som sa dozvedela, ze mam ist robit brianovi druhu sports directorku/tlmocnicku do race caru. ja! chudacikovia omegacikovia!

 

Nedeľa 24. jún 2012, 00.49: SMS od šéfredaktora tohto portálu:  wow, ved to je skvely job. to by som bral vsetkymi desiatimi :-) vobec to nebude tazke, uvidis. zavolam ti, pripadne sa stretneme pred startom a poviem ti to najhlavnejsie...

 

Hmmm..........
Zzzz..............

 

Nedeľa 24. jún 2012, 01.13 - 05.50: Nočné mory s prevráteným mechanickým autom OPQS, krvavým Zdeněčkom Štybarom a fašistami, ktorí so svorkou huňatých nemeckých ovčiakov naháňajú naše roztomilé dvojičky.

 

Nedeľa 24. jún 2012, 08.35: Whatsapp od Briana: Albert a Brian budú od 08.36 čakať na Lady Luciu priamo v Peugeote pred Penziónom.

 

Nedeľa 24. jún 2012, 08.50: Paparazzi jazda okolo zrekonštruovanej Velitsovie vily vilôčky. Brian sa s úľubou popása na vynovenom sídle dvojičiek. Čosi tu však prestáva hrať, keď ho rovnako nadchne aj budova Makyty, učebnicový to príklad chátrajucej soc-realistickej opachy. Považuje ju za „vrcholne šarmantnú"! To musí byť tým jet lagom, predsa len, priletel včera, ešte je unavený, chudáčik zmorený, Dán prepracovaný, aj nejaké tie roky má...

 

Nedeľa 24. jún 2012, 09.00: Stretnutie vedúcich tímov v takzvanom kultúrnom dome v Púchove, v porovnaní s ktorým bola vyššie spomínaná Makyta baštou luxusu. Brian je zjavne vo svojom živle. Albert vydesene premýšľa, kde sa to práve ocitol. Pred stretnutím ma jeden nemenovaný blonďavý cyklista upozorňoval, že sa mi na porade tímových lídrov bude pred očami odvíjať pomerne drsná mizanscéna. Ľahkovážne som sa na jeho slovách bavila namiesto toho, aby som si ich zobrala k srdcu. Osudný omyl!  Ak som doteraz ešte nebola naplno mentálne prebratá, tak toto stretnutie Chuckov Norrisov po 20 rokoch (česť cca. trom výnimkám) to urobilo za mňa. Brian rovnako nevychádza z údivu. Albert sa, ako po väčšinu času, ktorý trávi na Slovensku, nezmôže na slovo. Toľko šatiek na hlavách, bielych ponožiek v horolezeckých sandáloch a šortiek hraničiacich so slipmi sme nevideli za všetky naše životy dokopy, vrátane tých karmických.

 

Nedeľa 24. Jún 2012, 09.30 - 10.57: V miernom strese zháňam nasledovné: nálepky na auto, vysielačku a „some Slovak s**t for Albert" (= sladkosti made in Slovakia pre synáčika-miláčika), skrátka základnú výbavu zásadnú pre hladký štart vozidla Omega Pharma - Quick-Step na slovensko-českých cyklistických majstrovstvách. Keď konečne nasyslím všetok materiál, zisťujem, že mi v živote chýba ďalší talent: taký ten na lepenie nálepiek na autá. A Rudy the Gentleman sa na mojej úmornej snahe baví bez toho, že by sa unúval akokoľvek to skrývať! Nakoniec nálepky zdarne prelepíme spolu. Predštartová mizéria sa však označkovaním auta ešte zďaleka nekončí. Na rad prichádza meditácia nad vysielačkou:
- Čo ak práve tá moja prestane fungovať?
- Určite nás nebudú počuť všetci zainteresovaní, kým nestlačím ten gombík na ľavej strane?
- Isto je to tá frekvencia 1?
- Dúfam, že nebudem musieť veľa konverzovať s ľuďmi, ktorých ani nevidím!
Vyzerám pri tom ako moja babka, keď som jej v roku pána 2001 prvýkrát ukázala, čo to teda je ten mobil.

 

Nedeľa 24. Jún 2012, 10.58: Môžeme nasadať. Ibaže:

- Brian, kde je Albert?
- Hrá sa tam pri smetiaku.

 

Nedeľa 24. jún 2012, 11.00: Spoločné majstrovstvá SR a ČR v cestnej cyklistike 2012 v Púchove, preteky jednotlivcov s hromadným štartom, sa začínajú. Posádka v zložení: mechanik Gilbert, prvý športový riaditeľ Brian, druhá športová riaditeľka Lucia a tretí športový riaditeľ Albert, vyráža za pretekármi v tímovom aute Rika Van Slycka. Na streche vezieme náhradný bicykel pre Romana Kreuzigera, takže zároveň fungujeme aj ako mechanické auto Astany. Že by mi to z obáv o zlyhaní ubralo, žiaľ skonštatovať nemôžem! Za pretekármi ideme hneď za autom Liquigasu. Matematikári sa už zrejme dovtípili, že sa po trati vozíme ako veľkí páni vo vozidle s poradovým číslom dva, vám ostatným to naservírujem na rovinu. V prvom kole sa pred nás ešte dodatočne zaraďuje auto Whirlpoolu, keďže si niekto až teraz všimol, že mali minulý rok na majstrovstvách šampióna. Až do posledných dvoch okruhov potom ostávame tretím najdôležitejším autom v konvoji.

Prvá Brianova otázka na trati:
- Toto sú už tie preteky či na ne ešte len ideme?
Prvá odpoveď, ktorú poskytujem Brianovi Holmovi z pozície druhej športovej riaditeľky ProTour tímu je vskutku výnimočná a zahŕňa v sebe filozofické posolstvo o podstate cyklistiky v celej jeho hĺbke:
- To už akože naozaj že pretekáme.

 

Nedeľa 24. jún 2012, 11.00 - 15.15: Pohoda! Popri prekladaniu z pelotónovej vysielačky  stíham ešte nonšalantne prekladať nohu cez nohu a naplno konverzovať s Brianom a Gilbertom o páde Tretej ríše, charite La Flamme Rouge, dánskej kinematografii a smiechu Mikkela Boea Folskgaarda vo filme Kráľovská aféra. Navyše, Rudo je charakter a z feed zóny ma pravidelne kontroluje a dopuje povzbudivými whatsappmi. Rovnako dostávam smskovú podporu a telefonickú kontrolu od šéfredaktora tohto portálu.

 

Nedeľa 24. Jún 2012, 14.38.30 - 14.38.38: WC pauza pre pánov. Priebeh nasledovný: zastavujeme na kraji cesty, kde nečíhajú nažhavení fanúšikovia. Brian oznamuje break a aj s Gilbertom svižne vyskakuje z auta. Kým ja začnem uvažovať, či sa zatiaľ pôjdem vyvetrať alebo osviežiť papájovo-mangovým drinkom a či si ako prvú obujem pravú alebo ľavú topánku, Dán a Belgičan už za sebou zatvárajú dvere a frčíme ďalej. Ešteže v tom nie som sama, Albert si ani nevšimol, že sme stáli. Tento režim by som hádam aj mohla aplikovať na svoje ranné dvojhodinky v kúpeľni. Ale asi radšej až v ďalšom živote. A aj to skôr nie ako áno.

 

Nedeľa 24. jún 2012, 15.16 - 15.45: Posledné dve kolá. Cool, cool, cool! Toto je fakt že vojna, takúto zábavu som už dávno nezažila! Jazdci zjavne zrýchľujú a po ceste stretáme (ale nezberáme!) prvých odpadlíkov, respektíve prvé húfy odpadlíkov. Na chuť majstrovstvám začína konečne prichádzať aj Brian:
- A teraz sa nám to tu začína krásne trhať a chlapci budú postupne a pomaly umierať.
Albert s nebývalým záujmom vystrkuje 100% blond hlavu z okna a s iskričkami úprimného nadšenia v nevinných detských očkách vyzvedá od svojho hrdinu:
-Tati, takže oni tu teraz fakt že poumierajú?! No to si mal hneď povedať!

Časť deviateho a celý desiaty okruh frčí Franta Raboň s dvoma českými kolegami  v úniku a my dostávame od rozhodcu pokyn zaradiť sa tesne za nášho bojujúceho leva. Za sebou tak nechávame na verímboha, na ich vlastné šťastie, inštinkt a zdravý úsudok zvyšných zverencov: Štybyho a dvojičky.

 

Nedeľa 24. jún 2012, 15.45: Presmerovanie technického vozidla tesne pred cieľovým vŕškom a odovzdanie vysielačky organizátorom, takže nepatríme k prvým šťastlivcom, ktorí vedia, aké miesto sa ušlo reprezentantom v tyrkysovo-čiernych dresoch. Keď nám o chvíľu Štyby zvestuje, že máme druhé miesto v oboch republikách (Franta, Peter), Brian rozhodne nejde od radosti zdemolovať Rikovi auto. Sviežou kombináciou štvoritého „f**k" s trojitým „s**t" napokon uzavrie nedeľňajšiu story, šliapne na plyn a ako rýchly šíp letí z Lednických Rovní späť do Dohnian. Čaká tam naňho stepujúci Rudy a cesta na letiská v Bratislave a vo Viedni.

 

Nedeľa 24. jún 2012, 18.40: Rozlúčkové objatie, poďakovanie, zavtipkovanie a odchod na aeroporty v Rikovom aute šoférovanom Rudom (veď prečo si neskomplikovať život, keď sa dá?).

 

Nedeľa 24. Jún 2012, 18.41: Whatsapp od Briana: Bolo coolové byť u vás, ďakujeme za všetko! Ešte raz vás objímame. Albert, Rudy a Brian.

No a teraz mi poraďte, ako nemilovať Omega Pharmu - Quick-Step až za hrob!

 

 


 
 
Kto je Brian Holm Sørensen?

Jeden z najslávnejších športových riaditeľov súčasnosti sa narodil 2. októbra 1962 (v znameniach Váh a Tigra) v dánskej Kodani. V rokoch 1986 až 1998 sedel na bicykli ako profesionálny cyklista, ktorý sedemkrát začal a aj dokončil Tour de France (v roku 1996 dokonca ako domestik, ktorý sa výrazne podieľal na víťazstve Dána Bjarneho Riisa v celkovom poradí). Medzi jeho najväčšie osobné úspechy patria víťazstvá na pretekoch Paríž-Brusel a Paríž-Camembert či titul dánskeho majstra v časovke.
 
Od skončenia aktívnej kariéry sa BHS venuje cyklistike ako športový riaditeľ. Jeho rukami prešli jazdci z ProTour tímov Acceptcard, Fakta, Telekom/HTC Highroad ako aj zverenci dánskeho národného tímu. Po pohrebe klubu HTC Highroad v roku 2011 prešiel Brian spolu so svojím miláčikom Tonym Martinom do belgickej ProTour rodiny Omega Pharma - Quick-Step. Aj napriek príslušnosti k belgickej cyklo elite Holm prechováva vrúcne mentorské vzťahy s ďalším bývalým žiakom z HTC - anglickým šprintérom Markom Cavendishom.
 
Nemenej záživný ako športová kariéra je i Brianov takzvaný umelecký životopis. Bývalý cyklista napísal už tri knihy, spolu so Sirom Paulom Smithom a Markom Cavendishom navrhuje oblečenie pre svoju nadáciu La Flamme Rouge a na dánskej módnej scéne sa pohybuje ako ryba vo vode. Otvorený typ, ktorý si rozhodne nedáva servítku pred ústa, sa verejne priznal k dopovaniu v časoch vrcholiacej slávy ako aj k prekonaniu rakoviny močového mechúra (nenechajte sa zmiasť internetovými zdrojmi, ktoré hovoria o hrubom čreve) po skončení aktívnej športovej kariéry. Ak práve nie je na cestách s tímom OPQS, nájdete Briana venovať sa niečomu kreatívnemu doma v Kodani. Holm je ženatý, má dve deti, anjelského syna s tradičným menom Albert a diabolskú dcérku s kreatívnym pomenovaním Mynte (Mäta).

 

 


 

 

P.S.:

Čo sa naučil Brian po slovensky za 29 hodín a 40 minút na Slovensku?
1. mnoho cyklistov
2. Dukla
3. Kvášov
4. Vojna

 

Čo sa naučil Rudo po slovensky za 5 dní na Slovensku?
1. Ideš Peter, dobre ideš!
2. Kofolo (= Kofola)
3. Gordon (= Corgoň)
4. Biliard bar Púchov
5. Pi
6. Počúvaj ma
7. Poď sem
8. Na zdravie
9. Pán Rudy

 

Čo sa naučil Gilbert po slovensky za 5 dní na Slovensku?
1. Dobrý penzión
2. Dobrý obed
3. Dobrý deň

 

Čo sa naučil Albert po slovensky za 29 hodín a 40 minút na Slovensku?
Poumierajú