Pri príležitosti historického úspechu slovenského športu, víťazstva Petra Sagana v bodovacej súťaži Tour de France 2012, sme pre Vás pripravili zaujímavosti o našom Tourminátorovi. Ako dobre poznáte Petra Sagana?

 

Zrod slovenského hrdinu

Peter Sagan (22) sa narodil 26. januára 1990 v Žiline ako tretie dieťa Heleny a Ľubomíra Saganovcov. Má sestru Danku, brata Milana a staršieho brata, zároveň tímového kolegu v Liquigase - Juraja Sagana. Peter so súrodencami vyrastali v žilinskej mestskej časti Bôrik, kde stále bývajú rodičia.

 

Detstvo

saganovci-1Práve v uliciach mestskej časti Bôrik sa naučil Peťo bicyklovať. Bolo to pomerne neskoro, asi až v šiestich rokoch. Najprv používal na rozdiel od ostatných detí z ulice bicykel iba ako opierku. Lenže keď sa naučil bicyklovať, tak začal poriadne riskovať. Jeho prvým bicyklom bola malá BMX-ka. Miloval prudké zjazdy a zoskakoval z garáží. Veľakrát spadol, raz sa dokonca čelne zrazil s autom a rozbil mu predné sklo. Vážne zranenia a zlomeniny sa mu našťastie vždy vyhli.

 

Škola

Po základnej škole vystriedal Peťo niekoľko škôl. Študoval na športovom gymnáziu v Trenčíne alebo na SOU stavebnom v Žiline. V škole vraj patril k skôr tichým a nenápadným študentom. Škola však preňho určite nikdy nebola prvoradá.

 

Prvý pretek

Peťo skúšal v detstve aj futbal a tanec, ale približne v jeho ôsmych rokoch organizovali Cyklistický spolok Žilina a Saleziáni v žilinskom lesoparku verejný pretek. Obaja Saganovci vyhrali svoje kategórie. Okamžite si to všimli tréneri Peter Zánický a Milan Novosad, no a navrhli chalanom členstvo v klube. Peter pár dní váhal, ale brat Juro mu bol v detstve veľkým vzorom. Zvolili si cyklistiku.

 

Obetavosť blízkych ľudí

Kariéra Tourminátora sa mohla rozvíjať najmä vďaka obetavým ľuďom. Otec Ľubomír ho trpezlivo každý víkend vozil na podujatia. O športovú stránku sa starali tréneri NovosadZánický, pričom Peter Zánický absolvoval s Petrom napríklad aj nádherné dvojtýždňové sústredenie v Himalájach. Úctyhodné je, že na prvé kvalitnejšie bicykle bratov Saganovcov sa poskladala celá rodina. Aj počas TdF 2012 sme videli, že otec dával pred štartom etapy Petrovi krížik na čelo. Mama Helena sa zaňho doma modlila a pôjde ho povzbudiť aj na olympiádu. Verme, že v budúcnosti sa zväčší podiel štátu na podpore cyklistických talentov.

 

Vtipné príhody

Pri cyklistike zažil Peťo veľa vtipných príhod. Otec Ľubomír si napríklad spomína na podujatie v Turčianskych Tepliciach, kde prišli až päť minút pred štartom. Súperi ich už nečakali. Keď ich uvideli, tak zvesili hlavy dolu. Peťo bol výnimočný napríklad aj tým, že všetci prešli preliačinu pomaly alebo peši, ale on sa rozbehol, preliačinu preskočil a vyhrával.

 

Horská cyklistika a cyklokros

Peter začínal s horskou cyklistikou a cyklokrosom. V roku 2008 vyhral juniorské ME i MS v horskej cyklistike (cross country). Vtedy získal tiež striebro na juniorských MS v cyklokrose. Postupne prešiel na cestnú cyklistiku, ktorá je predsa len kráľovskou disciplínou. Skúsenosti z horskej cyklistiky a cyklokrosu mu však dnes na ceste veľmi pomáhajú.

 

Životná chyba Lefévra

Pred vstupom do profesionálnej cyklistiky bol Peťo najprv na skúške v tíme Quick Step, na ktorej šéfa Patricka Lefevera prekvapivo nepresvedčil. Jeden z najväčších mužov svetovej cyklistiky to neskôr označil ako svoju životnú chybu.

 

Liquigas

Peter napokon podpísal amatérsku zmluvu s Liquigasom, ktorú premenili v septembri 2009 na profesionálnu. Lekári Liquigasu sa vyjadrili, že takto fyzicky pripraveného cyklistu v takomto veku ešte nevideli. Premiéru na profesionálnych podujatiach zažil na Tour Down Under 2010 v Austrálii. V apríli 2012 predĺžili bratia Saganovci s talianskym tímom zmluvu až do konca sezóny 2014.

 

Prezývky

Počas pôsobenia v profesionálnom pelotóne dostal Peťo viaceré prezývky. Keď prišiel na svojom prvom profesionálnom podujatí v roku 2010 v Austrálii do cieľa jednej z etáp po páde dokrvavený, tak ho sagan-bedna-4nazvali Rambo. V tíme dostal vďaka svojim strojovým víťazstvám a okamžitému pokračovaniu po pádoch prezývku Terminátor. Počas Tour de France 2012 sa zmenila na Tourminátor. Počas TdF 2012 dostal aj novú prezývku Kanibal II., pričom Kanibalom číslo jedna je najlepší cyklista všetkých čias Eddy Merckx. Americká stránka podiumcafe.com označila Peťa ako Higgsov bozón. Dokonca našli podobnosti medzi touto záhadnou časticou a rodákom zo Žiliny. Časticu objavili na hraniciach Francúzska a Švajčiarska, no a práve v týchto dvoch krajinách Peťo tento rok najviac žiaril. Švajčiarski novinári ho počas Okolo Švajčiarska zase pomenovali ako Slovenský fenomén.

 

Bicykel

Peter používa podobne ako kolegovia bicykel Cannondale SuperSix Evo, ktorého cena sa pohybuje v hodnotách niekoľko tisíc eur. Podobne ako u niektorých ďalších výrobcov, aj na Petrov bicykel musia byť pridané malé závažia, aby bicykel spĺňal limit UCI. Ten stanovuje minimálnu váhu bicykla na 6,8 kilogramu. Po prvej etape a prvom víťazstve Petra pripravili preňho špeciálny bicykel s maľbou Terminátora so zelenými očami a nápisom Tourminátor. Nad takýmto špeciálom pre Žilinčana rozmýšľali už pred Tour de France. Peťo dokonca chcel, aby polovica hlavy patrila Terminátorovi a druhá polovica podobizni jeho hlavy. Na bicykel si kvôli pádu po piatej etape namontoval aj klasický zvonček. Špeciálny bicykel mu naozaj svedčal.

 

Trofeje

Trofeje Peťa Sagana stráži otec Ľubomír v rodnom dome. Po prvej návšteve Tour de France 2012 priviezol domov osem zelených dresov a ďalšie vzácnosti. Otec nášho talentu ich však zatiaľ uložil len provizórne, pretože na všetky trofeje bude potrebovať zrejme novú poličku.

 

Výnimočnosť

Peter Sagan je v pelotóne určite výnimočným zjavom. Prečo? Jednak využíva svoje skúsenosti z horskej cyklistiky a cyklokrosu, nebojí sa riskovať. Už v mladom veku má taktickú vyspelosť veterána, čo povedal napríklad aj jeden z „otcov" pelotónu Fabian Cancellara. Výnimočnosť Peťa prezradil aj športový riaditeľ Liquigasu Paolo Slongo: „Keď sme ho testovali, zistili sme, že dokáže rýchlo odbúravať kyselinu mliečnu. Okrem toho má schopnosť jazdiť na hranici dlhšie ako ostatní jazdci. Ostatní jazdci môžu ísť na maxime možno minútu, ale Peter minútu a pol alebo aj dve minúty." Trojnásobný víťaz bodovacej súťaže a šprintérsky tréner v tíme GreenEDGE, Robbie McEwen opísal Sagana jednoducho: „Je to pokojný zabijak." Výnimočná je podľa maséra Maroša Hlada aj Peťova masáž: „Peťo je tým špecifický, že on má rád tvrdú a veľmi silnú masáž. Druhá vec je, že niekedy Peťovi masírujem len chrbát a nohy cez dve hodiny. Za tie dve hodiny by som mal tri až štyri hádzanárky vymasírované. Asi žiadna baba by však nevydržala Peťovu masáž a ešte aj niektorí chalani by mali problém."

 

Povaha

Aj Petrova povaha určite prispieva k jeho úspechom. Na svoje prvej Tour skvelo dokázal zvládnuť obrovský mediálny tlak. O Petrovej povahe sa vyjadril pre Cycling-info.sk aj jeho osobný masér Maroš Hlad: „Tak ako ho vidíte vystupovať v televízii, taký je aj v skutočnosti. Je to v pohode chalan. Nerobí si z ničoho ťažkú hlavu a možno aj preto má takéto vynikajúce výsledky."

 

Štatistiky

Peter Sagan vyhral na Tour de France 2012 napokon famózne tri etapy. Stal sa najmladším víťazom sagan-profilova-6etapy na Tour od roku 1993 a Lancea Armstronga (neskôr mu túto štatistiku "ukradol" Thibaut Pinot). Sagan bol druhým najmladším mužom Tour po Francúzovi Pinotovi. Prvýkrát od roku 1995 vyhral úvodnú klasickú etapu debutujúci cyklista. Počas TdF 2012 Peťo vyhral tri etapy, päť šprintérskych prémií. Fantastických jedenásťkrát sa dostal v cieli etapy do najlepšej desiatky. Bodovaciu súťaž vyhral so suverénnym náskokom 141 bodov (zisk 421 bodov) pred Greipelom. Sagan sa nestal najmladším víťazom zeleného dresu, pretože v roku 1966 mal Willi Planckaert o tri mesiace menej. Peťo zaznamenal v doterajšej kariére 36 etapových víťazstiev a 10 triumfov v bodovacej súťaži . Má 22 rokov a naďalej chce vyhrávať.

Kompletný profil bratov Saganovcov tu (odkaz)...

 

Ako prežívali Tour de France 2012 Slováci?

(ohlasy divákov RTVS na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.)

Jarka, Kamenec pod Vtáčnikom

Tour de France nesledujeme len my dospelí, ale sleduje ho s nami aj naša dvojročná dcéra Sárinka a tá už
podľa dresu rozozná Peťa Sagana. Kričí: „Toto je najlepší Peťo" a keďže
nevie povedať Sagan, tak kričí: „Fagan, Fagan!" :) Chcem vyjadriť svoj obdiv k
tomuto športu, keďže viem, že je to dosť náročné na vytrvalosť. Všetkým našim
chlapcom držím palce a odkazujem za všetkých pyšných Slovákov jedno
veľké: „Ďakujeme!"

 

Ivana, Francúzsko

Včera som bola asi jeden kilometer pred cieľom etapy a musím povedať, že atmosféra aká tu vládla, to je niečo neopísateľné. Najviac ma však prekvapilo, akú obrovskú základňu fanúšikov si tu získal Peter Sagan. Zožal azda väčšie ovácie ako samotný víťaz. Veľa ľudí už vie niečo viac o Slovensku. Stretla som veľa Francúzov, Belgičanov, Nemcov, dokonca Dánov, Argentínčanov či Američanov, ktorí si chceli so mnou vymeniť našu vlajku len preto, lebo od nás pochádza Peter Sagan. Dokonca tu bola belgická skupinka cyklistov, ktorí mali všetci na sebe dresy Liquigasu so slovenskou vlajkou. Čiže popularita nášho cyklistu je neuveriteľná.

 

Ivana a fanúšikovia z Liptovského Mikuláša, Žiliny, Dolného Kubína a Trnavy

Sme na vrchole Port de Lers a tlačia sa nám do očí slzy. Nemali sme dlho prehľad o etape, no keď sme v úniku uvideli dvoch Slovákov, bol to zážitok na celý život. Hlavne Peter Sagan tu má neskutočné množstvo fanúšikov. Treba si uvedomiť, že toto je asi najúspešnejšia a najlepšia etapa v histórii slovenskej cyklistiky, nech to skončí akokoľvek.

 

Milan Lištiak, Nórsko

Pracujem v Nórsku a som veľkým fanúšikom Tour de France, ktorú pozerám každý deň na internete. Chcem len napísať, že ako Peter Sagan pobláznil cyklistický svet svojimi šprintami a oslavnými gestami. Nórski novinári venovali celú športovú stránku nášmu cyklistovi, dokonca je tam s ním aj rozhovor. Je to super, keď môžeme v zahraničí čítať o skvelých výkonoch našich chlapcov. Držíme palce.

 

Jana Klocháňová, Slovensko

Chcem sa s Vami podeliť o takú malú vtipnú „príhodičku". Celé Slovensko pravdepodobne zachvátil cyklistický ošiaľ a Peter Sagan. Tak isto aj môjho malého suseda, ktorý sa už tretí deň premáva na bicykli dole kopcom a hore kopcom, celý deň od rána až do večera, kým nie je tma. Je nám to už aj troška smiešne, ale pri tom je to strašne milé, ako sa ten chlapec snaží a ako si predstavuje, že aj on je ten cyklista na TdF.

 

Vladimír Fábry, Slovensko

Tohto nášho špičkového cyklistu majú  Francúzi radi  pre jeho výborné športové výkony, ale možno aj preto, že to meno Francúzom veľmi pripomína známu prozaičku,  dramatickú autorku, scenáristku a textárku   Françoise Saganovú, vlastným menom Françoise Quoirez (1935  - 2004). Svoj pseudonym si vybrala z diela Marcela Prousta - Princ de SAGAN  (Hľadanie strateného času). Je to zaujímavá zhoda mien.

 

Dano Magdolen, Žiar nad Hronom

Keď hovoríte o Petrovi Saganovi, tak Vám chcem napísať že je to nielen v tomto mladom veku výborný cyklista, ale spoločne s jeho bratom aj skvelí chalani. Som zo Žiaru nad Hronom a môj zdravotne postihnutý syn Danko sa spoločne s bratom Maťom veľmi chceli na chvíľu s oboma stretnúť. Napriek tomu, že času majú naozaj málo, našli si ho a veľmi ochotne sa s nimi minulú sobotu stretli v Žiline, pričom Dankovi darovali klubovú čiapku, podpísané fotografie, odfotografovali sa s ním a Peter mu venoval zelený dres z Tour of California. Aj Danko dal Petrovi niečo pre šťastie, tak veríme, že to včerajšie víťazstvo nebolo jediné na TdF a prídu ešte ďalšie. Preto som Vám to napísal, že už v takomto mladom veku sú to fakt skvelí športovci aj ľudia.

 

Tomáš Oriňák, Prešov

Chcel by som sa s Vami podeliť s tým, ako slovenskí cyklisti, najmä Peter Sagan, spojili športový svet s inými oblasťami ľudského života. Včera som bol účasntíkom svadobného obradu môjho priateľa vo Veľkom Šariši, súčasťou ktorého bola aj svadobná omša. Kňaz, ktorý omšu viedol, sa takmer ihneď prejavil ako ako vášnivý fanúšik cyklistiky a amatérsky cyklista. Prirovnával manželstvo k rôznym etapám Tour de France. Prekážky a problémy manželstva boli z jeho pohľadu HC horskými prémiami. :) Neskôr prekvapil všetkých prítomných, keď medzi vzory pre manželov uviedol nielen rodičov a pod., ale aj Petra Sagana, ktorý dokázal vo veľmi mladom veku prekonať obrovské prekážky svojou vôľou a odhodlaním. Nakoniec dokonca odniekal vytiahol jeho veľkú fotku :) Bolo zaujímavé sledovať, že výkony Petra Sagan dávno prekročili rámec športového sveta, aj keď možno výsledky jeho snaženia, podobne ako výsledky snaženia bratov Velitsovcov, zostanú zabudnuté zo strany politických špičiek rovnako ako to bolo pri úspechu hokejistov...

 

Ľubomír Kapitán, Slovensko

Chcel by som Vám napísať, že ako zasiahla Tour moju dcéru. Ja pozerám všetky etapy TdF live a už v poradí druhej etape, keď Peťo Sagan vyhral, tak tie posledné kilometre som v pozore stál a kričal: „Poď, poď, poď Peťo!" A dcéra, ktorá ma len 3 roky prišla za mnou a pýtala sa ma, že prečo tak vykrikujem. Tak som jej rýchlo vysvetlil, že pozerám TDF, že ujovia sa bicyklujú a sú tam aj Slováci. „Tatino, ktorý je Peťo?" Pýtala sa ma celá nadšená, tak som jej ho na obrazovke ukázal, že to je ten ujo v zelenom tričku. A ked sa blížil do cieľa, dcéra vykúkala stále zelene tričko a hľadala ho pohľadom. Potom spolu so mnou kričala ako o život: „Poď Peťo, poď!"
No to ste mali vidieť tú jej radosť, keď znova vyhral. Ešte hodinu potom vykrikovala a chválila sa stále mamine,že Peťo vyhral. A odvtedy sleduje so mnou všetky etapy live a je schopná pri mne sedieť celé štyri hodiny a stále vykukáva Peťa.

 

23.07. 2012, autor: Rastislav Boris

 
 
 
plot-v-trnave
Špeciálny plot fanúšikov cyklistiky v Trnave