Juan José Cobo Acebo

30.11.2011, 21:46 | Profily cyklistov | Rastislav Boris

V lete 2011 chcel ukončiť kariéru kvôli depresii, ale už na jeseň sa postavil na štart Vuelty ako domestik. Vueltu napokon vyhral a depresiu nahradila túžba vyhrať aj Tour de France 2012. To je Juan José Cobo.

 

cobo-15-etapaJuan José Cobo Acebo vo svete cyklistiky známy ako Juan José Cobo sa narodil 11. februára 1981 na severe Španielska v meste Torrelavega. Vyrastal v športovej rodine, otec trénuje a zbiera trofeje s miestnym atletickým klubom. Dospievajúci Cobo si vyskúšal futbal, atletiku aj volejbal. Do cyklistiky sa zaľúbil v desiatich rokoch, začal jazdiť na menšie podujatia v rodnej provincii. Síce nedosahoval žiadne senzačné výsledky, ale v roku 2000 si ho všimol Joxean Fernández "Matxin". Generálny manažér tímu Saunier Duval (neskôr Geox) dal Cobovi šancu zatiaľ v amatérskej kategórii.

 

Ten sa šance postupne chytil a v roku 2003 sa stal Majstrom Španielska v časovke do 23 rokov. Nebolo to jednoduché, veď rok predtým skončil druhý za Albertom Contadorom. Tieto úspechy pomohli Cobovi k podpisu prvej profesionálnej zmluvy so Saunier Duval. Vtedy sa učil aj od trochu skúsenejších kolegov Leonarda Piepoliho či Joaquima Rodrígueza. Učil sa rýchlo, no bol hlavne domestikom, takže víťazstvá nedosahoval.

 

V roku 2005 sa postavil na štart svojej prvej Grand Tour, prvý a poslednýkrát išiel Giro d' Italia. Pomohol lídrovi Gáratemu k piatemu miestu, ale on sám sa do cieľa nedostal a odstúpil. Nasledujúce mesiace boli náročné, Cobo už chcel dosiahnuť nejaké profesionálne víťazstvo. Avšak, aj na prvej Vuelte v sezóne 2006 bol neviditeľný a odstúpil už v deviatej etape.

 

Profesionálneho víťazstva sa dočkal v roku 2007, keď vyhral dve etapy aj celkovú klasifikáciu Okolo Baskicka. Bolo to v konkurencii Viciosa, Cunega, Franka Schlecka, Valverdeho, Sáncheza, Rodrígueza aj Contadora. Cobo zaslúžene získal tradičnú baretku pre víťaza, ktorú vraj neskôr daroval svojmu kamarátovi. Navyše si tentoraz Cobo vymenil role s Contadorom z Majstrovstiev Španielska a vyhral Okolo Baskicka o rok skôr pred Albertom.

 

sumare-cobo-angliruBaskicko zdvihlo Cobovi aj sebavedomie a o pár mesiacov v lete 2007 sa postavil premiérovo na štart Tour de France ako jeden zo 41 Španielov! Škoda, že povesť tímu Saunier Duval poškvrnil dopingový prípad (EPO) Ibana Maya, ale Cobo nesklamal a skončil devätnásty. Horšie to bolo na "Starej dáme" v sezóne 2008, keď hrôzostrašne úradoval doping. Kolega Piepoli vyhral etapu na Hautacame pred Cobom, ale zistili mu doping a víťazstvo "súd priklepol" práve Cobovi. Ten si ho isteže až tak nevychutnal. Neskôr zistili doping aj lídrovi Riccovi a tím Saunier Duval odstúpil z Tour de France.

 

V ďalšej sezóne začal tím odznova pod názvom Fuji-ServettoCobo zostal svojmu prvému zamestnávateľovi napriek problémom verný. Kvôli dopingu ich nepozvali na Giro ani Tour, ale na Vuelte 2009 sa Cobo konečne naplno radoval z etapového víťazstva pred ValverdemEvansom. Celkovo skončil v Madride desiaty a dosiahol svoj dovtedy najlepší výsledok na Grand Tours. V dobrej nálade si premiérovo vyskúšal aj Majstrovstvá sveta, keď v individuálnej časovke skončil na 41. mieste.

 

Lenže dobrá nálada čoskoro skončila a v sezóne 2010 prenasledovali cyklistu prezývaného "El Bison" v tíme premenovanom na Caisse d'Epargne (neskôr Movistar) pády a zranenia. Postupne sa dostal až do depresie, ktorá pokračovala aj po premenovaní tímu na Geox. V lete 2011 dokonca Cobo generálnemu manažérovi Joxeanovi Fernándezovi „Matxinovi" oznámil, že sa chystá ukončiť kariéru. Ten ho našťastie presvedčil a Coba poslal na Vueltu 2011 v úlohe domestika a bez tlaku.

 

Na Vuelte 2011 sa z domestika stal líder, keďže bol jednoznačne lepší ako pôvodní lídri SastreMenšov. A tento nový líder Geoxu sa po deviatej etape dostal dokonca do najlepšej desiatky. Naďalej sa zlepšoval a do najlepšej trojky sumare-cobo-froomesa v etape dostal až štyrikrát, pričom pamätnú pätnástu etapu na Alto de Anglirú vyhral. Na cestách neďaleko svojho domova odolal v červenom drese útokom od Sky a famózne vyhral domácu Vueltu 2011. Stal sa vôbec prvým víťazom Grand Tours zo severnej provincie Cantabria, odkiaľ pochádzajú aj Óscar Freire, Francisco Ventoso alebo David de la Fuente, ktorý patrí medzi najlepších kamarátov "El Bisona". Zaujímavé je aj to, že Cobo vyhral pred druhým Froomom iba o trinásť sekúnd, čo je tretí najmenší rozdiel v histórii Vuelty.

 

Najdôležitejšie je asi to, že depresiu nahradila mánia a Juan José Cobo neskôr vyhlásil, že keď vyhral najväčšie domáce podujatie pokúsi sa o to isté aj na najväčšom zahraničnom podujatí - na Tour de France 2012. Neskôr mierne stratil istotu, lebo jeho tím Geox zanikol, ale napokon sa dohodol na dvojročnej zmluve s Movistarom. Mal ideálny vek, dobrú časovku, kvalitné schopnosti horolezca a teraz už aj veľké ciele. Rok 2012 bol ale absolútnym sklamaním. Nedosiahol prakticky nič. Trápil sa na každých pretekoch a najlepším umiestnením bolo to z Tour de France, no iba žalostné 30. miesto s viac než hodinovou stratou.

 

Sezóna 2013 bola z jeho pohľadu ešte horšia, v priamom prenose sme mohli sledovať, ako sa z víťaza Vuelty stáva nosič vody. V Movistare sa nedokázal udržať ani na pozícii solídneho domestika do kopcov, preto po sezóne opustil nielen tento španielsky celok, ale aj World Tour, a zakotvil v tureckom kontinentálnom tíme. V celku Torku Sekerspor sa predstavil len na dvoch podujatiach a najlepší výsledok dosiahol na Okolo Turecka, kde skončil na šiestom mieste. Po sezóne 2014 tak bolo neisté, ako bude vyzerať jeho ďalšia kariéra.            

 

 

Najväčšie úspechy:

Víťaz Vuelta a Espaňa 2011
Tour de France -
1 etapa
Vuelta a Espaňa
- 2 etapy

 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop