MSR: V pretekoch žien sólo triumf Jenčušovej, prenasledovateľka Medveďová strieborná, juniorský špurt pre Ciriakovú

24.6.2023, 10:30 | Slovensko a Slováci | L. Timko, J. Janoťák
MSR: V pretekoch žien sólo triumf Jenčušovej, prenasledovateľka Medveďová strieborná, juniorský špurt pre Ciriakovú
Triumf Jenčušovej (© Ján Melicher)

so 24.6. preteky 2016 10:00   Tlmače > Tlmače (3 okruhy) 97 km Jenčušová
so 24.6. preteky 2016 10:00   Tlmače > Tlmače (3 okruhy) 97 km Ciriaková
Spoločný šampionát tradične začal svoju časť pretekov s hromadným štartom ženami a juniorkami, ktoré súťažili v spoločnom pelotóne. Žiaľ, na slovenskej strane sú počty dlhodobo malé, iba šesť žien a desať junioriek. Kedysi to zvyklo byť opačne. Dúfajme, že teda juniorky po prechode k ženám a ostanú v cyklistike. V českej časti nastúpilo 24 žien a 20 junioriek. Bolo teda jasné, kto bude po väčšine situáciu režírovať.
Pri takto rovinatom teréne by iste bola favoritkou Alžbeta Bačíková, ktorá sa však zotavuje zo zranení na dráhe. Štartovalo sa v príjemnom počasí, ešte nie obrovskej horúčave, hoci sa dvíhal aj vietor. Pelotón čakali tri okruhy a 97 kilometrov. Už tradične sa o prvé útoky postarala Dukla Praha. Týchto pretekárok štartovalo až 11. Barbore Němcovej sa podarilo odísť na minútu a pol. Súperky nepanikárili.
Pred štartom (© Ján Melicher / SZC)
Keď sa po 20 minútach prišlo na úsek proti vetru, preteky sa rozbehli. Začali aj útoky niektorých aktívnych Sloveniek. Ako prvá vyrazila favoritka Nora Jenčušová z BePinku, no nevyšlo jej to a tak skúsila zakontrovať juniorka Terézia Ciriaková (CyS - Akadémia PS). Vypracovala asi asi 15 sekúnd, no keď bola dlhšie sama vpredu, musela sa pod tlakom pelotónu vrátiť.
Onedlho ju nasledovala aj Němcová, ktorej v protivetre veľmi rýchlo došli sily a o slušný náskok prišla behom pár minút. Okamžite po jej dostihnutí zaútočila ďalšia dukláčka Kateřina Kohoutková. Aj ju pelotón pustil, nahrávalo mu, že sa vyčerpá pretekárka silného tímu. No nedarilo sa jej získať viac ako 30 sekúnd výhody. Stále ju súperky na dlhších rovinách videli pred sebou. V tejto situácii sa prešlo do druhého kola.
Ataky Dukly Praha z pelotónu (© Ján Melicher / SZC)
Balík bol stále celkom kompaktný, čo je pre túto kategóriu skôr výnimka. Odpadnutých pretekárok bolo minimum. Medzi nimi Tereza Birošová z CKM Poprad, ktorá srdnato bojovala s osudom v kolóne desiatky minút. V prvej časti kola smerom na bufet si Kohoutková napokon výrazne zveľadila náskok cez minútu. Bolo to podobné ako u jej kolegyne. Čakalo sa na protivietor.
Ešte pred ním po druhom prejazde bufetom sa začalo výraznejšie odpadať. Tempu nestačili aj slovenské juniorky Hegedušová z Topoľčianok, Bilkovičová z RRK Group či Smatanová z CA Trenčín alebo Vojtíšková z Climbergu. Aj Kohoutkovej došli sily a z 1:30 ju expresne dobehli. No po tejto zmene situácie to  už vzala Dukla Praha za opraty vážnejšie a začala útočiť v skupinkách, nie jednotlivo. To, samozrejme, sťažovalo situáciu pretekárkam, ktoré odpadli.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Následne prišiel pád Timey Raábovej (Bikelson) a z pelotónu prekvapujúco vypadla aj juniorka Viktória Chladoňová z Climbergu, strieborná z časovky, veľmi talentovaná cyklokrosárka. Mala však mierne šťastie, že pelotón trošku spomalil a vrátila sa nazad. Vpredu šla sama Jarmila Machačová z Dukly Praha, ktorá si pri tom miernom zvoľnení tempa získala minútu výhody. Na začiatku záverečného 32-kilometrového okruhu v pelotóne ostávala ešte polovica pretekárok aj so všetkými slovenskými favoritkami.
V 3. kole vietor mierne ustál a pelotón sa nevedel dohodnúť na spolupráci proti Machačovej. Náskok veľmi skúsenej pretekárky stúpol dokonca na obrovských 3:15, čo už znamenalo veľké problémy pre pelotón. No a zhruba 20 km pred cieľom to prišlo - veľký atak Nory Jenčušovej. Vybudovala si zhruba 300 metrov výhody, keď sa o kontraatak pokúsila Barbora Švrčková (RRK Group). Nasledovala ju kolegyňa Tereza Medveďová.
Pelotón (© Ján Melicher / SZC)
Švrčkovej to nevyšlo, vrátila sa do skupiny, Medveďová ostávala vpredu, no stále na dohľad pelotónu. Jenčušovej sa podarilo získať 30 sekúnd výhody na Terezu a 40 na balík. Do cieľa jej ale ostávalo stále 15 kilometrov, teda náročná porcia osamote, napriek tomu sa jej medzeru darilo zväčšovať. Náskok Machačovej vpredu klesal, ale mala nahrané. Desať kilometrov pred páskou to pelotón vzdal, spomalil a bolo jasné, že Machačová suverénne získa zlato a rovnaký kov zavesia na krk aj Jenčušovej. Medveďová ešte ostávala 40 sekúnd za ňou, teda to bolo jasné striebro.
Jarmila Machačová využila prevahu tímu Dukla Praha, ktorý tak nemusel ťahať pelotón a vyčerpali sa všetky súperky. Získala svoj tretí titul v pretekoch. Pre Noru Jenčušovú je to druhý titul medzi ženami a zopakovala tak minuloročné double po peknom sóle. Tereza Medveďová si po rezignácii balíka prišla po jasné druhé miesto. Vyplatila sa jej teda tiež veľká samostatná snaha, no nepokryla si v rozhodujúcom momente Noru.
Nora Jenčušová (© Ján Melicher / SZC)

Juniorky špurtovali o cenné kovy, rovnako ako o ženský bronz. Ten si napokon vybojovala Barbora Švrčková, takže tri najaktívnejšie pretekárky aj na rovinatej trati spravodlivo získali medaily. Medzi juniorkami to bol veľký súboj o všetky kovy naraz z balíka. Špurt vyhrala Terézia Ciriaková z CyS - Akadémie Petra Sagana pred už spomínanou Viktóriou Chladoňovou a bronz si vybojovala Simona Bodoríková z Epicu Dohňany.
Ciriaková skončila v časovke pomerne tesne štvrtá, takže vynahradila si sklamanie a zapózovala v peknej cieľovej fotografii. Pripomíname, že vlani bola v pretekoch aj časovke druhá, takže zlato má pre ňu teraz veľkú cenu.
Triumf Ciriakovej (© Ján Melicher / SZC)
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Nory Jenčušovej (majsterka SR)
"Privítala by som kopcovitejšiu trať, aby sa to viac roztriedilo, takto to bolo o tom, že Dukla Praha mala veľkú prevahu a kontrolovala si to, robila si, čo chcela. Skúšala som to párkrát, no až v poslednom kole mi ten nástup vyšiel a som veľmi rada, že som to dotiahla do cieľa. Počasie bolo veľmi teplé a aj veterné, ale celkom to zvládam, takže som spokojná so všetkým dnes."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Terezy Medveďovej (striebro medzi ženami)
"Snažili sme sa ísť tímovo, bolo nás päť, takže sme mali svoju taktiku. Bolo jasné, že Nora je favoritka, takže sme sa snažili byť stále s ňou. Vychádzalo nám to, no v poslednom kole sa to domotalo. Nechytila som si vodu, v tomto teple to bol problém. Vzala som si ju na vrchole kopca, no už bola Nora odídená. Ťažké ju už bolo potom schádzať. Ale ostávala som bojovať, tak som prišla sama druhá."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Terézie Ciriakovej (juniorská majsterka SR)
"Bolo to dnes veľmi ťažké. Mala som náročné obdobie a fakt som nečakal, že by som mohla uspieť. Toto víťazstvo si budem určite ceniť najviac zo všetkých. Dala som do toho úplne všetko a veľmi sa teším."
Fotografie pódia doplníme...
Výsledky žien
1. JENČUŠOVÁ Nora BePink - Gold 2:31:22
2. MEDVEĎOVÁ Tereza RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol 01:47
3. ŠVRČKOVÁ Barbora RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol 02:53
4. MACHÁLKOVÁ Petra RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol 03:28
OTL BIROŠOVÁ Tereza CKM Poprad limit
DNF RAÁBOVÁ Timea Bilkeson sport team odstúpenie
Výsledky junioriek
1. CIRIAKOVÁ Terézia CyS - Akadémia Petra Sagana 2:35:15
2. CHLADOŇOVÁ Viktória Climberg Sport Team 00:00
3. BODORÍKOVA Simona CK Epic Dohňany 00:00
4. KUŠNÍROVÁ Natália RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol 00:00
5. FEREJOVÁ Hana Športový klub Topoľčianky 00:00
6. RŽONCOVÁ Anna CK Epic Dohňany 00:00
7. VOJTÍŠKOVÁ Dorota Climberg Sport Team 08:28
8. BILKOVIČOVÁ Sára RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol 08:28
9. HEGEDUŠOVÁ Barbora Športový klub Topoľčianky 08:32
DNF SMATANOVÁ Ema Cycling Academy Trenčín odstúpenie
fotogaleria ikonkaMapa a profil pretekov (© ckspartaktlmace.eu)
ženy a juniorky absolvujú 3 okruhy
profil pretekov, 670 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
Náš eshop