Na Vuelte sa Roglič pokúsi pridať štvrtý triumf, pomáhať mu bude aj Vingegaard, Evenepoel bude obhajovať víťazstvo

22.8.2023, 16:00 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Posledná Grand Tour sezóny klope na dvere. Od 26. augusta uvidíme snahu Remca Evenepoela obhájiť vlaňajší triumf. Proti Belgičanovi a Quick-Stepu bude stáť najmä Jumbo-Visma s údernou dvojicou Primož Roglič a Jonas Vingegaard. Slovinec môže dosiahnúť štvrté celkové víťazstvo. Minimálne na pódium budú útočiť Joao Almeida, Enric Mas, Geraint Thomas alebo Aleksandr Vlasov.
Suverén prebiehajúcej sezóny Primož Roglič bude ašpirovať na štvrté celkové víťazstvo na španielskej Grand Tour. Niekdajší skokan na lyžiach po návrate do pretekárskeho kolotoča postupne ovládol Tirreno-Adriatico, Okolo Katalánska, Giro d'Italia a pred troma dňami spečatil triumf aj na Okolo Burgosu. Slovinec sa bude musieť vyvarovať pádom, ktoré ho vlani zasiahli na Starej dáme aj Vuelte.
Primož Roglič (©PHOTOGOMEZSPORT2021)
Roglič nie je jedinou kartou Jumba-Visma pre boj o celkové poradie. Po troch rokoch sa tu vráti dvojnásobný víťaz Tour de France Jonas Vingegaard, ktorý bude spolulídrom. Tohtoročný víťaz Critérium du Dauphiné však bude prvýkrát absolvovať dve Grand Tour v jednej sezóne. Je otázne, ako sa vyrovná s takouto záťažou. Na celkové poradie môžu bojovať aj Wilco Kelderman Sepp Kuss. Obaja budú pôsobiť ako superdomestici do stúpaní a šancu by mohli dostať v prípade, ak sa jeden z lídrov dostane do zdravotných problémov.
Titul bude obhajovať Remco Evenepoel. Vlaňajší majster sveta by mal profitovať najmä z časovky. Uvidíme, či po úvodnej TTT získa sekundy k dobru na Rogliča, alebo bude musieť hneď od prvej etapy naháňať čas na svojho najväčšieho súpera. V horách budú Belgičanovi pomáhať Mattia CattaneoJan Hirt, James Knox aj Louis Verveake, ale jeho domestici do kopcov nie sú tak silní, akými disponuje duo z Jumba, čo sa môže prejaviť. 
Remco Evenepoel (© LaPresse/Fabio Ferrari)
Na pódiové umiestnenie bude ašprirovať kvantum vrchárov
Silné trio vysiela do boja UAE Team Emirates. Lídrami budú konzistentne jazdciaci Joao Almeida a tretí muž vlaňajšej edície Juan Ayuso. Súčasťou zostavy bude aj jeden z vlaňajších hrdinov Jay Vine. Víťaz Tour Down Under by však mal pomáhať Portugalčanovi a Španielovi. Lepšiu sezónu prežíva práve Almeida, ktorý po treťom mieste na Gire d'Italia skončil druhý na Okolo Poľska. Výhodou obidvoch jazdcov v boji proti konkurencii je aj silná časovka. 
Na španielskej Grand Tour býva pravidelne úspešný domáci Enric Mas. Líder Movistaru bol celkovo druhý v rokoch 2018, 2021 a 2022. Jeho motiváciou bude aj nešťastná Tour de France, odkiaľ po páde odstúpil už v prvej etape. Aby niekdajší jazdec Quick-Stepu konečne dosiahol na najvyšší stupienok, bude potrebovať aj zaváhanie favorizovanejších cyklistov. V kopcoch sa bude spoliehať najmä na Rubena GuerreiraEinera Augusta Rubia Carlosa Veronu.  
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
V silnej zostave sa na poslednej GT sezóny ukáže aj Ineos Grenadiers. Britský tím povedie Geraint Thomas. Víťaz Tour de France 2018 v tejto sezóne pôsobí najmä ako domestik, ale na Gire d'Italia dokázal, že dokáže svoju formu výborne načasovať. Uvidíme, ako si v kopcoch budú počínať jeho hlavní domestici Thymen Arensman Egan Bernal. Holanďan tu vlani prerazil šiestou priečkou a na Gire ukázal, že aj ako pomocník dokáže bojovať o umiestnenie v Top 10. 
Otázna je forma jazdcov Bahrainu - Victorious. Odchádzajúcemu Mikelovi Landovi Tour de France vôbec nevyšla. Práve tento fakt môže pôsobiť ako motivácia k lepším výkonom. Ťarcha výsledku v celkovom poradí však nebude ležať iba na ňom. Šancu na boj o GC dostane aj Santiago Buitrago, ktorý doposiaľ útočil najmä na etapové víťazstvá. Uvidíme, či si udrží konštantnú výkonnosť počas troch týždňov.
V silnej zostave sa postaví na štart aj Bora - hansgrohe. Spomedzi jazdcov na GC sa v najlepšej forme javí Aleksandr Vlasov. Z Gira musel odstúpiť v ôsmej etape, ale na klasike San Sebastian aj Okolo Burgosu preukázal kvalitnú formu. V horách mu budú pomáhať Emanuel Buchmann, Sergio Higuita aj Lennard Kämna. Posledný menovaný na talianskej Grand Tour ukázal, že dokáže bojovať o celkové poradie aj na trojtýždňových pretekoch.
Po nevydarenej Starej dáme si chce napraviť chuť aj Romain Bardet. Po siedmom mieste na Gire dostane ďalšiu šancu na celkové poradie Eddie Dunbar. Zo zranenia na Tour sa stihol zotaviť Steff Cras a ak si udrží formu z francúzskej GT, môže pomýšľať na umiestnenie v okolí Top 10. Po neúspešnom Gire sa bude chcieť presadiť aj tretí muž spred troch rokov Hugh Carthy. V Treku môže o GC bojovať Bauke Mollema, ale je možné, že bude cieliť skôr na etapový triumf. 
- reklama -
- reklama -
Silné šprintérske mená chýbajú, Ganna sa pokúsi o triumf v ITT
Organizátori očakávajú šesť hromadných dojazdov. Excelentní šprintéri, akí sa zvyčajne prezentujú na Tour de France, tu chýbajú. Na druhej strane, väčšiu príležitosť na prestížne víťazstvo majú rýchlici druhého sledu. Ďalší etapový triumf bude chcieť pridať víťaz poslednej etapy z minulého roka Juan Sebastian Molano. Konkurovať mu bude aj víťaz dvoch etáp na Gire Alberto Dainese. Na prvé víťazstvo na Grand Tour zatiaľ čaká Gerben Thijssen
Na desiatu etapu a časovku si bude brúsiť zuby debutant na španielskej GT Filippo Ganna. Nevýhodou Taliana oproti ostatným časovkárom môže byť fakt, že ako domestik bude v permanencii aj v horách. Kvalitnú ITT na svetovom šampionáte zajazdil Nelson Oliveira. Medzi favoritov boja proti chronometru bude patriť aj Jan Tratnik. Svoj vlaňajší úspech na Gire bude chcieť napodobniť Matteo Sobrero
 
Náš eshop