RESPECT Ladies Race: Chladoňová rozbila medzinárodnú konkurenciu vo svojich prvých ženských UCI pretekoch

6.7.2024, 15:00 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
RESPECT Ladies Race: Chladoňová rozbila medzinárodnú konkurenciu vo svojich prvých ženských UCI pretekoch
Triumf Chladoňovej (© Ján Melicher)

so 6.7. zvlnena etapa ciel rovina Nová Baňa > Nová Baňa 78 km Chladoňová
profil pretekov, 1390 nastúpaných metrov (© visegrad4bicyclerace.com)
Po roku sme v Novej Bani opäť sledovali prestížny cyklistický víkend. V sobotu to boli najprv ženské preteky s názvom Respect Ladies Race, kde si zmerali sily najmä pretekárky z okolitých krajín. Najviac tu bolo Poliek, potom Rakúšaniek, Sloviniek, Nemiek, Maďariek, ale aj Britka, Ruska, grécka pretekárka, no a nás najviac zaujímali Slovenky.
Slovenky na štarte (© Ján Melicher)
Aj keď sme pôvodne písali, že sa žiadna pretekárka nezúčastní, napokon sa podarilo vybaviť štart dvoch generačne najviac vzdialených pretekárok aké len u nás existujú. Nastúpila 48-ročná Janka Keseg Števková, a druhým rokom juniorka a aktuálna majsterka Slovenska Viktória Chladoňová. Naša profesionálka Nora Jenčušová mala v tomto termíne iné povinnosti v tíme BePink, preto na štarte chýbala.
Roman Barényi a Viktória Chladoňová (© Ján Melicher)
Boli sme veľmi zvedaví, ako sa v tomto 34-člennom pelotóne bude dariť Chladoňovej. Boli to pre ňu prvé medzinárodné UCI preteky medzi ženami na ceste. Už teraz mala veľkú šancu na UCI body a Top 10, za priaznivých okolností sme verili aj v pódium. Sedela jej nie až tak dlhá trať - 78 kilometrov, no a krátke kopce.
Pelotón pretekov (© Ján Melicher)
Na veľkom okruhu Kostivrch (2,4 km; 5,8 %), a potom v záverečnej hodine na menšom okruhu okolo Novej Bane 1400-metrová rampa s 10 % sklonom. Pôvodne sa malo ísť 90 km s dvoma krátkymi okruhmi na konci, napokon ale pre malý pelotón a vysoké teploty rozhodcovia rozhodli o skrátení.
Viktória Chladoňová (© Ján Melicher)
Očakávalo sa, ktorý tím prevezme taktovku, či to budú Poľky, ktorých štartovalo vo dvoch tímoch až dvanásť, alebo možno niekto iný. Prvých desať kilometrov sa nič neudialo, čakalo sa na prvý prejazd Kostivrhom. Tam sa pelotón rozdelil na výkon. Na čele ostalo asi 15 duší. V zjazde a následnej rovine smerom do Žarnovice sa viaceré pretekárky vrátili späť. Vyzeralo to na 28-člennú skupinu aj s oboma Slovenkami.
Fanúšikovia (© Ján Melicher)
Neboli to len Poľky, ktoré diktovali tempo. Najsilnejší vyzeral byť tím BTC City Ljubljana, ktorý by sa zdalo, že má slovinskú licenciu, ale nie je to tak. Preteká pod talianskou hlavičkou a posielal na čelo pretekárku pracovať. Asi najväčším menom bola Urška Pintar, skúsená cyklistka, ktorá pred dvoma týždňami skončila druhá na národnom šampionáte za menovkyňou Urškou Žigart, snúbenicou Tadeja Pogačara. Vlani v Novej Bani skončila tretia. Na ňu si museli dávať súperky veľký pozor.
Pelotón pretekov (© Ján Melicher)
Odhodlaný bol aj rakúsky celok Raiffeisen Tirol. No tempo nebolo vysoké. Prvý okruh prešli pretekárky rýchlosťou 38 km/h. Do cieľa im v tej chvíli ostávalo 56 km. Opäť sa čakalo na to, ako to bude vyzerať v najťažšom kopci. Tam ostalo v balíku už len dvanásť pretekárok. Viktória Chladoňová šla zhruba v strede tejto skupiny, Janka Keseg Števková už odpadla.
Stúpanie na Kostivrch a Chladoňová (© Ján Melicher)
Potom sa opäť viacero pretekárok dokázalo vrátiť späť, no Keseg Števková dlho bojovala vzadu, no vrátila sa. Cyklistky na rovinách akoby nechceli pretekať. Nevideli sme žiadny únik a reálne ani tempo na čele pelotónu. Všetko to bolo iba o kopcoch. Priemerná rýchlosť bola len na hranici 37 km/h a klesala.
Pelotón počas pretekov (© Ján Melicher)
Až pred druhým príchodom no Novej Bane 20 km pred cieľom zaútočila maďarská pretekárka Johanna Borissza. Dlho jej to nevydržalo. Najprv ju doskočili dve pretekárky a tak aj celý pelotón. Ostával posledný krátky okruh a 12 km. Hneď na začiatku kopca (1,4 km; 10 % prevzala tempo poľská reprezentácia a začalo ísť do tuhého.
Pelotón počas pretekov (© Ján Melicher)
V prudkom lesnom stúpaní sa to totálne rozbilo. Vpredu ostávali štyri pretekárky - Favorizovaná Urška Pintar (Ľubľana), poľské reprezentantky Aurela Nerlo a Karolina Perekitko, no a ako štvrtá aj Chladoňová. Nespolupracovalo sa ideálne, a tak za to v najprudšej pasáži vzala 17-ročná Slovenka a viedla osamote. Nasledovali pasáže ako na húsenkovej dráhe - raz prudký kopec, raz prudký zjazd. Za ňou ostávala Perekitková a tak šla Pintarová. Pred sebou videli našu Viki. Teraz to bolo o silnej vôli.
Viktória Chladoňová na čele (© Ján Melicher)
Viktória ale súperky zlomila a posledných sedem kilometrov už šla bez toho, aby ich videla za sebou. Podarilo sa jej vybudovať až 40 sekúnd náskoku. To bez problémov udržala a vyhrala napokon o 47 sekúnd pred Perekitkovou a 1:24 pred Pintarovou, ktorá tak zopakovala svoje tretie miesto z vlaňajška. Takmer dve minúty potom dostali ďalšie pretekárky, ktoré už začali prichádzať v skupinkách. Na pásku ich priviedla Rakúšanka Elisa Winterová. Keseg Števková skončila 17. s odstupom 4:43.
Viktória Chladoňová (© Ján Melicher)
Viktória Chladoňová dokázala, že má skvelú formu a takýto talent sme tu od Lenky Ilavskej v úvode 90. rokov nemali. Dnes ako 17-ročná nastúpila na svoje prvé UCI preteky 1.2 medzi ženami a nedala im šancu (nežnejšie pohlavie to má tak, že druhoročáčky juniorky už môžu štartovať medzi ženami). Zdolala aj naozaj veľké pretekárky ako Pintarovú s množstvom výsledkov v Top 10 na UCI pretekoch tento rok, rovnako ako Perekitkovú, ktorá v aktuálnej sezóne skončila už štvrtá či šiesta aj v konkurencii World Tour tímov na ťažkých etapákoch vo Francúzsku a Španielsku.
Viktória Chladoňová na pódiu (© Ján Melicher)
Pri takejto výkonnosti môže Viki pomýšľať aj na juniorskú medailu na MS v Zürichu, kde sa pôjde zvlnená trať s pár zaujímavými krátkymi kopčekmi na trati presne takto dlhej ako dnes. Do konca septembra však prejde ešte veľmi veľa kilometrov a forma sa môže meniť. Dúfajme, že to s trénerom Branislavom Kacinom v Climberg Sport Team dobre načasujú. Mimochodom, akékoľvek polemiky, že by si zaslúžila cestovať na OH namiesto Nory Jenčušovej, sú zbytočné. 17-ročná cyklistka podľa pravidiel na OH štartovať nemôže. Tam je navyše aj oveľa dlhšia trať.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Viktórie Chladoňovej (víťazka)
"Zo začiatku sa mi nešlo najlepšie, ale vedela som, že posledný okruh bude náročný a musím pošetriť čo najviac síl. V strmom a dlhom stúpaní sa mi podarilo striasť súperky a už to bolo len na udržaní náskoku až do cieľa. Plánovala som to presne takto spraviť, ale stať sa mohlo čokoľvek a som rada, že sa mi podarilo zvíťaziť. Teplo dnes komplikovalo preteky, takže to bolo veľmi náročné.
Zajtra ešte idem preteky v Žiari nad Hronom a potom príde pauza kvôli príprave na MTB MS v Andorre."
Výsledky
1. CHLADONOVÁ Viktória SKCC - Arbö 02:12:59
2. PEREKITKO Karolina Poľsko 00:47
3. PINTAR Ursa BTC City Ljubljana 01:24
4. WINTER Elisa Union Raiffeisen Tirol 01:47
5. ZSANKO Petra SKCC - Arbö 01:50
6. MUL Malwina Poľsko 01:50
17. KESEG ŠTEVKOVÁ Janka WheelDivas Team 04:43
Zobraziť kompletné poradie
mapa pretekov (© organizátor)
video v clanku ikonka ciernaVideo animácie trate
 
Náš eshop