Prišiel deň, na ktorý čakali všetci cyklistickí fanúšikovia. Začala sa Tour de France a nemohla sa začať lepšie a kontroverznejšie. Veľa favoritov na celkové víťazstvo už v prvom dni nakúpilo poriadne straty, pády ovplyvnili aj záverečný boj. Spomedzi všetkých mien však najviac žiarilo meno Fernanda Gaviriu. Ten sa stáva strašiakom pre všetkých elitných šprintérov.
 
Prvý deň na Tour de France cyklisti doslova preleteli. Priemerná rýchlosť víťaza počas celého dňa bola takmer 46 km/h. Po skoro 4,5-hodinovej bitke sa z premiérového triumfu na Starej dáme tešil Fernando Gaviria. Kolumbijčan tak napodobnil výkon Fabiana Cancellaru spred štrnástich rokov, ktorý tiež pri svojom debute na TdF vyhral úvodnú etapu a obliekol sa do žltého. Spartakus v tom roku ovládol úvodný prológ. Gaviria však nenapodobnil len počin slávneho Švajčiara, ale dokázal vyrovnať aj zápis Petra Sagana. Peter bol totiž do včerajšieho dňa posledným nováčikom, ktorý si na konto pripísal klasický etapový vavrín mimo prológov. Z veľkého úspechu mladého špurtéra z mesta La Ceja má radosť celá Kolumbia, kde je cyklistika po futbale druhý najobľúbenejší šport a po vypadnutí Los Cafeteros z MS majú novú chuť na sledovanie športu. Gaviria bude totiž prvým Kolumbijčanom po dlhých pätnástich rokoch, ktorý na sebe ponesie žltý dres. V roku 2003 si ho obliekol na tri dni Victor Hugo Peňa, ktorý v tíme US Postal pomáhal Armstrongovi. A Gaviria si uvedomoval túto historickú udalosť pre svoju krajinu. "Tento dres znamená pre celú Kolumbiu veľmi veľa. Mnoho našich cyklistov sa snažilo získať maillot jaune, ale predo mnou to dokázal iba jediný. Pred Tour som sa stretol s Peňom, hovoril som s ním a zistil som, že je to skvelý človek. Je úžasné, že po pätnástich rokoch sa opäť tešíme zo žltého dresu."
 
 
gaviria 18 tdf triumf qstf
Triumf Fernanda Gaviriu (© Quick-Step Floors Cycling Team / Getty Images)
 
 
Fernando Gaviria však nebol najrýchlejším mužom na cieľovej rovinke. Podľa dát od TdF ním bol až tretí Marcel Kittel, ktorý prekonal posledných tisíc metrov priemernou rýchlosťou 65,2 km/h. Rýchlejší ako víťaz úvodnej etapy bol ešte aj Peter Sagan. Jeho primerená rýchlosť bola 63,5 km/h, Gaviriova zase 61,9 km/h. Kolumbijský šprintér opäť ťažil z perfektnej tímovej podpory, keďže sa nemusel tak natrápiť počas záverečného kilometra, ako jeho hlavní súperi a bol v najlepšej pozícii. „Je to dôležité. Boli sme prekliatí a chceli sme nájsť niekoho, kto kliatbu zlomí. Veď od Victora Huga Peňu sme mali toľko elitných vrchárov a ani jeden z nich nemal na sebe žltý dres čo i len deň. Je neuveriteľné, že kliatbu zlomil šprintér, ja. Som za to veľmi rád,“ povedal nový kolumbijsky hrdina. Jeho radosť nezničilo ani veľké faux pas francúzskej televízie, ktorá pred pódiom na pár sekúnd zachytila nahého Gaviriu pri prezliekaní. To by sa rozhodne nemalo stávať.
 
Veľkú radosť po úvodnom dni neskrýval ani riaditeľ belgického tímu Patrick Lefevere. A nie je sa mu prečo čudovať. Veď táto výhra v prvej etape Starej dámy znamenala už 48. triumf Quick-Stepu v sezóne, čo je neuveriteľná bilancia. Belgický celok sem prišiel obhajovať päť víťazných etáp z predchádzajúcej sezóny a rovnaký počet výhier dosiahol aj na tohtoročnom Gire, takže na jeho pleciach boli vysoké očakávania. Patrick Lefevere však dokázal správne pripraviť svojich zverencov. "Samozrejme, výhra v úvodnej etape je perfektný pocit. V minulom roku sme triumfovali päťkrát, ale pred štartom aktuálnej edície som na porade hovoril, že na to nemáme myslieť a nezaťažovať sa tým. Znovu získať takýto počet výhier je takmer nemožné a našou úlohou bolo, aby sme sa sústredili len na to, ako dosiahnuť prvú výhru v tomto ročníku. Nemôžete sa pozerať do minulosti, musíte zostať pokojní, na každej Tour začínate od nuly. Ale je pravda, že po tomto úspechu z nás opadol istý tlak."     
 
Úspech belgického celku sa skrýva v tvrdej a precíznej spolupráci. Jazdci Quick-Stepu v mnohých prípadoch kontrolujú priebeh etáp a na scénu prichádzajú vždy v pravý čas. Nebolo tomu inak ani včera. Zverenci Patricka Lefevera sa v čele pelotónu vetrali spomedzi všetkých tímov najviac. Podľa dát TdF až takmer tretinu celej trasy odtiahli kolegovia Fernanda Gaviriu. Veľmi dlho sa vpredu ukazovali tiež pretekári Dimension Data, Groupamy FDJ alebo Lotto NL – Jumba, ktorí však v záverečných kilometroch zmizli a aj preto sa ich lídri nemohli zapojiť do boja o etapové prvenstvo. Ich pozíciu v závere prevzali jazdci BORA – Hansgrohe. Tí ako jediní dokázali konkurovať Quick-Stepu v posledných kilometroch, čo sa týka kompaktnosti a aj vďaka ich práci mohol Sagan opäť šprintovať. "Peter mal výbornú pozíciu, no a druhé miesto je perfektný výsledok na prvý deň a Rafal Majka desiaty, takže naozaj sme splnili s dvoma ľuďmi to čo sme mali a sme spokojní," povedal Samuelovi Brečkovi z RTVS čerstvý mladoženáč a reprezentačný tréner Ján Valach, ktorý opäť nechýba na Tour.
 
 
sagan 18 valach tour b w bohf
Ján Valach s Petrom Saganom (© BORA - hansgrohe / VeloImages)
 
 
Spokojný nebol len Ján Valach, ale tiež Peter Sagan. Toho potešil fakt, že nespadol, keďže v závere sa padalo vo veľkom. Peter hneď po dojazde ukázal svoju veľkosť, keď priznal, že v daný deň bol Gaviria jednoducho rýchlejší. Sagan si však druhým miestom opäť výborne rozbehol boj o zelený dres, čo je jeho hlavný cieľ, s ktorým na Starú dámu cestoval. "No určite to bolo dosť nervózne, dosť úzke cesty na finále a som rád, že sme teda nespadli a že som mohol byť druhý. A myslím si, že dnes vyhral lepší. Uvidíme, myslím si, že Fernando je rýchlejší jazdec ako ja, ale ak by boli nejaké kopcovitejšie etapy, bolo by to zas pre mňa a uvidíme. Deň po dni," povedal pre RTVS.
 
Veľkú zápletku sme sledovali tiež v tom, kto pôjde dnes v zelenom. Slovenský rýchlik uprednostnil dúhový dres pred tým zeleným, keďže ten mu ani nepatrí. "Chceme ukázať dúhu," znelo z tábora slovenského cyklistu. V bodovacej súťaži je Peter druhý, lídrom je Gaviria. Kolumbijčan však ponesie žltý dres a v dvoch dresoch naraz jednoducho ísť nemôže. V zelenom nakoniec pôjde Marcel Kittel. Ten síce v bodovačke má rovnako bodov ako Alexander Kristoff, keďže Nór si pripísal viac bodov na prémii, ale v prospech Nemca rozhodlo lepšie umiestnenie v cieli. Kittel si tak zaspomína na minulý rok, kedy bol nositeľom zeleného trička dvanásť dní predtým, ako odstúpil.
 
Na začiatok 105. ročníka Tour de France nikdy nezabudne Kevin Ledanois. Odkedy sa veľký talent francúzskej cyklistiky a niekdajší majster sveta do 23 rokov dozvedel, že prvá etapa pôjde cez jeho rodné mestečko Saint-Jean-de-Monts, chcel štartovať na Starej dáme. Jeho štart na najslávnejších cyklistických pretekoch však bol v ohrození, keďže preteká za celok Fortuneo – Samsic. Ten o miestenku na Grand Tour musí poriadne bojovať. Nakoniec ju francúzsky celok dostal a Ledanois tak mohol stráviť deň v úniku. „Bol som úplne prázdny, užíval som si pocit, že som doma. Už ráno som si povedal, že chcem byť v úniku a urobím preto všetko. Nastúpil som preto od úvodného kilometra a vyšlo to. Potom to už bolo krásne, aj keď pelotón na nás tlačil, takže o nejakom vychutnávaní sa nedalo ani hovoriť. Misiu som ale splnil a podaril sa aj bonus, ktorým je bodkovaný dres,“ povedal šťastný cyklista. Ledanois vyliezol jedinú horskú prémiu priemernou rýchlosťou 35,5 km/h. 
 
 
ledanois 18 tour fortuneof
Kevin Ledanois s veľkým úspechom pre prokontinentálny tím (© Fortuneo - Samsic)
 
 
Na včerajšok bude dlho spomínať aj Nairo Quintana. Jeden z troch lídrov Movistaru totiž zažil niečo, čo väčšina cyklistov nezažije za celý život. Bizarný moment sa podpísal pod to, že Quintana v cieli prvej etapy stratil na víťaza minútu a 15 sekúnd. Kolumbijčan mal vo finále veľkú smolu, zlomil totiž obidve kolesá len šesťsto metrov pred ochrannou zónou troch kilometrov, ale nemohol s tým nič robiť, musel čakať na výmenu obidvoch kolies. A to ho stálo drahocenný čas. „Nešťastne som narazil pár metrov pred neutrálnou zónou. Odniesli si to kolesá, obe sa zlomili. Nemohol som ísť ďalej, nedalo sa pokračovať." Hlavný manažér Movistaru Eusebio Unzué hovorí, že tímu nepomohol ani hromadný pád, ktorý sa odohral o čosi skôr. "Nairo narazil do malého ostrovčeka na ceste, zlomil obidve kolesá a nemohol pokračovať. Najskôr mu poskytlo pomoc neutrálne vozidlo, ale aj tak musel čakať na tímové auto, no prišli sme neskoro. Pelotón bol rozbitý na niekoľko skupín a my sme sa nachádzali v kolóne vzadu. Bola smola, že pri ňom nevydržal Rojas, ktorý bol určený, aby mu podal bicykel v prípade nejakých problémov, ale ten zostal v druhej skupine po hromadnom páde desať kilometrov pred cieľom. Jedinou pozitívnou vecou z tejto etapy bolo, že sa nikto z našich jazdcov nezranil."    
 
Dnes je na programe ďalšia rovinatá etapa. Nielen pre šprintérov, ktorí budú chcieť Gaviriu zosadiť z výsostného miesta, čakajú teploty cez 30 stupňov. Uvidíme, či do priebehu etapy prehovorí vietor.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo z on-board kamier v 1. etape
 
 
kratka sprava ikonkaPreview 2. etapy z pera Tomáša Šandora
Druhá etapa má všetky predpoklady, aby nadviazala na tú predchádzajúcu. Rovinatý profil okorení nervozita a jazdcov na celkové poradie čaká ďalšia nepríjemná koncovka, v ktorej nemajú čo získať, ale môžu mnoho stratiť. Predchádzajúce problémy Frooma, Porta, Quintanu a Yatesa budú motivovať každého favorita, aby sa držal vo finále na vedúcich priečkach, čo spôsobí ešte väčšiu tlačenicu na čele balíka. Vietor bude o čosi silnejší ako včera, ale ani tentoraz by nemal dosiahnuť takú razanciu, aby udrel tvrdou rukou na pelotón. Ale pri niekoľkých zmenách smeru jazdu bude vyžadovať maximálnu pozornosť počas celého dňa.
 
Úvodný hromadný dojazd ukázal, že väčšina šprintérov dorazila na Tour vo výbornej forme, ale v chaotickom finále to nedokázal každý z nich zúročiť. S týmto nemal problém Fernando Gaviria, ktorý dostal vo finále skvelú podporu a následne predviedol kvalitný šprint, takže víťazná mašina Quick-Step Floors bude pripravená valcovať aj ďalej. Belgický celok má detailne naštudované dojazdy prvých dní, preto bude veľmi dobre vedieť, ako sa má správať aj na konci druhej etapy. Výborný šprint predviedol v predchádzajúcej etape aj Marcel Kittel, ale ten sa nedostal do potrebnej pozície, aby mohol bojovať o triumf. Ale jeho zrýchlenie pred páskou znieslo vysoké parametre. Do koncovky druhého dňa prídu s väčším sebavedomím Kristoff s Degenkolbom, lepšiu tímovú podporu bude vyžadovať Groenewegen, ktorý inak nemôže naplno rozbaliť svoju maximálnu rýchlosť. Démare musí hodiť za hlavu sklamanie z úvodného dňa, veď po rýchlostnej stránke by nemal mať problém bojovať o najvyššie priečky v etape. Cavendish s Greipelom neukázali svoje majstrovstvo a bez toho nemôžu myslieť na úspech v takejto silnej konkurencii. Peter Sagan odštartoval preteky tým najlepším spôsobom. Pred páskou si vyhliadol a zachytil zadné koleso najsilnejšieho cyklistu a finišoval na druhej priečke. Okrem peknej bodovej porcie a pozitívneho vstupu do podujatia si vytvoril peknú šancu na maillot jaune. Ak Gaviria zaváha v Roche-sur-Yon, žltý dres bude veľmi blízko.
 
 
quick step
Priebežné poradie pretekov po 1. etape
1. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors 4:23:22 20
2. SAGAN Peter Bora-Hansgrohe 00:04  
3. KITTEL Marcel Team Katusha-Alpecin 00:06  
4. NAESEN Oliver Ag2r La Mondiale 00:09  
5. KRISTOFF Alexander UAE Team Emirates 00:10  
6. LAPORTE Christophe Cofidis, solutions crédits 00:10  
7. GROENEWEGEN Dylan Team Lotto NL-Jumbo 00:10  
8. MATTHEWS Michael Team Sunweb 00:10  
9. DEGENKOLB John Trek-Segafredo 00:10  
10. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team 00:10  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po 1. etape
1. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors 63
2. SAGAN Peter Bora-Hansgrohe 37
3. KITTEL Marcel Team Katusha-Alpecin 24
4. KRISTOFF Alexander UAE Team Emirates 24
5. COUSIN Jérôme Direct Energie 20
6. LEDANOIS Kévin Team Fortuneo-Samsic 17
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po 1. etape
1. LEDANOIS Kévin Team Fortuneo-Samsic 1
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po 1. etape
1. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors 4:23:22
2. GROENEWEGEN Dylan Team Lotto NL-Jumbo 00:10
3. BOUDAT Thomas Direct Energie 00:10
4. BENOOT Tiesj Lotto-Soudal 00:10
5. ZABEL Rick Team Katusha-Alpecin 00:10
6. TURGIS Anthony Cofidis, solutions crédits 00:10