Aj tento rok odštartuje sezóna na Tour Down Under. Austrálski organizátori pripravili ako obvykle šesť etáp, pričom príležitosť dostanú šprintéri, vrchári, ale aj výbušní jazdci. K tímom World Tour sa opäť pridajú aj domáci reprezentanti a na štarte opäť nebude chýbať ani trojnásobný majster sveta.
 
 
Na trase pár noviniek
 
Austrálske dobrodružstvo odštartuje tento rok v severnej časti mesta Adelaide. Pre únik je k dispozícií jedna vrchárska prémia, no potom by už šprintérom nemalo nič prekaziť hromadný dojazd. Aj druhá etapa je určená pre rýchlych mužov, no v meste Angaston čaká cyklistov v posledných dvoch kilometroch prevýšenie s troma percentami, takže tento sklon budú trochu cítiť. Tretia etapa však už bude náročnejšia. Pretekári sa budú musieť popasovať s výškovým prevýšením 3300 metrov. To síce neznie hrozivo, ale treba si uvedomiť, že je to iba na trase 146 km. Pri mnohých krátkych stúpaniach sa môžu zapotiť aj kandidáti na celkové poradie, ba nie je vylúčený ani úspešný únik. Následne sa cyklisti presunú do mesta Unley, kde na cyklistov čaká hneď po štarte päťpercentný kopec. Následne ich čaká jednoduchší profil, no šesť kilometrov pred cieľom striehne Corkscrew Road (3,7 km, 6,4 %), kde možno očakávať aj aktivitu od jazdcov na GC a pár ľudí tu môže získať dôležité sekundy k dobru. Piata etapa prináša na pretekoch poslednú príležitosť šprintérov, ktorí si však budú musieť dať pozor na bočný vietor. Až v poslednej etape čaká na pretekárov tradičný dvojnásobný prejazd cez Willunga Hill (3 km, 7 %) a až na jeho vrchole sa dozvieme meno víťaza.  Zo záveru pretekov teda vypadol šprintérsky finiš v uliciach Adelaide.
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria profilov etáp (© tourdownunder.com.au)
 
Na štarte viacero stálic aj nováčikov
 
Tento rok sa na štartovaciu čiaru postaví mnoho pretekárov, na účasť ktorých sme v Austrálii už zvyknutí. Richie Porte sa po trojročnom pôsobení v BMC predstaví po prvýkrát vo farbách celku Trek-Segafredo. Víťaz podujatia z roku 2017 aj teraz mieri na najvyšší stupienok. Vlani mu to veľmi tesne nevyšlo, preto bude mať obrovskú motiváciu pridať do svojej zbierky ďalší okrový dres. Austrálčan pozná väčšinu trasy dokonale, na podujatí si pripíše už svoju ôsmu účasť. V americkom tíme mu bude pomáhať aj Jarlinson Pantano, ktorý sa tu pred troma rokmi umiestnil na solídnej deviatej priečke.
 
U „protinožcov“ sa ukáže aj obhajca titulu v službách Mitcheltonu-Scott Daryl Impey. 34-ročný Juhoafričan nepatrí medzi čistokrvných vrchárov, čo však minulú sezónu kompenzoval častým zberom bonusových sekúnd, vďaka čomu ho nepredbehol ani Porte. Uvidíme, ako sa mu bude dariť v tejto edícii, pričom na trati mu budú pomáhať samí Austrálčania. Medzi nimi sa nachádza aj Matthew Hayman, pre ktorého budú mať preteky špecifickú príchuť, keďže víťaz Paríž-Roubaix z roku 2016 po pretekoch zavesí tretry na klinec.
 
Sky povedie Holanďan Wout Poels, ktorého na tomto podujatí čaká premiéra. Superdomestik na trojtýždňových pretekoch a víťaz Liége – Bastogne – Liége dostal príležitosť byť lídrom, uvidíme, ako s tým dvanásty jazdec vlaňajšieho Gira naloží. Tieto terény môžu byť naňho príliš jednoduché. Zvedaví budeme aj na Nóra Kristoffera Halvosena, ten sa bude chcieť ukázať v šprintérskych etapách. Možno si ešte pamätáte, že vlani sa zranil na People's Choice Classic. Tá sa bude jazdiť zajtra pod novým názvom Down Under Classic. V drese UAE Team Emirates sa predstaví Talian Diego Ulissi. V zbierke má odtiaľto tretie, štvrté aj piate miesto a patrí medzi potenciálnych kandidátov na titul. Tento typ pretekov mu mimoriadne sedí. V arabskom celku si odškrtne svoju premiéru aj talentovaný Slovinec Tadej Pogačar.
 
 
tdu 18 sceneria bohfb
Ilustrašný záber z pretekov (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
V zaujímavej zostave zavíta do Austrálie aj Dimension Data. Vlani sa Tom Jelte Slagter prepracoval k celkovému tretiemu miestu, no to bolo zo strany 29-ročného Holanďana v uplynulej sezóne všetko. Tentoraz však nebude všetko na jeho pleciach, pretože sa popri ňom objaví aj Michael Valgren. Prežil skvelý rok 2018 a prvýkrát sa oblečie do nového dresu. Po minulom roku je celý jeho tím hladný po úspechoch a Michaelovi sa vo viacerých etapách mu naskytá šanca na pekný výsledok. Na podnik zavíta aj Nicolas Dlamini, v minulej edícii si ho pamätáme z únikov a za svoju agilnú aktivitu bol odmenený bodkovaným dresom. Možno po ňom pôjde aj teraz.
 
Bahrain Merida vyvetrá na prvých pretekoch sezóny tri nové posily. Predovšetkým Rohan Dennis sa chce pred domácim publikom ukázať v čo najlepšom svetle, hoci domáce majstrovstvá v časovke mu veľmi nevyšli, pretože sa po troch víťazstvách v rade musel uspokojiť len so striebornou medailou. V Austrálii je aj Domenico Pozzovivo, ktorý tu štartuje piatykrát v rade a najviac sa mu darilo v roku 2015. Vtedy sa dokázal predrať až na celkové piate miesto, ale platí u neho to, čo aj pri iných špecialistoch na najťažšie etapáky, že tieto párminútové kopce nie sú ideálne.
 
Lídrom amerického celku EF – Education First bude držiteľ bronzovej medaily z majstrovstiev sveta Michael Woods. 32-ročný Kanaďan sa tu predstaví tretíkrát v živote a na konte má piate miesto z ročníka 2016. Po jeho boku sa predstaví aj navrátilec z BMC Alberto Bettiol. Ružový tím sa chce vytiahnuť aj v šprintérskych etapách, o čo sa má postarať Daniel McLay. Príjemné spomienky na minuloročný etapák majú aj v Astane a víťaz štyroch etáp na TdF Luis Leon Sanchez sa aj tentoraz chce ocitnúť v najlepšej desiatke.
 
 
woods 18 stupanie fans efefv
Michael Woods (© Slipstream Sports / Cor Vos)
 
 
Silnou zostavou sa na pretekoch bude prezentovať aj tím Jumbo-Visma. Novozélanďanovi Georgeovi Bennetovi vlani len tesne ušla najlepšia desiatka, preto má o motiváciu navyše. Okrem neho sa môžu fanúšikovia tohto tímu tešiť aj na Roberta Gesinka. Na týchto pretekoch sa pravidelne umiestňuje v Top 10 a túto tradíciu by určite nechcel porušiť. V šprintoch sa tím spolieha na Dannyho Van Poppela, ktorý v roku 2017 skončil v bodovacej súťaži na druhom mieste.
 
V tíme Movistar nájdeme viacerých kvalitných vrchárov, uvidíme, ako si budú počínať nové „kúpy“ Lluís Mas a víťaz Okolo Turecka Eduard Prades. V zostave figuruje aj Rubén Fernández, ktorý tu v roku 2016 finišoval na šiestej priečke. V tíme Katuša – Alpecin bude všetka pozornosť smerovať na domáceho Nathana Haasa, ktorému sa tu pravidelne darí a jeho najlepší výsledok pochádza z roku 2017, kedy sa prepracoval na zemiakovú pozíciu.
 
Medzi šprintérmi budú všetky oči na Calebovi Ewanovi, ten dal po piatich rokoch zbohom Mitcheltonu a teraz ho nájdeme v drese tímu Lotto – Soudal, kde mu okrem iných bude pomáhať aj Adam Blythe. Zdatným konkurentom mu bude Jakub Mareczko, ktorého sa chytil staronový tím CCC. Minulý rok dokázal Talian nazbierať trinásť víťazstiev, no ani jedno neprišlo na pretekoch World Tour. Na štart sa teší aj Elia Viviani, ktorý mal famóznu predchádzajúcu sezónu a rozhodne sa nebude chcieť zastaviť ani tento rok. Šprintérsku konkurenciu dopĺňa aj Phil Bauhaus a Katuša vkladá svoje nádeje do Jensa Debusschera.
 
 
viviani 18 dubaj triumf 2 rcsf
Elia Viviani vyhráva etapu v Dubaji (© LaPresse/Marco Alpozzi)
 
 
Bora chce dosiahnuť úspech na viacerých frontoch
 
V nemeckom tíme, ba dokonca na celých pretekoch bude najpozorovanejší Peter Sagan, ktorý sa na podujatí predstaví tretíkrát v rade. Naposledy tu vybojoval jedno etapové víťazstvo, zelený dres a jeden deň dokonca nosil aj dres lídra. Kandidát na najväčšieho Slováka iba začína ladiť svoju formu, no nepochybujeme, že si neodpustí minimálne hromadné dojazdy. Vo vyjadreniach je, ako inak, opatrný.
 
Okrem neho sa v Austrálii predstaví aj miestny miláčik Jay McCarthy. Jemu to minulý rok na Willunga Hill absolútne nevyšlo, preto sa tento rok ešte s väčšou vervou pokúsi vyštverať sa na tri schodíky. Boru na pretekoch doplnia aj domestici na klasiky Oscar Gatto s Danielom Ossom, ktorí majú Petra sprevádzať na väčšine jeho programu.
 
Preteky tentoraz nebude vysielať Digi Sport a ani žiadna iná dostupná televízia.
 
 

 
 
1. 15.1. rovinata etapa ciel rovina Adelaide > Port Adelaide 132 km cieľ: 05:00
2. 16.1. rovinata etapa ciel rovina Norwood > Angaston 149 km cieľ: 05:30
3. 17.1. rovinata etapa ciel rovina Lobethal > Uraidla 146 km cieľ: 05:10
4. 18.1. rovinata etapa ciel rovina Unley > Campbelltown 129 km cieľ: 04:55
5. 19.1. rovinata etapa ciel rovina Glenelg > Strathalbyn 149 km cieľ: 06:00
6. 20.1. rovinata etapa ciel rovina McLaren Vale > Willunga Hill 151 km cieľ: 05:30
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
 
video v clanku ikonka ciernaPromo video