4. 16.2. rovinata etapa ciel rovina Avignon > Aix-en-Provence 170 km Doull
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234
 
etapa 4
profil etapy, 2560 nastúpaných metrov (© tourdelaprovence.fr)
 
 
Etapové preteky Tour de la Provence dnes napísali svoju poslednú kapitolu v tomto roku. Na všetkých zúčastnených dnes čakala 170 kilometrov dlhá posledná previerka. Na svoje si dnes mohli prísť najmä odolní šprintéri či klasikári. V celkovom poradí mal Nairo Quintana vybudovaný luxusný náskok pred Alexandrom Vlasovom.
 
Od začiatku prebiehal tvrdý boj o únik, aktívny bol aj Rémi Cavagna (Deceuninck - Quick-Step), ktorý včera dlho trápil pelotón a napokon bol dorazený až na úpätí záverečného stúpania. K Francúzovi sa tentoraz pridali aj ľudía z AG2R La Mondiale či Treku, no tento pokus napokon nikam neviedol.
 
Prvá šprintérska prémia číhala už po dvanástich kilometroch, ovládol ju Čech Jan Hirt (CCC). Dopredu sa snažili dostať aj Felline, Stannard, Asgreen, Haga či ďalšie zvučné mená, no zostava okolo Pierra Latoura týmto ľudom nedala šancu ujsť. Skúšal to dokonca aj Gianni Moscon či Pavel Sivakov (2x Ineos), horskú prémiu uchmatol Thibaut Pinot (Groupama - FDJ).
 
127 kilometrov pred páskou sa pelotón rozdelil na dve časti, vpredu bol aj Quintana s kolegami, ale táto selekcia nemala dlhé trvanie a po chvíli bol balík pokope. Definitívne sa podarilo vytvoriť únik kvartetu Romain Combaud (Nippo Delko One Provence), Ian Garrison (Deceuninck - Quick-Step), Owain Doull (Ineos) a Matthias Brändle (Izrael - Start-Up).
 
Táto štvorica mala pred druhou horskou prémiou k dispozícii náskok približujúci sa k štyrom minútam. Medzitým musel riešiť defekt Nans Peters (AG2R), víťaz sedemnástej etapy na vlaňajšom Gire. V balíku sa činili predovšetkým kolegovia Quintanu, ktorých dnes sprevádzalo zamračené počasie a teplota na úrovni štrnásť stupňov.
 
Druhú horskú prémiu ovládol Combaud, s prepichnutým plášťom si musel poradiť aj Julien Bernard (Trek). Po chvíli bol opäť súčasťou balíka. Technické problémy dnes cyklistov neopúšťali, celý bicykel si vymenil Ian Garrison. V pelotóne začali zaberať aj pretekári z NTTEF Pro Cycling. Magnus Cort a Giacomo Nizzolo dnes patrili medzi favoritov.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
detske oblecenie biker
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Dvadsaťštyri kilometrov pred páskou musel riešiť patálie s prehadzovačkou držiteľ bieleho dresu Alexandr Vlasov (Astana). Poslednú šprintérsku prémiu dnešného dňa ovládol Combaud. Vlasov sa v kolóne mechanických áut úspešne vrátil do pelotónu. Vedúca skupina mala stále k dobru takmer dve minúty.
 
Na poslednom kopci sa do pedálov poriadne opreli chlapci z Astany a balík sa poriadne natiahol. Vpredu si zatiaľ nastúpil Romain Combaud a Francúz si pripísal body za poslednú horskú prémiu celých pretekov. V balíku sa začal činiť aj Thibaut Pinot, pelotón sa po aktivite Astany napokon výrazne nepreriedil. Combaud bol dobehnutý zvyškom úniku.
 
Štyria hrdinovia dotiahli svoju misiu až do konca a najviac síl mal v závere Owain Doull! Britský pretekár v závere prešprintoval Brändleho a pre svoj tím vybojoval vôbec prvé víťazstvo v tejto sezóne. Stupne víťazov doplnil Ian Garrison. Hlavná skupina finišovala s mankom šiestich sekúnd, po piatu priečke si prišiel Alexej Lutsenko.
 
Nairo Quintana prežil dnešnú etapu prakticky bez problémov a svoje účinkovanie v zoskupení Arkéa - Samsic začal najlepším možným spôsobom. Spokojní môžu byť aj v Astane. Alexandr Vlasov zvládol všetky previerky na vysokej úrovni a v kazašskom celku rastie ďalší perspektívny adept na celkové poradie. Alexej Lutsenko si do svojej zbierky pripísal ďalší cenný výsledok. 
 
Na vysokej úrovni sa prezentovali aj Kelderman, Pinot, Carthy a spomedzi mladých cyklistov sa okrem Vlasova predviedol aj Sepp Kuss. Zaujímavosťou je, že v dnešnej etape finišoval na konci elitnej desiatky vlaňajší majster sveta Quinn Simmons (Trek), ktorý tak načrtol svoj potenciál medzi profesionálmi.
 
 
Výsledky etapy
1. DOULL Owain Team Ineos link ikonka 4:07:32 20
2. BRÄNDLE Matthias Israel Start-Up Nation 00:00 10
3. GARRISON Ian Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:02 5
4. COMBAUD Romain NIPPO DELKO One Provence 00:02  
5. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:06  
6. TOUZÉ Damien Cofidis, Solutions Crédits 00:06  
7. EENKHOORN Pascal Team Jumbo - Visma link ikonka 00:06  
8. CORT Magnus EF Pro Cycling 00:06  
9. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:06  
10. SIMMONS Quinn Trek - Segafredo link ikonka 00:06  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Konečné poradie pretekov
1. QUINTANA Nairo link ikonka Team Arkéa Samsic 15:31:50 200
2. VLASOV Aleksandr Astana Pro Team link ikonka 01:04 150
3. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 01:28 125
4. CARTHY Hugh EF Pro Cycling 01:38 100
5. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 02:16 85
6. DUNBAR Eddie Team Ineos link ikonka 02:21 70
7. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 02:22 60
8. KUSS Sepp Team Jumbo - Visma link ikonka 02:26 50
9. HERRADA Jesús Cofidis, Solutions Crédits 02:26 40
10. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 02:35 35
 
Zobraziť kompletné konečné poradie pretekov