1. 19.2. rovinata etapa ciel rovina Portimao > Lagos 196 km Jakobsen
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345
 
etapa 1
profil etapy, 2187 nastúpaných metrov (© voltaaoalgarve.com)
 
 
Portugalský región Algarve privítal pretekárov s osvedčenou etapou určenou pre hromadný dojazd pelotónu. Koncovka však niesla hektické momenty, preto najrýchlejší jazdci Jakobsen, Viviani, Kristoff alebo Danny van Poppel museli podať na konci sústredený výkon, najmä ak sa v balíku nachádzal aj nevyspytateľný Van der Poel.
   
Na čele pretekov sa usadila trojica jazdcov a to bola dobrá správa pre šprintérske celky. Diego López (Orbea), Alvaro Trueba (Tuna General) a Pedro Paulinho (Efapel) sa museli zmieriť s tým, že na trati nedostanú príliš veľký náskok. Kvôli chorobe odstúpil z pretekov Van Baarle a to bola strata pre tím Ineos. Trojica utečencov sa sústredila najmä na prémie. Najcennejšiu horskú prémiu si podmanil López a získal vrchársky dres, hoci na druhom hodnotenom kopci uspel Trueba. Na šprintérskych prémiách zase bodoval Paulinho.
 
V pelotóne pracovali šprintérske celky a najväčšiu aktivitu predvádzal Deceuninck - Quick-Step, ktorý chcel dopriať Fabiovi Jakobsenovi druhý triumf v novom ročníku. Takúto príležitosť si nemohli nenechať ujsť ani Cofidis a UAE Emirates, ktoré sa pridali k belgickej zostave na čele balíka. Už štyridsať kilometrov pred cieľom klesol náskok brejku pod jednu minútu a o necelých desať kilometrov neskôr bol únik dokonca chytený. To samozrejme zvýšilo pozornosť od všetkých jazdcov, ktorí mali na podujatí nejaké ambície. Žiadna divoká jazda sa následne nekonala, ale viaceré celky ako Bora alebo Israel Start-Up kontrolovali dianie.
 
Na menšom stúpaní to vyskúšal Tim Wellens a poriadne natiahol pelotón. Vytvoril si náskok, pridali sa k nemu aj Kwiatkowski, Dennis, Costa, ale terén nebol dostatočne tvrdý, aby prišla selekcia. Tieto pokusy však oslabovali šprintérov. Situáciu potom chcel potom zatvoriť Quick-Step, ktorý si musel poradiť s ďalšími menšími útokmi. Nič prekvapujúce sa už nestalo a šprintérske celky sa koncentrovali na malý výstup s priemerom v okolí troch percent tesne pred páskou.
 
V hromadnom šprinte sa presadil Fabio Jakobsen, ktorému sa podarilo poraziť Eliu Vivianiho. Tretí skončil Matteo Trentin a potom preťal pásku Alexander Kristoff.
 
 
jakobsen 20 algarve triumf dqtf
Triumf Fabia Jakobsena (© Deceuninck - Quick-Step Cycling Team / Getty Images)
 
 
Úvodná etapa na podujatí vždy patrí šprintérom a ani dnešok nebol výnimkou, hoci bol únik zlikvidovaný skoro a vytvoril sa priestor na nové pokusy. Šprintérske celky všetko pokryli a v zaujímavom finále udržali šancu pre najrýchlejších jazdcov. Pred páskou sa nepodarilo najsilnejším tímom vytvoriť klasický lead-out, dopredu sa tlačil Trek a Ineos, ale aj tak sa presadili dvaja hlavní favoriti. Fabio Jakobsen a Elia Viviani si vytvorili potrebnú pozíciu a zohrali taktickú hru, kto vyrazí dopredu v tom najsprávnejšom čase.
 
Prvý to skúsil taliansky borec, ale bolo to skoro, lebo o čosi viac bol trpezlivejší Fabio Jakobsen a aj predviedol oveľa lepšiu koncovku ako Viviani. Jazdec tímu Deceuninck - Quick-Step odmenil kolegov za celodennú prácu a povzbudil ich, že aj v piatok sa budú môcť na neho spoľahnúť. Aj pred rokom triumfoval v meste Lagos a aj tentoraz sa mu to podarilo po skúsenom výkone. Elia Viviani priamo pred etapou priznal, že po páde na TDU ešte nie je úplne v poriadku a na jeho koncovke to naozaj bolo vidno, lebo Jakobsen bol viditeľne dynamickejší. Na tretiu priečku sa tesne pred páskou pretlačil Trentin a aj Kristoff sa snažil skončiť čo najvyššie, ale do súboja o etapový triumf sa nezapojil, keďže v kľúčovom momente sa ocitol príliš vzadu.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Fabia Jakobsena (víťaz)
"Mám rád tento dojazd, lebo je tam dosť miesta a ak máte dobré nohy, máte šancu vyhrať. Dnes som ich mal. Veľmi mi pomohli kolegovia, ktorí vo finále pochytali útoky a aj ma dostali do pozície. Veľmi sa z toho teším."
 
 
Výsledky
1. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step link ikonka 4:55:37 20
2. VIVIANI Elia link ikonka Cofidis, Solutions Crédits 00:00 10
3. TRENTIN Matteo CCC Team link ikonka 00:00 5
4. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
5. ABERASTURI Jon Caja Rural - Seguros RGA 00:00  
6. BOL Cees Team Sunweb link ikonka 00:00  
7. KLUGE Roger Lotto Soudal link ikonka 00:00  
8. CIMOLAI Davide Israel Start-Up Nation 00:00  
9. HOELGAARD Daniel Uno-X Norwegian Development 00:00  
10. THEUNS Edward Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaSumár etapy
 
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 zelene 133 km - Picota: dĺžka 1,8 km; sklon 6,7 %
4 20 zelene 118 km - Santa Luzía: dĺžka 1,6 km; sklon 5,2 %
 
 
Krátke preview etapy:
Tiež podujatie v Portugalsku ponúkne šancu ukázať sa jazdcom, ktorí obľubujú hornaté kraje. Veď Portugalci uctievali rôzne božstvá, no najskôr sa klaňali kopcom. Každý, kto navštívi tento pobrežný štát, pochopí, prečo tomu tak bolo. Úvodná etapa ponúka cez dvetisíc výškových metrov, ale napriek tomu ju organizátori označili za rovinatú. Dve horské prémie a brdok tesne pred cieľom, to budú najväčšie prekážky na ceste do cieľa prvého dňa. Práve krátke stúpanie umiestnené len pár kilometrov pred cieľom môže vzbudiť zvýšenú aktivitu v pelotóne, ale nejedná sa o dlhé a už vôbec nie prudké stúpanie. Na začiatok by tak mali úradovať šprintéri, ktorí sa nebáli previesť sa na bicykli v tomto slnkom poznačenom regióne.