Le Samyn: Ataky neboli úspešné, v šprinte vyhral Tim Merlier, Van der Poel mu pomáhal

2.3.2021, 14:15 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
ne 2.3. zvlnena etapa ciel rovina Quaregnon > Dour 205 km Merlier
le samyn 2021
profil pretekov, 1438 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Belgická klasika sa odohrala v príjemnom počasí s teplotami na úrovni pätnásť stupňov a v bezvetrí. Na záverečnom okruhu striehlo niekoľko kockových úsekov a menších stúpaní s miernymi sklonmi, čo mohlo stačiť na selektívnu jazdu. Hlavnou postavou mal byť Matthieu van der Poel, ktorý mohol staviť na útok, záverečný šprint, ale aj podporu rýchleho kolegu Philipsena. Aj Deceuninck - Quick-Step sa opieral o šprintéra Hodega a typického klasikára Sénéchala. Medzi favoritov patrili aj Vanmarcke, Degenkolb alebo Hofstetter s Barbierom.
 
Do úniku vybehli Thino Willems (Sport Vlaanderen), Joey Rosskopf (Rally Cycling), Gianni Marchand (TartelettoI-Isorex), Jan-Willem van Schip (Beat Cycling) a Enzo Leijnse (DSM). Najznámejším jazdcom v brejku bol Joey Rosskopf, ktorý jazdil za WT celky BMC a CCC, dvakrát vyhral americký šampionát v časovke a v roku 2016 Tour de Limousin. Náskok vedúcej skupiny nebol vysoký a ako sa pretekári blížili na prvé úseky na kockách, pelotón zásluhou Deceuninck - Quick-Step a Qhubeka-Assos znížil manko na dve minúty. Z brejku vypadol Marchant.
 
 
 
 
Na kockách balík zvyšoval tempo, na útoky bolo ešte skoro, ale už sa výraznejšie priblížil k utečencom. Šesťdesiat kilometrov pred cieľom sa objavili prvé nástupy v pelotóne a dopredu vyrazila početná skupina. Približne dvadsať jazdcov chytilo únik a hlavný balík strácal okolo tridsať sekúnd. Zo zaujímavých mien sa vpredu nachádzali Campenaerts, Cavendish, Vanmarcke, Drucker, Danny van Poppel alebo Merlier, rýchly jazdec z Alpecin - Fenix. Keďže okrem belgickej zostavy mal vpredu zastúpenie aj Deceuninck - Quick-Step, v pelotóne nemal kto pracovať a vedúca skupina získala minútu k dobru. Potom pRebrali zodpovednosť Arkea - SamsicB&B Hotels. Zmena prišla štyridsať kilometrov pred páskou, kedy začal tlačiť pelotón Alpecin - Fenix pre Van der Poela. Práve holandský cyklista skutočne zaútočil, zostali s ním iba John Degenkolb a Amaury Capiot, ale táto trojica nikami neodišla, no balík sa výrazne okresal a priblížil sa k vedúcej skupine.
 
 
 
 
Tridsať kilometrov pred páskou sa spojili obidve útočiace početné skupiny a na čele pretekov sa pohybovalo okolo päťdesiat jazdcov, vrátane Van der Poela, Philipsena, Sénéchala, Hodega, Degenkolba, Van Poppela alebo Vanmarckeho. S malým náskokom sa pokúsil o sólový útok Victor Campenaerts. Potom sa situácia upokojila, balík kontroloval Deceuninck - Quick-Step, ktorý pripravoval šprint pre Álvara Hodega. Na predposlednom kockovom úseku bol chytený Campenaerts a ďalšie útočné pokusy neboli úspešné. Na konci ešte potrápil pelotón Lukasz Wisniowski (Qhubeka-Assos). Poľský borec skončil na záverečnej pasáži na pavé, kde zrýchlil Sénéchal a nasledoval ho Van der Poel. Holandský súper mu nestriedal a Alpecin - Fenix chcel ísť na Philipsena alebo Merliera. Dvojicu doplnili Vanmarcke, Van Poppel a Wisniowski, čo vytvorilo peknú zápletku pred páskou. Na čele pretekov musel atakovať Sénéchal, Van der Poel len pokrýval jeho útoky.
 
Vedúca skupina bola chytená na úrovni flamme rouge a vo finále sa šprintovalo o víťazstvo. Na konci mal najviac energie Tim Merlier a Alpecin - Fenix sa radoval po veľmi dobrom tímovom výkone. Na druhej priečke finišoval Rasmus Tiller (Uno-X) a tretí skončil Andrea Pasqualon (Wanty-Gobert). Mimo stupňov víťazov zostali tímoví kolegovia Sep Vanmarcke s Hugom Hofstetterom a John Degenkolb nemal na konci dobrú pozíciu a skončil siedmy. Úplne naprázdno obišiel Deceuninck - Quick-Step, ktorý útočil a aj sa šetril na šprint, ale nemal svojho zástupcu ani v Top 10.
 
 
 
 
Klasika prebehla v príjemných podmienkach a to nevytvorilo na trati selektívnu jazdu. Matthieu van der Poel sa pokúsil zrýchliť, ale len ďaleko pred cieľom, útočný výpad vyskúšal Vanmarcke, ale balík mal vždy presilu. Van der Poel sa sústredil v záverečnom okruhu na podporu pre svojich kolegov, predviedol to pri Sénéchalovom nástupe, a aj jeho zásluhou sa presadil tím Alpecin - Fenix. Tim Merlier vybojoval prvý triumf sezóny po kvalitnom šprinte. Jeho koncovka bola jasne najsilnejšia. V minulom ročníku triumfoval na Brussels Cycling Classic a jeho kvalita rastie, čo je dobrá správa pre Van der Poela. Pred páskou začal šprintovať príliš skoro nórsky jazdec Rasmus Tiller, no pre svoju zostavu vybojoval veľmi dobrý výsledok. Naopak, Andrea Pasqualon trochu váhal s koncovkou a na páske sa už nedokázal dostať pred súperov.   
 
 
Výsledky
1. MERLIER Tim Alpecin - Fenix   125
2. TILLER Rasmus Uno-X Pro Cycling Team 00:00 85
3. PASQUALON Andrea Intermarché - Wanty 00:00 70
4. VANMARCKE Sep Israel Start-Up Nation 00:00 60
5. HOFSTETTER Hugo Israel Start-Up Nation 00:00 50
6. CAPIOT Amaury Team Arkéa - Samsic 00:00 40
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop