Trofeo Laigueglia: Vo finále dominoval Trek-Segafredo, Mollema vyhral sólovým útokom

3.3.2021, 14:30 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
st 3.3. rovinata etapa ciel rovina Laigueglia > Laigueglia 203 km Mollema
 
trofeo laigueglia 2021
profil pretekov, 2967 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Talianska jednorazovka posunula o dva týždne dátum konania oproti minulým ročníkom a hneď sa to prejavilo na kvalitnej štartovej listine. Na záverečnom okruhu, kde dominoval krátky kopec Colla Micheri s takmer desiatimi percentami pred vrcholom, sa mala odohrať útočná cyklistika. Na výbornej vlne sa niesol odolný a rýchly Ballerini a formu mal aj jeho kolega Bagioli, ktorý je vhodnejší typ do kopcov. Tím Ineos musel útočiť s Kwiatkowskim,Mosconom, Bernalom a v Treku sa spoliehali na aktivitu Mollemu s Cicconem a hektické finále mohlo vyhovovať aj Nibalimu, Bilbaovi, Mohoričovi alebo Landovi.
 
Podujatie sa odohralo v dobrom počasí. Bez vetra s teplotami na úrovni pätnásť stupňov. Na čele pretekov sa usadila početná skupina Hollmann (Movistar), Edet (Cofidis), Stalnov (Astana), Bais (Androni-Giocattoli), Hailemichael (Delko), Archibald (Eolo-Kometa), Vacek (Gazprom), Stojinic, Iacchi (obaj Vini Zabù), Salvietti (MG Kvis Vpm), Persico (Colpack) a Cuadrado Ruiz (Euskatel-Euskadi). V pelotóne predvádzal veľkú snahu najmä Trek - Segafredo, ktorý chcel vyhrať a vedúcu skupinu držal pod kontrolou. Z brejku postupne odpadali pretekári a po prvom prejazde cez záverečný okruh jazdili vpredu už iba Hollmann, Edet a Bais.
 
 
 
 
Na druhom okruhu atakoval Landa a motivoval aj ostatných favoritov ako Nibali, Bernal, Ciccone. Vytvorila sa kvalitná skupina, ale po dlhšej naháňačke ju balík chytil, najmä zásluhou tímov Arkea - Samsic a Deceuninck - Quick-Step. V predposlednom okruhu zase vyrazila dopredu belgická zostava s Knoxom a Devenynsom, ku ktorej sa pridali aj Mollema alebo Bilbao, no ani tento pokus nevyšiel. Poslední utečenci sa vrátili späť do hlavnej skupiny a pred finálnym okruhom sa držali všetci favoriti pri sebe. Malý náskok si dokázali vybudovať Champoussin (Ag2r) s Bernalom (Ineos). V hektickom klesaní sa k nim pridali aj Landa, Vansevenant, Ghrmay, Madouas, Ciccone, Mollema a práve holandský cyklista vyrazil ako prvý na posledný prejazd cez kopec Colla Micheri.
 
 
Bauke Mollema si vybudoval aj 30-sekundový náskok na prenasledovateľov a za ním mu sekundoval Ciccone, ktorý sledoval nástupy konkurencie. Na najťažšom kopci strácal Mollema zo svojho náskoku a stíhali ho Landa, Vansevenant, Ciccone, Bernal, Champoussin, ale na vrchole mu stále zostalo k dobru sedemnásť sekúnd. V skupine prenasledovateľov sa len ťažko hľadala dobrá spolupráca a to si užívali obaja zástupcovia tímu Trek - Segafredo. Bauke Mollema si už nenechal vziať túto príležitosť a po sólovom útoku v poslednom kole vybojoval druhé víťazstvo v sezóne. Prenasledovatelia stratili 39 sekúnd a v peknom šprinte sa presadil Egan Bernal. Tretí finišoval Mauri Vansevanant.
 
 
 
 
Na dnešné preteky boli výborne pripravení cyklisti tímu Trek - Segafredo. Celý deň pracovali na čele balíka, v rozhodujúcich momentoch ukázali Bauke Mollema a Giulio Ciccone výborné nohy a vo finále dokázali využiť svoju početnú výhodu. Tesne pred záverečným okruhom sa obaja dostali do vedúcej skupinky, Mollema atakoval a Ciccone ako obhajca titulu za ním všetko kontroloval. Holandský pretekár si užíva útoky v podobných klasikách a dnes to súperom naplno predviedol.
 
 
 
 
V dobrom svetle sa vytiahol aj Egan Bernal, ktorý mal silu ukázať aj silný šprint na páske, a v útočnej edícii zastupoval na čele pretekov tím Deceuninck - Quick-Step len 21-ročný Mauri Vansevanant. Belgický jazdec skončil ôsmy v GC na Tour de la Provence. Preteky si užíval aj ďalší mladík Clément Champoussin, vo forme jazdí Ciccone a v tradičnom prevedení sa ukázal Landa. Atakoval, ale súperov sa nezbavil a na cieľovej čiare mu chýbal šprint.    
 
 
mollema 21 triumf laigueglia trekfb
Bauke Mollema a jeho triumf (© Courtesy Trek - Segafredo / BettiniPhoto)
 
 
Výsledky
1. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 4:57:05 200
2. BERNAL Egan Ineos Grenadiers 00:39 150
3. VANSEVENANT Mauri Deceuninck - Quick-Step 00:39 125
4. CHAMPOUSSIN Clément Ag2r Citroën Team 00:40 100
5. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 00:40 85
6. LANDA Mikel link ikonka Bahrain Victorious 00:40 70
7. KNOX James Deceuninck - Quick-Step 00:57 60
8. VENDRAME Andrea Ag2r Citroën Team 01:01 50
9. GRMAYE Biniam Delko 01:01 40
10. ROTA Lorenzo Intermarché - Wanty 01:01 35
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop