Na Critérium du Dauphiné prináša Ineos niekoľko favoritov, dobrú formu má López

29.5.2021, 00:00 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Preteky Critérium du Dauphiné ponúkajú kopcovitú prípravu na Tour de France. Na troch cieľových stúpaniach a v časovke si prichádzajú otestovať formu pred Starou dámou Geraint Thomas, Richie Porte, Miguel López a v tíme Bora - hansgrohe Wilco Kelderman.
Kopce vyžadujú útoky

Podľa organizátorov je prvá etapa rovinatá, ale tesne pred cieľom sa nachádzajú dve krátke stúpania, ktoré budú motivovať k útokom a šprintérom znepríjemnia príchod do mesta Issoire. Na konci druhej etapy sa nachádzajú ešte náročnejšie stúpania, ktoré okrešú zloženie hlavnej skupiny, a na páske v meste Saugues sa presadia klasikári alebo rýchli vrchári. Tretí deň prebehne na jednoduchom profile, ale vo finále nebudeme sledovať klasický hromadný dojazd pelotónu. Posledné dva kilometre sa odohrajú v miernom kopci a pred cieľom sa objavia zaujímavé sklony, aby si koncovku vychutnali odolní šprintéri.
fotogaleria ikonkaFotogaléria profilov etáp (© criterium-du-dauphine.fr)
Fotografia 1 z 8
Fotografia 1 z 8
Fotografia 1 z 8
Fotografia 1 z 8
Fotografia 1 z 8
Fotografia 1 z 8
Fotografia 1 z 8
Fotografia 1 z 8

Nasledovať bude 16-kilometrová časovka, ktorá obsahuje niekoľko kratších stúpaní a ktorá rozbehne bitku o celkové víťazstvo. V piatej etape je pripravený klasikársky finiš určený pre odolných a rýchlych cyklistov. Na konci zvlnenej trasy stojí 1200-metrové stúpanie s priemerom dvanásť percent a jeho vrchol sa nachádza dvanásť kilometrov pred cieľom.
  
Klasifikáciu rozhodnú posledné tri etapy, ktoré končia na cieľovom stúpaní. Najskôr sa bude finišovať na krátkom kopci Le Sappey-en-Chartreuse (3,3 km; 6,2 %), ale pred týmto stúpaním sa nachádza niekoľko ďalších prekážok, čo zvýši nároky na záverečný šprint do kopca. Ôsma etapa končí na dlhom stúpaní La Plagne (17,1 km; 7,5 %), kde sa odohrá súboj o žltý dres na pravidelných sklonoch v okolí siedmich percent. Na tempárskom kopci bude potrebná vytrvalosť a dobrý finiš na vrchole. Hlavným momentom posledného dňa bude Col de Joux Plane (11,6 km; 8,5 %). Tento ťažký kopec sa vrcholí sedemnásť kilometrov pred cieľom a po jeho prekonaní sa odohrá napínavá jazda do cieľa v Les Gets.
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Ineos vyzvú kvalitní vrchári
V kvalitnej zostave sa predstaví tím Ineos s lídrom Geraintom Thomasom. Britský jazdec vyhral Romandiu, skončil tretí v Katalánsku a očakáva sa, že na Dauphiné potvrdí vysoké ambície pred TdF. V klasifikácii mu pomôže časovka a tempársky kopec La Plagne, na ktorom môže ukázať svoju vytrvalosť s dobrým finišom. V horských etapách mu budú asistovať Richie Porte a Tao Hart, ktorí môžu takisto dosiahnuť výsledok v GC. Portemu sadne aj časovka jednotlivcov.

V tíme Jumbo - Visma sa spoliehajú na Stevena Kruijswijka a šancu možno dostane aj Sepp Kuss. Obaja stratia v časovke, ale v horách sa môžu presadiť útočnou jazdou a odvážnymi atakmi. Kruijswijk v tomto roku ešte nedosiahol výsledok, preto potrebuje získať sebavedomie po kvalitnom výkone. V celku Bora - hansgrohe sa zameria na GC Wilco Kelderman a dobré predstavenie sa očakáva aj od Patricka Konrada. Kelderman sa sústredí na Tour a na Dauphiné si môže vyskúšať, ako je na tom v kopcoch v porovnaní so silnými súpermi.
video v clanku ikonka ciernaVíťazstvo Miguela Lópeza v 3. etape Ruta del Sol
                            
V horských etapách sa chcú presadiť Miguel López, ktorý vyhral Ruta del Sol, a aj jeho krajan Nairo Quintana. Jazdec tímu Arkea Samsic pre zmenu vyhral Okolo Astúrie a obidvaja kolumbijskí cyklisti musia byť v horách aktívni, aby sa správne naladili pred Tour. Francúzsky pretekár Davide Gaudu sa predviedol vo výbornom svetle na L-B-L a v Baskicku. Jeho vrchárska fazóna naberá na kvalite a v horách môže patriť k najsilnejším cyklistom. Americký cyklista Brandon McNulty predviedol v ročníku niekoľko kvalitných výkonov a pre UAE Tour bude len dobré, keď sa dostal fofmy pred TdF. V tíme Bahrain Victorious sa predstaví Dylan Teuns, ktorý však nedosiahol v tomto roku žiadne výsledky, a budeme zvedaví na Chrisa Frooma, v akom fyzickom stave sa nachádza. Doteraz nič nenasvedčovalo tomu, že môže uspieť na TdF.

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop