Na Tour de France pokračuje rivalita medzi Tadejom Pogačarom a Primožom Rogličom, pridáva sa silná zostava Ineosu

23.6.2021, 09:00 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
tdf2020 banner update
Úspech v celkovej klasifikácii vedie cez dve jazdy proti chronometru, ale od favoritov sa vyžaduje aj kvalitná jazda v kopcoch. Kombináciou časovkárskych a vrchárskych schopností disponuje najmä slovinská dvojica Tadej Pogačar a Primož Roglič. Na žltý dres si znovu trúfa tím Ineos, ktorý sa spolieha na Gerainta Thomasa a Richieho Porteho. Peter Sagan chce po ročnej prestávke znovu získať zelený dres a musí  sa pripraviť na silnú konkurenciu.
Roglič a Pogačar (© A.S.O. / Alex Broadway)
Rozhodne priamy súboj v časovkách?
    
Obhajca titulu Tadej Pogačar dosiahol v sezóne niekoľko výsledkov, ktoré signalizujú, že je pripravený druhýkrát zvíťaziť na Tour. V časovkách patrí medzi najsilnejších jazdcov na GC a všetci si budú dobre pamätať, aký výkon vytiahol v dvadsiatej etape počas minulého ročníka. V priebehu GT jeho energia naberá na obrátkach a môže to využiť v poslednom týždni, kde sú pripravené dva horské dojazdy Col de Portet a Luz Ardiden, plus 31-kilometrová časovka. V ITT bude patriť medzi najsilnejších favoritov, ale dôležité rozdiely môže robiť aj v kopcoch. Pogačarove útoky sú mimoriadne kvalitné a len máloktorý vrchár dokáže reagovať na jeho akceleráciu.
Tentoraz určite nedostane takú voľnosť pri útokoch ako v minulej edícii, ale ak sa rozhodne útočiť, vzíde z toho bitka o žltý dres. V zálohe má ešte jednu silnú zbraň - koncovku na cieľovej páske. V malej skupine favoritov môže na konci etapy získavať bonusové sekundy vďaka svojmu zrýchleniu, ktorému sa vyrovná azda len Roglič. Tadej Pogačar sa postaví na štart sebavedomý, lebo vie, že Tour de France dokáže vyhrať. Oproti predchádzajúcemu ročníku má pri sebe oveľa silnejší tím. Majka, McNulty, Formolo alebo Hirschi budú dôležitými pomocníkmi, keď bude potrebné v horách obraňovať žltý dres, alebo pripraviť pozíciu na útok.
video v clanku ikonka ciernaPogačar s Rogličom dominujú v 3. etape Okolo Baskicka
Primož Roglič má pred sebou ďalšiu príležitosť získať maillot jaune. V minulom ročníku oň prišiel v poslednej možnej chvíli a teraz výrazne okresal svoj súťažný program, aby bol čo najsviežejší aj na samom konci TdF. V časovke je Roglič podobne silný ako Pogačar a aj v kopcoch predvádzajú vyrovnané výkony, preto budú na trati rozhodovať maličkosti. Líder tímu Jumbo - Visma musí podať maximálny výkon v oboch časovkách a v kopcoch predviesť svoju typickú nezlomnú jazdu. Ak sa mu naskytne príležitosť, v horských dojazdoch potrebuje útočiť a využiť svoju kvalitnú akceleráciu. Roglič býva veľmi silný už na začiatku GT, ale v očakávanom vyrovnanom súboji o žltý dres potrebuje predviesť najvyššiu kvalitu aj v treťom týždni a najmä v poslednej ITT, ktorá môže znovu otočiť poradie v klasifikácii. Z toho dôvodu musí zvoliť správnu taktiku, aby sa snažil zbierať čas na súperov v priebehu pretekov a zároveň neprišiel príliš vyčerpaný do posledného týždňa.
V tíme Ineos po ročnej prestávke hlásia útok na žltý dres. Britský tím nasadil na preteky Richieho Porta s Geraintom Thomasom a čiernym koňom pretekov môže byť Richard Carapaz. Porte s Thomasom sú vynikajúci časovkári a po prvej ITT by sa mali nachádzať na najvyšších priečkach v GC. Pre tím Ineos bude mimoriadne výhodné, aby sa obaja cyklisti čo najdlhšie držali na vysokých priečkach v klasifikácii. V tom prípade sa pre nich otvorí zaujímavá strategická pozícia. Porte alebo Thomas nemusia mať takú vrchársku kvalitu ako Pogačar s Rogličom, ale ak budú musieť slovinskí jazdci kontrolovať oboch lídrov tímu Ineos, britský celok môže z toho vyťažiť v horách a súperov dostať pod útočný tlak. V kopcoch môže byť útočne naladený aj Richard Carapaz, ktorý má výbornú vrchársku formu a bude si trúfať na vzájomné súboje aj s Pogačarom alebo Rogličom. Ak sa mu vydarí úvodná časovka, ITT nepatrí medzi jeho slabiny, Ineos bude vo vynikajúcej pozícii. Nemusí mať najsilnejších jazdcov na podujatí, ale tímovým výkonom môže demoralizovať Pogačara s Rogličom.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Movistar musí v horách útočiť, Kelderman má ambície
Tím Movistar sa tradične spolieha na viacerých lídrov, ale ani jeden z nich to nebude mať jednoduché v klasifikácii s dvomi dlhými časovkami. Miguel López ani Enric Mas sa nemôžu rovnať v tomto smere Rogličovi, Pogačarovi, pretekárom Ineosu a preto sa musia spoliehať na ofenzívnu jazdu v kopcoch. Skutočne náročných horských etáp je však veľmi málo a z toho dôvodu musia využiť každú príležitosť, aby sa v horách pokúsili získať čas na súperov. V poslednom čase sa ukazuje vo veľmi dobrej vrchárskej forme Miguel López, ktorý by mal patriť medzi najsilnejších vrchárov na podujatí.
Budeme zvedaví na Wilca Keldermana, ktorý má dobrú časovku, čo bude výhoda na tohtoročnej trati, ale na druhej strane nemá také vrchárske schopnosti ako hlavní favoriti. Ak chce holandský jazdec skončiť v Top 5, potrebuje sa predviesť v oboch časovkách a v horách musí byt konzistentný počas celých troch týždňov. Na Okolo Švajčiarska predviedol výbornú formu Rigoberto Urán a skúsený kolumbijský cyklista môže opäť bojovať o vysoké pozície v GC. Ako veľmi dobrý časovkár a vrchár zároveň sa môže vo veku 34 rokov spoľahnúť na svoju odolnosť počas GT. Úspech v klasifikácii chce dosiahnuť aj jeho krajan Nairo Quintana, no proti nemu hrajú dve ITT, v ktorých líder tímu Arkea - Samsic nikdy nevynikal. Vo veľmi dobrej forme jazdí Michael Woods a uvidíme, či kanadský borec môže uspieť v klasifikácii aj na trojtýždňovom podujatí. Domáca nádej David Gaudu tiež patrí medzi tých pretekárov, ktorým dve ITT príliš nevyhovujú, ale o to viac bude musieť atakovať v kopcoch.
video v clanku ikonka ciernaVan der Poel vyhráva 3. etapu Okolo Švajčiarska
Francúzskej GT dodajú zaujímavý náboj aj pretekári, ktorí nebudú bojovať v klasifikácii, ale ich cieľom je získať etapový triumf. Vyniká medzi nimi Julian Alaphilippe, ktorý na začiatku podujatia zaútočí na žltý dres v rodnom Bretónsku a potom v priebehu celých pretekov nájde vhodné profily, aj v únikoch, aby bavil divákov. Na etapy mieria Simon Yates, Buchmann, Nibali, Fuglsang a veľkú pozornosť si zaslúži Mathieu van der Poel, ktorý môže uspieť v klasikárskych koncovkách. Holandský cyklista sa netají tým, že pri prvej účasti na Tour chce veľmi získať etapovú výhru, a najlepšie hneď v tej úvodnej, ktorá zaručí aj maillot jaune. Jeho mimoriadne koncovky na Okolo Švajčiarska napovedajú, že na Starú dámu príde perfektne pripravený. Wout van Aert bude predovšetkým pracovať pre Primoža Rogliča, no dostane aj vlastné príležitosti. Jeho víťazný šprint vo finále belgického šampionátu ho predviedol vo výbornom svetle.
- reklama -
- reklama -
Sagan ide na Tour vo forme
Peter Sagan prichádza na Tour de France po úspechu na Giro d'Italia a znovu si kladie rovnaké ciele. Vyhrať bodovaciu súťaž a pridať k tomu etapový triumf. V minulom roku predviedol, že nemá problém absolvovať dve GT za sebou, keď na druhom v poradí Gire bol ešte silnejší ako na Tour. V bodovacej súťaži by mala opäť vynikať jeho stabilita výkonov počas celého trvania Grand Tour. Veľmi mu môže pomôcť, že prvé dve etapy končiace na krátkych stúpaniach majú v cieli rovnaký bodový zisk ako klasický hromadný dojazd pelotónu.
Tých bude v ideálnom prípade na podujatí osem. Niektorí šprintéri budú rýchlejší ako Sagan, ale slovenský cyklista je stále dravý v hromadných koncovkách a predvádza v nich stabilné výkony v priebehu celých pretekov. Šprinty na Tour sú čoraz chaotickejšie a aj najrýchlejší jazdci v balíku majú problémy získať pred páskou ideálnu pozíciu, čo bude len výhodné pre Sagana. Počas trojtýždňových pretekov jeho forma neklesá, je odolnejší ako klasickí šprintéri, preto by mal znovu využiť príležitosť šprintérskych prémii, aby si polepšil v bodovacej súťaži na úkor konkurentov. Z hľadiska zeleného dresu je dôležitým benefitom aj to, že Peter Sagan chce uspieť v tejto klasifikácii viac ako hocikto iný a urobí pre to maximum.    
Saganov dojazd na Gire (© LaPresse/Massimo Paolone)
Medzi šprintérmi bude patriť k najrýchlejším Caleb Ewan, ten však nemusí prísť do cieľa v Paríži, lebo plánuje možný štart na Vuelte. Výborné šprintérske výkony predvádza v tomto roku Tim Merlier, ktorý vyhral etapu aj na Gire, a budeme zvedaví, čo predvedie Mark Cavendish. Britský cyklista sa opäť prepracoval k veľmi dobrým výkonom a uvidíme, či to bude stačiť v silnej konkurencii TdF. Arnaud Démare chce nadviazať na minuloročné výkony na Gire, kde vyhral štyri etapy a bodovaciu súťaž. Domáci jazdec sa chystá predvádzať maximálne výkony počas troch týždňov a v bodovacej súťaži by mal patriť medzi vytrvalých súperov Petra Sagana. V šprintoch sa môže predviesť Cees Bol a v Cofidise dostal peknú príležitosť Christophe Laporte, ktorý je rýchly a obľubuje ťažšie profily etáp.
Veľké ambície má Sonny Colbrelli, ktorý je mimoriadne odolný v náročných etapách a stále si udržuje dobrú rýchlosť. Z hľadiska bodovacej súťaže budú jeho hendikepom hromadné dojazdy, kde nemusí získavať potrebný počet bodov. Rovnakým prípadom je Michael Matthews a austrálsky cyklista chce najmä získať etapový triumf.

Diskusia

MTB woody (Neprihlásený užívateľ) - 23.06.2021 10:40:39
Odhadujem, že táto Tour bude veľmi zaujímavá, napínavá, vyrovnaná a aj prekvapivá. Vyrovnaná u pretekárov na žltý aj zelený. Jemne zvýhodňuje časovkárov. Už sa teším, hlavne, predovšetkým na Petra, či nás príjemne prekvapí. Hlavne nech je zdravý a silný a preteká bez pádov a fair.
David (Neprihlásený užívateľ) - 23.06.2021 20:39:26
Výhra Carapaz na 99% podľa mňa
shady (Neprihlásený užívateľ) - 24.06.2021 08:32:33
bez šance na slovincou nemá nárok
rado70 (Neprihlásený užívateľ) - 24.06.2021 08:28:16
Vyhrať môže podľa mňa iba Pogačar alebo Roglič. Za mňa Pogačar.
Double T (Neprihlásený užívateľ) - 24.06.2021 13:13:31
Vyhrá Pogačar alebo niekto z Ineosu, Roglič je v pre mňa nesympatickom tíme (ani neviem prečo - je to iba pocit). Najviac by som to prial Carapazovi alebo Portemu. Keby však vypálil všetkým rybník Rigo Urán, tak si otvorím fľašku koňaku a patrične oslávim - nemá však tak silný tím, aby mu pomohol
 
Náš eshop