Reakcie pred Tour: Sagan s rovnakými ambíciami ako vždy, Cavendishovi sa splnil sen

25.6.2021, 20:00 | Aktuality zo sveta | Jakub Andacký
Reakcie pred Tour: Sagan s rovnakými ambíciami ako vždy, Cavendishovi sa splnil sen
(© ASO / Charly Lopez)

tdf2020 banner update
108. ročník Tour de France štartuje už o pár hodín a cyklistov čakajú tri týždne náročného pretekania. Klasikári si brúsia zuby na úvodné dni. Van der Poel, van Aert aj Alaphilippe by počas nich chceli získať žltý dres. Peter Sagan má ambície ako vždy. Zelený dres a víťazstvo v etape.
 
Slovinci vs. Ineos
Bitka o žltý dres sa pravdepodobne rozhorí medzi slovinským duom a tímom Ineos. Bolo by veľmi prekvapivé, ak by sa ktokoľvek medzi nich zamiešal. Britský celok vsadil na mimoriadne silný kolektív a do Francúzska prišiel netradične až so štvoricou lídrov. Najskúsenejšími budú Richie Porte a Geraint Thomas, ktorý bude chcieť nadviazať na víťazný ročník 2018.
"Myslím si, že je to skvelé, pretože máme množstvo kariet, s ktorými môžeme hrať," povedal Thomas, ako vníma situáciu s toľkými lídrami, "zároveň sa však nesmieme nechať uniesť tým, že budeme všetkých lídrov chrániť. Pre našich štyroch domestikov by to bola nemožná úloha, ktorá by ich mohla veľmi rýchlo odrovnať," vyjadril sa ďalej.
"Pevne verím, že budeme všetci po prvom týždni vysoko v poradí. Je to však Grand Tour, a tá je vždy nevyspytateľná. Budeme spolu veľa komunikovať a je skvelé, že v tíme nikto nemá privysoké ego, ktoré by nás všetkých mohlo limitovať. Už aj v doterajších prípravných podujatiach sme to skúšali s viacerými lídrami a osvedčilo sa nám to," dodal.
Geraint Thomas (© ASO / Fabien Boukla)
Jeho tímový kolega Richie Porte krotil vášne. Poznamenal, že do Ineosu sa pôvodne vrátil pre to, aby pomohol silnejším borcom. Teraz sa však ocitá v inej pozícii a opäť môže cieliť na žltý dres: "Geraint, Tao aj Richard už Grand Tour ovládli. Vedia, aký je to pocit a čo to obnáša. Musíme najprv prežiť ťažký prvý týždeň a následne sa uvidí, ako na tom budeme. Stať sa môže všeličo,“ vravel na tlačovej konferencii Ineosu Porte.  
Rodák z Tasmánie skončil minulý rok na bronzovej priečke. "Pevne verím, že aj tento rok budem platným členom tímu a možno sa na mňa usmeje šťastie. Podstatné však zostáva víťazstvo tímu, nech to už bude ktokoľvek z nás. Veľmi sa teším, že som späť v tomto tíme a na úrovni, z ktorej dokážem vyhrávať preteky. Ani vo sne by mi nenapadlo, že budem druhý v Katalánsku aj v Romandii a následne prvý na Dauphiné. Nečakal som to, no veľmi ma to povzbudilo,“ vyjadril sa Porte.
- reklama -
- reklama -
Pri štarte Primoža Rogliča sa kritikom z cyklistickej komunity natískala otázka, či spravil Slovinec dobre, keď zvolil dlhšiu pauzu. Naposledy štartoval 25. apríla v Liégi a od tohto dátumu prešli už dva mesiace. Slovinec si však za svojim rozhodnutím stojí a podporil ho aj bývalý profesionálny pretekár Chris Horner.
"Je pravda, že som v príprave zvolil trochu netradičný prístup, no dlhá pauza sa mi v minulosti osvedčila, keď som odjazdil Giro a následne rovno Vueltu," vysvetlil Roglič, "trénoval som aj vo vysokých nadmorských výškach a cítim sa byť pripravený. Som tu spoločne s veľmi silným tímom, ktorý ma bude podporovať. Všetci kolegovia jazdia v skvelej forme a nechýba im odhodlanie. Pre žltý dres spravíme maximum," dodal.
V krátkosti sa vyjadril aj k trati: "Zaujímavo vyzerajú obe časovky. Rovnako ako minulý rok môžu rozhodnúť celú Tour. Nesmieme ich podceniť. Špeciálne som sa na ne pripravoval, snažil som sa zžiť s časovkárskym špeciálom a verím, že mi tvrdý tréning prinesie ovocie."
Primož Roglič (© A.S.O. / Fabien Boukla)
Titul bude obhajovať Tadej Pogačar, ktorý má doposiaľ veľmi dobrú sezónu. Zvíťazil na oboch domácich podujatiach - vo februári v Emirátoch, aj naposledy v Slovinsku. Okrem toho triumfoval na Tirreno-Adriatico a na jednorazovke v Liegy. Narozdiel od Rogliča či lídrov Ineosu však z jeho tímu nesrší až taký strach. "Je mi cťou vrátiť sa na Tour ako obhajca titulu. Pre všetkých pretekárov je to zatiaľ náročná sezóna a dúfam, že sa dočkáme tri týždne vzrušujúceho pretekania. Doteraz som sa cítil veľmi dobre. Veľmi sa teším na začiatok Tour. Mal som dobrú prípravu a cítim, že aj kondícia je na veľmi vysokej úrovni,“ uviedol Pogačar.
Úvod v réžii klasikárov, traja najväčší favoriti s cieľom získať žltý dres
Úvodné etapy budú patriť klasikárom a všestranným pretekárom. Prvé dva dojazdy budú v krátkom kopci a vyhovovať by mohli aj nášmu Petrovi Saganovi. Najväčšiu pozornosť však púta trio Alaphilippe, van der Poel a van Aert, ktorí vedia dobre zajazdiť aj časovku a zisk žltého dresu v prvých dňoch je pre všetkých troch prioritou.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Hlavným cieľom Holanďana zostáva Olympiáda. Tour si však, aj kvôli sponzorským povinnostiam, nemohol nechať ujsť. "Dúfam, že budem mať v úvodnej sobotnej etape dobré nohy. Keď mi nevyjdu nejaké preteky, ako naposledy národný šampionát, zvyčajne sa mi následne darí. Pevne verím, že sa tak stane aj v sobotu,“ povedal Mathieu van der Poel.
Wout van Aert mal naopak dobrý víkend a podarilo sa mu po prvýkrát v kariére triumfovať na národnom šampionáte v domácom Belgicku. Na otázku, či plánuje zo začiatku útočiť, odpovedal: "Áno. Myslím si, že s tým aj každý počíta. Etapa a žltý dres sú prioritou. Našim cieľom na celkové poradie je síce Primož, no v niektorých koncovkách budem mať od tímu voľnosť, aby som sa mohol pobiť o čo najlepší výsledok."
Wout Van Aert (© ASO / Nicolas Prado)
"Etapy som zatiaľ videl len v online podobe. Nemal som príležitosť si ich prejsť. No viem, že je tam niekoľko prudkých stúpaní, ktoré by mi mohli sedieť. Celý deň očakávam vysoké tempo a v závere šprint z okresanej skupiny. Za normálnych okolností by mi to mohlo sedieť, no je to Tour de France a stať sa môže hocičo," vyjadril sa van Aert.
Tretím do partie je Francúz Julian Alaphilippe. "Prešiel som si finále prvej etapy a musím povedať, že je to ešte náročnejšie, ako vyzerá na papieri. Po prudkých úsekoch nenasleduje klesavá pasáž, kde by sa trochu dalo vydýchnuť. Bude to určite vyhovovať van der Poelovi aj van Aertovi. No môžu tam vzniknúť aj rôzne skrumáže, keďže favoriti sa budú musieť držať vpredu,“ uviedol Alaphilippe. Podľa neho je cieľ v Landerneau náročnejší ako ten v Mûr-de-Bretagne.
- ponuka z nášho eshopu -
ebikes banner 560x300 v2
- ponuka z nášho eshopu -
Medzi šprintérmi opäť Cavendish, Sagan s rovnakými ambíciami ako vždy
Pri absencii Sama Bennetta sa na Tour po dlhšom čase vracia Mark Cavendish a čakajú sa od neho opäť víťazstvá. Povzbudený dobrými výkonmi z predchádzajúcich podujatí mu veria aj kritici. "Je to splnený sen byť tu opäť. Cítim, že je to skvelá príležitosť ukázať, že som stále vo forme," vravel Cavendish.
Jeho kľúčovým domestikom bude Michael Mørkøv. "Mark je vo svete cyklistiky žijúcou legendou. Jeho comeback je výnimočným okamihom a ja sa teším, že ho môžem zažiť spoločne s ním," uviedol pre portál cyclingnews Mørkøv.
Peter Sagan by rád napodobnil úspech z desiatej etapy Gira a sedemnásobný víťaz bodovacej súťaže si okrem zisku etapy verí opäť aj na zelený dres: „Ciele sú stále tie isté, vyhrať nejakú etapu a získať zelený dres.”

Diskusia

ifčopifčo - 25.06.2021 21:28:30
Velogamesaci je otvorená Tour, tak makajte.
Medik (Neprihlásený užívateľ) - 26.06.2021 06:58:21
Tak dnes to bude veľmi zaujímavé. Veľa adeptov obliecť sa do žltého. Petrovi želám dobré nohy.
palec (Neprihlásený užívateľ) - 26.06.2021 09:40:39
Peťo to dneska dá
ifčopifčo - 26.06.2021 11:46:37
Verím, že do top 10. a ak to bude top 5. bude to skvelé.
dano (Neprihlásený užívateľ) - 26.06.2021 12:50:28
asi tak
 
Náš eshop