Ako jeden z prvých obvinil Armstronga z dopingu (*1961)

Gregory James LeMond sa narodil v roku 1961 v kalifornskom meste Lakewood, vyrastal v nevadskom Rene. Už v juniorskom veku ho odborníci považovali za jeden z najväčších talentov svetovej cyklistiky.

V roku 1979 vyslal Greg LeMond jasný signál cyklistickým promotérom. V Argentíne sa stal juniorským majstrom sveta v cestných pretekoch, hoci mal iba 18 rokov. Okrem toho získal ešte aj striebornú a bronzovú medailu ako člen úspešných amerických tímov. Dostal sa aj do výberu USA pre olympijské hry 1980 ako najmladší cyklista v histórii. No americký establishment rozhodol o bojkote moskovskej olympiády a LeMond tak prišiel o šancu vybojovať si ďalší veľký úspech. Na amatérskej scéne pobudol necelé dva roky, potom prikývol na ponuku renomovaného tímu Renault - Elf - Gitane a stal sa profesionálom. V roku 1982 získal striebornú medailu na majstrovstvách sveta, o rok neskôr už stál na MS na najvyššom stupienku a získal dúhový dres pre svetového šampióna. Bol silný vo všetkých aspektoch vrcholných pretekov, v rovinatých, dlhých etapách, v náročných kopcoch, výnimočný v časovkách.

V roku 1984 debutoval LeMond na Tour de France. Šéfovia tímu jasne definovali jeho úlohu, mal pomáhať Laurentovi Fignonovi. Svoje povinnosti si splnil bravúrne a stihol aj získať tričko víťaza pre najlepšieho pretekára do 25 rokov i tretie miesto celkovo. O rok neskôr mu vedenie tímu Gre-LeMond-2prisúdilo opäť rolu „nosiča vody" pre kapitána Bernarda Hinaulta, ktorý bojoval o svoje piate víťazstvo na Tour de France. Hinault mal však ťažký pád a jeho vedúca pozícia bola odrazu ohrozená. V tej fáze pretekov bolo všetkým zrejmé, že LeMond môže reálne pomýšľať na celkové prvenstvo. Lenže vedenie tímu La Vie Claire mu nakázalo jazdiť naďalej v prospech Hinaulta. V jednej z etáp bol LeMond vo vedúcej skupine, kým Hinault za ňou zaostával o hrozivých päť minút. LeMond kolegu počkal a po strhujúcej stíhacej jazde sa obaja dotiahli na čelo pretekov. Hinault s výraznou pomocou LeMonda vyhral už po piaty raz Tour de France. LeMond skončil celkovo druhý s odstupom len 1:42 minúty a z tímovej stratégie bol totálne znechutený. Cítil, že triumf na Tour bol nadosah.

V roku 1986 bol za lídra tímu La Vie Claire ustanovený LeMond a Hinault verejne deklaroval, že bude tentoraz pomáhať Gregovi ako revanš za jeho pomoc v roku 1985. Obaja boli vo výbornej forme a Hinault mohol vyhrať Tour už po šiesty raz, čo sa dovtedy nikomu nepodarilo. V dvanástej etape, vedúcej cez Pyreneje, Hinault zaútočil a prebil sa na čelo celkovej klasifikácie s nádejným päťminútovým náskokom pred LeMondom a zvyškom poľa. Tak ako veľakrát predtým, aj tentoraz boli kľúčové ťažké alpské etapy. V sedemnástej LeMond unikol, vybudoval si výrazný odstup a vyzliekol Hinaulta zo žltého trička. Aj naďalej obaja demonštrovali svoju silu, pri vražednom pätnásťkilometrovom stúpaní na 1830 metrov vysoký Alpe d´Huez sa oddelili od ostatných jazdcov a vrchol dosiahli spolu. LeMond počas jazdy objal Hinaulta a obaja venovali fotoreportérom široké úsmevy. Pred kľúčovou časovkou ale vyšli na povrch skryté konflikty, keď LeMond vyhlásil: "Hinault na mňa útočí od prvej etapy. Nikdy mi nepomohol a ja mu nemôžem veriť..." Svoje vedenie si LeMond zachoval až do cieľa Tour. Po poslednej etape ale šokujúco priznal: „Som sklamaný z Hinaulta aj z vedenia tímu. Už si ich nemôžem vážiť, pretože porušili všetky sľuby, ktoré mi pred pretekmi dali. S Hinaultom už po tomto všetkom nikdy nebudem priateľ. Táto Tour bola pre mňa najťažšia a najstresujúcejšia v mojej kariére."

LeMond sa stal prvým Američanom, ktorý triumfoval na Tour de France. Zároveň prerušil dovtedajšiu hegemóniu Európanov. Nikdy predtým totiž Tour nevyhral pretekár, ktorý nepochádzal z niektorej z krajín starého kontinentu. Počas celých pretekov boli ašpirantmi na celkové prvenstvo iba Hinault s LeMondom, v cieli ich odstup predstavoval iba 3 minúty a 10 sekúnd, ostatní súperi výrazne zaostali.

20. apríla 1987 postihla LeMonda nepríjemná nehoda, pri ktorej len zázrakom neprišiel o život. Pri poľovačke na bažanty jeho bratranec nešťastne vystrelil a zo vzdialenosti niekoľkých metrov zasiahol Grega. Do jeho tela vniklo okolo 40 brokov, dva z nich sa zaryli tak blízko srdca, že ich lekári nemohli operačne odstrániť. Celé dva roky trvalo, kým sa LeMond z následkov tejto udalosti ako tak vystrábil, no do smrti už bude žiť s 37 brokmi v tele. Počas dlhých mesiacov rekonvalescencie (LeMond musel odriecť účasť na dvoch ročníkoch Tour de France) prenasledovali LeMonda psychické problémy, musel sa podrobiť operácii slepého čreva a keďže začal tvrdo trénovať príliš skoro, postihol ho zápal šliach v kolene.

V roku 1989 po takmer dvojročnej pauze sa postavil na štart Tour de France skromne, bez víťazných ambícií. Navzdory predpokladom sa držal v popredí celkovej Greg-LeMond-1klasifikácie a pred záverečnou etapou, časovkou na 25 kilometrov, bol druhý, 50 sekúnd za vedúcim Laurentom Fignonom. Na štarte časovky prekvapil súperov i fanúšikov, odštartoval na špeciálne navrhnutom stroji s premyslenou aerodynamikou, v tesnej kombinéze a hi – tech prilbe. Aj technika prispela k úspechu, v pomerne krátkej časovke predbehol Fignona o 58 sekúnd a vyhral celú Tour. Časový rozdiel medzi prvými dvoma mužmi celkového poradia bol iba 8 sekúnd, najmenší v celej vyše storočnej histórii týchto prestížnych pretekov.

O rok neskôr zavŕšil LeMond svoj víťazný hattrick na Tour de France. Priebeh pretekov bol mimoriadne napínavý a celkové výsledky boli také tesné ako, hádam, v žiadnom inom ročníku. Druhý muž celkového poradia Talian Claudio Chiappucci zaostal za víťazom iba 2:16 minúty, tretí Holanďan Erik Breukink 2:29 min a aj strata siedmeho Gianniho Bugna bola menšia než 10 minút.
V roku 1994 preletela médiami správa o tom, že Greg LeMond ukončil svoju aktívnu kariéru. Jeho posledné roky boli poznačené zdravotnými patáliami. LeMond sa už predtým snažil zarábať peniaze podnikaním. Ibaže v tejto sfére ho stíhal jeden neúspech za druhým. V roku 1990 založil firmu LeMond Bicykles, ktorú menežoval jeho otec, podľa Gregových slov mizerne. Ich osobný vzťah to ovplyvnilo veľmi negatívne. Ani v ďalších komerčných aktivitách nebol LeMond úspešný, hoci ich diapazón bol nezvykle široký. Investoval obrovskú sumu do projektu exkluzívneho golfového a lyžiarskeho strediska, vybudoval veľké fitness centrum, prevádzkoval vlastnú reštauráciu, podieľal sa na natočení domumentárneho filmu, pôsobil ako hovorca renomovanej firmy.

Ale najviac sa zviditeľnil vtedy, keď verejne ovplyvnil viacerých slávnych cyklistov z dopingu. A boli to všetko "veľké ryby", ak spomenieme len tie najväčšie - Lance Armstrong, Floyd Landis či Alberto Contador. Určite ste si hneď povedali, že všetci traja už boli aj potrestaní. V čase, kedy LeMond otvorene obvinil Armstronga z dlhodobého používania zakázaných substancií, podnikal spolu so svetoznámou firmou Trek vyrábajúcou bicykle. "Lance je odhodlaný udržať všetko v tajnosti. Bude všetkých presviedčať o svojej nevine a šéfom Treku doporučí, aby LeMonda odstavili. Bicykle sa pod mojím menom dobre predávajú, no dokedy, to ozaj neviem." Armstrong na jeho obvinenia zareagoval protiútokom, najprv rezolútne vyhlásil, že doping nikdy nebral. Neskôr označil samotného LeMonda za "zlodeja, ktorý kričí: Chyťte zlodeja!". Aj ďalší protagonisti dopingových afér, ktorých LeMond onálepkoval ako "dopingových podvodníkov", mu údery razantne vrátili. Skonštatovali, že Greg LeMond túži po publicite za každú cenu, pretože už nie je pre médiá vôbec zaujímavý a akákoľvek reklama je pre neho vítaná. Práve počas krušných dní Lancovho priznania v januári 2013 vyhlásil, že by rád zasadol na post prezidenta UCI.