Denis Menšov

28.2.2011, 00:12 | Profily cyklistov | Rastislav Boris

menchov-denis-face

Ruský cyklista Denis Nikolajevič Menšov prišiel na svet 25. januára 1978 v meste Oryol na západe Ruska. S profesionálnou kariérou začínal súbežne so štartom nového milénia v tíme Banesto. V roku 2001 vyhral prestížny event  mladých jazdcov Tour de l'Avenir, čo evokovalo záujem manažérov o jeho osobu. O rok neskôr ukázal ako víťaz vrchárskej súťaže a etapy na Dauphiné Liberé, že strmé kopce budú v budúcnosti jeho veľké prednosti. To sa potvrdilo v sezóne 2003, keď na Tour de France dorazil do Paríža celkovo jedenásty a vyhral súťaž jazdcov do 25 rokov! Nasledujúci rok 2004 Denis vyhral Vuelta al País Vasco či etapu Vuelta a Espaňa, ale TdF ani Vueltu nedokázal dokončiť a predčasne odstúpil.

 

Od sezóny 2005 začal pôsobiť Rus v lepšom tíme Rabobank, kde mal podmienky určené na víťazstvá a väčšiu podporu. Po odchode Leviho Leipheimera sa stal Menšov dokonca lídrom a kapitánom tímu. Túto pozíciu si mal hájiť už na Tour de France 2005, ale nezvládol nepriaznivé počasie a v Paríži ho klasifikovali na konečnom 85. mieste. Všetko si vynahradil na Vuelte a Espaňa 2005, kde kraľoval stúpaniam a vyhral dve etapy, čo mu stačilo na celkové druhé miesto, ktoré sa po zistení dopingového prehrešku Herasa zmenilo na fantastické víťazstvo. Rus vyhral okrem toho aj kombinovanú súťaž.

 

mensovV roku 2006 skončil "Starú dámu" celkovo šiesty. V sezóne 2007 si zase podmanil Španielsko, vyhral Vueltu a Espaňa, taktiež vrchársku a kombinovanú súťaž na tejto poslednej z Grand Tour. Ešte predtým ovládol podujatie Vuelta Catalunya i s bodovacou súťažou, čiže v Španielsku sa mu často darilo.

 

V roku 2008 sa Menšov zameral na Tour de France, čo mu prinieslo celkovo štvrté miesto v Paríži, ešte predtým skončil piaty na Giro d'Italia. Konečne dokázal zažiariť aj na kratších etapových podujatiach, keď skončil v najlepšej desiatke na Okolo Romandie alebo na Vuelta Castilla LeónSezóna 2009 nakreslila Denisa Menšova zatiaľ v najsilnejších farbách, keď pri storočnici Giro d'Italia vyhral dve etapy a vo veľkej konkurencii zvíťazil aj celkovo. Nikdy nezabudne na oslavy v ružovom drese v Ríme. Okrem toho vyhral Vuelta Murcia.

 

V sezóne 2010 sa Menšov rozlúčil s holandským Rabobankom pekným tretím miestom na Tour de France. O pár týždňov skončil na Vuelte až na 41. mieste a dokázal, že jeho najväčšou slabinou je nevyrovnanosť výkonov. V sezóne 2011 zlákal Rusa kontinentálny menchov-girotím Geox, s ktorým podpísal dvojročnú zmluvu. Jeho výkony boli znova premenlivé, sklamaním bolo nepozvanie tímu na TdF, pričom Menšov neštartoval na Tour po neprerušených desiatich rokoch s účasťou. Avšak, ôsme miesto z Girapiate miesto z Vuelty aj s cennou pomocou pre Coba sú uspokojivé. Mnohí fanúšikovia si ho pamätajú ako neúnavne vedie pelotón Vuelty po horách a ničí úniky, pričom do bodky napĺňa svoju prezývku Silent Assassin (Nemý zabijak).

 

Dá sa povedať, že sezónu 2011 si Denis v Geoxe odtrpel a potešil sa, že obuvnícka spoločnosť už nechce pumpovať peniaze do cyklistiky. Dohodol sa s domácou Kaťušou, ktorá sa oňho už viackrát zaujímala. Pre odvážny ruský športový projekt to znamenalo ďalšie plus, pričom samotný Denis Menšov mal ako Rus v sezóne 2012 väčšie slovo a podporu. Bolo to tak, no na výsledkoch sa to neodrazilo, práve naopak. Zdalo sa, že Denis má už to najlepšie za sebou.
 
Paríž-Nice nedokončil po páde a v žiadnych ďalších petekoch nedokázal obsadiť miesto v prvej desiatke. Pred Tour de France sa psychicky posilnil časovkárskym titulom z domácich majstrovstiev, no nepomohlo to. Bez výraznejšieho výsledku v etape obsadil celkové 15. miesto a preto sa vybral aj na Vueltu. Keď sa už zdalo, že celá sezóna bude veľkým sklamaním, podarilo sa mu v 20. etape vyšplhať na Bola del Mundo pred všetkými konkurentami a pripísal si veľmi pekné etapové víťazstvo.
 
Keďže Kaťuša škandalózne nedostala v roku 2013 licenciu World Tour, aj Menšovov program sa ochudobnil.

 

Najväčšie úspechy:

Víťaz Vuelta a Espaňa 2005, 2007

Víťaz Giro d'Italia 2009

Víťaz súťaže jazdcov do 25 rokov Tour de France 2003
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop