schleck-andy-faceAndy Schleck je luxemburský profesionálny cyklista, ktorý sa narodil 10. júna 1985 v meste Luxemburg. Pochádza zo športovej rodiny, jeho matka sa venovala plávaniu a otec bol taktiež profesionálnym cyklistom. Práve po jeho stopách sa vybral Andy so svojím starším bratom Frankom. Zaujímavé je to, že ich ďalší brat Steven sa venuje politickej kariére.

 

Andy Schleck začal s cyklistikou súťažne v roku 1997 a bol považovaný za jeden z najväčších talentov svetovej cyklistiky. Postupne pôsobil v tímoch SAF Zeisseng, LC Tétange a LP Muhlenbach a v roku 2002 sa stal juniorským národným majstrom vo všetkých disciplínach cestnej cyklistiky. V roku 2004 sa pripojil k tímu VC Roubaix a vyhral preteky Flèche du Sud. Tento úspech si všimol manažér stajne Team CSC Bjarne Riis, ktorý ponúkol Andymu kontrakt. Od roku 2005 pôsobí Andy Schleck ako profesionálny cyklista za Team CSC. V roku 2006 sa Schleckovi podarilo zvíťaziť v dvoch etapách na pretekoch Sachsen Tour a bol najlepším vrchárom na Tour Britania.

 

schleck-andy-8Rok 2007 však znamená prelom v jeho kariére. Na svojich prvých veľkých pretekoch Giro d´Italia sa mu podarilo skončiť v celkovej klasifikácii na druhom mieste a na rovnakom podujatí taktiež získal biele tričko pre najlepšieho pretekára do 25 rokov. Nasledujúci rok 2008 bol ešte úspešnejší. Andymu sa podarilo presadiť aj na slávnych pretekoch Tour de France, na ktorých síce obsadil celkové 12. miesto, no opäť sa mohol tešiť z bieleho trička pre najlepšieho pretekára do 25 rokov. Na Olympijských hrách v Pekingu obsadil pekné piate miesto.

 

Tento trend čoraz úspešnejšej sezóny u Andyho pokračoval aj naďalej. V roku 2009 v drese Saxo Banku sa mu podarilo po piatich rokoch opäť triumfovať na luxemburskom šampionáte, vyhral Liegé-Bastogne-Liegé a skončil druhý na podujatí La Fléche Wallone. Druhú priečku získal senzačne aj na Tour de France za Contadorom a pred Armstrongom. Taktiež obhájil biele tričko pre najlepšieho mladého pretekára. V roku 2010 zaznamenal Andy víťazstvo na domácom šampionáte v časovke a verejnosť sa pýtala, či už  nastal čas, aby sa postavil aj na najvyšší stupienok najprestížnejšej Tour na svete.

 

schleck-andy-5Andy o celkové víťazstvo na TdF 2010 bojoval do posledných síl a ešte aj počas záverečnej časovky živil nádeje na žltý dres. Ten však možno aj kvôli technickému problému spadnutej reťaze v 15. etape nezískal. Andy však nosil žltú najdlhšie v kariére, šesť etáp. Mladý Luxemburčan sa tak musel uspokojiť "iba" s ďalším víťazstvom v súťaži o biely dres. Nečakaná zmena však nastala vo februári 2012, keď Športový arbitrážny súd uznal Contadora viným v prípade klenbuterolu a Andy teda spätne vyhral TdF 2010. Nikoho neprekvapilo, keď sa vyjadril, že takéto víťazstvo nechce.

 

Andy vyzeral byť vo fantastickej forme aj v roku 2011 v drese Leopardu, keď vyhral súťaž vrchárov na Okolo Švajčiarska. Potom prišla na rad Tour de France 2011, kde zvládol rovinu bez strát a veľkých pádov. V horách tiež nemal veľké problémy, ale neútočil a to sa mu vypomstilo aj v niektorých zjazdoch, kvôli ktorým stratil. Najviac zažiaril nečakaným dlhým únikom v osemnástej etape, ktorú vyhral a zároveň získal aj žltý dres a cenu pre najbojovnejšieho jazdca. Po etape povedal: "Žiadny risk, žiadna sláva." Paradoxne možno doplatil práve na prílišnú pasivitu a v časovke mu podľa očakávania zobral žltý dres Cadel Evans. Andy skončil znova druhý, na Grand Tours už štvrtýkrát (tretí).

 

schleck-andy-tdfMožno prepásol životnú šancu na ozajstné víťazstvo, lebo v sezóne 2012 kvôli zlomenej panve na Critérium du Dauphiné na Tour neštartoval. Rok 2012 by najradšej vymazal zo svojej pamäte a tiež pamäte fanúšikov. Okrem zdravotných komplikácií to psychicky zle znášal a nedokončil žiadne etapové preteky World Tour. Taktiež ani raz v roku sa neumiestnil v Top 20 akýchkoľvek výsledkov. Stal sa z neho podpriemerný kontinentálny jazdec. Všetko chce odčiniť v sezóne 2013 na jubilejnej stej Tour de France.

 

Ale ani v ďalšej sezóne sa mu to nepodarilo, teda ak jazdec jeho bývalých kvalít nie je spokojný s dvadsiatym miestom na Starej Dáme. Jeho najväčším úspechom tak môžu byť jeho prvé dokončené preteky po dlhom čase Critérium International. Andyho výsledky zostávali nedostatočné, dvadsiata priečka z Tour však dávala akú-takú šancu zostať pozitívnym. Jeho výsledkový a výkonnostný marazmus neprestal ani v roku 2014.

 

Na pretekoch bol len svojím nepodareným tieňom, vedenie tímu dokonca zvažovalo, či ho nominuje na Tour de France. 29-ročný jazdec sa nakoniec zmestil do zostavy ako podpora pre staršieho brata. Vrcholom jeho dlhého trápenia bola zrážka s divákom počas tretej etapy, po ktorej si zranil koleno a preteky sa pre neho skončili. Toto zranenie sa postupne ukázalo ako veľmi vážne a bolo tým posledným klincom do rakvy, ktoré rozhodlo o jeho ukončení kariéry. Andy Schleck tak odišiel do cyklistického dôchodku veľmi nešťastným spôsobom.   

 

 

Najväčšie úspechy:

Víťaz Tour de France 2010

Víťaz súťaže jazdcov do 25 rokov Tour de France 2008 - 2010

Víťaz súťaže jazdcov do 25 rokov Giro d'Italia 2007