O 13:00 sa na 161 kilometrov vydali dvadsať trojkári. Boli odhodlaní pobiť sa o titul európskeho šampióna v tejto kategórii. Na trati bolo 160 pretekárov z 33 krajín Európy, z toho šesť Slovákov.
 
 
ME TARTU 09.08. 13:00 preteky-20 PRETEKY MUŽOV U23
161 km vitaz Baška
 
 
Pred štartom predstavitelia Európskej cyklistickej únie definitívne potvrdili očakávanú informáciu, že v roku 2016 sa vo Francúzsku uskutočnia Majstrovstvá Európy už aj v kategórii Elite, kde budú môcť štartovať všetci profesionálni jazdci zo starého kontinentu. Budeme zvedaví, aká konkurencia sa tam ukáže.
 
Hneď v prvom kole došlo k ťažkému pádu viacerých pretekárov. Žiaľ, nevyhli sa mu ani Slováci. Na zemi sa ocitli minimálne traja. Identifikovali sme tam Andreja Strmisku a Tomáša Haraga. Najhoršie ale dopadol Ľuboš Malovec, ktorý ležal na tráve mimo cesty v bolestiach.
 
Čo z toho rezultovalo. Harag dlho jazdil v kolóne mechanických vozidiel, ale mal šťastie, že tempo balíka bolo po páde na chvíľu pokojné. No iba krátko. Strmiska mal technické problémy. Musel využiť pomoc a strácal už tri minúty. Malovec odstúpil. Samozrejme, problémom bolo aj to, že do Tartu cestovali iba dvaja slovenskí cyklisti s rezervnými bicyklami, a to Baška a Medveďová. Ak by nastal nejaký technický problém, u ostatných by to znamenalo okamžitý koniec ako v prípade Panáčkovej včera.
 
Juraj Bellan asi videl ten pád, pretože okamžite vystrelil na čelo a poslušne jazdil na 5-15. pozícii. Erik Baška našťastie pokračoval bez problémov, rovnako ako Juraj Lajcha. Martin Riška pred štartom svojím zverencom niekoľkokrát zopakoval, že dnes bude extrémne dôležité jazdiť vpredu. V treťom kole to Bellan s Baškom dokonale plnili. Obaja jazdili na úplne prvých figúrach. Haragovi sa ale nepodarilo vrátiť späť a stále jazdil v kolóne.
 
Ľuboš Malovec bol s vážnym zranením ruky prevezený do nemocnice v Tartu. Razom nešlo o to, že nám padol plán B dnešných pretekov, ale o zdravie Trnaváka jazdiaceho za Cycling Academy Team. Okrem neho sme hneď v prvom kole stratili aj Strmisku a ani Harag si to napokon nedoskočil. V hre teda ostali Baška, Bellan a Lajcha.
 
 
malovec-lubos-tartu-buco
Ľuboš Malovec v opatere Jakuba Buča a lekára (© Tarmo Haud / Ardo Säks)
 
 
Pelotón cyklistov do 23 rokov už niesol určité známky prestížnosti. Štartovali tu napríklad syn dlhoročného športového riaditeľa Astany Davide Martinelli, ktorý pred pár dňami podpísal dvojročnú zmluvu s Etixx - Quick-Step. Holanďan Steven Lammertink bude jazdiť za LottoNL - Jumbo. Ír Ryan Mullen by mal jazdiť za Cannondale-Garmin. Belgičan Dries Van Gestel v Lotte-Soudal. Čech Josef Černý už v tejto sezóne jazdí za CCC Sprandi Polkowice, rovnako ako traja Poliaci. A našli by sme určite viacero zaujímavých ľudí. Viacerí práve dnes bojovali o lepší angažmán.
 
V piatom okruhu sa konečne vytvoril únik. Poliaci boli opäť ako odtrhnutí z reťaze. Skúšali to viackrát, až kým sa vpredu neobjavil Wojciech Sykala a po chvíli ho doplnil Ír Edward Dunbar. V druhom kopci ich skúšal doskočiť český borec Josef Černý, ale na jeho vrchole bol dostihnutý balíkom. 100 km pred páskou mala čelná dvojka náskok 40 sekúnd na hlavné pole. To viedli obaja Ďurovia - Lajcha a Bellan. Baška sa šetril v závetrí. Zatiaľ to bola pre slovenské farby dobrá situácia.
 
Z týchto našich pretekárov dnes bojoval o zmluvu najmä Bellan, ktorý chce po sezóne zamieriť buď do talianskeho klubového tímu Colpack (doteraz za neho jazdil práve spomínaný Martinelli), nejakého iného talianskeho družstva, Cycling Academy alebo do trenčianskej Dukly, ktorá nutne potrebuje konkurencie schopného mladého jazdca. Baška by mal ostať ešte rok v AWT-GreenWay, Lajcha v Dukle, Malovec v Academy, Harag v CK BB a Strmiska vo Firefly.
 
Zatiaľ čo Medveďovej i juniorom sa darilo brať fľaše na bufete v druhom kopci, koniec-koncov, juniori nemali ani inú možnosť, keďže mechaničáky nejazdili, u dvadsať trojkárov Tomáš Liška zrejme s Jozefom Jelžom a Petrom Medveďom (ak sme dobre videli) príliš veľa bidonov nerozdali. Dvadsať trojkári sa spoliehali skôr na mechaničák Martina Rišku s Jakubom Bučom a Jura Lajchu, ktorý fľaše distribuoval. Tak sa stalo napríklad 80 km pred páskou.
 
 
panackovci-tartu-
Aj Slovensko malo v Tartu fanúšikov, Panáčkovcov? (© Tarmo Haud / Ardo Säks)
 
 
V siedmom kole, kde sa preteky prehupli do druhej polovice, skúšal šťastie Daniel Turek, Slovákom známy český pretekár z Cycling Academy. Vpredu však bol sám, poriadne sa vyvetral. Prvú polovicu zvládlo v balíku 123 ľudí zo 160.
 
Ôsmy okruh znamenal ďalší pád a opäť so slovenskou účasťou. Na zemi sa v bolestivej grimase ocitol Juraj Bellan. Prvoročák sa pozbieral, ale pokračoval s minútovou stratou a bolesťami.
 
 
Medzi tým sme zistili podrobnosti o zdravotnom stave Ľuboša Malovca: "Ľubo mal obrovskú smolu. V páde mu niekto prešiel prevodníkom po prstoch. Má vážne porezané tri prsty na pravej ruke vrátane šliach. Nemôže s nimi absolútne hýbať. Momentálne mu to dávajú dohromady. Našťastie to vyzerá tak, že o prsty nepríde a po návrate na Slovensko absolvuje ďalšiu operáciu. Lekári predpokladajú úplné vyliečenie, ale je možné, že má po sezóne. Uvidíme," telefonoval nám z Tartu Adam Szabó, asistent reprezentačného trénera juniorov a jediný slovenský športový riaditeľ s najvyššou licenciou.
 
 
Jurajovi Bellanovi sa našťastie podarilo vrátiť späť do hlavného poľa a okamžite sa hrýzol do čela, aby sa nezaplietol do ďalšieho pádu. Ťažko sa však dalo odhadovať, či bude úplne v poriadku. Stále bolo v pelotóne 120 ľudí.
 
Poslednou vetou sme to ale zakríkli, pretože Juraj Lajcha vzápätí vypadol z pelotónu. Nevyzeralo to tak, že ide iba po vodu. Záverečné štyri kolá už boli selektívne. Okrem jazdca trenčianskej Dukly nestačilo tempu viacero ďalších borcov.
 
Vpredu bol aj po 40-tich kilometroch snahy stále Daniel Turek, ku ktorému sa ale pridali Stosz (Poľsko), De Plus (Belgicko), kamarát Schlegel (Česko) a Dunbar (Írsko). Ich náskok nebol zásadný, pohybovalo sa to okolo 40-tich sekúnd.
 
 
baska-tartu-priebeh
Erik Baška zabudovaný v pelotóne (© Tarmo Haud / Ardo Säks)
 
 
Tri kolá pred cieľom bolo v balíku stále sto cyklistov, zo Slovákov už iba Baška a otlčený Bellan. Situácia sa nezmenila ani v ďalších dvanástich kilometroch. Iba z čela vypadol unavený Turek. Ten prepadol až za pelotón. Štvorka na čele mala k dobru 35 sekúnd.
 
Druhý kopec predposledného okruhu bol konečnou pre Juraja Bellana. Jazdec Firefly si vystúpil z balíka a hľadal si skupinu, s ktorou pôjde až do cieľa. Baška sa v kopcoch akoby trápil a prechádzal nimi až v druhej polovici balíka. Dúfali sme, že ho to nebude stáť dieru a nechcené vycúvanie z hlavného poľa.
 
Našťastie sa to v predposlednom kole nestalo a Erik vchádzal do posledného okruhu pekne zabudovaný v pelotóne. Nesmel však byť v kopcoch vzadu. Desať kilometrov pred páskou nebola žiadna skupina vpredu. V druhom kopci záverečného okruhu došlo k atakom a pelotón sa kompletne natiahol. Erik išiel zhruba v polovici, rozhodne bojoval. Už o pár minút ho mohla čakať odmena.
 
Dva kilometre pred páskou sa do cieľa rútil zhruba 50-členný pelotón s Erikom Baškom. Priebeh dopadol presne podľa predstáv. Dúfali sme, že Erik dokončí prácu úspešným špurtom. Musel sa ešte dostať trochu zozadu na správnu pozíciu.
 
Vážení priatelia. Erik Baška predviedol famózny špurt. Vyletel asi z tridsiatej pozície po ľavej strane, nasadil svoje zdrcujúce tempo a stal sa majstrom Európy! Obrovská gratulácia do Tartu i Dohnian!
 
Na druhom mieste preťal cieľovú čiaru ruský jazdec prokontinentálneho RusVela Mamir Staš pred Talianom Davide Martinellim, ktorého sme spomínali v súvislosti s nedávno medializovaným prestupom do Etixx - Quick-Step.
 
 
baska-erik-me-tartu-mala
Erik Baška v najväčšom víťazstve kariéry (klik pre zväčšenie) (© Tarmo Haud)
 
 
 
Erik Baška v krátkom rozhovore v angličtine: "Bol to technický okruh bez väčších stúpaní, a to mi vyhovovalo, mám to rád. Vedel som, že musím jazdiť vpredu, aby som sa vyhol pádom aj ďalším problémom a potom zašpurtovať. To sa mi podarilo. Všetko vyšlo na výbornú, aj keď som mal v samom závere maličké kŕče, ale to zjavne nevadilo. Som veľmi šťastný a nemôžem tomu uveriť."
 
 
Peter Privara, prezident SZC pre TASR: "Pre mňa to až také prekvapenie nie je, pretože Erik už dlhšie ukazuje, akým je kvalitným jazdcom. Už na vlaňajšom šampionáte patril medzi favoritov. Tohto roku mal smolu, veľa pádov, ale som rád, že dnes to vyšlo. Potvrdil, že vo svojej kategórii patrí medzi európsku špičku. Dúfam, že aj tento výsledok bude pre neho odrazovým mostíkom a čoskoro budeme počúvať o jeho úspechoch na pretekoch ProTour či nejakých klasikách."
 
 
Ján Miškovský, vedúca postava dohnianskej cyklistiky, sponzor Etixx - Quick-Step a AWT-GreenWay: "Som veľmi šťastný aj hrdý. Pre takéto momenty robíme cyklistiku a môžeme si povedať, že to má zmysel. Erika sprevádzame celú kariéru. Vyrastal v našom klube, našej obci a vždy sme verili, že nám pripraví veľa radosti. AWT-GreenWay neprežíva ideálnu sezónu, víťazstiev nie je toľko, ako by sme si predstavovali, ale toto je úspech ako hrom.
Mnohí sa ma pýtajú na Erikovu budúcnosť. Pozrite sa, všetci mu prajeme a chceme pre neho iba to najlepšie, ale sú tu iní experti, ktorí lepšie vedia, akou cestou sa má vydať, aby to bola tá ideálna. Ak príde jeho čas, príde. Vekovo ešte môže ostať v AWT-GreenWay, takže žiaden stres. Samozrejme, to neznamená, že zajtra nebudem volať Patrickovi Lefeverovi (úsmev)."
 
 
 
 
VÝSLEDKY PRETEKOV MUŽOV U23:
1. vlajka BAŠKA Erik SLOVENSKO 3h 36' 50''
2. vlajka STAŠ Mamir RUSKO + 00' 00''
3. vlajka MARTINELLI Davide TALIANSKO + 00' 00''
81. vlajka BELLAN Juraj SLOVENSKO + 07' 32''
96. vlajka LAJCHA Juraj SLOVENSKO + 13' 57''
vlajka HARAG, STRMISKA, MALOVEC odstúpenie
 
 
 
 
 
 
baska-me-tartu-slaba
 
 
Slováci na štarte:
Erik Baška (1994, AWT-GreenWay) - majster SR
Juraj Lajcha (1994, Kemo Dukla Trenčín)
Ľuboš Malovec (1994, Cycling Academy Team)
Tomáš Harag (1995, CK Banská Bystrica)
Juraj Bellan (1996, Cyklistický tím Firefly)
Andrej Strmiska (1996, Cyklistický tím Firefly)
 
 
me-2015-tartu-profil-okruhu
 
 

 
 
ME TARTU 09.08. 09:00 preteky-20 PRETEKY JUNIOROV 124 km vitaz Banaszek
 
 
Program aktuálnych Majstrovstiev Európy vyvrcholil pretekmi juniorov a mužov do 23 rokov. Slovenská cyklistika mala až 12-členné zastúpenie, po šesť pretekárov v každej kategórii. Ako prví sa na 124-kilometrovej trati predstavili juniori so štartom o 9:00.
 
Na štart sa postavilo 154 pretekárov z 32 krajín. Museli zvládnuť desať okruhov. Pri takejto veľkej skupine je veľmi dôležitá pozičná jazda, pretože ten posledný je na mestskom okruhu veľmi vzdialený od čela. Reprezentačný tréner juniorov Jozef Jelža nám v úvode k ME povedal, že tento okruh bude vyhovovať Adriánovi Foltánovi, ktorý má rád takéto kritériá. Juraj Michalička bol zasa v dobrej forme. Verili sme, že sa niektorý z chlapcov dostane do najlepšej päťdesiatky, čo bol základný cieľ našej reprezentácie.
 
V týchto pretekoch to už nebolo o našich jednotlivcoch ako u Panáčkovej s Medveďovou, ale šesťčlenná partia si mohla aj pomôcť. Jedenásť celkov bolo sedemčlenných, štyri šesťčlenné a ďalšie už po menej borcov.
 
Podobne ako včera boli prvé dve kolá oťukávacie. Vpredu sa nevytvoril žiadny klasický únik. Nastalo pár pádov, ktoré však neboli zásadné. U Zimányho sme okamžite od štartu videli včera spomínanú slovenskú školu, z ktorej sa v Tartu smiali - jazdu na posledných pozíciach v pelotóne. Prvé dve kolá vystrnadili z hlavného poľa tridsať pretekárov a medzi nimi boli, žiaľ, Ladislav Kniha aj Adam Szász. Zostávajúca štvorica jazdila v závere hlavnej skupiny. Pozične najlepšie, ale aj tak v druhej polovici skupiny, Samuel Oros s Jurajom Michaličkom.
 
Vo štvrtom kole sa pelotón opäť preriedil, pár pretekárov odpadlo a vpredu sa objavila šesťčlenná unikajúca skupina. To bola akási živná pôda pre Orosa s Michaličkom, ktorí štvrtý okruh odjazdili veľmi pekne vpredu. Foltán, ktorému mali tieto preteky vyhovovať, sa naopak prepadol ku Zimánymu dozadu.
 
Cieľom štvrtého kola prešli dve veľké skupiny s rozostupom desiatich sekúnd, ale napokon sa ešte spojili. V hre ostávalo presne 111 borcov.
 
Po polovici pretekov, teda 62 km pred ceiľom, boli v úniku Banašek (Poľsko), Nesi (Taliansko), Verwilst (Belgicko), Millasseau (Francúzsko) a za nimi hlavné pole so stratou 18 sekúnd. V ňom od štvrtého kola pekne jazdil majster SR Michalička - od desiatej po tridsiatu figúru. Oros, Zimány aj Foltán ostávali tiež v partii.
 
Zaujímavé bolo porovnanie Slovákov s Čechmi, keďže spolu pretekajú na spoločnom národnom šampionáte a naši západní susedia predvádzajú lepšie výsledky. Napríklad aktuálny juniorský majster Česka Michal Brázda z Mapei Kaňkovský dnes odpadol z pelotónu už v druhom kole. Jeho oddielový kolega a strieborný junior zo Žiliny Jakub Otruba jazdil pozične ešte horšie ako naši, bol neustále vyslovene posledný v hlavnej skupine. Jediný Václav Sirůček z Jablonca jazdil v skupine dobre zabudovaný. ČSC nominoval na ME iba túto trojicu. V prvej, ale nepodstatnej, polovici pretekov boli Slováci lepší.
 
Aj v šiestom kole sa atakovalo a situácia na čele neustále menila. Bolo to ale v minimálnych rozdieloch. Žiadna partia si nevybudovala viac ako 20-sekundovú výhodu.
 
43 km pred páskou začalo ľahko pršať a hneď došlo k pádu v pelotóne, kde sa ocitlo päť pretekárov, žiaľ aj jeden slovenský junior, ktorý síce pokračoval a nevyzeral zranený, ale mal nejaký technický problém a prakticky bolo po pretekoch. Bola tam nepríjemná diera. Bohužiaľ, bol to Juraj Michalička, náš výkonnostne najlepší pretekár. Cieľom siedmeho okruhu prešiel so stratou minúty a pol, jazdil úplne sám. Škoda, preškoda.
 
Kde sa púť jedného Slováka skončila, druhého akoby začala. Samuel Oros sa posunul úplne na čelo hlavnej skupiny a skúšal atakovať. Pridal sa do desaťčlennej skupiny, ktorá o 14 sekúnd odskočila hlavnému poľu. V piatok sme zhodnotili jeho časovkársky výkon za najlepší spomedzi slovenských pretekárov a dnes chcel Trenčan ukázať, že na to má. Zimány s Foltánom sa trápili v závere balíka, strata Michaličku sa postupne zväčšovala. Samozrejme, 43-kilometrová samostatná jazda nemohla priniesť žiadny výsledok, iba obrovské trápenie a veľké manko.
 
24 km pred páskou bola vpredu 13-členná skupina s náskokom 35 sekúnd. Z tejto partie ale na vrchole druhého kopca ôsmeho kola odpadol Oros a zaradil sa do balíka. Tam bol aj Zimány, ale ôsmy okruh bol už osudný Foltánovi. Ostali nám teda dvaja borci v 91-člennom hlavnom poli.
 
Do záverečného okruhu vchádzalo 20 ľudí s nejakým náskokom na pelotón. Ten na absolútne čelo, teda partiu Van De Horst (Holandsko), Verwilst, Dewulf (2x Belgicko) a Banaszek (Poľsko) strácal 52 sekúnd. Tam stále jazdili Oros so Zimánym.
 
Spomínaná štvorica si to napokon rozdala o triumf. Taktizovali, nastupovali si, ale zozadu ich už tesne-tesne nikto nedorazil. Podobne ako medzi ženami ukázala ako sa víťazí Holanďankám Poľka, aj v tejto kategórii zvíťazil poľský pretekár Alan Banaszek, ktorý si poradil s dvoma Belgičanmi. Druhý finišoval Stan DeWulf (Belgicko) pred Denissom Van der Horstom (Holandsko). Banaszek teda napodobnil Michala Kwiatkowskeho, ktorý získal juniorský titul pred ôsmimi rokmi.
 
Pozostatok pelotónu finišoval so stratou 17-tich sekúnd a boli v ňom Oros aj Zimány. V špurte sa však nepresadili vôbec a najlepší Slovák dnešného dňa, aj podľa priebehu, Samuel Oros zo Slávie ŠG Trenčín, bral 50. miesto. Kristián Zimány (MŠK CK Žiar nad Hronom) obsadil 65. miesto. V hlavnom poli ostalo napokon 76 ľudí.
 
Žiaľ, najlepší šprintér z našich, Adrián Foltán tempu nestačil, rovnako ako najsilnejší borec Juraj Michalička, ktorého zastavil pád. Do cieľa prišli spoločne so stratou 9:28 na 92., resp. 94. pozícii. V každom prípade, ani jeden z nich sa nepotreboval ukázať potencionálnemu novému tímu, pretože ostávajú medzi juniormi aj o rok a dnešný deň budú môcť napraviť. Dnes sa aktívnou, ale aj najlepšou pozičnou jazdou z našich, prezentoval Samuel Oros, ktorý je taktiež prvoročák. Kristián Zimány zasa musí klopať na mužské dvere a Duklu, CK BB alebo Firefly, aby ho vzali do svojho tímu. S Košičanom Szaszom to z tohto pohľadu vyzerá zle.
 
Nechceli by sme byť v koži reprezentačného trénera Jozefa Jelžu, ktorý bude musieť vybrať zrejme dvojicu, maximálne trojicu, ktorá pocestuje na MS do amerického Richmondu. Zdalo sa, že to bude Michalička s Foltánom, no dnešný deň podľa ich predstáv nevyzeral.
 
 
Jozef Jelža (reprezentačný tréner juniorov): "Pre nás to boli smolné preteky. Juraj Michalička jazdil veľmi pekne, ale zastavil ho pád. S tým bojuje celú sezónu, vždy sa do niečoho zaplatie a výsledky sa strácajú. Adrián Foltán spadol tiež. Mal narazené zápästie a zle sa mu jazdilo, nakoniec obaja prišli do cieľa spolu. Laco Kniha dostal defekt už na piatom kilometri a v takomto tempe bolo veľmi zložité vrátiť sa späť.
Veľmi nás potešil Samuel Oros, ktorý jazdil výborne. Nemal žiadnu krízu. Pomohla mu časovka, ktorú nešiel tak zle ako možno niektorí čakali. Má ešte trošku problémy s pozičnou jazdou aj špurtom. V samom závere mu to tam nesadlo, mohol skončiť vyššie. To sú ale záležitosti, na ktorých popracujeme. Ukázal potenciál a vypýtal si nomináciu na MS do Richmondu. Čaká nás ešte viacero pretekov. Rozhodneme sa pre chlapcov s najlepšou formou. Zatiaľ ešte nie je uzavretý ani definitívny počet chlapcov, či pôjde jeden, dvaja alebo traja."
 
 
VÝSLEDKY PRETEKOV JUNIOROV (124 km):
1. vlajka BANASZEK Alan POĽSKO 2h 50' 19''
2. albansko DEWULF Stan BELGICKO + 00' 00''
3. vlajka VAN DER HORST Dennis HOLANDSKO + 00' 00''
50. vlajka OROS Samuel SLOVENSKO + 00' 18''
65. vlajka ZIMÁNY Kristián SLOVENSKO + 00' 18''
92. vlajka MICHALIČKA Juraj SLOVENSKO + 09' 28''
94. vlajka FOLTÁN Adrián SLOVENSKO + 09' 28''
DNF vlajka SZASZ Adam, KNIHA Ladislav odstúpenie
 
 
Slováci na štarte:
Ladislav Kniha (1997, CyS Žilina)
Adam Szász (1997, Jump Sport Klub)
Kristián Zimány (1997, MŠK CK Žiar nad Hronom)
Adrián Foltán (1998, MŠK CK Žiar nad Hronom)
Juraj Michalička (1998, CyS Žilina) - majster SR
Samuel Oros (1998, Slávia ŠG Trenčín)
 
 
me-2015-tartu-profil-okruhu

 

 


 

 
Súvisiace články: