Jedna z najväčších súčasných svetových cyklistických hviezd, zároveň obrovská česká nádej do budúcnosti a nová posila Astany. Najnovšie sa môže pýšiť aj titulom najlepší mladý pretekár tohtoročného Gira. Fanúšikovia cyklistiky bez váhania vyslovia meno Roman Kreuziger. V rozhovore pre Cycling-Info.sk hodnodí Giro 2011.

Na Gire ste celkovo skončili šiesty a získali biely dres najlepšieho mladého pretekára. Ste spokojný so svojim vystúpením a ako ho hodnotíte po pár dňoch od skončenia Gira?

Ak by Astane pred Girom niekto povedal, že vyhráme súťaž tímov, jednu etapu, získame biely dres a budeme mať šiesteho pretekára v celkovom poradí, okamžite by sa pod to podpísali. Myslím si, že všetci môžeme byť spokojní. Nakoniec, už to vyslovili aj bossovia z Kazachstanu hneď v nedeľu na spoločnej večeri v Miláne.

 

Prvá päťka sa nepodarila zrejme aj preto, že Etna a Dolomity vám nevyšli podľa predstáv. Etnu ste trénovali a dobre poznali, na Dolomity ste si verili, v čom bol problém?

Na Etne som bol piaty, tak neviem, kde vidíte problém... Tam si práve myslím, že to z mojej strany bolo dobré. Dolomity? Vedel som, že Zoncolan je veľmi ťažký kopec a navyše som nemal svoj deň. Ten mi nevyšiel, tam som aj stratil. Bohužiaľ, stúpania nad desať percent zatiaľ nie sú vyložene v mojich silách a Zoncolan je doslova brutálny kopec. Práve tu mám rezervy a do budúcnosti na tom musíme popracovať.

 

Naopak v druhej časti Gira ste šli veľmi dobre, v 20-tej etape ste ukázali nádhernú stíhaciu jazdu a perfektné zjazdové schopnosti. Trénovali si to nejako špeciálne, alebo ste sa jednoducho zaťali a povedali ste si, že ich musíte dobehnúť?

Je to výsledok spolupráce s ľuďmi zo Specialized. Od novembra sme sa sústredili na čo najlepší posed. Vďaka tomu sa na bicykli cítim veľmi dobre a môžem si v zjazdoch dovoliť viac zariskovať. Ten kopec som smerom hore išiel s rozumom, pretože keď človek príde na vrchol pri zmysloch, potom počas zjazdu sa dá z toho veľa vyťažiť.

 

Časovku ste zajazdili dobre, ale radosť vám pokazil Rodríguez. Na rozdiel od Rujana zajazdil časovku veľmi dobre, hoci časovky jazdieva zle. Odborná verejnosť bola prekvapená. Prekvapil Rodríguez aj vás?

Keď po desiatich kilometroch Rodríguez strácal 31 sekúnd, veril som, že na neho môžem získať minútu desať, v závere však stratil len 38 sekúnd. Skôr prekvapil, ale je možné, že ja som nešiel celkom dobre posledných päť kilometrov.

 

Giro máte za sebou, môžete teraz povedať, či to boli skutočne najťažšie preteky, aké ste kedy jazdili?

Giro sú nádherné preteky. Môžem porovnávať, pretože už som jazdil na všetkých Grand Tours. Sú náročné nielen profilmi trás, ale aj zdĺhavými transfermi po etapách. Často sa ešte zdržíte aj v kolónach a to nie je nič príjemné. Ak sa pozriete na profily, boli to jedny z najťažších pretekov, dokonca tam niekto hovoril, že išlo o najťažšie preteky Grand Tours za posledných 25 rokov. Predovšetkým ten Zoncolan bol veľmi náročný svojim sklonom.

 

Contador bol od všetkých o triedu lepší, ako si to vysvetľujete? Základ položil už na Etne a dokonca si dovolil také veci, že nechal víťazstvá v niektorých etapách súperom?

Potvrdil, že je skutočný šampión. Jazdil pod obrovským tlakom, ale dokázal, kto je najlepší.

 

Kto vás na Gire najviac prekvapil a naopak kto najviac sklamal?

Prekvapil Gadret, s ktorým nik nepočítal, ale aj Kruijswijk. Je odo mňa ešte o rok mladší, vôbec som ho nepoznal a zajazdil obrovský výsledok. Kto sklamal nechcem komentovať.

 

V predbežnom pláne na túto sezónu ste nemali Tour de France. Nastali nejaké zmeny? Aká je šanca, že vás uvidíme aj vo Francúzsku?

Veľká, určite takých 80 percent. Posledné tri dni na Gire som bol silno nachladený, ale už je to lepšie. Na Tour by som mal ísť, takto sme dohodnutí.

 

Česi a Slováci majú k sebe stále blízko. Ako sa pozeráte na úspechy našich chlapcov? Peter Velits skončil na poslednej Vuelte celkovo tretí a výborné výsledky minulý, ale aj začiatkom tohto ročníka, predvádza Peťo Sagan. Myslíte si, že majú šancu podobné úspechy zopakovať?

Peter Velits potvrdil kvality, veď byť v prvej trojke na Grand Tour je obrovský výsledok. Obaja chalani sú dlhodobo dobre vedení, tak isto sú aj v dobrých tímoch a obaja sa stále posúvajú dopredu. Sagan mal vlani famóznu sezónu, tento rok je možno pod trochu väčším tlakom. Ale predovšetkým na jednorazové preteky je to veľká investícia do budúcnosti. Treba počkať tri - štyri roky a vyhrá nejakú klasiku. To bude jeho parketa. Jeho rast je veľmi pravdepodobný, pretože Liquigas pracuje s mladými pretekármi veľmi dobre.