Prvých deväť etáp 98. ročníka Tour de France máme za sebou. Videli sme dramatické momenty, kopec pádov a zlomenín, ale aj spanilú jazdu jediného slovenského zástupcu vo Francúzsku. Počas prvého voľného dňa sme sa s Petrom Velitsom "zastavili na kus reči".


V prvom týždni sme videli veľké množstvo pádov. Je to určite dané nervozitou, každý je plný očakávaní. Existuje návod ako sa vyhnúť pádom alebo je to iba o šťastí? Dostávate vysielačkou správy o tom čo sa stalo?
"Návod, ktorý by na sto percent platil samozrejme neexistuje. Ako v každom športe, aj v cyklistike potrebujete šťastie. Vždy sa musí cyklista maximálne sústrediť a byť opatrný. Dôležité je jazdiť na čelných pozíciách v pelotóne, tam je pravdepodobnosť pádu o čosi nižšia.
Stáva sa, že nám športový riaditeľ oznámi vysielačkou čo sa stalo, kto spadol. Vždy keď ide o nášho pretekára ale aj keď ide o známe mená. Hlásili nám, že napríklad Contador spadol, v nedeľu že bol hromadný pád a kto sa do neho zaplietol. Ak je to dôležité pre celkovú situáciu pretekov, vždy nás o tom tím informuje."


Po niektorých vážnych pádoch vidíme na čele pelotónu najrešpektovanejších cyklistov, ktorí upokojujú balík a snažia sa spomaliť tempo...
"Je to samozrejme veľmi pekné gesto, no nerobí sa to vždy. Záleží či spadne pol pelotónu alebo iba zopár jednotlivcov. Ak sa stane niečo vážne, každý to rešpektuje. Mali sme možnosť vidieť, že vlani Saxo Bank na čele s Cancellarom "zastavil" pelotón hoci nepadlo veľa pretekárov ale boli tam bratia Schleckovci. Takže dá sa to niekedy aj mierne využiť. Tento rok si ale myslím, že boli všetky takéto ťahy spravodlivé, takže nikto sa nemôže hnevať."


Ste s prvým týždňom spokojný? Čo vravia šéfovia tímu?
"Zatiaľ som veľmi spokojný. Všetko sa vyvíja podľa plánov. Nadšený je aj tím. Pokračujeme všetci deviati, vyhrali sme dve etapy, dvaja sme v najlepšej desiatke a Van Garderenovi sa celkom podaril únik, takže všetko našťastie klape tak ako má a úvodná nervozita je preč."


Ako ste na tom po fyzickej stránke? Máte pocit, že ste formu načasovali správne?
"Máme za sebou deväť etáp, takže každý je trocha unavený. Ja som mal, chvalabohu, šťastie a narozdiel od niektorých chalanov nie som zranený, nespadol som ani nie som chorý, tak už len musím veriť, že to pôjde takto ďalej.
Ťažko povedať či mám dobre načasovanú formu. Ešte sme neabsolvovali žiadnu super ťažkú etapu, takže o dva týždne budem môcť povedať, či som prípravu a formu dobre naladil, alebo nie. Určite sa po prvom týždni cítim lepšie ako pred troma či dvoma rokmi na Tour. Fyzicky aj psychicky to zatiaľ v pohode zvládam, mám už aj skúsenosti."


V závere posledných dvoch etáp ste sa snažili nastúpiť favoritom a získali ste dve krásne piate miesta...
"Tie moje pokusy v závere ôsmej a deviatej etapy by som charakterizoval asi tak, že bol som vpredu a cítil som sa dobre. Prečo by som neskúsil zabojovať o čo najlepšie umiestnenie a prevetrať nohy.
Priznám sa, že v sobotu som sa mylne domnieval, že všetkých pretekárov z úniku sme už dostihli. Keď nastúpil Gilbert, ostal som pokojný, lebo Philippe je predsa len iná liga ako my, no potom keď nastúpil Cunego, tak som sa snažil zabojovať. Zbadal som da Costu ale povedal som si, že stále to predsa môže byť na pódium. Asi 50 metrov pred cieľom ma ale predbehol Evans aj Sánchez, takže žiaľ.
Podobná situácia bola aj v nedeľu, tam sa mi to podarilo zájsť ešte lepšie, predomnou skončil iba Gilbert, ale aj tak z toho už lepšie ako piate miesto byť nemohlo. Určite tieto kroky neľutujem. Som rád, že som sa otestoval."


Do druhej časti Tour idete s čistím kontom, "bez hriechov prvého týždňa", takže taktika sa ani nemení...
"Presne tak. My sme našťastie nikde nestratili a viacerí favoriti strácali čas aj sily v etapách čo by sme nečakali. Je to však výsledok skvelej tímovej práce. Pod kopce sme došli bez zbytočných zaváhaní a to je určite výhoda.
Taktika sa nemení. Obaja sme na rovnakej úrovni čo sa týka výsledkov, asi aj pocitovo či zdravotne. Obaja sme takpovediac chránení od tej tvrdej práce na čele pelotónu. Až kopce ukážu ako to s nami bude vyzerať a akou taktikou sa pôjde."


Ako vyzerá voľný deň na Grand Tour u Petra Velitsa?
"Nemám nejaké špeciálne zvyky. Celý tím sme sa dnes dopoludnia previezli na bicykloch, zastavili sme sa tiež na kávu. Zhruba nejaké tie dve hodiny v pokojnom tempe. Popoludní máme voľný program, každý chce trocha zrelaxovať. Ani dnes samozrejme nevynechám masáž u fyzioterapeuta, takže taký pokojný deň po všetkých stránkach."