Mladý Kalifornčan a grafický dizajnér Craig Cannon bol vo veku 26 rokov iba nadšeným rekreačným cyklistom, akých sú po svete milióny. Jazdil pravidelne a rád, ale nenútil sa do extrémnych výkonov. Všetko zmenil jeden banálny rozhovor s priateľom pri pive. Kamoš mu podrobne opísal zopár skvelých cyklistických výkonov a nasadil mu tým chrobáka do hlavy. Craigovi sa niektoré rekordy vôbec nezdali nedosiahnuteľné, ak ich porovnával so svojimi výkonmi. Rozhodol sa v tréningu rapídne pritvrdiť. Zvyšoval svoje denné dávky a po čase už za týždeň odjazdil približne 400 kilometrov. Samo o sebe by to nebolo nič svetoborné, ale Craig väčšinou jazdil v kopcovitom teréne. V strmých, namáhavých stúpaniach, sa cítil ako ryba vo vode. Rozhodol sa, že práve kopce budú jeho doménou, aj keď jeho fyzické parametre (vážil okolo 85 kg) boli výrazným handicapom. Ešte v ten istý večer, keď si podebatoval s kamarátom, si sadol k počítaču a na internete si našiel  zopár rekordných „vrchárskych“ výkonov. Nebol si istý, či bude schopný niektorý z nich prekonať, ale mal odhodlanie i kondíciu dosiahnuť niečo mimoriadne.
 
Pri tréningu sa začal špecializovať na kopce, ktorých je v Kalifornii dostatok. Takmer vôbec nejazdil po rovine, ustavične stúpal, alebo zjazdoval z vrcholkov strmých kopcov. Po niekoľkých mesiacoch už dosahoval veľmi sľubné parametre. Na jeden súvislý pokus bol schopný „nastúpať“ okolo 1500 výškových metrov, a trvalo mu to približne dve hodiny. So svojou vytrvalosťou mohol byť spokojný, potreboval však zásadne zvýšiť intenzitu svojho výkonu. Naplánoval si menej kilometrov, odšliapaných v oveľa rýchlejšom tempe. Po niekoľkých mesiacoch pristúpil k prvému ťažšiemu testu. Hodinu šliapal takmer zo všetkých síl a počas nej prekonal výškový rozdiel tisíc metrov. Úctyhodný počin, lenže od rekordných hodnôt mal ešte poriadne ďaleko. Kamarát „od piva“ Craigovi zreferoval o výkone istého cyklistu, ktorý v priebehu 24 hodín zvládol prekonať na bicykli prevýšenie Everestu, teda 8850 metrov.
 
Craig si do denníka pedantne zaznamenával svoje tréningové dávky. V tom čase mal za sebou jediný pozoruhodný „záťah“, počas súvislej jazdy bez prerušenia zvládol prevýšenie 3600 metrov, čo je u profesionálnych cyklistov bežné a v porovnaní s „Everestom“ to bol v podstate zanedbateľný výkon. Craig ale dobre vedel, že jeho potenciál je oveľa väčší. Neďaleko od jeho bydliska sa nachádzal priam ideálny kopec pre jeho plán. South Park Drive v kalifornskom San Franciscu ponúkal okruh vhodný pre jeho zámer. Je síce dosť náročný, ale poskytuje zopár dôležitých výhod. Autá sa na ňom objavujú zriedkavo, pravdepodobnosť kolízie je minimálna. Cesta má kvalitný povrch, a čo je dôležité, nepretína ju žiadna križovatka. Jazdec teda nemusí mať oči na stopkách, môže sa sústrediť výlučne na svoju jazdu.
 
Craig sa teda vypravil na skusy do South Parku. Šiel tam bez akéhokoľvek sprievodu, celý jeho výstroj pozostával z bicykla, pizze a niekoľkých fliaš vody. Skromná výbava pre budúceho rekordéra. Všetko nechal vo svojom aute, zaparkovanom na úpätí kopca. Bol rozhodnutý poriadne preveriť svoje schopnosti. Dôležitý test trval približne štrnásť hodín neustáleho šliapania, počas pokusu nastúpal metráž Mount Everestu, teda 8850 metrov. Poriadna dávka, ale Craig dobre vedel, že má ešte obrovské rezervy. Nasledujúcim krokom bolo otestovať si, či vydrží 48 hodín bez spánku. Aj to sa mu pomerne hladko podarilo, hoci počas tých dvoch dní aj bicykloval vo voľnejšom tempe.
 
Presne 7. augusta 2015 vyštartoval Craig k rekordnému pokusu, na ktorý sa tak svedomito pripravoval. Počasie si s ním počas tých dvoch dní tak trochu zažartovalo. Kým počas prvého dňa bola obloha zamračená a teplota dosahovala takmer ideálnych 18 stupňov, na druhý deň to bolo oveľa náročnejšie. Jasno bez jediného obláčika a teplota v tieni 27, na slnku cez 30 stupňov. Po tridsiatichštyroch hodinách bol Craigov „medzičas“ na úrovni aktuálneho svetového rekordu. Potreboval ešte trochu zrýchliť, no sily mu dochádzali. Zariskoval a doprial si  kratučký, dvadsaťminútový spánok. Po prebudení sa cítil podľa vlastných slov perfektne a o prekonaní rekordu vôbec nepochyboval.
 
Craig Cannon, 26-ročný Kalifornčan, prešiel v sedle bicykla kopec v San Franciscu 228-krát a vytvoril tak svetový rekord v počte nastúpaných kilometrov v priebehu  48 hodín. Spomínané stúpanie bolo pomerne strmé, v priemere malo sklon až dvanásť percent. Aby sa Cannon dopracoval k rekordnému číslu, potreboval zdolať 545 kilometrov. Celkové stúpanie dosiahlo závratnú hodnotu 29 146 metrov. Ak by sme brali do úvahy iba suché čísla, Craig Cannon sa vlastne na bicykli dostal až do stratosféry.
 
Veľavravné je aj iné porovnanie. Col du Tourmalet, pravidelná súčasť Tour de France, je náročnou skúškou aj pre najlepších cyklistických profesionálov. Musia sa prebiť do nadmorskej výšky 2115 metrov, cesta sa dvíha celých devätnásť kilometrov pri priemernom stúpaní osem percent. Craig Cannon, obrazne povedané, zdolal dvadsať Tourmaletov a stihol to za neuveriteľných 48 hodín...