Vlani sme vám v spolupráci s našim externým spolupracovníkom Mariánom Betíkom priniesli prehľad histórie MS v cestnej cyklistike. Pripomeňte si s nami posledných osem ročníkov, ktoré už väčšina z vás sledovala.
 
 
2008 (Varese, Taliansko)
Totálny triumf squadry azzuri
 
Presne 205 prihlásených cyklistov v kategórii Elite súťažilo v talianskom meste Varese na MS 2008. Opäť sa potvrdil punc exkluzivity svetového šampionátu, nechýbal prakticky nikto z profesionálnej špičky. Trasa pretekov merala 260,25 kilometrov, bola rozvrhnutá do pätnástich okruhov po 17,35 kilometrov. Celú vzdialenosť úspešne zdolalo 77 jazdcov.
 
Pelotón musel prekonať aj dve stúpania, prvé na Montello, ktoré meralo iba 1150 metrov, no jeho sklon bol vyše 6 percent, druhé na Ronchi bolo dlhšie a miernejšie (3130 m, 4,5 percenta). Medzi favoritmi pretekov sa najčastejšie spomínali Paolo Bettini, ktorý sa chcel pokúsiť o tretie víťazstvo v sérii a trojnásobný svetový šampión Oscar Freire (vyhral v rokoch 1999, 2001 a 2004). Bettini pred niekoľkými týždňami šokujúco vyhlásil, že po šampionáte skončí svoju profesionálnu kariéru. Bolo by to pre neho ako nádherné finále symfónie, rozlúčiť sa v rodnej krajine ako trojnásobný majster sveta. Kompletný taliansky tím bol v dobrej forme, pripravený pomáhať mu v maximálnej miere.
 
Hneď v úvode sa pustil do úniku Španiel Javier Ochoa, po niekoľkých kilometroch sa pridali Ukrajinec Oleg Čužda a Luxemburčan Christian Poos. Pelotón trojicu totálne ignoroval, ale tá vzorne spolupracovala a jej náskok rýchlo rástol. Vo chvíľach, kedy mali traja „uprchlíci“ k dobru už takmer 17 minút, favorizované tímy Talianska, Framcúzska, či Belgicka rapídne zvýšili tempo. Mali to starostlivo vypočítané. Odstup sa začal scvrkávať, keď chýbalo do cieľa zhruba 90 kilometrov, predstavoval už len necelých 6 minút. Šance vedúcej trojice na zavŕšenie úniku sa posúvali do roviny teórie, pelotón šliapal diabolsky rýchlo. Prepásť šancu na dúhový dres nechceli elitní špurtéri. Tom Boonen mal skvelú sezónu, v roku 2008 zatiaľ vyhral 14 pretekov, Mark Cavendish ešte viac. Ku svižnému tempu pelotónu výrazne prispieval aj Paolo Bettini, jeho dúhový dres majstra sveta sa často objavoval úplne na špici. Približne 60 kilometrov pred cieľom dostali jazdci v úniku správu od šéfov, že náskok klesol pod 2 minúty. Poos s Ochoom rezignovali, citeľne zvoľnili tempo, ale Čužda ešte pokúšal šťastie. Pokračoval v sólovej jazde, šliapal, čo mu sily stačili, lenže bol bez šance. Hlavné pole ho dostihlo.
 
Nasledovalo niekoľko únikov, až sa vpredu vyformovala skupina piatich jazdcov - Wegmann, Rodriguez, Breschel, Van Avermaet a Ballan. Spolupracovali vzorne, kým za nimi sa pelotón rozdrobil na niekoľko menších skupín. Tým sa šance na dostihnutie vedúceho úniku zmenšili. V predposlednom kole sa k pätici dotiahol aj Švéd Thomas Lővkvist, to bolo naozaj nečakané, Švédi určite nepatrili k lídrom. O pár kilometrov ďalej sa pridal aj Holanďan Robert Gesink. Skupina mala odstup iba 15 sekúnd, no cieľ sa už blížil. Zostávalo ešte necelých 20 kilometrov, v popredí sa to hemžilo nástupmi. Na špicu sa dotiahli ďalší cyklisti, čelná skupina sa rozrástla. Tvorilo ju asi pätnásť jazdcov. Čakal ich ešte posledný kopec, to bola pre vrchárov príležitosť zaútočiť a vyhnúť sa masovému cieľovému špurtu. Vpredu sa vyformovala šesťčlenná skupina, boli v nej traja Taliani – Ballan, Rebellin, Cunego. Okrem nich Rodriguez, Breschel, Pfannberger. Bolo zrejmé, že Taliani budú ťahať za jeden koniec, ktorý ale zaútočí na titul, to v tých momentoch nikto zo súperov netušil. Nečakane a prudko nastúpil Ballan, získal si k dobru drahocenných pár metrov. Ešte musel vydržať posledný kilometer. Za Ballanovým chrbtom to vrelo, ale Talian s bolestivou grimasou v tvári to s krajným vypätím nakoniec zvládol. Na páske mal dosť času na víťazné gestá. Alessandro Ballan sa stal majstrom sveta! Druhý preťal cieľ jeho krajan Damiano Cunego, tretí bol Dán Matti Breschel, štvrtý Rebellin. Totálny triumf Talianov, v prvej štvorke mali troch zástupcov...
 
Naopak, Slováci sa poriadne vytrápili, nikto z tria Maroš Kováč, Martin Velits, Peter Velits preteky nedokončil.
 
 
2009 (Mendrisio, Švajčiarsko)
Prvý víťaz z južnej pologule!
 
V Švajčiarsku sa zišla kompletná elita, 202 najlepších profesionálov sveta. Preverila ich náročná trasa, tvorená devätnástimi okruhmi, jeden meral 13,8 kilometrov. Jazdci museli prekonať aj neľahké stúpania, klasifikovaných v cieli bolo 108 jazdcov. Až tridsaťosemkrát bolo treba zdolať krátke, ale pomerne strmé kopce, pre čistokrvných špurtérov to bolo občas trápenie. Počasie zahralo jazdcom do karát, obloha bola jasná, teplota mala oscilovať okolo 20 stupňov Celzia.
 
Víťaz sa natrvalo zapísal ho cyklistických kroník, stal sa prvým Austrálčanom v histórii, ktorý sa stal majstrom sveta v hromadných pretekoch v kategórii Elite. Istý novinár prebádal zoznam všetkých víťazov a zistil, že nový majster sveta Cadel Evans je dokonca aj prvým svetovým šampiónom, reprezentujúcim štát z južnej pologule. Jeho víťazstvom sa prerušila séria talianskych cyklistov, ktorí v posledných troch nepustili k titulu reprezentanta inej krajiny. Aj v Mendrisiu bola squadra azzura silná, hlavnými tromfami by mali byť Damiano Cunego a obhajca titulu Alessandro Ballan. A čo Španieli? V ich tíme to bolo poriadne nabité. Alejandro Valverde, Samusel Sanchez (prví dvaja muži tohoročnej Vuelty) a k nim ešte trojnásobný majster sveta Oscar Freire. Prvý titul získal už pred desiatimi rokmi, a keď po brilantnom závere vyhral, mnohí diváci diskutovali ktože to vlastne je. Freire šokoval všetkých vrátane súperov.
 
Pri zvlnenom profile súťažnej trasy nebola núdza o úniky. Ten rozhodujúci však prišiel až v záverečnom okruhu, pri stúpaní na posledný kopec. Do cieľa vtedy zostávalo menej než 3 kilometre, práve vtedy nastúpil Evans a získal si náskok zhruba 30 sekúnd. Hoci sa jeho prenasledovatelia snažili zo všetkých síl, dobehnúť ho už nedokázali. Evans bol vždy známy ako vynikajúci tempár, časovkár, no v špurtoch nijako nevynikal. Tomu prospôsobil svoju taktiku v záverečných kilometroch. Vo veku 32 rokov mal zrejme poslednú šancu vybojovať si dúhový dres, o to väčšiu, že nasledujúce dva šampionáty v Melbourne a Kodani mali prebehnúť na trasách, vhodných aj pre klasických špurtérov.
 
Švajčiar Fabian Cancellara mal pred pretekmi motiváciu ako hrom. Pred štyrmi dňami v Mendrisiu vyhral časovku jednotlivcov, ak by zvíťazil aj v cestných pretekoch, stal by sa vôbec prvým cyklistom v dejinách, ktorý to dokázal na tom istom šampionáte. Nebol od vysnenej méty až tak ďaleko, skončil piaty. Ale aj sám po pretekoch priznal, že Evans bol najlepší. Mnohým jazdcom pri namáhavej jazde došli sily, napríklad z deviatich členov elitného britského tímu preteky dokončili iba dvaja. Nezvyčajnú smolu mal Brit David Millar. Už v úvodnom kole mal bizarnú nehodu. Jeden z divákov tesne pri ceste oduševnene mával obrovskou zástavou a nevšimol si blížiaceho sa Millara. Došlo k zrážke a jazdec tvrdo spadol.
 
Priebeh pretekov divákov rozhodne nenudil. V prvom dlhom úniku boli šiesti cyklisti, no iba dve zvučnejšie mená - Andre Greipel a Jan Bárta. Okrem nich ešte Japonec Arashiro, Chorvát Kvasina, Maďar Kusztor a Rakúšan Sokoli. Vytrvalo ich stíhala štvorica Ardila (Kolumbia), Melehs (Lotyšsko), Zagorodnyj (Ukrajina), Stangelj (Slovinsko). Jej snaha mala úspech, obe  skupinky sa zlúčili do jednej. Nasledujúcu hodinu šliapala svižne, potom tempo neudržal Melehs. Prepadol sa dozadu. Z hlavného pelotónu sa vyformovala mimoriadne silná, početná stíhacia skupina. Boli v nej aj Ballan, Scarponi, Rodriguez, Boonen, Albasini, Thomas, Rogers, Karpets, chýbal Evans, ktorý jazdil tak trochu v závetrí a čakal na svoju chvíľu. Náskok vedúcej grupy s každým ďalším kilometrom klesal, ale aj pelotón sa približoval k čelu pretekov. V závere predposledného okruhu boli už všetci spolu…
 
Na čele sa odrazu objavil Alexander Vinokurov. Prudko nastúpil a mierne sa vzdialil ostatným. Favoriti boli v strehu, Kazach bol vždy nebezpečným protivníkom, mohol zmariť ich plány. Nespustili ho z dohľadu, tesne za Vinom už jazdili aj Basso, Cunego, Valverde, Gerrans, Cancellara, Gilbert, Kolobnev. A aj zatiaľ nenápadný Evans, ktorý snoval plány na atak. Skúsený Vinokurov pochopil, že proti presile nemá jeho sólo žiadnu šancu, splynul s prenasledovateľmi.
 
Do cieľa zostávalo ešte zhruba 6 kilometrov, odrazu na špici prudko nastúpili Kolobnev, Rodriguez a Evans. Vytvorila sa medzera, ale súperi boli stále blízko. Evansa čakalo posledné stúpanie, do kopca sa zahryzol neuveriteľným tempom. Akoby vôbec nemal za sebou takmer 260 kilometrov. Vzďaľoval sa všetkým, tento deň patril jemu. Na posledných piatich kilometroch nadelil konkurencii pol minúty! Cadel Evans so širokým úsmevom bozkával v cieľovej rovinke svoj svadobný prsteň, ktorý mal na retiazke okolo krku. Bolo jasné, komu venuje najväčšie víťazstvo svojej kariéry…
 
Kolobnev získal už svoju druhú striebornú medailu na MS, bronz si odviezol Joaquim Rodriguez. Zo Slovákov obsadil Martin Velits 90. miesto so stratou 10:54 min, v tej istej skupine prešiel cieľom aj jeho brat Peter, klasifikovaný na 100. mieste, Ján Valach preteky nedokončil.
 
 
 
 
2010 (Geelong, Melbourne, Austrália)
Bohatier Thor v dúhovom drese
 
Do ďalekej Austrálie pricestovalo menej účastníkov, než bolo zvykom. Na štarte stálo 178 pretekárov, klasifikovaných v cieli zostalo 99. V deň pretekov mužov kategórie Elite bola obloha jasná, takmer bezvetrie, výborné podmienky pre cyklistov. Trasa bola trochu iná, než zvyčajne. Pelotón najprv prešiel 83 kilometrov po perfektnej diaľnici, potom nasledovalo 11 identických okruhov o dĺžke 15,9 kilometrov, čo celkovo dávalo 262,7 kilometrov. Pelotón od prvých kilometrov jazdil rýchlo, tých 83 kilometrov po diaľnici prekonal vedúci jazdec priemernou rýchlosťou 46,57 km / hod. Na okruhu boli aj ťažšie stúpania, no víťaz dosiahol priemer 40,417 km / hod.
 
Po viacerých platonických pokusoch o únik prišiel prvý vážnejší, odvážna pätica sa oddelila od ostatných. Boli v nej Oleksandr Kvačuk (Ukrajina), Matthew Brammeier (Írsko), Diego Martinez (Kolumbia), Jackson Rodriguez (Venezuela) a Mohammed Elammoury (Maroko). Pelotón ich nepovažoval za podstatných, skupinka sa každým kilometrom vzďaľovala. Pri vjazde do prvého z jedenástich okruhov bol náskok úniku 23 minút. Medzi päticou a hlavným poľom jazdil osamelý Srb Esad Hasanovič, za lídrami zaostával o 10:45 min. Maročan Elammoury mlel z posledného, z vedúcej skupiny odpadol.
 
Kým trasa po diaľnici bola rovná ako stôl, okruh už mal aj stúpania a zjazdy. Štvorica v podstate neznámych cyklistov vpredu si získavala sympatie fanúšikov, svoju šancu nemienili len tak premrhať. V strmom zjazde sa rútili rýchlosťou tesne pod 110 km / hod, fanúšikovia pri ceste boli svedkami fantastického divadla.
 
V konvoji sa udiala zriedkavá nehoda, tímové autá Francúzska a Slovinska do seba ťukli. V hlavnom poli sa evidentne trápil Mark Cavendish, dvakrát zaostal za súpermi, ale domestici Jeremy Hunt a David Millar ho neopustili ani na sekundu. Po krátkych stíhacích úsekoch ho vrátili do hlavnej skupiny. Za vedúcim kvartetom sa sformovala partia prenasledovateľov, najaktívnejší boli Taliani a Austrálčania. Strata za čelom pretekov sa neustále zmenšovala. Cieľ bol zatiaľ ďaleko, 86 kilometrov, náskok klesol pod 9 minút. Dlhočizný únik si vyberal krutú daň. Na jazdcov v popredí doľahla únava. Ukrajinec Kvačuk nemienil šliapať tempom krajne vyšťavených kolegov. Vzdialil sa im, zostávalo mu ešte 60 kilometrov a na čele osamel. Kolumbijčan Martinez strácal 2 minúty, Brammeier s Rodriguezom ďalšie dve minúty. Silná 32 - členná skupina (boli v nej okrem iných Gilbert, Tony Martin, Evans, O'Grady, Nibali, Boasson Hagen, Albasini, Roche, Van Garderen) skresala stratu pod šesť minút, necelých 40 sekúnd za ňou už šliapal pelotón.
 
Kvačuk začal stúpať do kopca, no evidentne sa trápil. Stíhači na dvoch kilometroch získali na neho 14 sekúnd, bolo iba otázkou času, kedy ho „zhltnú“ Keď sa tak stalo, vedúca skupina sa neustálymi nástupmi začala drobiť. Z 32 jazdcov v nej zostalo len 12. Po pár kilometroch prišiel atak Vincenza Nibaliho, ale dlho netrval. Situácia sa dramatizovala, na čele bola pätica, vedená Nibalim, 22 sekúnd za ňou siedmi jazdci (aj Cadel Evans, Tejay Van Garderen, či Philippe Gilbert), len 49 sekúnd straty už mal pelotón, ktorý v záverečných okruhoch držal fantastické tempo. Stačilo mu len 5 ďalších kilometrov, sedemčlenná skupina sa „rozpustila“ v hlavnom poli. Vpredu ešte jazdili piati statoční, no pri pohľadoch cez plece už videli prenasledovateľov. Dobre vedeli, že ich čas nadišiel. Pri vjazde do posledného okruhu už bola v popredí 35 – členná skupina, čakalo ju ešte necelých 16 kilometrov, ale aj dve stúpania. V závere pretekov, keď už nieto síl, mohol byť kopec pre niektorých trápením, pre iných cestou k medaile.
 
Do cieľa ostávalo šesť kilometrov, na čele šliapal osamotený Philippe Gilbert, za ním Evans, Schleck, Kolobnev, Dán Sőrensen a Belgičan Leukemans, ale ani pelotón nebol mimo hry. Rus Pavel Brutt siahol úplne na dno síl, získal si asi stometrový náskok. Za ním sa vydal Slovinec Janez Brajkovič a Holanďan Niki Terpstra, za nimi doslova letel pelotón. Trio malo k dobru sotva 20 metrov, keď míňalo tabuľku „1 km to finish“ . Nielenže sa nikto z trojice nepostavil na stupeň víťazov, mnoho súperov sa predralo pred nich. V špurte exceloval Thor Hushovd, stal sa novým majstrom sveta. Striebro Dán Matti Breschel, bronz Austrálčan Allan Davis.
 
Trio Slovákov tvorili Peter Sagan a bratia Velitsovci, Martin Velits obsadil 53. miesto, Peter Velits  74. priečku, Peter Sagan nebol klasifikovaný. Najväčším sponzorom našej reprezentácie v Austrálii bol Ján Miškovský, keďže SZC nemal na túto akciu financie.
 
 
2011 (Kodaň, Dánsko)
Cavendishovej rýchlosti nik nestačil
 
Už po piaty raz v histórii privítala najlepších cyklistov sveta dánska metropola Kodaň, no naposledy tu bol šampionát pred 55 rokmi! Tak ako pred rokom v Austrálii, aj teraz boli štart a cieľ na dvoch rozdielnych miestach. Najprv pelotón prešiel 22 kilometrov, potom zamieril na okruh v Rudersdale. Ten meral 14 kilometrov, jazdci ho boli povinní prejsť sedemnásťkrát. Spolu preteky merali 260 kilometrov, majster sveta ich prešiel priemernou rýchlosťou 45,821 km / hod. Z tohto údaja je jasné, že sa jazdilo mimoriadne rýchlo.
 
Pelotón vyrazil od prvých metrov s veľkým nasadením, prvých 30 minút letel priemerom takmer 50 km / hod. Prvý vážnejší únik prišiel pomerne skoro, od hlavného poľa sa oddelili Anthony Roux (Francúzsko), Christian Poos (Luxembursko), Maxim Iglinskij (Kazachstan), Pablo Lastras (Španielsko), Oleg Čužda (Ukrajina), Robert Kiserlovski (Chorvátsko) a Tanel Kangert (Estónsko). Vypracovali si náskok viac než 4 minúty, no to už zobudili aj pelotón. Z hlavného poľa vyrazili borci, ktorí neboli spokojní so svojím postavením. Najprv zrýchlil Belgičan Johan Van Summeren, za neho sa zavesil Francúz Yoann Offredo. Pridal sa aj Talian Luca Paolini, neskôr aj Austrálčan Simon Clarke a Belgičan Oliver Kaisen. Táto pätica začala rázne ukrajovať z náskoku vedúcej skupiny. Všetci sa striedali na špici, s výnimkou Offreda. Ten mal na pasivitu evidentný dôvod, v čelnej skupine mal krajana Rouxa.
 
V hlavnom balíku sa zaktivizovali Briti, Američania a Nemci, no veci zmenil hromadný pád v pelotóne. Postihol mnoho jazdcov, vrátane obhajcu titulu Thora Hushovda a majstra sveta v časovke jednotlivcov Tonyho Martina. Všestranný tempár Martin mal výdatne pomáhať skvelému špurtérovi André Greipelovi v útoku na zlato. Dán Lars Bak sa pustil do stíhania vedúcej skupiny. Dúfal, že sa k nemu pridajú nejakí jazdci, no nikto nevyvinul žiadnu aktivitu. Jeho plány stroskotali. Pri vjazde do predposledného okruhu zaútočil vo vedúcej grupe Anthony Roux, ale tiež ostal sám. Mal síce 20 sekúnd náskoku, no pred sebou ešte viac než 20 kilometrov. Pochopil, že v individuálnom úniku nemá takmer žiadnu šancu, kým v dojazde skupiny áno. Poľavil v tempe a prakticky počkal na súperov. Tesne po tom, čo čelná skupina dostihla Rouxa, nastúpil Thomas Voeckler, pridali sa Nikki Sorensen (Dánsko) a Klaas Lodewijk (Belgicko). Trojica si vypracovala odstup 18 sekúnd, dostihol ich aj Holanďan Johnny Hoogerland. Kvarteto malo celkom slušné vyhliadky na dobrý výsledok, lenže eminentný záujem prekaziť im plány mal Bradley Wiggins. V časovke jednotlivcov si uchmatol striebro, v hromadných pretekoch túžil po ďalšej medaile. Na špici stíhacej skupiny udával veľmi rýchle tempo, „utečencov“ už mal nadohľad. Vockler sa pokúsil 7 kilometrov pred cieľom odskočiť, ale Wiggins to nedovolil. Stratégia britského tímu začínala byť čitateľná, ak budú preteky vrcholiť špurtom, Wiggins a krajania sa budú snažiť pripraviť dobrú pozíciu pre superrýchlik Marka Cavendisha. Všetky silné tímy mali vpredu početné zastúpenie, rysoval sa napínavý záver. Asi 2 kilometre pred cieľom sa vyšvihol na čelo Brit Ian Stannard, za ním v závetrí šliapal Cavendish. Na méte 500 metrov bol prvý Goss, no Cavendish majstrovsky využil štrbinu na pravej strane, popri mantineli vyletel dopredu. Nikto nebol schopný zakontrovať, jeho rýchlosť bola úchvatná. Skvelý deň pre Britov, ich líder v dúhovom drese!
 
Rozostupy v čelnej skupine boli minimálne. Druhý bol Matthew Goss (Austrália), tretí André Greipel (Nemecko). Všetci medailisti cítili v závere pomoc krajanov z národných tímov, náš Peter Sagan špurtoval, takpovediac, na vlastnú päsť, ďalší Slováci, ktorí by mu mohli v závere pomôcť, vpredu chýbali. Dvanáste miesto by bolo pre mnohých rivalov dôvodom na spokojnosť, maximalista Sagan chcel viac. Peter Velits obsadil 68. miesto, jeho brat Martin bol hneď za ním.
 
 
ms-2011-pred-startom-slovaci
Peter Sagan a bratia Velitsovci pred štartom (© Rastislav Šaling, Cycling-Info.sk)
 
 
2012 (Valkenburg, Limburg, Holandsko)
Gilbertov vabank sa vyplatil
 
Do krajiny cyklistike zasľúbenej, Holandska, zavítalo 207 jazdcov kategórie Elite. Šampionát sa sem vrátil po štrnástich rokoch, konal sa tu v roku 1998. Aj v takej rovinatej krajine nájdeme kopce a organizátori sedem z nich zaradili do trasy pretekov. Štartovalo sa v Maastrichte, cieľ bol vo Valkenburgu. Najprv pelotón prešiel 108 kilometrov po cestách regiónu Limburg, potom ho čakal 16,1 kilometra dlhú okruh, ktorý absolvoval desaťkrát. Spolu to dávalo 267 kilometrov. Kopce, začlenené do pretekov, mali sklon od 3,2 do 5,4 percenta, ale s výnimkou dvoch ich pelotón prešiel iba raz. Tie spomínané dva boli súčasťou okruhu. Bemelerberg a Cauberg, cez každý z nich pretekári museli prešliapať desaťkrát. Záverečný Cauberg, ktorého najvyšší bod bol situovaný necelé 2 kilometre pred cieľom, hoci stúpanie bolo dlhé len 1,5 kilometra, bol tvrdým orieškom. Najstrmšia pasáž totiž mala až 12 percent, priemer mal hodnotu 5,8 percenta.  Do cieľa úspešne dorazilo 122 jazdcov. Šampionát zaznamenal aj jeden rekord, zúčastnili sa ho reprezentanti zo 74 krajín.
 
Organizátori sa vyznamenali, šampionát bol pripravený na špičkovej úrovni. Dokonca šéf Medzinárodnej cyklistickej únie Pat McQuaid zhodnotil tieto majstrovstvá sveta ako „najlepšie v histórii.“  Tešili sa obrovskému záujmu fanúšikov, podľa kvalifikovaných odhadov ich sledovalo okolo 400 000 divákov prakticky z celého sveta. Štartovná listina bola nabitá zvučnými menami. Nechýbal posledný majster sveta Mark Cavendish, celkový víťaz Tour de France a zároveň zlatý olympijský medailista z Londýna Bradley Wiggins. Do Holandska pricestovali Freire, Valverde, Nibali, Contador, Nicolas Roche, Rodriguez, Chavanel, Degenkolb a mnohé ďalšie cyklistické esá. Pravda, zopár ich chýbalo. Neboli tu Greipel, Cancellara, Goss, Farrar, buď boli zranení, alebo im vôbec nesedel profil pretekov.
 
Asi v polovici pretekov bol nútený meniť koleso Philippe Gilbert. Mechanik to zvládol rýchlo, jazdec sa pustil do naháňania súperov. Pretekári nesmeli mať vysielačky, preto sa kolegovia o prípadných problémoch ani nemuseli dozvedieť. Informácie mohli dostávať iba „live“ zo sprievodných vozidiel. Aj s pomocou tímového auta Gilbert „dorazil“ stratu a zaradil sa do pelotónu. Zhruba 100 kilometrov chýbalo do cieľa, na vrchole Caubergu sa evidentne trápil Mark Cavendish. Zosadol z bicykla, odfotil sa s fanúšikom s kolumbijskou vlajkou na pleciach a zabalil to. Aj Christopher Froome na konci pelotónu trpel, bolo to vidieť na prvý pohľad. Taliani boli stále aktívni, v ich tíme bol aj veľmi zaujímavý borec. Moreno Moser je synovcom Francesca Mosera, bývalého majstra sveta. 
 
Väčšinu pretekov jazdila vpredu statočná skupina jazdcov bez hviezd, už bola v úniku približne 200 kilometrov. Ale „kalkulačky“ favoritov fungovali spoľahlivo. S blížiacim sa cieľom sa pôvodne výrazný odstup rýchlo krátil, únik úspešný určite nebude. V poslednom okruhu sa začalo pretekať naozaj na plný plyn. Tvrdo zaútočil Vincenzo Nibali, ale súperi boli v strehu. Aj Peter Sagan jazdil v popredí početnej vedúcej skupiny. V posledných kilometroch bolo tempo šialené, tachometre sprievodných motoriek ukazovali 60 km / hod. Jeden jazdec za druhým odpadával z čelnej ekipy. Vpredu bolo vidieť Gerransa, Rochea, Nibaliho, ale aj Sagana. O útok sa v stúpaní na Cauberg pokúsil Nibali, ale súperi mu boli v pätách. Ešte 1500 metrov, odrazu vyštartoval ako blesk Philippe Gilbert. Toto súperi nečakali. Jeho frekvencia bola úžasná, získal si stometrový náskok. Vyzeralo to tak, že jeho risk prinesie ovocie. Súperi za ním sice odstup skracovali, ale v cieli mal Gilbert k dobru drahocenné 4 sekundy. Druhý dorazil špurtér Edvald Boasson Hagen, v priamom rýchlostnom súboji by s ním Gilbert nemal veľa šancí. O to geniálnejšie vyznel Gilbertov prekvapujúci ťah. Tretí prešiel cieľom Alejandro Valverde. Na Gilberta sa vrhol televízny štáb, v rozhovore opisoval svoje pocity a v očiach sa mu leskli slzy.
 
Peter Sagan sa v závere musel spoliehať výlučne na vlastné sily, kolegovia boli ďaleko. So stratou piatich sekúnd na víťaza obsadil 14. miesto. Okrem neho zo šiestich  slovenských reprezentantov iba Matej Jurčo preteky dokončil, s odstupom 8:55 min mu patrilo 91. miesto. Juraj Sagan, Maroš Kováč, Peter a Martin Velitsovci, nikto z ich neprešiel cieľom a nebol teda klasifikovaný.
 
 
gilbert-phil-ms-2014
Philippe Gilbert si podmanil Cauberg (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk)
 
 
2013 (Toskánsko, Taliansko)
Nibali na pár minút „mŕtvou dušou“
 
Už trinástykrát hostilo svetový šampionát Taliansko, v krajine pizze a výborného vína sa konal 86. v poradí. Na programe bolo celkovo až 12 pretekov v kategóriách Elite, do 23 rokov a juniorov mužov i žien. Organizátori vybrali za dejiská mestá Florencia, Pistola, Lucca a Montecatini. Šampionát bol príťažlivou športovou, ale aj spoločenskou udalosťou. Marketing fungoval bezchybne, záujem verejnosti bol obrovský. Lístky sa predávali v cenách od 20 do 100 eur, tie najdrahšie ponúkali sedadlá blízko cieľa s dokonalým výhľadom. Aj výrobcovia vína uvítali šampionát ako skvelú obchodnú príležitosť. Na trh dodali k podujatiu 3 290 000 fliaš tradičného Chianti s originálnymi vinetami. Záujem o ne bol veľký. Ešte v októbri 2012 organizátori predstavili aj oficiálneho maskota, „dieťa“ spisovateľa Carla Collodiho, po celom svete známeho Pinocchia. Drevená figúrka bola oblečená v dúhovom svetri s motívom šampionátu. Jeho voľba vyvolala bohatú diskusiu, v známej rozprávke totiž Pinocchiovi rastie dlhý nos vždy, keď klame. Mnohí ľudia v tom videli analógiu s obrovskými podvodmi dopingového „kráľa“ Lanca Armstronga. No voľba Pinocchia za maskota prebehla ešte pred vypuknutím Američanovej superaféry, takže zapracovala náhoda.
 
Vyvrcholenie šampionátu, preteky mužov kategórie Elite, smerovali z mesta Lucca do Florencie. V cieľovom meste čakalo na pelotón desať tvrdých okruhov s dvoma kopcami Montecattini Alto a San Baronto.Tiež záver trasy priamo v meste Florencia viedol do pomerne strmého kopca. Pelotón čakalo celkovo 272,26 kilometrov, víťaz dosiahol priemernú rýchlosť 36,648 km / hod. Zdolať celú trasu mu trvalo 7 hodín, 25 minút a 44 sekúnd, čím sa tieto preteky stali druhými časovo najdlhšími v celej histórii majstrovstiev sveta. Pretekári prakticky nemali úseky, počas ktorých by si mohli trochu oddýchnuť. Takmer celé preteky, to boli neustále klesania a stúpania. Rozhodne to bolo poriadne náročné. Markantne sa to prejavilo tým, že z 208 štartujúcich jazdcov ich dokončilo iba 61, teda menej než tretina. Situáciu ešte viac sťažil dážď. Žiaľ, medzi neklasifikovanými sa s výnimkou Petra Sagana ocitli aj Slováci Martin Velits, Peter Velits a Juraj Sagan. Malou útechou pre nich mohlo byť aspoň to, že preteky rovnako nedokončili trebárs Mark Cavendish, Alberto Contador, Bradley Wiggins, či Michal Kwiatkowski.
 
Bezprostredne po štarte prišiel prvý únik. Oddelili sa Poliak Bartosz Husarski a Tunisan Rafaa Chtioui. Po pár kilometroch ich doplnili Yonder Godoy (Venezuela), Matthias Brandle (Rakúsko) a Jan Bárta (Česko). Pelotón ich nebral na vedomie, v priebehu dvadsiatich kilometrov si vypracovali takmer tri a pol minútový náskok. Po ďalšej hodine jazdy narástol na osem minút.(Mimochodom, Chtioui pred deviatimi rokmi získal v kategórii juniorov na MS striebro, Godoy bol vekom 20 rokov najmladším účastníkom šampionátu v kategórii Elite.)
 
Pri prejazde cieľovou líniou sa z Vincenza Nibaliho na chvíľku stala Čechovova „mŕtva duša“. Oficiálna časomiera ho nezaregistrovala, hoci bol stále v hlavnom poli. Nie, špičkové švajčiarske chronometre fungovali perfektne. Vysvetlenie bolo prosté – Nibali menil bicykel a ten, na ktorom teraz jazdil, nemal nainštalovaný miniatúrny vysielač rádiového signálu. Peter Sagan tiež musel meniť bicykel. Využil to aj na to, aby si vzal taštičku s jedlom. Stálo ho to 40 sekúnd, ale stratu rýchlou stíhacou jazdou dohnal. Dážď neustával, zrejme aj ten prispel k hromadnému pádu v uliciach Florencie. Pätica uprchlíkov strávila v úniku vyše 200 kilometrov. Byť pár hodín v záberoch televíznych kamier bola pre nich perfektná reklama. Aj keď budú určite chýbať na popredných miestach, zaslúžia si uznanie. Jan Bárta a Bartosz Huszarski stále odmietali zmieriť sa s tým, že ich predstavenie sa chýli ku koncu. Zostávali na čele, aj keď ich náskok sa zmenšoval a bolo takmer isté, že ich svorka za nimi „zožerie“. Početná čelná skupina už nemala prečo šetriť sily, jej tempo bolo veľmi rýchle a navyše  každých pár minút sa ktosi pokúšal u atak. Aj Jan Bárta sa musel zaradiť do stíhacej skupiny, Huszarski zotrvával vo vopred prehratom súboji. Odmietal „počkať“na súperov, ktorých už tušil za sebou. Najbližšie k nemu bol Visconti, ktorému chýbalo k lídrovi len 18 sekúnd. Cieľ bol stále pomerne ďaleko, 40 kilometrov.
 
Visconti sa spúšťal z kopca na mokrej ceste, predvádzal v praxi ako kontrolovať riziko a zároveň byť rýchly. Už zbadal Huzarskeho, pár desiatok metrov a dostihol ho. Visconti nemal prehľad o tom, čo sa deje za ním, informácie z vysielačky by sa mu teraz veľmi hodili, no musel sa zaobísť bez nich. Súperi boli v tých chvíľach zhruba minútu späť, ostávalo ešte 30 kilometrov. Keď sa Visconti na priamej ceste obzrel, už zaregistroval prenasledovateľov. O všetkom podstatnom malo rozhodnúť posledné kolo, jeho záverečné kilometre. Vpredu sa objavovali Nibali, Rodriguez, vpred sa dral aj Rui Costa. Posledných 1 800 metrov, bola to dráma ako sa patrí. Na čele bol Rodriguez, no Costa skracoval odstup, už ho mal nadosah. Na pár sekúnd sa Costa skryl za chrbtom Rodrigueza, potom nasadil k špurtu. V posledných stovkách metrov mal Costa jasne navrch, zaslúžene získal titul svetového šampióna. Druhý prešiel cieľom Rodriguez, za ním už bola väčšia medzera. Čelo pretekov sa potrhalo, Valverde zaostal o 16 sekúnd, ale v boji o bronz tesne predstihol Nibaliho. Piaty došiel Ukrajinec Andrej Grivko, šiesty Peter Sagan. S prihliadnutím na okolnosti podal Slovák vynikajúci výkon. V závere na neho vo finiši dorážali Simon Clarke, Maxim Iglinskij, Philippe Gilbert, aj Fabian Cancellara, no žiadneho z nich pred seba nepustil.
 
 
costa-rui-ms-2013-velka
Rui Costa počas hymny Portugalska (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk)
 
 
2014 (Ponferrada, Španielsko)
Poľský mladík pobláznil celú krajinu
 
Majstrovstvá sveta v roku 2004 privítala ďalšia z krajín, ktorá bola zárukou kvalitnej organizácie – Španielsko. Vopred stanovené pravidlá kvalifikácie stanovili menoslov účastníkov, bolo ich 204 zo 44 krajín. Čakalo ich štrnásť identických okruhov, každý o dĺžke 18,2 kilometrov, celá trasa teda merala 254,80 km. Striedali sa rovinaté úseky s krátkymi, no dosť strmými stúpaniami. Výškový rozdiel v každom kole bol 306 metrov, väčšie kopce boli len dva. Po úvodných štyroch kilometroch po rovine čakal jazdcov Alto de Montearenas, mierny kopec s priemerným gradientom 8 percent, niekoľko stoviek metrov roviny, a potom opäť stúpanie počas piatich kilometrov s 3,5 percentami. Nasledoval strmý zjazd, dlhý 11 kilometrov, so spádom až 16 percent, ktorý si vyžadoval sústredenie a dobrú techniku. Za ním Alto de Compostilla. Kopec, merajúci len čosi vyše jedného kilometra, no strmý. Priemer 6,5 percenta, v najstrmších fázach až 11 percent. Zvyšok okruhu tvoril ďalší zjazd takmer až do cieľovej Ponferrady, úplný záver viedol po rovine. Víťazný jazdec zvládol celú trasu za 6:29:07 hod, čo dávalo priemernú rýchlosť 39,288 km / hod. Z 204 jazdcov prekonalo celú vzdialenosť 95 klasifikovaných. 
 
Úvodné kilometre prebiehali v pokojnom duchu, iba Fabian Cancellara divákov trocha vzrušil. Po defekte musel meniť koleso, stratu s podporou dvoch kolegov z tímu dobehol. Dnes bol trochu v nevýhode, podľa UCI rankingu získali právo štartovať na MS iba štyria Švajčiari, kým Španieli, Taliani, Austrálčania, Belgičania, Francúzi, Nemci, Briti, Holanďania, ale trebárs aj Poliaci, či Kolumbijčania mohli nastúpiť v plnom počte deviatich jazdcov. Problematické kvalifikačné kritériá v niektorých prípadoch viedli k nečakaným číslam, napríklad také Maroko malo v Ponferrade v kategórii Elite piatich cyklistov, kým Slovensko troch. Peter Velits hodnotil pred štartom slovenské šance slovami: „Máme iba malý tím. Našou výhodou môže byť to, že nie sme pod tlakom. Nikto od nás nečaká, že my urobíme tieto preteky. Na druhej strane, ak sa niečo prihodí ktorémukoľvek z nás, náš líder bude odkázaný sám na seba.“  Peter už mohol hodnotiť tieto majstrovstvá pozitívne, v časovke družstiev získal s tímom BMC zlatú medailu, už svoju tretiu v tejto disciplíne.  
 
Vedúcu skupinku vytvorili Savickas (Litva), Kvasina (Chorvátsko), Quinetro (Kolumbia) a Polivoda (Ukrajina). Mimo pozornosti pelotónu dobre spolupracovali, nikto sa neulieval a vybudovali si náskok vyše desiatich minút. Do cieľa zostávalo viac než 110 kilometrov, favoriti nemali dôvod na nervozitu. Savickas ešte vládal, zvyšní traja už viditeľne strácali. Evidentne na nich doliehala únava, ich únik už trval viac než 100 kilometrov. Na špici pelotónu často aktívne pracovali Poliaci, ich silný tím mal vysoké ambície. S desiatich minút náskoku boli po päťdesiatich kilometrch dve. Bolo iba otázkou času, kedy ich pelotón zmaže. Bezprostredne potom, ako sa tak stalo, zaujal svoju typickú časovkársku pozíciu v sedle Tony Martin a strojovým tempom sa vzďaľoval konkurentom. Bezpochyby je jedným z najlepších tempárov sveta, ale skupina za ním mala početnú výhodu, ktorá Martinove šance na víťazstvo v tomto štýle minimalizovala. Keď bolo pred ním ešte 40 kilometrov, stíhači za ním jeho únik „vygumovali“.
 
Tempo stúplo, na čele pretekov sa vystriedali viacerí cyklisti, došlo k niekoľkým únikom. No silné tímy všetko kontrolovali, schyľovalo sa k masovému špurtu. Situáciu mohol zmeniť posledný kopec – Alto di Compostilla. Na jeho vrchole bol prvý Michal Kwiatkowski, ktorý odhodlane zaútočil, tesne za ním silné trio Valverde, Gerrans, Van Avermaet, strácajúce len 9 sekúnd. Philippe Gilbert sa pripojil k trojici za Kwiatkowskim, bol zo stíhačov najaktívnejší. Pár sekúnd za nimi sa valila mohutná masa pelotónu  Dva kilometre pre Kwiatkowskeho, Poliak v sebe v závere zmobilizoval netušenú silu. Akoby bojoval Dávid s Goliášom, podľa logiky by mali mať štyria borci za ním plus pelotón jasne navrch. Ako ďaleko bol ešte cieľ, celý kilometer! Kwiatkowski už cítil, obrazne povedané, dych prenasledovateľov, ale ustál to. Gerrans sa na čele skupiny vrútil do cieľa, ale Kwiatkowski mal na cieľovej línii k dobru sekundičku. V závere pripomínal hazardéra, ktorý v rulete všetko vsadil na jedno číslo. V herni rozhoduje šťastie, v cyklistike sila, um, charakter. Kwiatkowski pobláznil celé Poľsko, stal sa majstrom sveta. Mal iba 24 rokov, zrejme väčšinu kariéry ešte pred sebou. Striebro patrilo Gerransovi, bronz Valverdemu. Jazdec s prezývkou „Strela“ sa šiesty raz v kariére postavil na MS na stupne víťazov, no vytúžený titul mu zasa unikol. Alejandro Valverde bral štyrikrát bronz, dvakrát striebro.
 
Peter Sagan obsadil 43. miesto s mankom 42 sekúnd na víťaza, keď podčiarkol nevydarený záver sezóny. Peter Velits stratil 13 minút a 49 sekúnd, patrilo mu 87. miesto. Martin Velits nebol klasifikovaný.
 
 
kwiatkowski-ms-finis-velka
Michal Kwiatkowski zaskočil súperov (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk)
 
 
2015 (Richmond, USA)
Historické chvíle pre Slovensko
 
Svetový šampionát v cestnej cyklistike má vo svojej bohatej histórii už pár epizód za Atlantikom. Vrchol sezóny sa už uskutočnil v Kolumbii či v Kanade, no zanedbateľnú krajinku medzi nimi stále ignoroval. Nedá sa to však večne, a tak prišiel rok 2015. Tá česť a potešenie pripadlo hlavnému mestu štátu Virginia - Richmondu. Mesto má asi 220-tisíc obyvateľov a leží na James River. Počas občianskej vojny, ktorá sa v USA odohrávala v rokoch 1861 až 1865, bol hlavným mesto konfederácie. Mesto mal bez pochýb v pamäti vryté Edgar Allan Poe, ktorý tu žil niekoľko rokov. Ako miesto narodenia si Richmond písala Elizabet Monroeová, prvá dáma Spojených štátov amerických a manželka Jamesa Monroea. Okrem nej sa tu narodil aj držiteľ nobelovej ceny John Bennett Fenn či tenista Arthur Ashe.
 
Pre mesto bol svetový šampionát, na ktorom sa predstavili cyklisti zo 76 krajín, výnosným obchodom. Hrubé odhady ekonomického dopadu sa odhadujú na 160 miliónov dolárov.
 
Majstrovstvá sveta začali zaujímavo hneď prvý deň. Tímová časovka vždy bola, je a aj bude, atraktívnou disciplínou. Pre slovenských fanúšikov obzvlášť. Trojnásobný majster sveta v tejto disciplíne Peter Velits sa síce do zostavy svojho celku nedostal, no na trati sme mali predsa len zastúpenie, a to v podobe Petra Sagana. Vtedy ešte Tinkoff-Saxo však takmer 40-kilometrovú trať nezvládol a kvôli nešťastnej kolízii dvoch jeho jazdcov sa sen o dobrom výsledku rozplynul. Nič to, jedny z najkrajších chvíľ slovenskej cyklistiky ešte len mali prísť.  
 
Ďalším vrcholom posledného septembrového amerického týždňa bola časovka mužov. A tá nesklamala. Najväčším favoritom bol Tony Martin, ktorému mali sekundovať Rohan Dennis a Tom Dumoulin. No nie vždy všetko vychádza podľa papierových predpokladov. Najlepšie to zhodnotil nemecký špecialista: "Bola to naozaj zvláštna časovka." A Tony Martin mal pravdu. Trojica najväčších favoritov len nechápavo krútila hlavou. Ani jeden z nich sa nedostal na stupeň víťazov. Naopak, veľká radosť vypukla v Bielorusku, z ktorého pochádza zlatý Vasil Kirijenka. Striebro bral Adriano Malori z Talianska a bronz Jeróme Coppel z krajiny galského kohúta. To, že Slovensko v tejto disciplíne nemalo zastúpenie neprekvapí nikoho. Časy, keď patril medzi širšiu svetovú špičku Peter Velits sú dávno preč a akoby nemal u nás nasledovníka.
 
Dátum 27. september 2015 sa zapísal do slovenskej cyklistiky, ba čo viac, do slovenského športu, hrubými zlatými písmenami. Ale pekne po poriadku. Slovenský tím sa postavil na štartovú čiaru v trojici. Petra Sagana dopĺňali jeho brat Juraj a Michael Kolář. Oproti minulému roku, kedy Žilinčanovi pomáhali bratia Velitsovci, sa teda minimálne čo sa početnej sily týka, nič nezmenilo. Počasie vyzeralo fajn, napokon to tak aj vydržalo. Dlhých 260 kilometrov sa teda mohlo začať. Hneď v úvode pretekov sa vytvoril únik, klasický scenár takýchto pretekov. Nebol však silný, chýbali tu veľké krajiny. Tie mali naplánovaný zrejme úplne iný scenár. Chceli urobiť preteky čo najnáročnejšími, aby sa to celé potrhalo. Peter Sagan medzi tým jazdil na popredných priečkach v hlavnom balíku, čo bola tá najvýhodnejšia pozícia. V pozore ostávali aj naši ostatní jazdci. Preteky sa postupne zrýchľovali, čo malo za následok odpadnutie viacerých cyklistov. Náš favorit tam napokon ostal sám. V závere sa o únik ešte pokúšal český reprezentant Zdeněk Štybar, od súperov sa však nedokázal odpútať. A tak nasledovalo posledné stúpanie na okruhu. A práve tam zavelil do útoku Peter Sagan! Odpálil z háku Grega Van Avermaeta. Možno to bol ten zlomový moment. Odpútať sa od takého pretekára takým spôsobom si vyžadovalo maximálny výkon a maximálne dobrú formu. Peter mal to aj to. Do cieľa ostávali tri kilometre a vpredu si budoval Peter čoraz väčší a väčší náskok. V týchto momentoch len málokto dokázal pokojne sedieť a pozerať na televízne obrazovky. Úplne bláznivo fandil každý. Za vedúcim mužom pretekov sa viezla dvojica Avermaet – Hagen, no tí nespolupracovali, čo bola opäť len ďalšia voda na mlyn nášmu reprezentantovi.
 
 
 
 
Peter Sagan to zvládol. Isté to bolo už posledných pár stoviek metrov do pásky. A mohla vypuknúť obrovská radosť. Peter Sagan je majster sveta! To znelo a stále znie naozaj krásne. Žilinčanovi po pretekoch blahoželali viacerí pretekári, napríklad takí Tom Boonen či Zdeněk Štybar. Dojemné objatie teraz už s manželkou Katkou, malé dievčatko, ktoré si nevšimol či jeho známe wheelie, tak to sú dnes už epické momenty, na ktoré sa len tak nezabúda.
 
Spomínaná dvojica Avermaet s Hagenom to nezvládla, hlavný balík ich pohltil. Profitovali z toho Michael Matthews z Austrálie, ktorí má mimochodom za ženu Slovenku a tretí Litovčan Ramunas Navardauskas. Táto medaila bola pre Litvu možno ešte väčším prekvapením ako zlatá pre Slovensko. Juraj Sagan a ani Michael Kolář preteky nedokončili, no na to si história nespomenie. Spomenie si len na víťaza a tým bol v Richmonde legendárny Peter Sagan.
 
 
sagan ms tnkf
Peter Sagan s pamätným gestom (© Courtesy Tinkoff Team / BettiniPhoto)