Vo francúzštine Tour de Suisse, v angličtine Tour of Switzerland, po slovensky Okolo Švajčiarska sú tradičné týždenné preteky, ktoré sa každoročne konajú v júni. Ich história siaha až do roku 1933. Od prvých "pionierskych" ročníkov stúpala ich doba trvania, dĺžka, rozpočet a aj popularita. Tour de Suisse má v súčasnosti pevný júnový termín, po jej skončení je už časovo na dohľad Tour de France. (Tá sa koná vždy o dva týždne neskôr.) Oba preteky spája viacero spoločných znakov, trebárs ťažké horské výstupy či aspoň jedna náročná časovka jednotlivcov. Iba zopár cyklistov dosiahlo veľmi cenené "double", teda vyhrali oba spomínané preteky v jednom roku. Za všetkých spomeňme aspoň cyklistického "kráľa kráľov" Eddyho Meckxa, ten to dokázal v roku 1974. Podarilo sa to aj Lanceovi Armstrongovi v roku 2001, no ten zo známych príčin o všetky tituly po tomto termíne v pretekoch pod gesciou UCI oficiálne prišiel. Práve v inkriminovanom roku 2001 mu na Tour de Suisse odobrali biologickú vzorku, ktorá po analýze v laboratóriu v Lausanne bola vyhodnotená ako pozitívna na EPO. To spustilo priam lavínu ďalších testov a obvinení amerického cyklistického superhrdinu. Škandalóznu kauzu každý priaznivec cyklistiky dobre pozná.
 

Mnohí odborníci považujú Tour de Suisse za poslednú "ostrú" prípravu na "kráľovnú cyklistiky" Tour de France, keďže obe podujatia sú podobné skladbou i profilom etáp. Na Tour de Suisse je preview-pelotonv programe okrem prológu aj náročná horská časovka a niekoľko horských etáp so stúpaniami extrémnej obtiažnosti. Prvýkrát sa Tour de Suisse konala v roku 1933, trvala šesť dní a pretekári absolvovali šesť etáp. Prvým celkovým víťazom sa stal Rakúšan Max Bulla. Iba jediný cyklista v dlhej histórii pretekov ich dokázal vyhrať štyrikrát, bol to Talian Pasquale Fornara. Tri triumfy dosiahli dvaja Švajčiari Ferdy Kubler a Hugo Koblet. V roku 2008 stál na najvyššom stupienku aj Čech Roman Kreuziger.

 

Švajčiarsko je hornatá krajina (iba Alpy pokrývajú okolo 60 % rozlohy a sú tu aj ďalšie menšie pohoria), pre organizátorov by bolo nemalým problémom zaradiť do etáp dlhšie rovinaté úseky. A oni to ani veľmi nechcú. Horské etapy sú veľmi atraktívne pre divákov, ale cyklistom odoberajú množstvo síl. Pre ilustráciu - v minulosti bol cieľ jednej z etáp v svetoznámom lyžiarskom stredisku Crans Monatana (dejisku mnohých pretekov Svetového pohára v alpskom lyžovaní) a pelotón musel zdolať aj vrch Nufenen Pass, ktorého nadmorská výška predstavuje závratných 2474 metrov (to isté sa ide tento rok v 2. etape). A ten istý dojazd mala aj extrémne dlhá a vyčerpávajúca časovka jednotlivcov v roku 1952, merajúca 81 kilometrov. Experti hodnotia tradičnú horskú časovku na Tour de Suisse ako oveľa ťažšiu než na Tour de France. V posledných rokoch sa v časovke posledných 10 kilometrov musí každý z jazdcov popasovať so strmým súpaním až do cieľa. Nejeden vysoký kopec na Tour de Suisse bol zároveň aj súčasťou Tour de France, platí to napríklad o prekrásnom vrchu Albulapass. Výstup naň je poriadnou zaberačkou aj pre tých najlepších, stúpanie je dlhé vyše 30 kilometrov, priemerný sklon predstavuje 6,2 a maximálny až 12 percent. Pelotón sa "vyšplhá" až na "kótu" 2312 metrov nad morom. Priesmyk vedúci k Albulapassu je v nadmorskej výške približne 1800 metrov. Je tu železničný tunel dlhý 5865 metrov. Priesmyk je šesť mesiacov, od novembra do júna, uzavretý pre turistov kvôli nebezpečenstvu lavín.

 

Určitým špecifikom Tour de Suisse je časová bonifikácia pre prvých troch pretekárov v cieli každej etapy. Predstavuje 10, 6 a 4 sekundy. Ak sa jazdcovi podarí viackrát sa umiestniť "na pódiu", môže naakumulovať tieto bonusy a citeľne si polepšiť v celkovej klasifikácii. Vedúci pretekár si oblieka tradičné žlté tričko, najlepší špurtér (najviac bodov na rýchlostných prémiách) je odetý do tmavomodrého dresu, svetlomodrý nosí líder bodovacej súťaže a najlepší vrchár má na sebe zelené tričko.

 

3-etapa-sagan-cunegoZáujem fanúšikov o Tour de Suisse je obrovský, podľa odhadov sledoval preteky v posledných rokoch priemerne až jeden milión divákov. Ak vezmeme do úvahy, že Švajčiarsko má necelých 8 miliónov obyvateľov, je to úctyhodné číslo. Aj vo svete má Tour de Suisse výborný zvuk, televízne prenosy z týchto pretekov vysielajú mediálne spoločnosti do vyše 130 krajín po celej zemeguli a vlani ich sledovalo okolo 73 miliónov televíznych divákov. Napriek namáhavosti etáp samotní profesionálni cyklisti Tour de Suisse milujú. Prispievajú k tomu aj cesty, ktoré sú vo Švajčiarsku veľmi kvalitné. Platí to nielen o hlavných ťahoch, ale aj o cestách vedúcich do odľahlejších regiónov. Veľmi členitú krajinu s množstvom horských ciest charakterizuje aj veľký počet cestných a železničných tunelov, v pomere ku populácii a rozlohe krajiny (41 290 km štvorcových) vraj najviac na svete.

 

V poslednom ročníku Tour de Suisse (v roku 2012) výrazne zažiaril náš Peter Sagan. Vyhral v záverečných špurtoch tri etapy a svoju všestrannosť preukázal v prológu, v ktorom bol najrýchlejší. V 7,3 kilometra dlhej úvodnej časovke nechal za sebou všetkých vychýrených časovkárov vrátane Švajčiara Fabiana Cancellaru. Aj v dvoch ďalších sezónach vyhral dokopy tri etapy a ani v bodovacej súťaži nenašiel konkurenciu tri razy po sebe. Pre slovenského šampióna sú tieto preteky ideálnou prípravou na Tdf. To isté sa dá povedať aj o Ruiovi Costovi z Portugalska, ktorý sa v rozpätí rokov 2012-2014 stal trojnásobným víťazom podujatia. Týmto počinom sa zapísal do histórie pretekov, pretože trikrát za sebou vo Švajčiarsku ešte nikto nevyhral.

 

V ročníku 2015 sa Rui Costa na podujatí už nepredstavil, a túto príležitosť využil Simon Špilak, ktorý je špecialistom na týždňové etapáky. Slovinský jazdec výborne zvládol dlhú záverečnú časovku a silný výkon predviedol aj na obávanom cieľovom dojazde Rettenbachgletscher, ktorý je jeden z najťažších horských finišov v celom ročníku, a pomaly sa stáva charakteristickým znakom Tour de Suisse. Peter Sagan tu vyhral dve etapy a rovnakú bilanciu dosiahol aj o rok neskôr. V sezóne 2016 bola pripravená mimoriadne náročná edícia, pretože preteky oslavovali osemdesiate výročie, a do programu sa dostali tri horské dojazdy a ITT. Túto kombináciu najlepšie zvládol mladý kolumbijský borec Miguel López.            

 

Najúspešnejšou krajinou na TdS je tak trochu prekvapujúco domáce Švajčiarsko, jeho cyklisti vyhrali 23 ročníkov. Za ním je s 19-timi triumfami Taliansko.

 

Organizátori Tour de Suisse v rámci sprievodných akcií ponúkajú pre fyzicky zdatných fanúšikov cyklistiky skutočne atraktívne zážitky v jednom "balíku". Ten zahŕňa okrem ďalších položiek napríklad rozhovory s cyklistickými šampiónmi minulosti i súčasnosti v na to vymedzených priestoroch, sledovanie štartu a cieľa etapy z bezprostrednej blízkosti, odšliapanie si 60 až 100 kilometrov konkrétnej etapy v sedle špičkových švajčiarskych bicykov BMC, vaše fotografie na pódiu pre víťazov počas vyhlasovania víťazov etapy. A to ešte nie je všetko. Čo by ste povedali na krásny poster s originálnymi podpismi najlepších pretekárov? Ak budete mať šťastie pri žrebovaní, môžete si ho domov odniesť práve vy. Celá táto ponuka v dnešných "trhových" časoch aj niečo stojí, konkrétne 3200 švajčiarskych frankov, čo je asi 2630 eur na osobu. Všetko sa to koná od 9. do 14. júna. Cena zahŕňa toľko položiek, že sa vám z nich zatočí hlava. Okrem ubytovania na šesť nocí v troj a štvorhviezdičkových hoteloch s plnou penziou, požičanie už spomínaných bicykov BMC s GPS navigáciou, dopravu do miesta štartu prvej etapy, kvalifikovaných sprievodcov, fakultatívne výlety podľa vlastného výberu, po poslednej etape presun vlakom domov a veľa ďalších "príjemností". Podrobné, veľmi komplexné informácie nájdete na internetovej stránke bikeswitzerland.com.

 

Obľúbená krajina


Už to tak niekedy býva, že sa v jednej krajine darí o niečo viac ako v tých ostatných. Svoje by o tom vedel rozprávať Simon Špilak. Slovinec vyhral zatiaľ len tri veľké podniky. Všetky tri vo Švajčiarsku. Ešte v roku 2010 to bolo Okolo Romandie, v roku 2015 Okolo Švajčiarska, no a tento triumf si zopakoval aj v roku 2017. Rovnako sa vo Švajčiarsku darí aj Petrovi Saganovi. V tohtoročnej edícii si pripísal na konto ďalšie dve víťazné etapy. Za zmienku stojí hlavne tá prvá v piatej etape, ktorá bola klasifikovaná ako horská. Na pretekoch okrem neho štartoval aj Juraj Sagan a Michael Kolář. Preteky vyvrcholili záverečnou časovkou, ktorú vyhral Rohan Dennis. Na Špilakovom víťazstve to však nič nezmenilo. Druhý skončil Damiano Caruso a tretí Steven Kruijswijk.

 

Do Švajčiarska sa opäť raz prišiel pozrieť aj Peter Sagan, ktorý na toto podujatie prišiel s rovnakým cieľom ako väčšina účinkujúcich, snažili sa vyladiť formu na Tour de France. Peter na svoje predchádzajúce úspechy z tejto krajiny nadviazal už v druhej etape, keď ovládol šprintérsky dojazd a na páske porazil Fernanda Gaviriu alebo aj Michaela Matthewsa. Slovák však ďalšie víťazné zárezy už nepridal a len z úzadia sledoval ako sa o celkové víťazstvo bijú Nairo Quintana, Jakob Fuglsang a Richie Porte. Na dlhší koniec lana v tomto súboji ťahal posledné menovaný, ktorý obliekal dres pre priebežne vedúceho pretekára od šiestej etapy a aj keď žiadnu etapu nevyhral, v priamom súboji so svojimi vyzývateľmi bol vôbec tým najlepším pretekárom.