Bol odhodlaný vyhrať. Bol vo výbornej forme a ochotný v záujme kvalitného výsledku priniesť aj osobné obete. Wouter Weylandt bol talentovaný a známy belgický cyklista, člen tímov Quick-Step a Leopard Trek. V roku 2008 vyhral jednu z etáp na Giro d'Italia, o dva roky neskôr bol zasa najrýchlejší v 3. etape týchto pretekov. Weylandtove výkony v sezóne 2009 a na začiatku roka 2010 neboli najlepšie, no neboli ani úplne zlé. Napriek tomu si ho zavolal "na koberček" šéf tímu Quick-Step Patrick Lefevere, známy svojím tvrdým prístupom k zverencom. Vyčítal mu nedostatok snahy a pohrozil konzekvenciami. Pod takýmto tlakom sa dobre nepreteká asi žiadnemu cyklistovi. Weylandt sice dosiahol niekoľko pozoruhodných výsledkov, no významnejší úspech sa nedostavil.

weylandt-wouterO pár mesiacov neskôr Quick-Step nepredĺžil Weylandtovi kontrakt a on odrazu ostal bez platnej zmuvy. Našťastie pre neho iba zopár týždňov. Ozval sa mu iný profesionálny tím  Leopard Trek. Vedeniu Leopardu bol Wouter vďačný za ponúknutú príležitosť, ktorú chcel maximálne využiť. Vrcholne motivovaný a odhodlaný dokázať všetkým, že jeho "vyhadzov" bol nespravodlivý, sa zaradil do štartovnej listiny Gira v roku 2011.

V deviatke Kima Andersena a Briana Nygaarda bol lídrom vynikajúci špurtér Daniele Bennati, v hierarchii druhým najdôležitejším jazdcom mal byť práve klasikár Weylandt, keďže do Talianska žiadny vrchár necestoval. Zopár dní pred štartom Bennati oznámil, že pre zdravotnú indispozíciu nebude štartovať. Weylandt mal zaujať pozíciu lídra tímu a všetci kolegovia mali za úlohu podporovať ho. Ctižiadostivý Wouter si zaumienil opäť vyhrať minimálne jednu etapu. Bol pripravený v záujme úspechu aj riskovať.

V tretej etape boli na trase viaceré kopce aj technicky náročné zjazdy, pri ktorých môže chvíľková nepozornosť spôsobiť katastrofu. Presne to sa prihodilo. Do cieľa ostávalo zhruba 17 kilometrov. Weylandt bol v popredí vedúcej skupiny, keď letel nadol rýchlosťou približne 80 km/h (čo predstavuje viac než 20 metrov za sekundu) a urobil úkon, akých sú v pretekoch desiatky. Na moment sa obzrel späť cez plece, aby zistil, kde sú súperi a nedokázal zvládnuť miernu tiahlu zákrutu, ktorá bola pred ním. Úplne stratil kontrolu nad bicyklom. Pedálom škrtol o nízky betónový múrik na okraji cesty, vzápätí letel na opačnú stranu, kde tvrdo narazil do ďalšej betónovej prekážky. Udialo sa to priamo pred očami hlavného lekára Gira Giovanniho Trediciho, ktorý šiel v aute doktora hneď za skupinou. Preto bol pri cyklistovi v priebehu dvadsiatich sekúnd. Už pri pohľade z diaľky vedel, že Weylandtovi ide o život: "Ležal na chrbte v strede sekerka-indexcesty, na prvý pohľad bolo jasné, že si totálne zdevastoval tvárové kosti a utrpel aj niekoľko život ohrozujúcich zlomenín.“ Keď Tredici dobehol k ležiacemu Weylandtovi, potvrdila sa jeho najhoršia predtucha. "Bolo mi okamžite jasné, že je mŕtvy. Nikdy som sa vo svojej lekárskej praxi nestretol s takou náhlou a rýchlou smrťou,“ povedal s odstupom času lekár. Napriek tomu sa medicínsky tím celých 45 minút pokúšal o zázrak, no obrovská strata krvi a masívne vnútorné zranenia boli nezlučiteľné so životom. Po pár minútach pristál na mieste tragédie záchranársky vrtuľník, ale bolo to už zbytočné. "Jeho srdce prestalo biť v momente, keď telo narazilo do bariéry. Smrť nastala okamžite, Wouter netrpel,“ konštatoval Tredici.

Belgičan mal na hlave prilbu, (od roku 2003 bola v profesionálnych pretekoch predpísaná), ale ani tá ho nemohla zachrániť. Na druhý deň lekári vykonali pitvu, ktorá potvrdila zlomeniny chrbtice a závažné poškodenie viacerých vnútorných orgánov. Nebolo v ľudských silách zachrániť Weylandtov život. Stal sa štvrtým cyklistom v dlhej histórii Giro d'Italia, ktorý v pretekoch zahynul.

Wouter Weylandt nemal ešte ani 26 rokov a jeho tragický skon bytostne zasiahol okrem jeho rodičov aj priateľku An Sophie. V čase, kedy jej partner prišiel o život, s ním čakala ich prvé dieťa. Bola v piatom mesiaci tehotenstva. Ich dcéra Alizée sa narodila 1. septembra 2011, svojho otca teda nikdy nevidela. Cyklistika dokáže byť krásna, ale i krutá...